Přeprodání licence na software

Lol Phirae

Re:Přeprodání licence na software
« Odpověď #60 kdy: 03. 10. 2014, 09:16:34 »
Jirsáku, už jsi nacvičil ten export z Gimpu;D ;D ;D


Re:Přeprodání licence na software
« Odpověď #61 kdy: 03. 10. 2014, 10:46:37 »

To se mýlíte. Přesvědčit mne můžete a já na relevantní argumenty pořád čekám. Ale opravdu mne nepřesvědčíte poukazováním na neplatný zákon, odvoláváním se na neexistující rozsudky nebo chybnou interpretací rozsudku.
Přesvědčil by mne například argument, který by ukázal, že omezení užití software na počítač, se kterým byla licence zakoupena, je v rozporu s platným ustanovením nějakého zákona. Například by nějaký soud teoreticky mohl argumentovat tím, že příslušný hardware je zpravidla vlastnictvím původního uživatele a tato vazba tedy fakticky omezuje právo uživatele nakládat se zakoupenou licencí. A mne by pak právě zajímalo, jak přesně to soud odůvodňuje a proč zrovna ta vazba na hardware je špatná - protože prakticky každá licence omezuje užívací práva uživatele, dokonce je to základní princip licencí, že se udělují jen nějaká práva, ne všechna. Takže by mne zajímalo, jak se to vztahuje třeba na akademické licence, licence pro studenty nebo licence pro soukromé využití, které jsou postavené na úplně stejném principu - prodávají se s výraznou slevou oproti "plné" licenci, ale jejich uživatel je nějak omezen. Nemůže student koupit studentskou licenci nebo soukromá osoba soukromou a následně je prodat firmě. (Resp. prodat může, ale pokud je ta podmínka napsaná přímo v licenci, firma nebude moci ty licence legálně používat.) To je to, co mne na tom zajímá. Bavíme se tady o právu, takže chci právně relevantní argumenty. To, že je tady hodně lidí, kteří silně věří tomu, že používání OEM software na jiném počítači je legální, ale nemají k tomu jediný právní argument, je sice pozoruhodné, ale pro mne nezajímavé.

Pane Jirsák, nejsem vystudovaný právník, dělám jen 23 let ajťařinu, avšak s právem a právníky jsem se již mnohokrát setkal.
A jedno vždy všichni tvrdili stejně, a to že:
1) pouze soud může potvrdit či vyvrátit legálnost konání
2) dokud soud nerozhodne, že čin byl nelegální, nezákonný či trestný, je vždy jednání až do takového rozhodnutí soudu považováno za legální, zákonné či netrestné.

Jen uvedu hypotetický případ, kdy i obyčejný vrah, dokud není odsouzen za vraždu, bude do doby odsouzení považován za nevinného.
Neboť se u soudu může prokázat, že ta vražda, nebyl úmysl, tedy jen zabití z nedbalosti, a nebo přiměřená sebeobrana, tedy pak je nevinný.

Chápu že tento příměr je hodně drsný avšak analogie je prakticky totožná.

Tedy užívání used software bude a JE legální dle zákonů ČR, a nařízení EU, a to minimálně do toho okamžiku, kdy nějaký soud, třeba český, rozhodne jinak.
A navíc i to, že sama firma Microsoft legálnost nerozporuje, i tím že:
1) aktivuje tyto licence, z 90% bez jakýchkoliv problémů automaticky
2) není známo, že by firma Microsoft v současnosti vedla s jakoukoliv společností prodávající used licence, a nebo s jakýmkoliv koncovým uživatelem OS MS Windows soudní spor o legálnost užívání takové licence, a náhradu škody.

A z toho logicky vyplývá, že Microsoft uznává legálnost těchto licencí a jejich užívání v PLNÉM rozsahu.

A upřímně, není to pro firmu Microsoft lepší ? než aby ti uživatelé přešli k jinému OS ? Ale to je jiná otázka

A osobně s Vámi pane Jirsák nemám sporu, naopak Vaši diskuze si vážím, a to i když trváte na papíru, který nikdo nevydá, neboť není tak nutno učinit.
A firma MS rozhodně do žádného sporu nepůjde, neboť nedávno jeden z jejich vrcholných představitelů prohlásil v jednom rozhovoru na otázku:
"Co říkáte na kradený a nelegálně užívaný SW"
odpověděl:
"Nelíbí se mi to, nesouhlasím s tím, ale pokud mají krást SW, tak nejlépe ten náš"

Rozhovor se týkal SW MS Office 2010....
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---

