Příběh: update Windows 8 na 8.1

Příběh: update Windows 8 na 8.1
« kdy: 11. 08. 2014, 16:44:09 »
Chtěl bych se s vámi podělit o zkušenost s tím, jak jsou Mrkvosoftí produkty to nejlepší (doplňte si podle potřebý párové tagy irony :D ), co svět spatřil. Jen tak ze srandy sem se rozhodl, že si konečně zaktualizuji 8 na 8.1. Měl jsem Enterprise (byla to ještě instalace z bývalé práce), a rozhodl jsem se to zaktulizovat na 8.1 Pro (školní studentská MSDN, ano jsem pracující student - nebo studující pracant, tak si vyberte). Kupodivu to ani neřvalo. Můj initial set-up: SSD disk 128GB s cca 19GB volnými (zbytek je nezajímavý). Během instalace mě dostala hláška po třetím restartu - "Ještě pro vás něco připravujeme...". Málem jsem spadl ze židle (takovou srandu v Linuxech neznám :D, tučňák mi poslušně vypisuje, co v jakémkoliv kroku instalace/upgradu dělá, fakt suché a monotónní).

Set-up po restartu: SSD disk 128GB s cca 35GB volnými. No MS splnil slovo, že Windows 8.1 budou zabírat míň než 8 (i když rozdíl 16GB je docela síla). Pak začala ta správná zábava. Programy MSI se začaly chovat divně a některé (zvláště ty od MS, kecám všechny od MS) vyžadovaly přístup k instalačním médiům. On mi totiž ten upgrade vymazal celou složku Installer ve Windows (co už - no big deal, Office, Visual Studio a pár dalších věcí asi přeinstaluji, i když to bude na delší dobu, protože bez dané složky tyto programy jdou odinstalovat pouze pomocí Shift+Del a následným vyčištěním registrů).

Já vím, není to nějaké záživné téma, ale garantují vám, že až se vám tohle někdy stane, tak už nikdy Windowsy nebudete chtít opustit :D (mezi námi, nebýt Steamu a AutoDesku, tak už jedu dávno na Fedoře, i když takovou zábavu bych asi nikdy nezažil - tam jsem provedl upgrade z Core 3 po verzích na 18 a to pouze v terminálu, žádný preupgrade nebo jak se to jmenuje, pouze s pár problémy v závislostech, mohli do toho hodit trochu více bugů).


Re:Příběh: update Windows 8 na 8.1
« Odpověď #1 kdy: 11. 08. 2014, 17:13:47 »
...
Já vím, není to nějaké záživné téma, ale garantují vám, že až se vám tohle někdy stane, tak už nikdy Windowsy nebudete chtít opustit :D ...

A komu tím prospějete?
 ;D

Eskymák_

Re:Příběh: update Windows 8 na 8.1
« Odpověď #2 kdy: 11. 08. 2014, 20:09:37 »
To zase někdo pozorně četl upozornění před instalací a licenční podmínky, se kterými souhlasil...

Na mém počítači proběhlo vše bez problémů, za půl hodiny hotovo i s update 1.

Stížností na Windosy je všude spousta, to že je to většinou způsobeným programem třetí strany a ovladače, které něco zkazí nebo uživatelem co má deset čističů registrů a tři antiviry to už se přehlíží.

Sposta lidí má s upgrade problém, většinou jsou to ale zkurvené OEM, který zkurvili už ve fabrice.

