Obnova dat z RAID5

Ivo

Obnova dat z RAID5
« kdy: 09. 10. 2014, 23:52:22 »
Dobrý den, potřebovaly bych pomoc s docela velkým a hlavně atypickým problémem.
Doma mi umřela deska v NAS. V NASu jsem měl vytvořené klasický RAID5, pomocí mdadm, v konfiguraci 2+1 (2TB WD RED), systém byl zvlášť na SSD (OS Debian 7).
Teoreticky žádný problém, mám přeci RAID5 :). Disky jsem dal do druhého PC, kde jsem chtěl provést obnovu pole. Ale s hrůzou jsem zjistil, že 2 HDD se tváří jako zcela prázdné bez oddílu!!! Třetí disk je v pořádku. Ale z jednoho disku pole neobnovím.

Existuje nějaký rozumný postup, jak tohle dát do kupy?

Předem moc děkuji za jakoukoliv reakci i typu: "Smutný příběh :/ "

PS: S diska jsem nic od vytáhnutí a zjištění stavu nedělal, takže předpokládám, že tam ty data někde budou.


Bla

Re:Obnova dat z RAID5
« Odpověď #1 kdy: 10. 10. 2014, 00:07:24 »
Takže jak se s tím pracuje:

A) data bitově přeneseš na jiné disky a původní disky necháš jak jsou

B) podíváš se na disky pomocí vhodného nástroje, abys viděl, co je tam za data, pokud jsi nešifoval, měl bys vidět fragmenty dat, řada souborů může být "částečně" čitelná, tj. najdeš třeba 4kB blok dat z nějakého PDF/WORD/TXT souborů

C) pokud máš data, provedeš obnovu, celý popis ti psát nebudu, je to na dlouho

Bla

Re:Obnova dat z RAID5
« Odpověď #2 kdy: 10. 10. 2014, 00:11:43 »
Samozřejmě návodů je na netu dost.

jenda

Re:Obnova dat z RAID5
« Odpověď #3 kdy: 10. 10. 2014, 06:24:32 »
bez zaruky, ale me to jelo ..
==na disky===
yum -y install ddrescue

# http://wiki.ubuntu.cz/ddrescue
ZACHRAN=/dev/sde
ULOZ=ddresc.img
## umi i na fyzicky disk : /dev/sdg --force
ULOZLOG=ddresc.log
fdisk -l
echo "zachranit $ZACHRAN -> $ULOZ ; log=$ULOZLOG"
# mozna zacit s:
ddrescue -n -v -v --input-position=0 --cluster-size=2048 --skip-size=7MiB --timeout=6s $ZACHRAN $ULOZ $ULOZLOG
# start 5:15, end 8:35
# rescued:   160040 MB,  errsize:    8192 B,errors:       2,    average rate:   13614 kB/s
... a pak zkouset jine velikosti

===raid 5===
pokud se disky netvari jako RAIDove v mdadm, tak to mozna bude ten 'smutny pribeh'.
me RAID5 prezil postupne vymenu zdroje, desky, disku, disku.
ale myslim, ze ted se doporucuje spis raid6 ( 5ka ma pri chybe disku velkou sanci, ze chcipne i dalsi )

Re:Obnova dat z RAID5
« Odpověď #4 kdy: 10. 10. 2014, 07:59:58 »
Smutny pribeh, ale napisem donekonecna opakovane: raid nenahradza zalohy.


Trubicoid2

Re:Obnova dat z RAID5
« Odpověď #5 kdy: 10. 10. 2014, 08:14:16 »
Hosi to jsou dneska rady teda  :o

Predpokladam, ze oddily byly na tech 3 diskach stejny. Tak ty prazdny disky pro jistotu zazalohuj a prenes mbr z toho dobryho disku:

Kód: [Vybrat]
sfdisk -d /dev/sda | sfdisk --no-reread /dev/sdb
Jestli mas gpt, tak to bude trochu jinak.

Pak vezmi vzdy jen 2 z tech 3 disku a sloz pole. Kdyz bys vzal hned 3, tak se pole samo zasynchronizuje a to bys mozna nechtel.

No a treba na nektere dvojici tech disku pujde primountovat fs a vytahnout data.

pet

Re:Obnova dat z RAID5
« Odpověď #6 kdy: 10. 10. 2014, 08:23:53 »
Hosi to jsou dneska rady teda  :o
Souhlas, hrozné.
Tak ty prazdny disky pro jistotu zazalohuj
Zazálohuj vše a pak teprve zační s nějakýma pokusama o záchranu!!

