reklama

Další působení v IT (bezpečnost, sítě)

Anonym

Další působení v IT (bezpečnost, sítě)
« kdy: 01. 09. 2014, 10:39:36 »
Ahoj,

řeším aktuálně svoje další působení v oblasti IT a tápu v mém dalším postupu, moje aktuální situace je asi taková:

Mým primární zájmem jsou sítě a servery (primárně Linux, dříve Windows), doma zkouším konfigurovat virtualizaci, asterisk a vedle toho blbůstky, které se týkají bezpečnosti (Snort, efektivní iptables, teď mám v plánu HAVP), baví mě to nejvíce z toho, co jsem si zatím vyzkoušel (programování v C# a v C, sítě (cisco)), v budoucnu bych se chtěl naučit skriptovat. O bezpečnost jako takovou se aktivně zajímám, čtu články, snažím se pochopit možné útoky a obranu proti nim a případně to aplikovat na svém VPS.

Je mě přes dvacet, mám vystudovanou SŠ se zaměřením na IT (programování a počítačové sítě), představy a myšlenkové pochody uhnuté na to, co mě baví a rád bych, aby se mi koníček stal prací, tedy, abych dělal právě to, co mě zajímá a baví.

Hlavní otázkou je - Je to reálné ?

Bydlím v menším městě (žádné Brno, ani Ostrava) a zatím bych se nerad stěhoval. Dá se sehnat práce v menším městě v oboru bezpečnosti ? Co jsem koukal na inzeráty prací, tak je toho dost málo a když už se něco vyskytne, tak to nejsou žádné “junior” pozice – vzhledem k tomu, že nikdo nemá peníze na “zaučování” absolventů, tak všude chtějí min. 2 roky praxe. Plus k tomu, jak se řeší bezpečnost v Česku jsem také slyšel několik informací z různých zdrojů (např. jak "aktivně" opravují banky své internetové bankovnictví) - a právě tento laxní přístup k řešení těchto problémů hraje v mou nevýhodu.

Nebráním se ani tomu jít v budoucnu učit/školit (VŠ/kurzy?) bezpečnost a systémy kolem. To by ale pravděpodobně znamenalo vysokou školu. Je mi myšlenkově i přístupem nejblíž oproti FIT VUT/FIT ČVUT, kde je to o tom nabrat "co nejvíce studentů a potom jich 3/4 vyhodit” (mám roční zkušenost na elektro-VŠ škole, ze které jsem odešel pro to, že nesplnila má očekávání (pro remcaly – všechny zkoušky jsem měl udělané)).

Pohrávám si tedy znovu s tím, zkusit přijímačky na FI MUNI (minulý rok jsem je podcenil a nedostal se), jsem si jist, že mi škola v mé odbornosti něco dá (linuxové skriptování, práce ve více lidech, naučit se myslet "nad věcí", základy kryptografie, matematiky, roztažení mozku atd.), je to správný směr ? Nebo jít směrem odborných kurzů a zkusit se nechat někde zaměstnat (tedy čekat na vhodnou nabídku práce) ?

Myšlenkově by mi bylo bližší zatím studovat, nemám totiž pocit, že mám dostatek znalostí na působení v praxi + ani tu samotnou praxi..

Položil jsem spoustu dotazů, spíše bych to viděl na takovou volnější diskuzi, takže když k tomu budete mít co říct, budu rád za váš příspěvek. Nerad bych, aby to sklouzlo k flame o tom, jak jsou VŠ k ničemu, tak se toho prosím vyvarujte. :-)

Díky předem za vaše názory.

reklama

Sutrak

Re:Další působení v IT (bezpečnost, sítě)
« Odpověď #1 kdy: 01. 09. 2014, 10:44:59 »
Ano, opravdu nejprve vystuduj napriklad onu FI MU (za meho casu moc dobra skola) a pak zjistis, o cem vsem IT je a take zjistis, ze Bezpecnost nejsou jen utoky hackeru. Vlastne zjistis, co to IT a Bezpecnost je. A pak teprve uvidis.