Linux mám rád ale třeba instalátor debianu je taky krásný "krok instalace selhal" a poser se s tím, ano někde je log ale najdi ho (bez OS) vyznej se v něm a pak to ještě oprav... Aktualizace mi velice často taky něco zkurvila a nejjedodušší bylo udělat čistou instalaci nejaktuálnější verze... jako u windows...

technomaniak

Re:Příběh: update Windows 8 na 8.1
« Odpověď #3 kdy: 11. 08. 2014, 20:13:41 »
Ano ty hlášky v češtině při instalaci jsou fakt sranda. Překladatelské oddělení v MS musí být neskuteční kokoti. Instaluji od Dosu a vždycky bylo jasné co dělají ale u Win8.1 tomu dali korunu. Nepamatuji si přesně, instaloval jsem to minulý rok ale hláška "Připravujeme důležité věci" či nějak to znělo nebo či něco v tomto duchu "A ještě nějaké důležité věci kopírujeme" to už jsem málem začal mlátit hlavou o stůl. :'( :'(

Ale pak jsem si vzpomněl na české překladatele např. názvů filmů. ( např. Kokosy na sněhu - anglický název Cool runnings, či Čistá duše - anglický název Beatiful mind) tak mě to zase tak nepřekvapuje. Prostě se jim v MS asi nechtělo ty Stringy dávat do google.translatoru a radši byli kreativní. ::) ::)  Nabízí se otázka jestli ty Stringy jsou stejné jako v ENG verzi.

Sám jedu na stroji PentiumD935 s Win8.1 64bit a zdají se mi svižnější než XPčka. Z uživatelského a administrativního pohledu je to stejné jako 7čky. (až na Metro a Start )

black3r

Re:Příběh: update Windows 8 na 8.1
« Odpověď #4 kdy: 11. 08. 2014, 20:26:14 »
Sa smejete na tom preklade, ale v originale je fakt hlaska "Setting up a few more things", preklad na "Jeste neco pripravujeme" je podla mna dost v pohode :D Viac vtipny mi od Microsoftu pride napr. preklad PAE na Pripona fyzickej adresy :D


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Příběh: update Windows 8 na 8.1
« Odpověď #5 kdy: 11. 08. 2014, 21:35:29 »
Aktualizace mi velice často taky něco zkurvila a nejjedodušší bylo udělat čistou instalaci nejaktuálnější verze... jako u windows...

Zajimave, ja, kdyz vzacne mam problemy s Linuxem, tak to vzdycky, na rozdil od Widli, dam nejak dohromady. Muj Debian na desktopu je uz leta stary a cestuje s diskem ze stroje do stroje a obcas i na novy disk. Podobne v netbooku mam nejmin pet let Ubuntu, i kdyz chystam upgrade na Debian, protoze mnozici se problemy s Ubuntu me cim dal vice serou.

j

Re:Příběh: update Windows 8 na 8.1
« Odpověď #6 kdy: 11. 08. 2014, 23:32:50 »
Sa smejete na tom preklade, ale v originale je fakt hlaska "Setting up a few more things", preklad na "Jeste neco pripravujeme" je podla mna dost v pohode :D Viac vtipny mi od Microsoftu pride napr. preklad PAE na Pripona fyzickej adresy :D

Nejvetsi tragedie je, kdyz ses nucen to prekladat zpet do EN, abys vygooglil nejaky info, co to kua je za blbost co ti ty widle hlasej. Za logy a systemovy chyby v CZ by mela bejt prinejmensim kastrace. Aby se to nemnozilo.

Re:Příběh: update Windows 8 na 8.1
« Odpověď #7 kdy: 12. 08. 2014, 08:48:23 »
1. Problemy a chyby jsou vsude. Ano, i v Linuxu se to nekdy kvalitne po*ere
2. CZ? Tak proc si sakra instalujete CZ Win?

P.S. Vase problemy bych chtel mit...

Petr

Re:Příběh: update Windows 8 na 8.1
« Odpověď #8 kdy: 12. 08. 2014, 09:26:31 »
Uz aby skoncily prazdniny a prepubescentni deti se vratily zpatky do skolnich lavic. Tam si muzou nikym neruseni mackat uhry a pak snad tech hejtu na tema "...Windows jsou shit, ja jsem king, protoze umim spustit instalator na tyhlecty Linuxy..." vyrazne ubyde.

Re:Příběh: update Windows 8 na 8.1
« Odpověď #9 kdy: 12. 08. 2014, 10:00:22 »
To zase někdo pozorně četl upozornění před instalací a licenční podmínky, se kterými souhlasil...

