Malý server na platformě ARM

Ge Bu

Re:Malý server na platformě ARM
« Odpověď #15 kdy: 04. 09. 2014, 13:58:42 »
Filipe. Máš na tom originální OS nebo něco jiného (na netu jsem viděl, že na Q-NAP se dá nainstalovat Debian). Hodilo by se mi něco tak kolem 2 tis. Kč na co bych mohl nainstalovat právě Debian.

Já se hlásím, že malých serverů na platformě ARM už pár mám, a spousta lidí okolo také. Prodává je každý e-shop s počítačovou technikou - NAS třeba od Synology nebo Q-NAPu.
Jinak je fajn, že jste si pro sebe něco objevil, že si hrajete a že vás to nadchlo, ale pořád nevím, co my s tím máme dělat.


Bla

Re:Malý server na platformě ARM
« Odpověď #16 kdy: 04. 09. 2014, 14:14:58 »
Tak problém je, když se cena toho ARM řešení začne blížit "opravdovému PC":
http://www.alza.cz/asus-j1800i-c-d1148630.htm
http://aukro.cz/listing/listing.php?order=m&string=ddr3+sodimm&bmatch=seng-v6-p-fuzzy-elektro_czech-0819&mode=dym
Budou v tom 4GB ram a zároveň jsem ještě pořád na lepší ceně než za ty desky okolo dvou-tří litrů.
ATX zdrojů se všude válí hodně....

Takže aby to mělo smysl, musí to stát pod tisíc korun komplet a zároveň to mít dramaticky menší spotřebu, což nesplňují všechny desky. Raspberry má tuším 3.5W, ale taky je u toho ještě zdroj a v neposlední řadě je potřeba krmit DSL/WIFI modem a možná i nějaký router, to je potřeba taky započíst.



Bla

Re:Malý server na platformě ARM
« Odpověď #17 kdy: 04. 09. 2014, 14:58:53 »
mít dramaticky menší spotřebu, což nesplňují všechny desky. Raspberry má tuším 3.5W, ale taky je u toho ještě zdroj a v neposlední řadě je potřeba krmit DSL/WIFI modem a možná i nějaký router, to je potřeba taky započíst.

Tím, že to nesplňují všechny desky myslím, že to ne každá splňuje.
Tedy že ne všechny desky mají dramaticky nižší spotřebu.
Spotřeba Raspberry je totálně OK, do těch cca 5W to je ideální spotřeba.
15W už začíná lézt do peněz právě při započtení spotřeby DSL/WIFI modemu. To se dostaneme na 20-30W, což udělá někde litr ročně.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Malý server na platformě ARM
« Odpověď #18 kdy: 04. 09. 2014, 15:21:35 »
Bla: To se snažím taky poukázat. Já doma mám mITX desku s 1037U (dvoujádro Celeron z NTB) se dvěma 3,5" disky. Spotřeba v klidu ~30W, ale vím, že to můžu využít například i pro distcc, protože to CPU má výkonu na rozdávání a když je třeba, tak tam prostě je...

Mimochodem: jedno jádro 1037U (1,8GHz) = jedno jádro Core i5 750 (2,67GHz). Porovnání časů kompilací stejných balíků na stejné architektuře se stejným nastavením. Je skoro až smutné, jak jde pokrok kupředu :-)

Otázkou je, kdy se ARM CPU dostanou na takovou úroveň a zda na takové úrovni budou stále ještě mít nižší spotřebu...

