Kam nahlásit spam

SeverákVPráci

Kam nahlásit spam
« kdy: 19. 08. 2014, 09:47:57 »
Na pracovní mail mi chodí spamy ze slevového serveru Slevto.

Nic takového jsem si neobjednal, tím méně na pracovní mail. Odhlášení pochopitelně nefunguje. To, že i původci to považují za spam, dokazuje i tato diskuze na Webtrhu - https://webtrh.cz/256577-muzu-spamovat-postihu.

Stopy v hlavičkách mailů vedou na servery společnosti IT-logica (http://www.it-logica.cz/). Otázkou je, jak moc vědomě se tato firma na spamování podílí.

Kam a v jakém pořadí nahlásit spam?


Lol Phirae


Kolemjdoucí

Re:Kam nahlásit spam
« Odpověď #2 kdy: 19. 08. 2014, 10:01:06 »
Úřad na ochranu osobních údajů.
Ale nemá smysl to nemá.

SeverákVPráci

Re:Kam nahlásit spam
« Odpověď #3 kdy: 19. 08. 2014, 10:52:16 »
dobrá, jak tedy přihlásit nějaký Honeypot k odběru newsletteru slevto. :-)

Trupik

Re:Kam nahlásit spam
« Odpověď #4 kdy: 19. 08. 2014, 10:54:21 »


Roman

Re:Kam nahlásit spam
« Odpověď #5 kdy: 19. 08. 2014, 11:08:51 »
Úřad na ochranu osobních údajů.
Ale nemá smysl to nemá.
UOOU normálně funguje. Po ukončení šetření navíc pošlou protokol o výsledku. (byla/nebyla udělena pokuta, případně kolik)

Jiří

Re:Kam nahlásit spam
« Odpověď #6 kdy: 19. 08. 2014, 12:35:27 »
Mně teda nic neposlali.

Lol Phirae

Re:Kam nahlásit spam
« Odpověď #7 kdy: 19. 08. 2014, 12:49:28 »
Mně teda nic neposlali.

Teď už se nic neposílá. Jediný způsob, jak zjistit výsledek, je formulář Aktuální stav stížnosti, kam zadáš přidělené číslo.

ptc

Re:Kam nahlásit spam
« Odpověď #8 kdy: 19. 08. 2014, 15:27:31 »
To, jestlis sis ty neco objednal je irelevantni. Tu adresu tam mohl dat naprosto kdokoliv, staci ji tam zadat a zmacknout tlacitko. A uplne stejne ji mohl najit jakykoliv robot na netu - staci aby na jedinem miste na webu ta adresa byla zverejnena v plnem tvaru, a uz ti chodi spamy.

Zadna centralni sluzba na blokovani spamu neexistuje, maximalne lze tu adresu pridat do blaclistu na mailserveru a je klid.

SeverákVPráci

Re:Kam nahlásit spam
« Odpověď #9 kdy: 19. 08. 2014, 16:39:37 »
OK. Zařadím si prostě do klienta filtr, který zprávy co mají v hlavičce it-logica.cz rovnou hodí do spamu a nebudu to řešit. Je to boj s hydrou.

Tomáš Roll

Re:Kam nahlásit spam
« Odpověď #10 kdy: 19. 08. 2014, 16:42:18 »
Zkusil bych nádraží nebo lampárnu.

JmJ

  • ****
  • 315
    • Zobrazit profil
Re:Kam nahlásit spam
« Odpověď #11 kdy: 19. 08. 2014, 17:57:34 »
Neni od veci to napraskat na ten spamcop, nebo podobnou sluzbu. Aspon tim pomuzete i ostatnim, nejenom sobe :-).

j

Re:Kam nahlásit spam
« Odpověď #12 kdy: 19. 08. 2014, 19:55:02 »
OK. Zařadím si prostě do klienta filtr, který zprávy co mají v hlavičce it-logica.cz rovnou hodí do spamu a nebudu to řešit. Je to boj s hydrou.

Muzes s tim udelat spoustu opatreni ... muzes trebas pouzivat distribuovany systemy hlaseni spamu (defakto blacklisty), muzes pouzivat greylist, muzes vyuzivat spf, pozadovat korektni reverz na Ipcko, korektni helo ... da se toho spousta, protoze spamujici srv prevazne nema spamer pod kontrolou a tyhle veci zmenit nemuze. Navic casti tech opatreni znemoznis doruceni toho spamu => usetris prostor, vykon CPU, ...

Stezovat si vazne muzes leda na lamparnu. Nebo pouzij stipacky, to funguje na 100%.

Re:Kam nahlásit spam
« Odpověď #13 kdy: 19. 08. 2014, 20:32:05 »
Zdar,
zakladem je SPF a pokud je na mailserveru postfix, tak k nemu postfwd. Taky pouzivam. Postfwd se kouka na blacklisty a kontroluje i HELO, dns a reverzni dns. Atd. K tomu jeste pouzivame DKIM s ADSP zaznamem. Diky SPF a DKIM muzu lehce pritahnout srouby antispamu. Jinak postfwd (i na zaloznich SMTP) dost snizil mnozstvi emailu, ktery se musely kontrolovat (a stejne to z 70% byly spamy).
Je to ale o vasich systemech a vasim adminem. Bohuzel, nekde po zprovozneni pred X lety admini "usnuli na vavrinech", je treba to dale rozvijet. I spameri se prizpusobujou :)

Re:Kam nahlásit spam
« Odpověď #14 kdy: 20. 08. 2014, 00:10:17 »
Pokud je to český spam, nahlašte jej prosím přes webový formulář Úřadu na ochranu osobních údajů. Nedá to moc práce, a pokud to bude prokazatelné, ÚOOÚ jim nakonec tu pokutu dá. Je to jediná reálná možnost, jak proti spamu opravdu něco udělat. Navíc když to bude ÚOOÚ prošetřovat a případně udělí pokutu, lidé si o tom mezi sebou řeknou a spamerů bude o něco míň.
Já zároveň s podnětem na ÚOOÚ na spam odpovím a odesílateli napíšu, že jeho e-mail považuji za spam a že jsem podal stížnost k ÚOOÚ. Ať se také odesílatel má na co těšit.
Když ten spam budete jen u sebe zahazovat, bude ho čím dál víc.