Začátky s Linuxem - co přečíst?

Slu

Začátky s Linuxem - co přečíst?
« kdy: 18. 08. 2014, 23:51:40 »
Ahoj, jsem student, zacinam se zajimat o linux a chtel bych ho zacit aktivne ho pouzivat. Abych ale veci pochopil do hloubky a ne vse sam zkousel, chtel bych si neco precist. Jsem vpodstate uplny zacatecnik a znam jen nejake prikazy a zaklady prace s konzoli.
Vetsina knizek co jsem nasel, je ale bohuzel starych, vetsinou z roku 2005 - 2008. Chci se tedy zeptat, jestli nevite o necem novejsim a aktualnejsim. Pokousel jsem se cist nejnovejsi dokumentacni projekt, ten je ale v anglictine a popravde, lepe se mi cte v rodnem jazyku.
« Poslední změna: 19. 08. 2014, 11:20:36 od Petr Krčmář »


Feministka

Re:Zacatky s linuxem - co precist?
« Odpověď #1 kdy: 19. 08. 2014, 01:28:07 »
Precti si ucebnici anglictiny, to je do zivota dulezitejsi nez -rm -rf. Nema cenu studovat dokumentace prikazu, stejne je zapomenes, uc se pouzivat to, co vyuzivas kazdy den, co zrovna potrebujes, organicke uceni je lepsi nez biflovani. Nezapomen, ze svet neni jen programovani v prikazove radce Linuxu.

NA

Re:Zacatky s linuxem - co precist?
« Odpověď #2 kdy: 19. 08. 2014, 02:30:43 »
Rozsáhlejší příručky k distribucím jsou pro začátečníka přívětivější. Nastuduj si architekturu adresářů, skripty, instalaci programů a čištění systému. Pak uvidíš..

Re:Zacatky s linuxem - co precist?
« Odpověď #3 kdy: 19. 08. 2014, 07:42:33 »
Pro zacatek doporucim:
1) si trochu projit struktur adresaru.
2) nainstalovat Ubuntu LTS 64bit a zacit pouzivat
3) obcas si neco dohledat na wiki.ubuntu.cz (pro zacatek aspon uzavrene ovladace pro grafiku)

Neni vubec nic spatneho na tom pouzivat pro zacatek klikatka apod. Zkratka a jednoduse takovy mc nebo jiny dvoupanelovy spravce souboru je efektivnejsi nez pouzivat terminal na bezny kopirovani apod. Casem jak se budes ucit budes sam prichazet na prikazy. Taky jsem zacinal jako cisty klikac, dneska uz treba git jedu komplet v terminalu protoze nauceni se mi zefektivnilo praci. Ale nenaucil bych se to ctenim manualu.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

noname

Re:Zacatky s linuxem - co precist?
« Odpověď #4 kdy: 19. 08. 2014, 07:55:19 »
Mi se pro začátky s Linuxem (přestože expert zrovna nejsem) osvědčily manuály Fedory nebo Debianu.

http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:prirucka:obsah
http://docs.fedoraproject.org/en-US/Fedora/20/html/Networking_Guide/index.html
https://www.debian.org/doc/

Je dobré vyzkoušet Linux např. ve VirtualBoxu, nakonfigurovat pár sítí, nainstalovat různé servery...
Na odkazech výše člověk najde dostatek vodítek do začátku. Jinak přeji hodně zábavy, Linux je úžasný a velice zajímavý systém, který člověka dokáže bavit hodně dlouho a o kterém se je možné naučit s pomocí internetu snad všechno.




MBig

Re:Zacatky s linuxem - co precist?
« Odpověď #5 kdy: 19. 08. 2014, 09:12:44 »
Měl by sis zvyknout na to, že většina kvalitní (technické) literatury je pouze v angličtině. I manualové stránky, takže nemá smysl se vyhýbat angličtině... Mně v začátcích hodně pomohlo Intro to linux (http://www.tldp.org/LDP/intro-linux/html/). Jistě, není to nejaktuálnější, ale jsou to základy a ty jsou pořád až na detaily stejné.

shady

Re:Zacatky s linuxem - co precist?
« Odpověď #6 kdy: 19. 08. 2014, 10:13:01 »
mne sa osvedcila stara knizka z kniznice, ktora ma naucila pouzivat prikazy zo shellu
nespomeniem si uz konkretne

Ludvíg

Re:Zacatky s linuxem - co precist?
« Odpověď #7 kdy: 19. 08. 2014, 10:49:16 »
Doporučuju Rozumíme Unixu

Zdenek Henek

Re:Začátky s Linuxem - co přečíst?
« Odpověď #8 kdy: 19. 08. 2014, 12:46:01 »
Ahoj, jsem student, zacinam se zajimat o linux a chtel bych ho zacit aktivne ho pouzivat. Abych ale veci pochopil do hloubky a ne vse sam zkousel, chtel bych si neco precist. Jsem vpodstate uplny zacatecnik a znam jen nejake prikazy a zaklady prace s konzoli.
Vetsina knizek co jsem nasel, je ale bohuzel starych, vetsinou z roku 2005 - 2008. Chci se tedy zeptat, jestli nevite o necem novejsim a aktualnejsim. Pokousel jsem se cist nejnovejsi dokumentacni projekt, ten je ale v anglictine a popravde, lepe se mi cte v rodnem jazyku.

