Odolný souborový systém na pole

Kolemjdoucí

Re:Odolný souborový systém na pole
« Odpověď #15 kdy: 22. 08. 2014, 18:12:38 »
Pokud jenom uvažujete o možnosti chyb na kabelu, tak jediné filesystémy, které vám ošetří CRC chybu

Prakticky každé současné storage rozhraní má CRC ochranu dat (nebo obdobnou) na fyzickém médiu neboli kabelu, ze problém není.
Uvažuje se fyzické vytržení kabelu.


Re:Odolný souborový systém na pole
« Odpověď #16 kdy: 22. 08. 2014, 18:44:53 »

Jedná se o takovéto zařízení http://www.czc.cz/raidsonic-icy-box-ib-rd3640su3e2/122678/produkt, primárně zatím používám USB 3.0  ... později budu možná volit eSATA. Jinak jsem uvažoval o ZFS, EXT4, XFS. Ale máš pravdu že ZFS asi dobrá volba nebude.


Primárně o file systému přece rozhoduje operační systém, který to bude obsluhovat. Podle mne celé zařízení se bude vůči systému tvářit jako blokové zařízení. Buď jedno, když to bude RAID nebo několik, když to budou samostatné disky. Na druhou stranu, pokud by se to mělo tvářit jako samostatné disky, tak z největší pravděpodobností to nepůjde přes eSATA, protože pak by jak motherboard (řadič eSATA) tak krabice musela poporovat https://en.wikipedia.org/wiki/Port_multiplier. Podobně s FIREWIRE, kde ale díky tomu, že je firewire sběrnice, je pravděpodobnější, že  to bude funční.

 Pokud to bude připojené třeba k systému jedoucímu FREENAS tak ZFS je rozumná volba, ale je třeba mít na paměti, že vzhledem k tomu, jak je ZFS komplexní FS tak pro rozumnou funkci potřebuje 1GB paměti na 1TB diskového prostoru. A velmi se doporučuje provoz na ECC pamětech, aby nenastalo silent data corruption.

Při provozu na windows je to samozřejmě NTFS. Pokud jenom uvažujete o možnosti chyb na kabelu tak jediné filesystémy, které vám ošetří CRC chybu dat jsou ZFS a btrfs. Cokoliv jiného vyrobí silent data corruption a bude tam skoro cokoliv.

Z mého pohledu je to celé zařízení blbost. Protože když bude jakákoliv hardwarová chyba v tom zařízení, tak se systém nikde neopraví. Proprietární RAID si tam napiše proprietární informace a jediný způsob opravy bude koupit přesně zařízení. nebo možná zařízení stejného výrobce. Zapomeň že případnou chybu RAIDu opraviš jinak. mnohem radeji bych si systém postavil na něčem takovém http://www.czc.cz/asrock-e35lm1-amd-a50m/147994/produkt s plným linuxovám serverem, dostatkem výkonu a v podstatě stejnou cenou. Nebo když bych si s tím nechtěl hrát tak krabku NAS o něco dražší než ten box.

Díky moc, tyto rady se hodí.

Já na zařízení měl původně ntfs v RAIDu1. Teď jsem ale přikoupil další dva disky, takže data přesunu do RAID5. Nechci se o to pak starat, tak proto řeším filesystém. Jinak na ten ICYBOX přistupuji z více zařízení, windowsu i linuxu. A jelikož není žádný pořádný multiplatformní FS, tak dám přednost připojování z linuxu.

ZFS komplexní FS tak pro rozumnou funkci potřebuje 1GB paměti na 1TB diskového prostoru
Aha :-) To je dobrá informace. To se bude do budoucna hodit.

Já jsem došel k závěru, že pro mě asi bude nejlepší ext4 nebo xfs.