Re:Přeprodání licence na software
« Odpověď #62 kdy: 03. 10. 2014, 11:09:50 »
A jedno vždy všichni tvrdili stejně, a to že:
1) pouze soud může potvrdit či vyvrátit legálnost konání
2) dokud soud nerozhodne, že čin byl nelegální, nezákonný či trestný, je vždy jednání až do takového rozhodnutí soudu považováno za legální, zákonné či netrestné.
To jste trochu popletl, tohle vám žádný právník určitě nikdy netvrdil. Spíš vám tvrdili, že pokud jsou o legálnosti či nelegálnosti nějakého jednání pochyby, rozhodne o tom soud. To ale neznamená, že to jednání nebylo (případně) nelegální už před rozhodnutím soudu. Například v trestním řízení lze někoho odsoudit k trestu jedině tehdy, pokud jeho čin byl v době vykonání nelegální. Jenže pokud by čin byl nelegálním až po rozhodnutí soudu, nikdy by nebylo možné nikoho odsoudit, protože daný čin vykonal vždy před rozsudkem.

Jen uvedu hypotetický případ, kdy i obyčejný vrah, dokud není odsouzen za vraždu, bude do doby odsouzení považován za nevinného.
Ano. Ale z toho vůbec neplyne, jak se snažíte tvrdit, že vražda je legální.

Tedy užívání used software bude a JE legální dle zákonů ČR, a nařízení EU
Ne, to z toho v žádném případě neplyne.

A navíc i to, že sama firma Microsoft legálnost nerozporuje, i tím že:
1) aktivuje tyto licence, z 90% bez jakýchkoliv problémů automaticky
2) není známo, že by firma Microsoft v současnosti vedla s jakoukoliv společností prodávající used licence, a nebo s jakýmkoliv koncovým uživatelem OS MS Windows soudní spor o legálnost užívání takové licence, a náhradu škody.

A z toho logicky vyplývá, že Microsoft uznává legálnost těchto licencí a jejich užívání v PLNÉM rozsahu.
Ne, nic takového z toho nevyplývá.

A upřímně, není to pro firmu Microsoft lepší ? než aby ti uživatelé přešli k jinému OS ? Ale to je jiná otázka
To už jsem tu napsal několikrát.

Re:Přeprodání licence na software
« Odpověď #63 kdy: 03. 10. 2014, 11:14:38 »
A navíc i to, že sama firma Microsoft legálnost nerozporuje, i tím že:
1) aktivuje tyto licence, z 90% bez jakýchkoliv problémů automaticky
2) není známo, že by firma Microsoft v současnosti vedla s jakoukoliv společností prodávající used licence, a nebo s jakýmkoliv koncovým uživatelem OS MS Windows soudní spor o legálnost užívání takové licence, a náhradu škody.

A z toho logicky vyplývá, že Microsoft uznává legálnost těchto licencí a jejich užívání v PLNÉM rozsahu.
Ne, nic takového z toho nevyplývá.

Ale vyplývá.
Už jsme to tu spolu řešili:
http://forum.root.cz/index.php?topic=9802.msg107284#msg107284
Filip Jirsák: "Úplně stejně se ale jedná o podvod, když uživatel zamlčí provozovateli webu, že blokuje reklamu."

Trens

Re:Přeprodání licence na software
« Odpověď #64 kdy: 03. 10. 2014, 11:19:24 »
pane Jirsáku, prosím vás bězte za právníkem, který se specializuje na autorské právo, ať vás poučí, ostatním se divím, že na to máte trpělivost.


Lol Phirae

Re:Přeprodání licence na software
« Odpověď #65 kdy: 03. 10. 2014, 11:23:24 »
ostatním se divím, že na to máte trpělivost.

Já se divím, proč se známou firmou Jirsákem ještě někdo někde diskutuje.

Re:Přeprodání licence na software
« Odpověď #66 kdy: 03. 10. 2014, 11:37:31 »
Mně přijde úžasné, jak si je Filip Jirsák stoprocentně jistý, že to legální není.

A to přesto, že všichni právníci co se na různých webech k věci tvrdí opak, Microsoft už dávno nepodává na přeprodejce OEM žaloby,
a dokonce už ani sám Microsoft netvrdí, že je to nelegální - už jenom "upozorňuje na možná rizika":
Citace
„Společnost Microsoft obdržela v poslední době od svých obchodních partnerů nebo zákazníků řadu dotazů týkajících se používání software z druhé ruky. Zaregistrovali jsme, že jako použitý software je nabízeno velké množství produktů a licencí. V některých případech se jedná o originální licence nabízené k přeprodeji, v některých případech jde o padělky,“
( http://www.lupa.cz/clanky/software-z-druhe-ruky-lze-legalne-koupit-nebo-prodat-staci-splnit-podminky/ )

Mimochodem, ten článek v odkazu je asi nejnovější shrnutí (a v diskuzi pod článkem je hádejte kdo? )
Filip Jirsák: "Úplně stejně se ale jedná o podvod, když uživatel zamlčí provozovateli webu, že blokuje reklamu."