Na mém počítači proběhlo vše bez problémů, za půl hodiny hotovo i s update 1.

Stížností na Windosy je všude spousta, to že je to většinou způsobeným programem třetí strany a ovladače, které něco zkazí nebo uživatelem co má deset čističů registrů a tři antiviry to už se přehlíží.

Sposta lidí má s upgrade problém, většinou jsou to ale zkurvené OEM, který zkurvili už ve fabrice.

Linux mám rád ale třeba instalátor debianu je taky krásný "krok instalace selhal" a poser se s tím, ano někde je log ale najdi ho (bez OS) vyznej se v něm a pak to ještě oprav... Aktualizace mi velice často taky něco zkurvila a nejjedodušší bylo udělat čistou instalaci nejaktuálnější verze... jako u windows...
,
Enterprise verze není OEM (ani být nemůže), Pro z MSDN taky není OEM licenčně(doplňte si znalosti, navíc mezi OEM a Retail není až takový rozdíl, OEM nesmíte používát k výdělečné činnosti, jinak jako běžný uživatel rozdíl fakt nepoznáte, to že si výrobci PC/notebooků do toho instaluji nějaké sračky, není chyba OEM "verze", když si ji deaktivujete a použijete nějaké Retail číslo, či VL/MAK nebo dokonce KMS server, tak to pojede), je mi vcelku jedno, co má MS v EULA a upozornění před instalací (mimochodem - bylo tam napsáno, že zůstanou zachovány programy, data i další uživatelské věci včetně účtů, takže smazání složky Installer není tak úplně v pořádku), kdyby se systém rozsypal kvůli nějakým ovladačům, tak beru (MS v tomhle fakt není dobrý - navíc mam pár netypických zařízení v čele s TV tunerem, HW klíčem na šifrování disků - ale stejně jej nepoužívám, a podobně), navíc ani nemítal nic proti tomu, že jsem provedl "upgrade" z Enterprise na Pro (i když spíše bych se divil, kdyby něco namítal), ale on se rozesypal na jeho vlastních produktech, a na rozdíl od nepodařených upgradů Linuxových systémů, které se dají opravit v rozumném časovém horizontu, je lepší Windowsy přeinstalovat (schválně, odstraňte si složku Installer ve Windows, uvidím, jak dlouho vám bude trvat oprava následujících problémů.

Co se týče na logy v Linuxech:cd /var/log, ls -l, cat, more nebo less, grep, find (navíc tyto příkazy považují za naprostý základ, a pokud máte problém orientovat se v terminálu a/nebo pročítat logy, tak radši zůstaňte u Windows).

To Petr: Tohle jsem dával jen jako takovou úsměvnou příhodu, snažím se být spíše nestraný ve všech OS, ale prostě čím více se zabývám Windows (a to včetně serverů), tím více inklinuji k Linuxům, na gymplu to bylo 50:50, teď je to tak 25:75 (jen Steam a AutoDesk mě drží u Windows jakožto hlavního OS). Navíc teď v práci zjišťuji po několikerém nastavování Windows 2012-R2 a System Center 2012 R2 (nějaká Hyper-V komponenta), že tady MS šlápl dost vedle (přitom 2012 byly super, poprvé jsem si začal myslet, že to konečně MS se servovými systémy myslí dobře).

j

Re:Příběh: update Windows 8 na 8.1
« Odpověď #10 kdy: 12. 08. 2014, 10:22:09 »
2Withy14: To sou ty deticky, ktery si doma nainstalovaly widle, fungovalo jim to => kadej kterymu neco nefunguje je blbec.

Mimochodem, pro zajimavost, kolega nahodil pokusny win 8 ... a kdyz vysel SP ... jal se ho jit nainstalovat ... dycky to asi 3 hodiny chroustalo a pak to zahlasilo ze se nezdarilo. Po cca 3 mesicich obcasnych hokuspokusu ... to "znicehoz nic" proslo.