Zacinal jsem s timto i pres stari knihy si myslim, ze do zacatku je to prad vyborna kniha.

Jemny uvod do systemu UNIX od Lukase Petrlika, Kopp , 1997
http://www.martinus.cz/?uItem=1505

je to uz vyprodane, ale v knohovnach se to da najit.

Re:Začátky s Linuxem - co přečíst?
« Odpověď #9 kdy: 19. 08. 2014, 13:32:38 »
Cokoli od Leala Blábola ...

davkol

Re:Začátky s Linuxem - co přečíst?
« Odpověď #10 kdy: 19. 08. 2014, 14:35:55 »
Pujč si z knihovny Linux: Příručka českého uživatele od doc. Vychodila. Je to sice staré, ale dobře napsané.

sova

Re:Začátky s Linuxem - co přečíst?
« Odpověď #11 kdy: 19. 08. 2014, 17:09:38 »
Pre začiatok skúste úvod do Linuxu od Linux Foundation:
https://www.edx.org/course/linuxfoundationx/linuxfoundationx-lfs101x-introduction-1621
Môžete používať jednu z troch distribúcií (alebo aj všetky tri - aspoň uvidíte, aké sú medzi nimi rozdiely). Pomôže Vám to aj zdokonaliť si angličtinu, bez ktorej sa nezaobídete, nech už budete študovať čokoľvek - teda pokiaľ nie je Vašim životným snom skončiť niekde na úrade. A ako "bonus" môžete získať aj certifikát (za 250$) - ktorý Vám ovšem na nič nebude, pretože dokladuje len to, že ste sa naučili abecedu... 

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zacatky s linuxem - co precist?
« Odpověď #12 kdy: 19. 08. 2014, 18:54:28 »
2) nainstalovat Ubuntu LTS 64bit a zacit pouzivat

Opravdu nedoporucuji. Cokoliv, nez Ubuntu je asi lepsi. Jsem na 14.04 upgradoval nekdy pred dvema tydny a zjistuji cim dal vic problemu. Tazatel by udelal nejlepe, kdyby se prokousal Debianem nebo jestli na to ma CPU vykon, tak radsi Gentoo. Tim by se naucil zdaleka nejvice.

dsfasdfasdf

Re:Začátky s Linuxem - co přečíst?
« Odpověď #13 kdy: 19. 08. 2014, 19:10:05 »
kdysi kolem roku 1996 jsem sehnal knihu o unixech a linuxu. i kdyz jsem nemel ani svuj komp tak jsem si v knizce cetl jako v tajnych sifrach.
pak jsem si sehnal prvni pixli a hned zacal instalovat debian, mel jsem nacteno tak to slo, tolik historie.

dneska uz jsem linuxovy mazak a uz dvema znamym (vek 60+) jsem dal na jejich domaci kompiky linuxy, prostredi KDE, a v poho na tom
pracuji. i rodina, manzelka, deti, matka na linuxu jedou.

takze si vem komp a zajdi si na nejaky linux install fest, kde ti to borci pomuzou nainstalovat a rozjet.
nebo zkus ze zacatku slax, treba z cd nebo usb flashky.

Re:Začátky s Linuxem - co přečíst?
« Odpověď #14 kdy: 19. 08. 2014, 19:18:09 »
Ja take pred lety zacal s jiz zminenym Jemnym uvodem od Petrlika. Asi jsou dnes novejsi a lepsi veci ale i pri ohlednuti nazpet mi to neprijde jako spatna volba, vetsina veci byla spis nadcasovych/unixovych nez aktualnich/linuxovych.
A urcite plati - cviceni dela mistra. Skokem do vody se clovek muze naucit plavat dost rychle (prestoze styl bude muset pilovat jeste leta). A pokud se bojis a chces zacit plavat s kridylky (coz neni ostuda), tak alespon vicemene libovolny linux (kvuli dokumentaci bych vzal Ubuntu nebo Arch, ale da se asi vzit temer cokoli aktualniho; alternativne FreeBSD) do VirtualBoxu.