Niečo ako YaST v iných distribúciách

Patrik

Niečo ako YaST v iných distribúciách
« kdy: 10. 09. 2014, 13:39:16 »
Z openSUSE som zvyknutý na konfiguračný nástroj YaST. Existuje niečo podobné aj v iných distribúciách, napr. v Debian-e?
« Poslední změna: 10. 09. 2014, 13:53:21 od Petr Krčmář »


Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Niečo ako YaST v iných distribúciách
« Odpověď #1 kdy: 10. 09. 2014, 15:26:43 »
Možná by stálo za to, upřesnit, jak YaST využíváš. Já osobně jsem ho používal jen na věci, o kterých jsem neměl páru (třeba CUPS) a na instalování balíků. Na balíky mají všechny distribuce něco (ať v řádce nebo v grafice), na nastavení některých věcí už jak která.

Kamarád (do té doby nepolíben Linuxem) používá Webmin, kterej toho umí na muj vkus až moc, na to, že jede jen tak na IP adrese... Dokázal si přes to sám nastavit FTP, Sambu a další věci, takže funkční to asi nějak bude. Ale záleží na preferencích a přístupu - já už třeba jen SSH a přímý upravování konfiguračních souborů.

Bubo

Re:Niečo ako YaST v iných distribúciách
« Odpověď #2 kdy: 10. 09. 2014, 15:36:02 »
Krasna vec bola, ze YAST bezal v semigrafickom rezime v terminaly. Take keby bolo...!

Patrik

Re:Niečo ako YaST v iných distribúciách
« Odpověď #3 kdy: 10. 09. 2014, 16:44:37 »
S inštaláciou balíkov nie je problém. Na YaST-e sa mi páči, že ak potrebujem v systéme niečo nastaviť, nájdem to tam a nemusím poznať jednotlivé konzolové príkazy, napr. čas, tlačiareň, repozitár, GRUB, jazyk, správa užívateľov, a pod. Napr. čas - na jednom mieste viem nastaviť region, časovú zónu, ntp démona. Na jeden počítač som si naištaloval Debian LXDE a nastaviť region, časovú zónu, ntp démona som po hodine hľadania vzdal.

Re:Niečo ako YaST v iných distribúciách
« Odpověď #4 kdy: 10. 09. 2014, 20:48:34 »
tak holt musis pouzit normalni uzivatelsky prostredi. bezne v Ubuntu zmacknu klavesu super a pisu co hledam a ono to nachazi (svete div se) ikony s takovmi vecmi jako jsou tiskarny, cas, klaboska apod a spousti je to jako polozky v programu s nazvem Nastavení systému.
Děkuji za možnost editace příspěvku.


Patrik

Re:Niečo ako YaST v iných distribúciách
« Odpověď #5 kdy: 10. 09. 2014, 21:53:25 »
Na webe som ešte našiel info o drakxtools z Mageia alebo openMandriva. Vraj je to podobné ako YaST z openSUSE, ale YaST je údajne viac prepracovaný. Poznáte to niekto?

Patrik

Re:Niečo ako YaST v iných distribúciách
« Odpověď #6 kdy: 10. 09. 2014, 22:10:36 »
tak holt musis pouzit normalni uzivatelsky prostredi. bezne v Ubuntu zmacknu klavesu super a pisu co hledam a ono to nachazi (svete div se) ikony s takovmi vecmi jako jsou tiskarny, cas, klaboska apod a spousti je to jako polozky v programu s nazvem Nastavení systému.

To môžeš urobiť v Ubuntu. Aj napr. v Debian-e, ak máš napr. GNOME, KDE, ktoré majú svoje konf. nástroje. Ale v Debian+LXDE to s klávesou super nejde. Ale ak máš openSUE+LXDE, tam je YaST, a dá sa takmer všetko pohodlne nastaviť.

Re:Niečo ako YaST v iných distribúciách
« Odpověď #7 kdy: 10. 09. 2014, 22:44:10 »
no tak pak plati ta moje prvni veta.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Niečo ako YaST v iných distribúciách
« Odpověď #8 kdy: 10. 09. 2014, 23:00:13 »
Na webe som ešte našiel info o drakxtools z Mageia alebo openMandriva. Vraj je to podobné ako YaST z openSUSE, ale YaST je údajne viac prepracovaný. Poznáte to niekto?

MCC http://wiki.mageia.cz/:system:mcc

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Niečo ako YaST v iných distribúciách
« Odpověď #9 kdy: 10. 09. 2014, 23:01:17 »

Patrik

Re:Niečo ako YaST v iných distribúciách
« Odpověď #10 kdy: 11. 09. 2014, 12:15:33 »
v KDE system settings: https://userbase.kde.org/System_Settings

Áno, to je OK, len to je súčasťou DE.
Mňa skôr zaujíma nástroj, ktorý je súčasťou systému - YaST je nezávislý na DE, je jedno, či  mám GNOME, KDE alebo LXDE.
Ako pozerám, tak aj MCC (Madriva/Mageia/PCLinuxOS Control Center) je niečo veľmi podobné ako YaST.

Patrik

Re:Niečo ako YaST v iných distribúciách
« Odpověď #11 kdy: 11. 09. 2014, 12:17:42 »
... Kamarád (do té doby nepolíben Linuxem) používá Webmin, kterej toho umí na muj vkus až moc...

Dík za typ na Webmin. Nie je to úplne také YaST, ale má zase svoje prednosti a funguje na väčšine distribúcií.