Začátky s Linuxem - co přečíst?

j

Re:Začátky s Linuxem - co přečíst?
« Odpověď #15 kdy: 19. 08. 2014, 19:31:44 »
Ahoj, jsem student, zacinam se zajimat o linux a chtel bych ho zacit aktivne ho pouzivat. Abych ale veci pochopil do hloubky a ne vse sam zkousel, chtel bych si neco precist. Jsem vpodstate uplny zacatecnik a znam jen nejake prikazy a zaklady prace s konzoli.
Vetsina knizek co jsem nasel, je ale bohuzel starych, vetsinou z roku 2005 - 2008. Chci se tedy zeptat, jestli nevite o necem novejsim a aktualnejsim. Pokousel jsem se cist nejnovejsi dokumentacni projekt, ten je ale v anglictine a popravde, lepe se mi cte v rodnem jazyku.

Jses si jistej ze formulujes dotaz spravne?

1) bud si na CVUT (pripadne jine VS ;D) a potrebujes se naucit na zkousku - potom si zjistit seznam lokalne doporucene literatury/script, dej si (den pred zkouskou) 10 kousku, precti si to, a po rannim vyprostovaku (optimalne v podobe lahve ferneta) se vydej ji slozit. Jistotne za jedna ;D.

2) nebo te to zajima, pak si najdi vhodny distro, pokud te zajima co jak a proc, tak nezbyva nez doporucit gentoo. Ucit se totiz budes uz pri jeho instalaci. Nic se ti nestane "samo" a budes vedet co kde a proc. Samo, idealne na prvni pokusy bud virtual nebo si porid druhej stroj. Pro zacatecnika je celkem neprijemny kdyz ma polonefunckni system bez GUI a potrebuje neco zjistit na netu. Za nejakej testovaci HW nedas vic nez par piv.

Vubec nema smysl ci cist vsemozny dokumentace. Pamatovat si z toho nebudes nic, stejne je to u kazdyho distra jinak, a stejne po par strankach nebudes vedet ci ses. A nedes se toho, ze do funkcniho stavu ten system (v pripade gentoo) budes davat mozna i par dnu. Je to totiz genialni skola. kdyz nahodis neco jako blbuntu, tak se to vsechno stane tak nejak "samo" a tobe se vylihne system se stovkama konfiguraku o kterych nebudes tusit k cemu jsou dobry a tisicema zavislosti a balicku, o kterych to budes tusit jeste min.

.....
Poznamka pod carou: V pripade tuxe ovsem zaroven plati, ze i 20 let stara dokumentace bude stale ze znacny casti pouzitelna, protoze v tuxovi se (az donedavna) nemenily veci, ktery proste fungujou. Jinak si jako BFU rozhodne nainstaluj MC. Spousta "pravovernych" linuxaku te za to mozna ukrizuje, ale to neres. Precijen byt vrzen pred vi, a netusit, jak vysledek editace ulozit ...


pavele

Re:Začátky s Linuxem - co přečíst?
« Odpověď #16 kdy: 19. 08. 2014, 19:42:33 »
Linux: Dokumentační projekt, pěkná a pořád aktuální je knížka od Viléma Vychodila "Linux - Příručka českého uživatele". Perfektní dokumentaci má RedHat, Debian, Arch a další distribuce.

Před pěti (deseti) lety bych doporučil knihu "POUŽÍVÁME LINUX" (O´REILLY) - i dnes se do ní občas podívám, je tam vše pěkně shrnuté, nebo knihu "Mistrovství v RedHat a Fedora Linux".

Problém je, že třeba dokumentace nebo kniha k Postfixu bude mít stovky stránek, stejně jako kniha o Sambě nebo SSH (ty co mám mají cca 500 stran) -> specializace -> nikdo neumí vše.

 

Zopper

  • *****
  • 657
    • Zobrazit profil
Re:Začátky s Linuxem - co přečíst?
« Odpověď #17 kdy: 20. 08. 2014, 09:04:00 »
2) nebo te to zajima, pak si najdi vhodny distro, pokud te zajima co jak a proc, tak nezbyva nez doporucit gentoo. Ucit se totiz budes uz pri jeho instalaci. Nic se ti nestane "samo" a budes vedet co kde a proc.

