Dva spolupracujúce mailové servery

Dva spolupracujúce mailové servery
« kdy: 10. 08. 2014, 09:55:14 »
Zopár rokov používam doma svoj mailový server. Beží mi v jaily vo  FreeBSD, postfix+dovecot+Spamassasin, autorizácia cez mysql, nastavenia cez PostfixAdmin. Všetko ide bez problémov až na nejaké malé výpadky.
Mám svoju Vps, chcel by som aj naň pridať ďalší mailový server. Základná konfigurácia servera nie je problém, premýšľam nad tým, či ho nastaviť ako záložný mail server alebo ako ďalší hlavný server. Ako hlavný server chcem naďalej používať domáci server (Roundcube, imap, smtp). Nastavenie MX záznamov na DNS serveri samozrejme zvládnem.
Aké sú rozdiely medzi ďalším hlavným mail serverom a záložným mail serverom? Sú potrebné nejaké špeciálne konfigurácie serverov? Ako mail servery spolupracujú? Ide mi samozrejme o postfix+dovecot. Nikdy som nič také neskúšal a google mi tiež príliš nepomáha.
« Poslední změna: 15. 08. 2014, 10:47:19 od Petr Krčmář »


anonym

Re:2 spolupracujúce mailové servery
« Odpověď #1 kdy: 10. 08. 2014, 11:12:11 »
dovecot na backupu nepotrebujes

postfix nastavis aby povolil relay jen z tvoji domeny (main.cf relay_domains), a pak ho v DNS nastavis jako sekundarni

fungovat to bude tak ze pokud bude tvuj primarni server nedostupnej tak to odesilatel soupne na ten sekundarni, a ten to bude drzet dokud se primarni neprobudi, a pak mu to preda

problem je se spamem - pokud chches aby to fungovalo tak musi mit oba servery sstejnej nazor na spam. ve chvili kdy relay neco prijme a primarni rejectne to bude hnit na tom relayi

alfi

  • ****
  • 324
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:2 spolupracujúce mailové servery
« Odpověď #2 kdy: 11. 08. 2014, 08:48:40 »
jaký je důvod pro ten druhý pošťák? teda kromě "chci si hrát" :) pokud neprovozuješ MX pro větší firmu s vysokým SLA na doručování, potom je záložní pošťák dneska už trochu zbytečný. jen zkomplikuje ono doručování/odmítání spamu..

dva "primární" pošťáky si ani nedokážu moc představit - to jako oba ukládají maily současně rovnou do složek na (stejném) filesystému a oba se chovají jako primární - autoritativní? :) to přinese ještě větší komplikace, než záložní pošťák = každá chyba v synchronizaci konfigurace způsobí "náhodné" chyby v doručování. a to konfiguraci může často měnit i sám uživatel (.forward, sieve apod.). i když pravda, že giganti typu seznam či gmail to nejspíš používají právě takhle.


Re:2 spolupracujúce mailové servery
« Odpověď #3 kdy: 11. 08. 2014, 20:06:26 »
jaký je důvod pro ten druhý pošťák? teda kromě "chci si hrát" :) pokud neprovozuješ MX pro větší firmu s vysokým SLA na doručování, potom je záložní pošťák dneska už trochu zbytečný. jen zkomplikuje ono doručování/odmítání spamu..
Pretože mailserver sa nenachádza v dátovom centre ale u mňa doma. Net mám veľmi stabilný, ale výnimočne vypadne elektrina a vtedy väčšinou padne aj internet (server sa udrží na UPS)

dva "primární" pošťáky si ani nedokážu moc představit - to jako oba ukládají maily současně rovnou do složek na (stejném) filesystému a oba se chovají jako primární - autoritativní? :) to přinese ještě větší komplikace, než záložní pošťák = každá chyba v synchronizaci konfigurace způsobí "náhodné" chyby v doručování. a to konfiguraci může často měnit i sám uživatel (.forward, sieve apod.). i když pravda, že giganti typu seznam či gmail to nejspíš používají právě takhle.
Nevedel som čo všetko to obnáša, preto som sa pýtal.

Nakoniec som sa rozhodol pre záložný server, vychádzal som hlavne z článkov na konkurenčnom serveri. http://www.abclinuxu.cz/clanky/stavime-postovni-server-16-zalozni-server

j

Re:2 spolupracujúce mailové servery
« Odpověď #4 kdy: 11. 08. 2014, 22:43:58 »
Pretože mailserver sa nenachádza v dátovom centre ale u mňa doma. Net mám veľmi stabilný, ale výnimočne vypadne elektrina a vtedy väčšinou padne aj internet (server sa udrží na UPS)
A? tak odesilatel pocka a doruci mail pozdejs. Kazdej normalni server ceka aspon 3 dny a pravidelne to zkousi znova. Debilne zkounfigurovany klidne kazdou vterinu ...



