SŠ strojírenství na IT VŠ

FrantaA

Re:SŠ strojírenství na IT VŠ
« Odpověď #15 kdy: 27. 08. 2014, 10:42:41 »
Co kdyby ses zkusil držet svého kopyta a pokračovat na strojárně? IT je teď in a IMHO je nebo brzy bude mnoho povolaných a málo vyvolených. A na strojárně je to teď taky samý počítač, 3D aplikace, 3D tiskárny, CAD programy atd. Takže pokud jsou počítače tvé hobby, určitě si i tam přijdeš na své.

Řekl bych, že toto je velmi rozumný názor. Mnoho povolaných a málo vyvolených v IT je podle mne už teď (spíše už nějaký pátek). K uvedenému repertoáru bych ještě přihodil třeba modelování, vložené systémy, řídicí systémy aj.
Je dobré si nemalovat situaci ohledně specializovaného IT studia v růžových barvách a uvědomit si, že na každé vysoké škole tvoří odborné předměty jen část výuky; navíc ne každému všechny sednou. Viz nekonečné diskuse zde i jinde, zda vůbec má vysoká škola smysl (samozřejmě že ano :-) ). Je to ale věc osobní preference.


Petr

Re:SŠ strojírenství na IT VŠ
« Odpověď #16 kdy: 27. 08. 2014, 11:21:30 »
Jak to myslíte ? :)
Že hodně lidí neudělá tu školu nebo není hodně pracovních pozic ?

Yarda

Re:SŠ strojírenství na IT VŠ
« Odpověď #17 kdy: 27. 08. 2014, 13:02:55 »
Co si představuješ, že bys dělal po absolvování IT studia?

systémový šťoural

Re:SŠ strojírenství na IT VŠ
« Odpověď #18 kdy: 27. 08. 2014, 13:53:13 »
Co kdyby ses zkusil držet svého kopyta a pokračovat na strojárně? IT je teď in a IMHO je nebo brzy bude mnoho povolaných a málo vyvolených. A na strojárně je to teď taky samý počítač, 3D aplikace, 3D tiskárny, CAD programy atd. Takže pokud jsou počítače tvé hobby, určitě si i tam přijdeš na své.

Moje řeč. IT je sice dnes moderní, ale důležitý je na něco se specializovat. A zrovna ve strojařině se dnes bez IT v podstatě nelze hnout. CAD/CAE/CAM, modelování, numerická analýza, příprava výroby, programování CNC, automatizace a tak bych mohl pokračovat. Já bych se v té situaci věnoval dál strojařině a zaměřil bych se na IT ve strojírenství.

Nevím jak to je na VŠB strojárně, ale na HGFce se dají zapsat čistě IT předměty - UNIX, síťařina apod. A mimochodem, když už zmiňuju tu HGFku, i tam se dá poměrně dobře IT vyřádit. Je tam obor Geoinformatika, což jsou GIS a dálkový průzkum a to je taky docela solidní IT specializace.

jaq

Re:SŠ strojírenství na IT VŠ
« Odpověď #19 kdy: 27. 08. 2014, 15:20:40 »
Na VŠB je na FS přímo nějaka "strojařská" informatika/automatizace, pokud vím.


FrantaA

Re:SŠ strojírenství na IT VŠ
« Odpověď #20 kdy: 28. 08. 2014, 11:07:39 »
Jak to myslíte ? :)
Že hodně lidí neudělá tu školu nebo není hodně pracovních pozic ?

Řekl bych, že je spíše myšleno b), i když ani a) nelze vyloučit ;-). Dobře placených pracovních pozic pro hodně lidí prostě nebude nikdy dost. Je to přirozený vývoj, před lety (to se ještě pojem IP nepoužíval) byla situace zcela jiná; ceněn byl každý, kdo se nebál počítače :-). Dnes to chce hluboké znalosti, což zpravidla implikuje úzkou specializaci. Ta se ale neobejde solidních univerzálních základů, které by mělo základní vysokoškolské studium poskytnout.

David

Re:SŠ strojírenství na IT VŠ
« Odpověď #21 kdy: 28. 08. 2014, 11:39:47 »
Co kdyby ses zkusil držet svého kopyta a pokračovat na strojárně? IT je teď in a IMHO je nebo brzy bude mnoho povolaných a málo vyvolených. A na strojárně je to teď taky samý počítač, 3D aplikace, 3D tiskárny, CAD programy atd. Takže pokud jsou počítače tvé hobby, určitě si i tam přijdeš na své.

Moje řeč. IT je sice dnes moderní, ale důležitý je na něco se specializovat. A zrovna ve strojařině se dnes bez IT v podstatě nelze hnout. CAD/CAE/CAM, modelování, numerická analýza, příprava výroby, programování CNC, automatizace a tak bych mohl pokračovat. Já bych se v té situaci věnoval dál strojařině a zaměřil bych se na IT ve strojírenství.

Nevím jak to je na VŠB strojárně, ale na HGFce se dají zapsat čistě IT předměty - UNIX, síťařina apod. A mimochodem, když už zmiňuju tu HGFku, i tam se dá poměrně dobře IT vyřádit. Je tam obor Geoinformatika, což jsou GIS a dálkový průzkum a to je taky docela solidní IT specializace.

Geoinformatiku jsem tam studoval 3 roky - z IT pripadne Informatiky se tam nebere temer nic (nejvyssi level byly databaze a relacni algebra). Takze naprosto k nicemu - zaklady ktere se naucite behem par tydnu samostudiem sam. Programovani tam byla naprosta tragedie. Jediny predmet ktery za neco stal byla Statistika a Prostorova Analyza Dat. Tazatelovi muzu doporucit podat si prihlasku na Strojarnu na VSB a na FEI VSB (klidne jedno prezencni a druhe kombinovane) a dusledne to prokonzultovat se studijnim oddelenim a nekym kdo zodpovida za dany obor - napr. pro to aby si clovek mohl uznat matematiku, cizi jazyk nebo telocvik ktery uz na jedne fakulte udelal...

Spice

Re:SŠ strojírenství na IT VŠ
« Odpověď #22 kdy: 30. 08. 2014, 16:06:08 »
Zdravím,

když je tohle téma založené, tak bych se také rád zeptal pokud tu není někdo, kdo přestoupil konkrétně z FS ČVUT na FEL ČVUT na Ing.? Půjdu do třetího ročníku na Strojárně a zkrátka strojařina jako taková mě moc nebaví, víc mě zajimá biomedicína nebo robotika. Problém je ovšem ten, že ačkoliv jsem absolvoval pár "IT" předmětů, je to naprosto chabý základ a vše ostatní se musím doučovat sám, což je časově velice náročné.

Proto mě zajimá, zda někdo nemá zkušenost s přestupem Strojárna--> Elektro,IT už na vysoké? Obávám se totiž, že pokud bych pokračoval mechatronikou u nás, tak se toho stejně moc nenaučím.