Naprosto souhlasím, jen se mi nelíbí volba distribuce. Začal bych u Archlinuxu a na Gentoo přešel později. Začátečník má plnou hlavu přípojných bodů a balíčků a takových "drobností", takže bych mu nedělal život těžší kompilací. :-) Arch má spoustu SW, výbornou dokumentaci... A nezabije tam hromadu času novou kompilací všeho poté, co si totálně zboří systém.

Re:Začátky s Linuxem - co přečíst?
« Odpověď #18 kdy: 20. 08. 2014, 09:37:21 »
Ahoj, jsem student, zacinam se zajimat o linux a chtel bych ho zacit aktivne ho pouzivat. Abych ale veci pochopil do hloubky a ne vse sam zkousel, chtel bych si neco precist. Jsem vpodstate uplny zacatecnik a znam jen nejake prikazy a zaklady prace s konzoli.
Nepíšeš jednu podstatnou věc: chceš Linux jenom používat (na svém počítači, naistalovat kamarádům, ...) nebo se hodláš pustit i do správy serveru? To jsou dvě dost zásadně odlišné věci.

Vetsina knizek co jsem nasel, je ale bohuzel starych, vetsinou z roku 2005 - 2008. Chci se tedy zeptat, jestli nevite o necem novejsim a aktualnejsim. Pokousel jsem se cist nejnovejsi dokumentacni projekt, ten je ale v anglictine a popravde, lepe se mi cte v rodnem jazyku.
Pokud máš ambici se pustit i do těch serverů, tak platí několik věcí (v tomhle pořadí důležitosti):

1. Angličtině se nevyhýbej, naopak, snaž se na ni zvyknout co nejdřív. Českým materiálům se vyhýbej obloukem.

2. Není od věci začít právě těmi "zastaralými" materiály, protože obsahují základní unixovou moudrost, která se bohužel poslední dobou vytrácí (zvlášť z Linuxu). Když budeš vědět, jak se věci dělaly dřív, líp porozumíš podstatě toho, jak se dělají teď. Když si přečteš jenom superaktuální věci, získáš znalost s poločasem rozpadu tak 4 roky.

3. Unixové systémy mají větší setrvačnost a konzistenci než Windows, takže šest let starý materiál je pořád z drtivé části platný a to, co je uvedené ve zbytku, se dá pořád ještě použít, akorát už to třeba není nejlepší cesta. U unixových systémů se ti nestane, že bys měl pět příkazů pro nastavení práv souborů, každý z nich jinak rozbitý a každý z nich přidaný v jiném "service packu". Bohužel, zrovna Linux je poslední dobou dost frikulínská záležitost a množství zpětně nekompatibilních a rádobyrevolučních změn roste.

4. Neočekávej, že během roku budeš schopný rozumně spravovat server. Nejhorší, co může být, jsou rychlokvašení správci, kteří něco nainstalují podle nějakého návodu kdesi z netu, ono to funguje a správce nabude dojmu, že tím má hotovo. Bude ti trvat minimálně dva roky intenzivní práce než budeš schopný produkční server spravovat pod dohledem zkušenějšího a čtyři než to budeš schopný rozumně dělat samostatně.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Začátky s Linuxem - co přečíst?
« Odpověď #19 kdy: 20. 08. 2014, 09:54:41 »

Pokud máš ambici se pustit i do těch serverů, tak platí několik věcí (v tomhle pořadí důležitosti):




+1 +1 +1 +1 +1
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript


johnnyPlanktonic

Re:Začátky s Linuxem - co přečíst?
« Odpověď #20 kdy: 20. 08. 2014, 16:39:55 »
No přidám se k těm co doporučili nebát se angličtiny. Zezačátku to možná půjde trochu ztuha, ale otevírá Ti to spoustu příležitostí. Nikdy nebudeš mít v češtině tolik literatury, otázek a odpovědí na fórech, článků, návodů atd.
No a jestli jsi úplný začátečník, tak doporučuji třeba knížku Linux Essentials (LPI Introductory Programme) je to pohodový čtení, a dá Ti to slušnej základ pro další studium.
No a samozřejmě si vyber nějakou linuxovou distribuci, nainstaluj a dělej v ní VŠECHNO co potřebuješ udělat.
 uvidíš že učit se budeš za pochodu už samotným používáním.