tojsemja

« Odpověď #2 kdy: 01. 09. 2014, 11:46:59 »
dovolim si lehy postreh. je ti cca 20. jak muzes tvrdit ze mas praxi? pred dvouma rokama jsi teprve slavil to ze ti v hospodne legalne nalejou a uz mas praxi? nemyslim si ze jsi mel fyzicky dostatek casu tu praxi nahnat. nebo jinak: pokud ty ve 20ti mas praxi, tak lidi kterym je 30 a u kompu sedi od 15ti tak jsou adepti na nobelofku...

co se VS tyce: studuj studuj studuj. co nejdyl, co nejvic. takze studuj :)

Daniel

« Odpověď #3 kdy: 01. 09. 2014, 11:54:13 »
Citace
Myšlenkově by mi bylo bližší zatím studovat, nemám totiž pocit, že mám dostatek znalostí na působení v praxi + ani tu samotnou praxi..

Ale tu praxi ziskas hlavne tim, ze budes pracovat, nebo znas jiny zpusob?
Nejlepsi volba je skola a part time prace nebo full time prace a dalkove skola.
Jedno bez druheho nemuze byt, ve skole ti daji prehled v oboru ale v praxi vse funguje zase jinak.

Moje zkusenost. Pri studovani VS zamerene na telekomunikace jsem sel pracovat jako network administrator. I kdyz jsem si myslel, ze zkusenosti mam, protoze jsem vzdy byl pilny student, prvni 3 mesice mne vyvedly z omylu. Nakonec jsem se do prace ucil vice jak do skoly. Ty casy snad uz nikdy nezaziju, tolik informaci a zmatku. Nedovedu si ale predstavit, ze bych jen studoval VS a nemel praci, citil jsem se jak nula. Dnesni skolstvi IT dobu nestiha, proto povazuji VS jako vyhodu, nikoli nutnost.

leble

« Odpověď #4 kdy: 01. 09. 2014, 12:27:10 »
Na studijním na fimu mají málo lidí na zápis nebo proč je tu ta neplacena reklama.

reklama

Anonym

« Odpověď #5 kdy: 01. 09. 2014, 12:48:48 »
leble: tam mají lidí až dost, opravdu to není reklama, jen subjektivní pocity ;-)

tojsemja: nenapsal jsem, že mám praxi a pokud to tak  vyznělo, tak se omlouvám. Právě, že praxi nemám a to je ten problém. Ale jak jí má člověk získat, když všude, kde  by se dala získat chtějí praxi ?

Daniel a ostatni: part time práce admina by byla samozřejmě super a bral bych to všema deseti, otázkou je, jestli se dá něco takového vůbec sehnat bez známých, kteří tu práci dohodí.. Taky se mě nechce "jen" studovat a sosat rodinný rozpočet.. ;-)

smoofy

• 1 027
    • Zobrazit profil
« Odpověď #6 kdy: 01. 09. 2014, 13:04:34 »
Ahoj,

na to co te zajima budes muset jednoznacne nekam do vetsiho mesta. Ne ze by se v malem meste sehnat nic nedalo, ale je hrozne mala pravdepodobnost a navic te nikdo nenecha resit bezpecnost bez realne praxe.
Najdi si praci admina v nejakem vetsim meste, dalkove studuj a uvidis ze tvuj progress bude daleko rychlejsi nez domacim zkousenim.
Zajimaji mne podobne zalezitosti jako tebe, i kdyz sem v praci zameren na jine odvetvi nez je bezpecnost, nicmene je urcite dobre mit si s kym vymenit nazory, napady a zkusenosti tak jestli chces napis mi private message a muzeme se domluvit.

tojsemja

« Odpověď #7 kdy: 01. 09. 2014, 13:51:02 »
jo aha, uz to vidim, blbe jsem to precetl.

jo, s timhle zacarovanym kruhem se taky potykam. je mi 24 a praxi potrebuju jako sul... a jak z kruhu ven? nepomuze ti nic jineho nez se probijet jak to jde. schanet praxi v neziskovkach, snazit se ve skole narvat do projektu, lest firmam do zadele, zacit na pozici uklizecky a tvrde makat a vypracovat se. jo a smirit se s tim ze do 4 let z tebe profik nebude, ani praxi neziskas. muzes se jen modlit ze kolem cca 30ky z tebe neco bude. bohuzel, IT patri tem co se mimojine nepose***...

reklama