QEMU - připojení k síti

eL Bunda

QEMU - připojení k síti
« kdy: 07. 09. 2014, 22:10:41 »
Dobrý večer vespolek,

asi 3 dny už řeším jeden problém.

Potřeboval bych rozjet virtuální stroj tak, aby získal adresu přes DHCP z mého notebooku, na kterém běží, tzn. aby nedostával IP z DHCP serveru až z nějakého routeru. Ten onen virtuální stroj nemusí být připojený ven do internetu, potřeboval bych jenom vytvořit něco jako VPN mezi notebookem a VM. Nechci používat NAT a přesměrovávat všechny porty.

Problém je, že se mi to pořád nedaří zprovoznit, vlastně si ani nejsem jistý, jestli na to jdu správně. Vytvořil jsem si na notebooku most, který nikam nevede ( :D ), na tom mostě jsem zprovoznil dnsmasq a připojil VM. Problém je, že VM vůbec žádnou IP nedostal.

Potřeboval bych nasměrovat k nějakému postupu, jak a jestli vůbec to jde nějak řešit.

Předem díky za odpovědi.

PS: Proč to vlastně chci? Příští týden se stěhuju na koleje, kde je na jednu MAC adresu přidělována jedna veřejná IP adresa. Mám ovšem nárok pouze na jednu IP, tudíž jsem si jistý, se VM by nejspíš žádnou IP nedostal.



Re:QEMU - připojení k síti
« Odpověď #1 kdy: 08. 09. 2014, 09:18:33 »
Namísto mostu vytvoř TAP rohraní a dej mu práva uživatele, který bude spouštět QEMU (tunctl je součástí balíku usermode-utilities):
Kód: [Vybrat]
# tunctl -u user -t qemuTím vznikne rozhraní s názvem qemu. Na něm nastav nějakou IP adresu a spusť služby jako DHCP. Vlastní QEMU pak k němu připojíš takto:
Kód: [Vybrat]
$ qemu … -net nic,model=virtio,vlan=0 -net tap,vlan=0,ifname=qemu,script=no,downscript=no

eL Bunda

Re:QEMU - připojení k síti
« Odpověď #2 kdy: 08. 09. 2014, 10:14:00 »
Děkuju moc, funguje to přesně jak jsem potřeboval.

anonym

Re:QEMU - připojení k síti
« Odpověď #3 kdy: 09. 09. 2014, 02:49:35 »
3 poznamky:

- obcas je potreba rucne upnout ten tap interface, pripadne nastavit promisc
- je lepsi ten lokalni interface mit jako bridge, pro pripad ze bys delal nekolik virtualek
- syntax "-net nic -net tap" je zastarala, dnes mas pouzivat "-device -netdev". rozdil neni jen v syntaxi, ten stary zpusob ti tam emuluje hub, takze cely prutok siti je omezen na neco jako gigabit, kdezto ten novy zpusob primo propoji virtualni sit s tim tap rozhranim, takze je to o poznani rychlejsi, aspon co se tyce komunikace VM a hosta

pet

Re:QEMU - připojení k síti
« Odpověď #4 kdy: 09. 09. 2014, 10:33:55 »
- syntax "-net nic -net tap" je zastarala, dnes mas pouzivat "-device -netdev". rozdil neni jen v syntaxi, ten stary zpusob ti tam emuluje hub, takze cely prutok siti je omezen na neco jako gigabit, kdezto ten novy zpusob primo propoji virtualni sit s tim tap rozhranim, takze je to o poznani rychlejsi, aspon co se tyce komunikace VM a hosta
To mne zajímá. Zatím používám
Kód: [Vybrat]
-net nic,macaddr=${MAC},model=virtio -net tap,ifname=${TAP},script=no,downscript=no. Jak to přepsat do "-device -netdev" syntaxe? Asi neumím googlit, návody co jsem našel jsou buď pro starou syntaxi nebo je nechápu. Děkuji předem i za ostatní kterým by to mohlo pomoci.


anonym

Re:QEMU - připojení k síti
« Odpověď #5 kdy: 09. 09. 2014, 10:58:31 »
nova syntaxe by byla
Kód: [Vybrat]
-netdev tap,vhost=on,ifname=${TAP},id=${ID},script=no,downscript=no -device virtio-net-pci,netdev=${ID},mac=${MAC}
vhost=on muzes vynechat, ale melo by to pomoct rychlosti