CyberBob

Re:Malý server na platformě ARM
« Odpověď #19 kdy: 04. 09. 2014, 16:26:04 »
Pouzivam Cubox-i2 ako NAS server, http server, XBMC, torrent client, DVB-T streaming

Ma to Ethernet, 2x USB, HDMI, eSATA, infra, SPDIF, spotreba pod 1 W (v necinnosti), bezi na tom Linux alebo Android.

http://www.solid-run.com/products/cubox-i-mini-computer/


Re:Malý server na platformě ARM
« Odpověď #20 kdy: 04. 09. 2014, 18:50:11 »
Filipe. Máš na tom originální OS nebo něco jiného (na netu jsem viděl, že na Q-NAP se dá nainstalovat Debian). Hodilo by se mi něco tak kolem 2 tis. Kč na co bych mohl nainstalovat právě Debian.
Na Synology NASech mám originální OS - je založený na Linuxu, záleží na každém, jak moc se v něm chce šťourat. Po uživatelské stránce je ten software myslím hodně dobrý, ale také si to zaplatíte v ceně těch zařízení. Takže koupit to zařízení a zaplatit za software, a pak ten software vyhodit, to se myslím moc nevyplatí.

Peter

Re:Malý server na platformě ARM
« Odpověď #21 kdy: 04. 09. 2014, 19:14:11 »
peter: Nejsem u linuxovýho PC, nemůžu se mrknout. Nicméně já mám na mysli rychlosti kolem 50MB/s. Což je druhej problém ARMu - kde vzít tak rychlý úložiště? Pokud se nepletu, pořád je trabl s tím, že desky nemají SATA (nebo mají, ale zase mají slabší CPU apod.).

Já neříkám, že ARM je špatnej, jen zatím neni dodělanej do použitelnýho stavu. Nicméně jak jsem psal - spotřeba je luxusně nízko a na tom se dá vydělat nejvíc...

Informácia že nemáš Linux Ti na linuxovom fóre pridá dôveryhodnosti. To bude dôvod prečo si prešiel z prenosu šifrovaných dát na čítanie z disku. Schválne som si zapol zastaraný Allwinner A10 (jednojadro s málo výkonným SATA radičom), a prečítanie časti SATA disku mi trvalo 15.430 sec (bs=1000 count=1000000). To činí 64808813 bytes/sec. Hovorím o zariadení ktorého výroba bola už dávno ukončená, a pochybujem že by novšie zariadenia ako napríklad A20 v spomínanom Cubox I2 mali pomalší disk. A to sa robí aj A80 (osemjadro) ktoré má podľa nejakých popisov tiež ževraj SATA.

txt

Re:Malý server na platformě ARM
« Odpověď #22 kdy: 04. 09. 2014, 21:07:53 »
Kromě nákladů na HW započítat náklady typu time-to-market a množství odzkoušenejch knihoven/aplikací. Pokud procák nemá hw podporu specifickejch úloh (např. šifrování, zpracování obrazu) šlo by to řešit přes přídavný FPGA.

Bla

Re:Malý server na platformě ARM
« Odpověď #23 kdy: 04. 09. 2014, 23:33:31 »
Kromě nákladů na HW započítat náklady typu time-to-market a množství odzkoušenejch knihoven/aplikací. Pokud procák nemá hw podporu specifickejch úloh (např. šifrování, zpracování obrazu) šlo by to řešit přes přídavný FPGA.

A tím se zpět dostáváme na začátek, jestli to *aní okolo stojí za ty navazující problém.
Přídaný FPGA, lol a kdo pro to bude upravovat tu knihovnu? Jsi schopný opakovaně přepisovat knihovnu pro nějaký extra FPGA čip?

Takhle, já se ARMu nebráním, jenže když mě x86 deska a 4 GB ram vyjdou laciněji než deska pro ARM a bude s tím řádově méně problémů, tak mi to prostě nedá, abych se nezamyslel. Naopak, právě teď by se mi šiknul mikropočítač na jednu specifickou úlohu, ale dát za něco podstatně méně výkonného podstatně víc peněz? Pak mi to přijde jako "Ano, trvá to déle, ale zato horší cestou.".

Chci malý počíták s jádrem ARM, cenou do 12 až 13-ti stovek, který půjde napájet z externího adaptéru od Mikrotiku, bude žrát 5W, budou v tom 2GB operačky, dvoujádro a bude na tom běžet Debian nebo nějaká standardizovaná distribuce vyjma Androidu, iOS a Widlí.