Re:Přeprodání licence na software
« Odpověď #67 kdy: 03. 10. 2014, 11:51:42 »
a to jak se kroutí Zuzana Microsoft Answerdesk na straně 3 je taky příznačné:
Na jasnou a jednoduchou otázku, jestli je přeprodej OEM legální, Microsoft odmítl odpovědět.
Filip Jirsák: "Úplně stejně se ale jedná o podvod, když uživatel zamlčí provozovateli webu, že blokuje reklamu."

Re:Přeprodání licence na software
« Odpověď #68 kdy: 03. 10. 2014, 12:06:14 »
Mně přijde úžasné, jak si je Filip Jirsák stoprocentně jistý, že to legální není.
S vámi je problém diskutovat, když si neustále vymýšlíte…

A to přesto, že všichni právníci co se na různých webech k věci tvrdí opak
Opět vaše oblíbené tvrzení bez důkazu. Můžu hádat? Když se zeptám na konkrétní odkaz, kde nějaký právník něco takového tvrdí, dostanu odkazy na weby, kde se tvrdí něco jiného.

Na jasnou a jednoduchou otázku, jestli je přeprodej OEM legální, Microsoft odmítl odpovědět.
Já vám na to klidně odpovím. Někdy to legální je, někdy není. Ta otázka je totiž stejně jasná a jednoduchá, jako otázka: „Je prodej auta legální?“

pane Jirsáku, prosím vás bězte za právníkem, který se specializuje na autorské právo, ať vás poučí, ostatním se divím, že na to máte trpělivost.
Mne to zajímalo, myslel jsem si, že když tady někteří píšou o tom, jak to podle nich je, myslel jsem si, že to mají podložené nějakými právními argumenty. Jenže jediný, kdo tady argumentuje platnými zákony a rozsudky, jsem já. Jenže zatím jediný argument, na kterém ostatní trvají, je „nevíme o tom, že by Microsoft někoho žaloval“. Což je tedy v porovnání se zákony a rozsudky dost slabota.

Re:Přeprodání licence na software
« Odpověď #69 kdy: 03. 10. 2014, 12:18:40 »

strepty

Re:Přeprodání licence na software
« Odpověď #70 kdy: 03. 10. 2014, 12:19:33 »
Já vám na to klidně odpovím. Někdy to legální je, někdy není. Ta otázka je totiž stejně jasná a jednoduchá, jako otázka: „Je prodej auta legální?“
Myslim si ze mate zvratenu radost z toho ze mozete pisat vagne vyhlasenia ktore samozrejme vedu este k vagnejsim odpovediam :-). Tak som si povedal ze Vas donutim si ten zakon aspon precitat. Cize pan Jirsak mohli by ste mi povedat kedy je prevod licencie na koncoveho uzivatela legalny a kedy nie? Ale musite odpovedat tak ze napisete cislo ceskeho zakona paragraf a odstavec. Ceske zakony ma sice nezaujimaju ale koli tej srande si ho precitam tiez a mozeme na niecom zakladat diskusiu.

Re:Přeprodání licence na software
« Odpověď #71 kdy: 03. 10. 2014, 12:32:41 »
...
blablablabla
...
To už jsem tu napsal několikrát.

A teď vážně:
KOMU tím hodláš pomoct, že tady ad nauseam bazíruješ na něčem, co Ti evidentně nikdo nedá?
A evidentně to "něco" ani nikdo k ničemu nepotřebuje?
Potenciálního zákazníka?
Prodávajícího?
Microsoft?
?

Re:Přeprodání licence na software
« Odpověď #72 kdy: 03. 10. 2014, 12:35:43 »
Na jasnou a jednoduchou otázku, jestli je přeprodej OEM legální, Microsoft odmítl odpovědět.
Já vám na to klidně odpovím. Někdy to legální je, někdy není. Ta otázka je totiž stejně jasná a jednoduchá, jako otázka: „Je prodej auta legální?“
Ale ten člověk se neptal "je prodej software legální?"
Ptal se "je prodej software, tak jak jej provádí vyhodny-software, legální?"

