Ovládání zásuvky z Arduina na 433 Mhz

Kolemjdoucí

Ovládání zásuvky z Arduina na 433 Mhz
« kdy: 16. 09. 2014, 13:19:09 »
Koupil jsem bezdrátové zásuvky v Lidlu, které pracují na frekvenci 433 Mhz.
Plán byl takový, že přijímačem odposlechnu kódy z ovladače a vysílačem je znovu pošlu z Arduina/Raspberry.
Přijímač se chytá jenom tehdy, když je ovladač 1cm od něj a namířený na přesné místo. Nepomohlo ani napájení přijímače z baterií/jiného zdroje a připájení 15cm dlouhé antény (kus drátu). Z odposlechnutých kódů jsem vybral ty, které se opakovaly (čili nebyly poničeny šumem) a zkusil jsem je vysílačem poslat. Zásuvka nereaguje ani v těsné blízkosti. Prolezl jsem tedy různé weby (Arduino forum, github...), zkoušel i kódy jiných lidí se stejnými zásuvkami (akorát se svými identifikačními bity) a zásuvka pořád nic. Pokud zkusím komunikaci arduino - arduino přes ty zmíněné moduly, vše funguje i na velké vzdálenosti.
Netušíte prosim, co s tím?
« Poslední změna: 16. 09. 2014, 13:34:18 od Petr Krčmář »


Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Ovládání zásuvky z Arduina na 433 Mhz
« Odpověď #1 kdy: 16. 09. 2014, 13:38:31 »
Já si jen tímhle příspěvkem označím vlákno, protože komunikace Arduino -> jiná zařízení ať už RF nebo IR mě zajímá a tady se nco dozvím.

Osobně bych udělal to samý co ty - zkusil Arduino <-> Arduino, ale to Ti funguje...

Protože radiotechnice nerozumím absolutně nijak, bude následující dotaz jako od blbce: Není možný, že 433MHz bude mít drobnou odchylku (ve frekvenci) a ta odchylka by způsobila nemožnost spárování Arduina se zásuvkou? Myslím to tak, že kondenzátory, rezistory, cívky i krystaly mají výrobní odchylky, jestli to nemůže způsobit něco takového...

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Ovládání zásuvky z Arduina na 433 Mhz
« Odpověď #2 kdy: 16. 09. 2014, 15:03:28 »
ja teda asi moc nepomuzu, ale neni to tak, ze ne vsechny 433 zarizeni jsou mezi sebou kompatibilni?
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

v

Re:Ovládání zásuvky z Arduina na 433 Mhz
« Odpověď #3 kdy: 16. 09. 2014, 15:23:04 »
Ony sice obě zařízení používají stejné pásmo, ale to je docela široké a nemusí se tak zcela shodovat v "kanálu", pokud je mi známo tak se už vůbec nemusí shodovat v použité modulaci a zcela jistě ne v komunikačním protokolu.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Ovládání zásuvky z Arduina na 433 Mhz
« Odpověď #4 kdy: 16. 09. 2014, 15:33:20 »
Ony sice obě zařízení používají stejné pásmo, ale to je docela široké a nemusí se tak zcela shodovat v "kanálu", pokud je mi známo tak se už vůbec nemusí shodovat v použité modulaci a zcela jistě ne v komunikačním protokolu.
Něco takového jsem měl na mysli :-)


Tomáš Marný

Re:Ovládání zásuvky z Arduina na 433 Mhz
« Odpověď #5 kdy: 16. 09. 2014, 15:53:04 »
To je zase vlákno! :D

A: Chci si postavit letadlo, ale vůbec nerozumím fyzice a technice. Zatím jsem si pořídil auto a křídlo, které jsem namontoval na střechu. Ale vůbec to nechce letět, jen když jedu fakt hodně rychle tak cítím, že se to auto začne ovládat hůř. Nevíte někdo, co s tím?
B: Já tomu sice taky vůbec nerozumím, ale není možný, že to křídlo k tomu tvýmu autu nemusí pasovat?
C: Já taky asi moc nepomůžu, ale není možný, že ta křídla a ty kabiny pod nimi nejsou všechny navzájem kompatibilní?

Kolemjdoucí

Re:Ovládání zásuvky z Arduina na 433 Mhz
« Odpověď #6 kdy: 16. 09. 2014, 15:56:13 »
Mě právě namlsalo to, že podle hodně návodů a hodně videí to lidem takhle jednoduše fungovalo.
Vidím teda 2 východiska - zkusit jiné zásuvky nebo jiné 433 Mhz moduly. A nebo zkusit ještě napájet přijímač na jack konektor a mrknout na PC do audacity, jestli je lepší výstup než z Arduina nebo ne. Nebo Vás napadá něco jiného?