Třeba tenhle modul k Raspberry PI: http://www.alza.cz/raspberry-pi-camera-board-d461098.htm
Krásná kamerka.
Jenže k téhle desce: http://www.alza.cz/asus-j1800i-c-d1148630.htm
Připojím libovolnou USB kamerku za 200, třeba tuhle: http://www.alza.cz/a4tech-pk-333e-d379427.htm
A můžu tam mít připojené třeba tři, aniž bych pocítil problémy s vytížením  >:(

Jak jsem řekl, ARM se nebráním, ale pokaždé, když se o to začnu zajímat, narazím na nějaký limit.
Buď málo paměti, nebo to má disk připojený přes USB.
Výše zmíěná deska má jednak gigovou síťovku, jednak dost usb a PCIe a dokonce i Mini-PCIe.

Takže hlavní rozdíl je v ceně za měsíc za elektřinu.

Old

Re:Malý server na platformě ARM
« Odpověď #24 kdy: 05. 09. 2014, 08:42:07 »
Existuje nejakej novejsi SoC ARM chip, kterej by mel SATA a Gbit ethernet? Vim jenom o FreeScale MX6, kterej je uz dneska out (A9 jadro).

Existuje k tomu nejaka devel deska co by mela alespon 4 GB RAM a podpora v U-Boot?

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Malý server na platformě ARM
« Odpověď #25 kdy: 05. 09. 2014, 10:14:00 »
Informácia že nemáš Linux Ti na linuxovom fóre pridá dôveryhodnosti. To bude dôvod prečo si prešiel z prenosu šifrovaných dát na čítanie z disku. Schválne som si zapol zastaraný Allwinner A10 (jednojadro s málo výkonným SATA radičom), a prečítanie časti SATA disku mi trvalo 15.430 sec (bs=1000 count=1000000). To činí 64808813 bytes/sec. Hovorím o zariadení ktorého výroba bola už dávno ukončená, a pochybujem že by novšie zariadenia ako napríklad A20 v spomínanom Cubox I2 mali pomalší disk. A to sa robí aj A80 (osemjadro) ktoré má podľa nejakých popisov tiež ževraj SATA.

K rychlostem disku jsem přešel kvůli tomu, že já osobně požaduju šifrovanej přenos rychlostí řádově desítek MB/s. U ARMu je to problém hned dvakrát: 1. nízký výkon CPU (nedovede ušifrovat realtime 40-50MB/s) a 2. většina cenově dostupných desek (čti: levných) nemá SATA, musíš ject přes USB a tam máš automaticky rychlost do 30MB/s. Chápeme se?

Teď mám doma 1037U a tam jede šifrovanej přenos kolem 45MB/s. Deska vyšla na 1800 a CPU ten výkon fakt má. Nejsem si jistej, že by mi to ARM mohl taky dát. A až nadejde čas, kdy to ARM zvládne, pak vyvstane otázka: Kolik bude spotřeba takovýho ARMu? Bude pořád do 1W? Nebo do 10W? Jestli přesáhne 15W, tak není důvod do ARMu jít...

Mimochodem, kdyby sis dal pár minut práce, zjistil bys, že těch pět žlutých čtverečků a nápis "Guru" tady nemám proto, že bych jel na Windows a plkal o blbostech. Pár rad jsem tady zanechal, některým lidem pomohl tím, že jsem je vedl až k vyřešení jejich problému, několika jsem osobně pomohl... Jen nesedím celý den u PC s Linuxem a nemám vždy možnosti se k některému z mých PC připojit (dobře, tady se vymlouvám, jsem lenoch ;D ).