Citace
A to přesto, že všichni právníci co se na různých webech k věci tvrdí opak
Opět vaše oblíbené tvrzení bez důkazu. Můžu hádat? Když se zeptám na konkrétní odkaz, kde nějaký právník něco takového tvrdí, dostanu odkazy na weby, kde se tvrdí něco jiného.
Omlouvám se, myslel jsem že jste stejný Filip Jirsák jako ten se kterým jsem tyhle věci už probíral v http://forum.root.cz/index.php?topic=8240.0

Tohle jsou přímé články právníků:
http://www.pravoit.cz/article/prodej-pouziteho-softwaru-zasadni-rozhodnuti-esd-v-kauze-usedsoft
http://www.ksb.cz/de/news-veroffentlichungen/artikel/1368_prodej-pouziteho-software-je-legalni
http://www.lupa.cz/clanky/software-z-druhe-ruky-muzete-legalne-koupit-nebo-prodat/

a ve spoustě dalších článků jsou uvedeny jenom citace nějakého právníka, kdy se redaktor zeptal a třeba v jednom odstavci uvedl právníkův názor.

Citace
Mne to zajímalo, myslel jsem si, že když tady někteří píšou o tom, jak to podle nich je, myslel jsem si, že to mají podložené nějakými právními argumenty. Jenže jediný, kdo tady argumentuje platnými zákony a rozsudky, jsem já. Jenže zatím jediný argument, na kterém ostatní trvají, je „nevíme o tom, že by Microsoft někoho žaloval“. Což je tedy v porovnání se zákony a rozsudky dost slabota.
Vy máte zřejmě vypracovanou podvědomou schopnost nevidět co vidět nechcete.

"V roce 2000 německý Nejvyšší soud aplikoval princip vyčerpání i na tzv. OEM verze softwaru od Microsoftu a rozhodl, že OEM verze lze rozšiřovat i samostatně, aniž by byly součástí nově zakoupených počítačů. Podstata případu spočívala v tom, že jeden z prodejců softwaru nakoupil od společnosti Microsoft OEM verze jeho softwaru, ... Žalovaný obchodník přesto prodával OEM verze za nižší ceny i samostatně. Microsoft se pokusil mu v tom zabránit soudní cestou, nicméně Nejvyšší soud poukázal na princip vyčerpání autorských práv, ke kterému došlo v okamžiku, kdy Microsoft uvolnil rozmnoženiny zmíněného softwaru na německý trh."
A tohle rozhodnutí bylo upřesněno Evropským soudním dvorem v letech 2007 as 2012.

Mimochodem, kde vy máte platný rozsudek, že přeprodej OEM legální není?

Filip Jirsák: "Úplně stejně se ale jedná o podvod, když uživatel zamlčí provozovateli webu, že blokuje reklamu."

Re:Přeprodání licence na software
« Odpověď #73 kdy: 03. 10. 2014, 12:48:56 »
A abych nezapomněl: to, že Microsoft firmy přeprodávající OEM software přestal žalovat, ačkoli mu takové prodeje přinášejí velké ztráty, je opravdu hodně silný argument.
:) Rozvedl jsem to tady:
http://forum.root.cz/index.php?topic=9802.msg107284#msg107284
Filip Jirsák: "Úplně stejně se ale jedná o podvod, když uživatel zamlčí provozovateli webu, že blokuje reklamu."

Re:Přeprodání licence na software
« Odpověď #74 kdy: 03. 10. 2014, 12:53:42 »
Myslim si ze mate zvratenu radost z toho ze mozete pisat vagne vyhlasenia ktore samozrejme vedu este k vagnejsim odpovediam :-).
Popletl jste si osoby a obsazení. Ten vágní dotaz nebyl ode mne, já jsem na něj pouze odpověděl, aby si jeho autor uvědomil, jak vágní ten dotaz je.

Tak som si povedal ze Vas donutim si ten zakon aspon precitat.
Já jsem ten zákon četl, mnohokrát. Je mi jasné, že v této diskusi jsem výjimka…

Cize pan Jirsak mohli by ste mi povedat kedy je prevod licencie na koncoveho uzivatela legalny a kedy nie?
Pokud se bavíme o ČR, pak je převod licence legální tehdy, pokud ji převádí autor nebo někdo, kdo licenci dříve (i zprostředkovaně) od autora získal (§ 12 odst. 1).

Akorát tou otázkou míříte špatným směrem, protože já jsem nikdy netvrdil, že by prodejce dělal něco nelegálního z pohledu autorského zákona. U prodejce mám otazník nad tím, zda neporušuje zákony na ochranu spotřebitele. K porušování autorského práva by ale mohlo docházet u zákazníků – pokud mají licenci na použití s určitým počítačem, a používají ji na jiném počítači.