Začátky s Linuxem - co přečíst?

Lavy Jozko

Re:Začátky s Linuxem - co přečíst?
« Odpověď #30 kdy: 26. 08. 2014, 15:02:46 »
Clovek chce zacat s Linuxom a miestni blabolovia zacnu vytahovat siete a textove editory. Ja by som tie siete a textove editory zakazal. A ano, demenciu tiez.

Nechapem co je na tom zle, ja som s UNIXovymi systemami zacinal tak, ze najprv som sa naucil poriadne s editormi.

Lebo pekne je citat o konfigurakoch, ked neviete ich ani zmenit.

Ano existuju jednoduchsie editory. Ked prejdete na spravovanie systemov typu "KVMoIP", tak tam si tazko nieco doinstalujete "co sa vam paci".

A vi/vim v unixovom svete je skor standardom.

To je moj nazor, ziaden flame nechcem - skusenosti.




2012

Re:Začátky s Linuxem - co přečíst?
« Odpověď #31 kdy: 26. 08. 2014, 18:30:04 »
osobne kdybych zacinal, tak se vrhnu radsi na openbsd...

Re:Začátky s Linuxem - co přečíst?
« Odpověď #32 kdy: 26. 08. 2014, 18:34:18 »
osobne kdybych zacinal, tak se vrhnu radsi na openbsd...
To by asi v praxi moc nevyuzil. Kdyz uz, tak FreeBSD by byla lepší střední cesta...

Anebo Slackware, ten se ještě taky celkem dá. I když některý vlastnosti má taky pěkně opruzoidní.

2012

Re:Začátky s Linuxem - co přečíst?
« Odpověď #33 kdy: 26. 08. 2014, 18:35:47 »
A vi/vim v unixovom svete je skor standardom.

Presne tak, vim je zaklad, bez toho clovek v cmnd line ani nezaedituje konfiguraky...

2012

Re:Začátky s Linuxem - co přečíst?
« Odpověď #34 kdy: 26. 08. 2014, 18:37:20 »
To by asi v praxi moc nevyuzil. Kdyz uz, tak FreeBSD by byla lepší střední cesta...
samozrejme FreeBSD, diky az opravu ;-)


Re:Začátky s Linuxem - co přečíst?
« Odpověď #35 kdy: 26. 08. 2014, 18:41:47 »
samozrejme FreeBSD, diky az opravu ;-)
Problém je v tom, že Linux dneska už dost opouští klasické unixové kořeny - když člověk sedne k systému se systemd, tak se nestačí divit. A až přijde do normálního používání wayland, bude další knowhow v trapu... Vzdálenost mezi *BSD a Linuxem se každým rokem zvětšuje, protože množství Linux-only technologií se zvětšuje :(

d0ctorX

Re:Začátky s Linuxem - co přečíst?
« Odpověď #36 kdy: 26. 08. 2014, 22:45:18 »
linux jsem nikdy nijak zvlast nestudoval  , jednoho dne jsem si ho proste nainstaloval a zacal googlit , coz delam doted .

Re:Začátky s Linuxem - co přečíst?
« Odpověď #37 kdy: 27. 08. 2014, 17:56:29 »
Clovek chce zacat s Linuxom a miestni blabolovia zacnu vytahovat siete a textove editory. Ja by som tie siete a textove editory zakazal. A ano, demenciu tiez.
Nechci začínat flame, ale onen začátečník říkal, že chce pochopit Linux do hloubky. Je sice pravda, že Vim je už možná trošku overkill, ale jinak mi odkazy na dokumentaci a správu sítí přijdou v takovém případě úplně v pořádku, protože právě v nich se do hloubky dozví, jak se síť spravuje. Ostatně ono i s tím Vimem je to dobrá rada v situaci, kdy se jej člověk nějak snaží poznat. Kéž bych znal Vimtutor ve svých začátcích já. Ale máte pravdu, že kdyby se někdo ptal jen na použitelnou distribuci bez dalších detailů, tak je nejlepší mu říci o Ubuntu (případně o jiné "mainstreamové" distribuci) a dále to nechat osudu.

Ja pochopitelně s tebou více méně souhlasím ALE:

Slu psal toto: " Ahoj, jsem student, zacinam se zajimat o linux a chtel bych ho zacit aktivne ho pouzivat. Abych ale veci pochopil do hloubky a ne vse sam zkousel, chtel bych si neco precist. Jsem vpodstate uplny zacatecnik a znam jen nejake prikazy a zaklady prace s konzoli."

Kde na začátku píše že nic neví, chce to aktivně používat a také pochopit do hloubky...

A k tomu dám své pětileté zkušenosti s linuxem.
1. jestli nic nevím a chci to rychle používat pak omlouvám se všem tady gurům ale Gentoo či Archlinux rozhodně ne., doporučil bych mu klasické Ubuntu, kde rychle pochopí základy (zvláště pokud předtím byl políben Windowsem) a může pokračovat dále.
2. pak rozhodně sehnat další HW na testování a na něm vyzkoušet třeba to Gentoo či Archlinux a testovat a testovat....

Rozumějte, nejhorší je totiž začínat dle rady od "základu" a studovat jak to funguje když neznám ani základy a nemám se na co kouknout.

Je fakt, že po nainstalování Ubuntu hlavně nesmí zlenivět a odložit další studium na dobu budoucí. A souhlasím Ubuntu je prostě nainstaluj a používej... moc se u toho myslet nemusí, většinou.

Používám Ubuntu přes 5 let denně a nemám s ním žádný problém. Ale jsem, přiznávám, líný zkoušet jiné distro. Omluvou jest že nejsem student a tedy nemám až tolik volného času na experimenty.

Zvláště když se u mne projevil "linux syndrom" = funkční věci se nerozebírají.
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---

Re:Začátky s Linuxem - co přečíst?
« Odpověď #38 kdy: 27. 08. 2014, 18:33:24 »
Kde na začátku píše že nic neví, chce to aktivně používat a také pochopit do hloubky...
No on je právě problém v tom "do hloubky". Já třeba používám unixové systémy asi patnáct let, z toho deset let mě živí a vůbec bych neřekl, že nějaký z nich znám "do hloubky".

Těžko říct, co je pro koho "do hloubky". Vědět, jaká stádia má startování systému? Umět si napsat korektní init script? Umět předělat Makefile tak, aby produkoval staticky linkovanou binárku? Udělat si vlastní depozitář balíčků s pravidelným buildováním a vlastními patchi? Vědět slušně, jak funguje memory management? Umět napsat ovladač do jádra?

Drtivou většinu z těch výš napsaných věcí navíc normální uživatel vůbec nepotřebuje, proč by se je měl učit? Chce se začít živit jako admin?

Nebo chce prostě jenom Linux používat, nainstalovat si proprietární ovladač grafiky a když se mu zachce, změnit WM nebo si ho nějak exoticky nakonfigurovat, aby mohl oslňovat kluky na lan party?

Těžko poradit cestu, když nevíš, jaký má cíl.

Lubos

Re:Začátky s Linuxem - co přečíst?
« Odpověď #39 kdy: 27. 08. 2014, 19:29:10 »
Tak nejak, nemy smysl se ucit kdejakou pitchovinu, kdyz uz to delaji jini. Kdyz potrebuju tabulku v excelu, MS fanousci by mi nejradeji doporucili zacit s C sharpem abych pochopil zaklady tvorby tabulek.....kazdy svou praci vydava za tu nejdulezitejsi ale on neni.

e3k

Re:Začátky s Linuxem - co přečíst?
« Odpověď #40 kdy: 27. 08. 2014, 20:28:53 »