Pripadne prej instaloval pribuznymu win 8 ... a protoze nechtel absolovat sosani GB dat a hodiny cekani na instalaci, zacal instalit rovnou 8.1 ... nacez zjistil, ze 8mickovy SN na 8.1 instalacku nefunguje. Pritom mi jeste popisoval uzasny zazitky s UEFI - na tema ze to odmitalo nabootovat (zcela legalni)system instalovanej z vypaleny placky ... ;D.

ptc

Re:Příběh: update Windows 8 na 8.1
« Odpověď #11 kdy: 12. 08. 2014, 10:49:52 »
"OEM nesmíte používát k výdělečné činnosti, jinak jako běžný uživatel rozdíl fakt nepoznáte,"

OEM se samozrejmne k vydelecne cinnosti pouzivat muze, jedine cim se lisi od retail je vazba licence na zakladni desku pocitace.

Co se naopak nesmi, je pouzivat MSDN licenci k jinemu ucelu nez je testovani a vyvoj aplikaci. Zadne filmy, zadne browsovani, zadne hry. MSDN nejsou Windows pro studenty zadarmo.....


Re:Příběh: update Windows 8 na 8.1
« Odpověď #12 kdy: 12. 08. 2014, 11:24:06 »
"OEM nesmíte používát k výdělečné činnosti, jinak jako běžný uživatel rozdíl fakt nepoznáte,"

OEM se samozrejmne k vydelecne cinnosti pouzivat muze, jedine cim se lisi od retail je vazba licence na zakladni desku pocitace.

Co se naopak nesmi, je pouzivat MSDN licenci k jinemu ucelu nez je testovani a vyvoj aplikaci. Zadne filmy, zadne browsovani, zadne hry. MSDN nejsou Windows pro studenty zadarmo.....
Nesmí. Microsoftí EULA to zakazuje - ...nesmí se použít ke komerčnímu hostování..., to znamená, že na daném systému nesmíte provozovat žádnou aplikaci, která slouží ke komerčním účelům.

Co se týče MSDN licencí, tak tam je to o dost složitější (je tam více dokumentů EULA a to nepočítám partnery). Docela vtipné je "MSDN nejsou Windows pro studenty zadarmo". Máte pravdu, je tam toho daleko více (schválně se zkuste zamyslet, proč tam ty Windowsy vlastně jsou?, je to nutné přečíst ale mezi řádky).

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Příběh: update Windows 8 na 8.1
« Odpověď #13 kdy: 12. 08. 2014, 11:31:13 »
...jen Steam a AutoDesk mě drží u Windows jakožto hlavního OS...

Steam jiz na Linuxu jede. AutoDesk nevim, mozna pod Wine.

Re:Příběh: update Windows 8 na 8.1
« Odpověď #14 kdy: 12. 08. 2014, 11:44:38 »
Ještě abych to upravil:
...nesmí se použít ke komerčnímu hostování...

Neříká to nic o samotných Windowsech, ale na druhou stranu nedokáží najít jediný způsob, jak by se dalo jen čistě používáním samotných Windows vydělávat, možná (ale to je jen čistě v teoretické úrovni) by se dalo přemýšlet o tom, že byste si dělal papírově doklady a účetnictví a například používal kalkulačku, příkazový řádek nebo powershell ve Windows jako kalkulačku. Nebo upravoval na tomto počítači fotky v malování (ale to jsou jen čistě teoretické úvahy).

Z praxe vím, že spousta lidí si koupí notebook s OEM licencí, nainstalují si na to například nějaké účto, a myslí si, že jsou z obliga. Pokud to účto používají k výdělečné činnosti, tak nejsou (splňuje to podmínku komerčního hostování).

Dodatek: To samé platí o Officech (OEM, Starter, Student and Home licence), s výjimkou Bussiness licence je nelze používát ke komerčním účelům a to ani u neziskových účelů (trochu paradox, když se nad tím zamyslíte).

To JardaP: To vím, že Steam jede, ale mám hry, které nejedou (možná přes WineHQ, ale nejsem si jistý, jestli by ten výkon byl takový).