Hodně štěstí a do začátku trochu trpělivosti ;)

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Začátky s Linuxem - co přečíst?
« Odpověď #21 kdy: 20. 08. 2014, 17:36:53 »
Nejde jen o nejakou literaturu, ale spis o to, ze bez anglictiny si v IT clovek ani neuprdne. Cili budto se naucim alespon cist anglickou pocitacstinu nebo jdu delat neco jineho a po vecerech si klikam v cesky lokalizovanych Widlich.

mca

  • ***
  • 181
    • Zobrazit profil
Re:Začátky s Linuxem - co přečíst?
« Odpověď #22 kdy: 20. 08. 2014, 23:14:17 »
Mistovstvi v Linuxu - porad ma co dat z pohledu programovani v Bash a zbytek pokryva dokumentace s jednoduchou distribuci jako Arch Linux nebo Slackware.

Slu

Re:Začátky s Linuxem - co přečíst?
« Odpověď #23 kdy: 24. 08. 2014, 12:01:02 »
Tak dekuji mnohokrat za vsechny odpovedi, popravde, tolik jsem jich ani necekal.  :)
Pokusim se tedy nahodit Gentoo a prectu tldp, nepouzivany hw mam.

Re:Začátky s Linuxem - co přečíst?
« Odpověď #24 kdy: 25. 08. 2014, 05:17:23 »
Veľa som sa naučil mtódou pokus-omyl. Zober 3dvd, napáľ 3 distrá, používaj. S problémami pomôže fórum a google. A vyskúšaj toho viac a zaujímaj sa o to, ako presne fungujú repozitáre

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Začátky s Linuxem - co přečíst?
« Odpověď #25 kdy: 25. 08. 2014, 09:10:41 »
Kdybys potreboval s necim poradit tak klidne napis soukromou zpravu a muzeme se domluvit.

Lavy Jozko

Re:Začátky s Linuxem - co přečíst?
« Odpověď #26 kdy: 25. 08. 2014, 22:53:51 »
Tak dekuji mnohokrat za vsechny odpovedi, popravde, tolik jsem jich ani necekal.  :)
Pokusim se tedy nahodit Gentoo a prectu tldp, nepouzivany hw mam.

V prvom rade sa nauc vo "vi/vim" pozri sa na vimtutor.


Jelitko

Re:Začátky s Linuxem - co přečíst?
« Odpověď #27 kdy: 26. 08. 2014, 00:38:58 »
Clovek chce zacat s Linuxom a miestni blabolovia zacnu vytahovat siete a textove editory. Ja by som tie siete a textove editory zakazal. A ano, demenciu tiez.


noname

Re:Začátky s Linuxem - co přečíst?
« Odpověď #29 kdy: 26. 08. 2014, 08:27:46 »
Clovek chce zacat s Linuxom a miestni blabolovia zacnu vytahovat siete a textove editory. Ja by som tie siete a textove editory zakazal. A ano, demenciu tiez.

Nechci začínat flame, ale onen začátečník říkal, že chce pochopit Linux do hloubky. Je sice pravda, že Vim je už možná trošku overkill, ale jinak mi odkazy na dokumentaci a správu sítí přijdou v takovém případě úplně v pořádku, protože právě v nich se do hloubky dozví, jak se síť spravuje. Ostatně ono i s tím Vimem je to dobrá rada v situaci, kdy se jej člověk nějak snaží poznat. Kéž bych znal Vimtutor ve svých začátcích já. Ale máte pravdu, že kdyby se někdo ptal jen na použitelnou distribuci bez dalších detailů, tak je nejlepší mu říci o Ubuntu (případně o jiné "mainstreamové" distribuci) a dále to nechat osudu.