peter

Re:Malý server na platformě ARM
« Odpověď #26 kdy: 05. 09. 2014, 10:41:23 »
K rychlostem disku jsem přešel kvůli tomu, že já osobně požaduju šifrovanej přenos rychlostí řádově desítek MB/s. U ARMu je to problém hned dvakrát: 1. nízký výkon CPU (nedovede ušifrovat realtime 40-50MB/s) a 2. většina cenově dostupných desek (čti: levných) nemá SATA, musíš ject přes USB a tam máš automaticky rychlost do 30MB/s. Chápeme se?
Preto som iž v mojom prvom príspevku odkazoval na možnosť ako si človek zistí možnosti akcelerovaného kryptovania priamo v jadre Linuxu, a to pre cšetky architektúry.
Mimochodem, kdyby sis dal pár minut práce, zjistil bys, že těch pět žlutých čtverečků a nápis "Guru" tady nemám proto, že bych jel na Windows a plkal o blbostech.
Tie štvorčeky aj s visačkou Guru závisia len od počtu príspevkov. A nezávisia od ich kvality. Takže, ja Ťa chápem bez problémov. Nemáš prístup k zdrojákom jadra, neberieš do úvahy vývoj, a ohováraš produkt čo si nikdy neskúsil. Ak Ti vyhovuje x86/64, tak ho používaj. A ak nepoznáš ARM, tak ho bezdôvodne neohováraj. To posledne spomenuté pôsobí neprofesionálne, najmä v spojitosti s vystatovaním sa že ho máš dlhšieho. Teda, že máš vysoký počet príspevkov o ktorých kvalite si ma znova presvedčil.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Malý server na platformě ARM
« Odpověď #27 kdy: 05. 09. 2014, 11:07:43 »
peter: Velmi nerad plevelím, nicméně obhajovat se chci. Ano, poslední odstavec smrdí samochválou a/nebo egem na kilometry daleko (od počítač,e kde to čteme nebo od serveru, na kterém to je uloženo? ;D ). Samozřejmě, že jde jen o ukazatel počtu příspěvků a nic víc, to Tě ale neomlouvá od toho, aby ses na ty moje příspěvky sám podíval. Klikni si na mojí přezdívku, nech si zobrazit příspěvky a až je všechny přečteš, odepiš. Je jich určitě minimálně polovina o ničem a jen mi zvýšily "hodnost" o další příčku, ale ten zbytek není žádné plkání. Pro Tebe by to bylo číst 1000+ příspěvků, ale já je napsal, takže vím, co v nich je za informace.

Nejsem žádný sebestředný hovado, ale zároveň se nenechám urážet stylem "Informácia že nemáš Linux Ti na linuxovom fóre pridá dôveryhodnosti. To bude dôvod prečo si prešiel z prenosu šifrovaných dát na čítanie z disku." Popravdě, jen tyhle dvě věty mě nasraly. Zbytek příspěvku beru. Stejně tak beru to, že jsem se stále nepodíval do zdrojáků jádra, jak to se šifrováním je (upřímně: to jsem neudělal i proto, že já neumím kód číst a pokud mi jen vypadnou řádky s nápisy "x86", "X64", "ARM", tak z nich stejně nic neuvidím).

Udělej pro mě prosím jednu věc - napiš mi jako pro blbce, co bych získal tím grepem, který jsi poslal (ještě jednou - jako pro blbce, nemyslím samotný výstup grepu, ale spíš komentář k němu). Tím můžeme vynechat osobní spory (do kterých to z mojí strany přešlo) a dostat se zpět k věci.

Mimochodem - kdysi jsem viděl desku s čipem VIA (~800MHz?), která měla solo šifrovací čip. Předpokládám, že díky tomu dokázalo bejt šifrování i na tak slabym CPU použitelný (když to vlastně nešlo přes CPU). Dělá se něco takovýho i dneska? Nebo šifrovací karty (PCI/PCI-e)?

Miramel

Re:Malý server na platformě ARM
« Odpověď #28 kdy: 05. 09. 2014, 11:16:34 »
A nebo použít MinnowBoard s x86: http://www.minnowboard.org/meet-minnowboard-max/

- dualcore
- 2GB ram
- giga lan
- sata
- usb 3.0
- 5V DC napájení

...

Miramel

Re:Malý server na platformě ARM
« Odpověď #29 kdy: 05. 09. 2014, 11:18:57 »
FYI: Malý ARM se SATA je Banana PI, HummingBoard je zase čtyřjádro.