Na zálohování by mělo stačit:
Kód: [Vybrat]
dd if=/dev/sdX of=KAM_PSAT

Re:Obnova dat z RAID5
« Odpověď #7 kdy: 10. 10. 2014, 09:59:40 »
2 HDD se tváří jako zcela prázdné bez oddílu!!! Třetí disk je v pořádku.
Začal bych tím, že se pokusím zjistit, zda tam nějaké oddíly měly být, nebo zda jste do RAIDu dal rovnou celý disk. Nejjednodušší by samozřejmě bylo vzpomenout, jak jste ten RAID vytvořil. Na tom, že na discích v RAIDu nejsou žádné oddíly, bych neviděl nic překvapivého, naopak nevidím důvod, proč tam oddíly vytvářet.
Třetí disk je v pořádku znamená co? To, že na dvou discích nejsou oddíly, vůbec neznamená, že by ty disky nebyly v pořádku.

trubicoid2

Re:Obnova dat z RAID5
« Odpověď #8 kdy: 10. 10. 2014, 10:14:54 »
Filipe, jestli jsou disky identicke a na jednom partice jsou, jak bys proboha delal RAID5 pres 2 cely disky + partice na tretim?

Proste mel partice vsude, na dvou mu to poskozenej MB prepsal (mozna i cast dat, ale snad byl ten nemocny zapis omezeny na nekolik bloku ze zacatku). A pak, kdyz se to snazil zachranit, tak se zhrozil, ze na dou diskach neni partition table.....

Ja vim, je po ranu, ale myslete trochu

Otazka je, jestli ten nemocny zapis treba neprepsal RAID superblock na obou prazdnych discich, ale to se snad brzy dozvime. Pro obnovu dat staci 2.

Ivo

Re:Obnova dat z RAID5
« Odpověď #9 kdy: 10. 10. 2014, 10:20:19 »

Třetí disk je v pořádku znamená co? To, že na dvou discích nejsou oddíly, vůbec neznamená, že by ty disky nebyly v pořádku.
[/quote]

To znamená, že pokud to nechám projet mdadm, tak na tom disku detekuje část pole, která je v pořádku, na zbývajících discích nice nedetekuje. S diskových managerech (Gparted, Acronic a diskový nástroj (Debian)) se první dva disky tváří jako zcela prázdné bez žádných oddílů. Na třetím disku je detekován oddíl pro RAID (všechny výše zmíněné nástroje). S tím MBR to je dobrý nápad. Používám kvůli velikosti GTP, ale ten postup si už dohledám.

Ještě jednou všem moc děkuji za rady :)

PS: Co se týče zálohování, tak v tomto směru jsem snad až paranoidní. Kriticky důležitá data mám samozřejmě zálohovaná na několika místech a různými způsoby. CD/DVD/NAS/Internet nepovažuji za zálohu. Ale prostě se mi nechce bez boje vyhodit cca 4,5TB dat i když pro mě nejsou kriticky důležitá. 

trubicoid2

Re:Obnova dat z RAID5
« Odpověď #10 kdy: 10. 10. 2014, 10:27:04 »
pro gpt je to treba takto:
Kód: [Vybrat]
sgdisk --replicate=/dev/target /dev/source
predpokladam, ze pratice byly vsude stejny, nebo?

jinak pro 2TB muzes jeste pouzit MBR, ne nutne GPT

a nezapomen skladat pole jen ze dvou disku, zkus vsechny moznosti (1+2, 2+3, 1+3) a zkus primountovat FS v read-only

ta kombinace, kde bude nejvic citelnych dat je vitezna  ;) a nezapomen se podivat i na obsah souboru

trubicoid2

Re:Obnova dat z RAID5
« Odpověď #11 kdy: 10. 10. 2014, 12:54:00 »
jinak smazat MBR je jednoduzsi, je to jen 512b na zacatku disku, GPT by melo byt jak na zacatku, tak na konci, takze to ze zmizelo GPT neni uplne dobre znameni

to kopirovani GPT jak pisu je stale dobry napad

jeste bys mohl kouknout, jestli treba cast toho GPT na disku nezustala, treba takto:

Kód: [Vybrat]
# gdisk /dev/sdc
GPT fdisk (gdisk) version 0.7.2

Warning! Main partition table CRC mismatch! Loaded backup partition table
instead of main partition table!

Partition table scan:
  MBR: protective
  BSD: not present
  APM: not present
  GPT: damaged

****************************************************************************
Caution: Found protective or hybrid MBR and corrupt GPT. Using GPT, but disk
verification and recovery are STRONGLY recommended.
****************************************************************************