Kolemjdoucí

Re:Ovládání zásuvky z Arduina na 433 Mhz
« Odpověď #7 kdy: 16. 09. 2014, 15:57:42 »
To je zase vlákno! :D
A jak jinak se to člověk naučí?

v

Re:Ovládání zásuvky z Arduina na 433 Mhz
« Odpověď #8 kdy: 16. 09. 2014, 15:58:21 »

Já jsem se snažil tazateli sdělit, že shoda v pásmu 433MHz není zárukou kombatibility a problém tedy může být hlubšího rázu než je délka antény. K čemu má být váš metapříspěvek?

Kolemjdoucí

Re:Ovládání zásuvky z Arduina na 433 Mhz
« Odpověď #9 kdy: 16. 09. 2014, 16:03:55 »
Ony sice obě zařízení používají stejné pásmo, ale to je docela široké a nemusí se tak zcela shodovat v "kanálu", pokud je mi známo tak se už vůbec nemusí shodovat v použité modulaci a zcela jistě ne v komunikačním protokolu.
Díky za info, v tom případě připadá do úvahy druhá varianta - k arduinu připájet originální ovladač.

v

Re:Ovládání zásuvky z Arduina na 433 Mhz
« Odpověď #10 kdy: 16. 09. 2014, 16:08:36 »
Ony sice obě zařízení používají stejné pásmo, ale to je docela široké a nemusí se tak zcela shodovat v "kanálu", pokud je mi známo tak se už vůbec nemusí shodovat v použité modulaci a zcela jistě ne v komunikačním protokolu.
Díky za info, v tom případě připadá do úvahy druhá varianta - k arduinu připájet originální ovladač.

Což by někteří škarohlídi mohli nazvat hnusným bastlem, ale nevidím důvod proč by to (správně provedeno) nemělo fungovat. Ale předtím bych asi zkusil použit google ke zjištění informací o komunikačním modulu těch zásuvek, přijde mi pravděpodobné, že to nějaký běžně dostupný modul - jen odlišný od toho, který máte teď.

Kolemjdoucí

Re:Ovládání zásuvky z Arduina na 433 Mhz
« Odpověď #11 kdy: 16. 09. 2014, 16:13:08 »
Což by někteří škarohlídi mohli nazvat hnusným bastlem, ale nevidím důvod proč by to (správně provedeno) nemělo fungovat. Ale předtím bych asi zkusil použit google ke zjištění informací o komunikačním modulu těch zásuvek, přijde mi pravděpodobné, že to nějaký běžně dostupný modul - jen odlišný od toho, který máte teď.
Díky, to je dobrý nápad!

v

Re:Ovládání zásuvky z Arduina na 433 Mhz
« Odpověď #12 kdy: 16. 09. 2014, 16:13:39 »
a ještě doplním co jsem měl napsat hned ze začátku: toto není vhodné fórum pro takové dotazy, zkuste mcu.cz

Mirek

Re:Ovládání zásuvky z Arduina na 433 Mhz
« Odpověď #13 kdy: 16. 09. 2014, 16:36:45 »
Pro všechny kritiky - chcete ubíjet přirozenou a zdravou lidskou zvídavost? Nasměrování na (např.) mcu.cz je OK, ale poznámky typu "vůbec tomu nerozumíš, tak se do toho nevrtej" jsou dost ubohý.

Jsem rád když vidím lidi od počítačů, kteří se nebojí si "ušpinit ruce" a ponořit se do HW. A pokud to není pro ně a jejich okolí nebezpečné, rozhodně je v tom podporuji.

vlk

Re:Ovládání zásuvky z Arduina na 433 Mhz
« Odpověď #14 kdy: 16. 09. 2014, 17:02:42 »
Pro všechny kritiky - chcete ubíjet přirozenou a zdravou lidskou zvídavost? Nasměrování na (např.) mcu.cz je OK, ale poznámky typu "vůbec tomu nerozumíš, tak se do toho nevrtej" jsou dost ubohý.

Jsem rád když vidím lidi od počítačů, kteří se nebojí si "ušpinit ruce" a ponořit se do HW. A pokud to není pro ně a jejich okolí nebezpečné, rozhodně je v tom podporuji.
Souhlas, zvlášť když tu jde o spínané zásuvky a ne o hrátky s relé a zásuvkou svépomoci.