Re:2 spolupracujúce mailové servery
« Odpověď #5 kdy: 11. 08. 2014, 23:15:29 »
Net mám veľmi stabilný, ale výnimočne vypadne elektrina a vtedy väčšinou padne aj internet (server sa udrží na UPS)
Tím jenom zbytečně na sebe převezmeš práci, kterou můžeš nechat na někoho jinýho :) (jak píše j)

P.S. +1 za FreeBSD a pošťáka v jailu :)

alfi

  • ****
  • 324
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:2 spolupracujúce mailové servery
« Odpověď #6 kdy: 12. 08. 2014, 09:00:00 »
přesně tak, jen kvůli výpadkům netu je to úplně zbytečná práce - maily se stejně doručí až po obnově spojení, ať už tam záložní pošťák bude či ne :)

Někdo

Re:2 spolupracujúce mailové servery
« Odpověď #7 kdy: 12. 08. 2014, 14:07:40 »
přesně tak, jen kvůli výpadkům netu je to úplně zbytečná práce - maily se stejně doručí až po obnově spojení, ať už tam záložní pošťák bude či ne :)

Jediný rozdíl je jak rychle se po obnově spojení ty maily doručí - pokud máte spolupracující záložní MX tak to může být okamžitě, jinak čekáte klidně i několik hodin než to odesílající server zkusí znovu.

Re:2 spolupracujúce mailové servery
« Odpověď #8 kdy: 12. 08. 2014, 18:27:14 »
přesně tak, jen kvůli výpadkům netu je to úplně zbytečná práce - maily se stejně doručí až po obnově spojení, ať už tam záložní pošťák bude či ne :)

Jediný rozdíl je jak rychle se po obnově spojení ty maily doručí - pokud máte spolupracující záložní MX tak to může být okamžitě, jinak čekáte klidně i několik hodin než to odesílající server zkusí znovu.

Presne o tú rýchlosť po obnove mi ide. Ďalej nerád vysvetlujem niekomu, kto sa mi snaží poslať mail, že ten sa mi určite doručí neskôr, napriek tomu, že jemu server vrátil správu o nedoručení. Sám sa v tejto problematike až tak nevyznám, takže to nedokážem ani vysvetliť.

Re:2 spolupracujúce mailové servery
« Odpověď #9 kdy: 12. 08. 2014, 18:30:31 »
Ďalej nerád vysvetlujem niekomu, kto sa mi snaží poslať mail, že ten sa mi určite doručí neskôr, napriek tomu, že jemu server vrátil správu o nedoručení.
Zprava o nedoruceni se odesila az pote, co mail nebylo mozny dorucit - po x pokusech. Pokud dosla zprava o nedoruceni, tak uz ti nedojde.

M.

Re:2 spolupracujúce mailové servery
« Odpověď #10 kdy: 12. 08. 2014, 18:40:51 »
Ono toho chodí zpět občas víc. Například sendmail má v základu, že zprávu doručuje několik dní, pak ji vrací jako nedoručitelnou s daným blábolem. Ale už po několika hodinách nedoručitelnosti posílá zpět upozornění, že zpráva ještě nebyla poslána dál, ale bude to zkoušet doručit ještě dále... Ty časy jak dlouho to zkouší posílat a po kolika hodinách jde prvně to upozornění závisí na nastavené prioritě v mailu.
Tohle varování občas lidi mate a myslí si, že už to nedojde. :-)

Re:2 spolupracujúce mailové servery
« Odpověď #11 kdy: 12. 08. 2014, 18:43:06 »
Například sendmail má v základu
Aha, tak to se omlouvám za zmatení. Sendmail už jsem pěkných pár pátků neviděl :)

j

Re:2 spolupracujúce mailové servery
« Odpověď #12 kdy: 12. 08. 2014, 23:51:44 »
Ono toho chodí zpět občas víc. Například sendmail má v základu, že zprávu doručuje několik dní, pak ji vrací jako nedoručitelnou s daným blábolem. Ale už po několika hodinách nedoručitelnosti posílá zpět upozornění, že zpráva ještě nebyla poslána dál, ale bude to zkoušet doručit ještě dále... Ty časy jak dlouho to zkouší posílat a po kolika hodinách jde prvně to upozornění závisí na nastavené prioritě v mailu.
Tohle varování občas lidi mate a myslí si, že už to nedojde. :-)
Jo, takze misto aby byl (v zavislosti na konfiguraci sveho serveru) odesilatel korekne upozornen, ze se ani po 24ti+ hodinach (protoze driv to nikdo neposila)  nepovedlo mail dorucit, tak ho nechame zit v naivni predstave, ze mail byl dorucen ... a on se pak za 2 dny bude divit, proc mu dotycny jeste porad neodpovedel, protoze tomu doma vyhorel router a je nekde v tramtarii na dovoleny, takze to nema jak spravit a k mailum se dostat ...

Mimochodem, kazdyho toho "pomatence" bych s radosti nechal rovnou zastrelit, protoze v tom mailu je v zahlavi i zapati a casto jeste popradne velkym pismem napsano, ze je to jen upozorneni, a ze to zatim znova posilat nema. To ze si nekdo dorucenej report aspon precte totiz povazuju za zaklad gramotnosti (jedinej realnej rozdil mezi debilem a power userem je prave v tom, ze debil nic necte a vola support).

Lupex

Re:2 spolupracujúce mailové servery
« Odpověď #13 kdy: 13. 08. 2014, 09:43:57 »
Přece uživatel nebu číst NDR on nečte nic,  nehledě na to jestli je to v angličtině nebo češtině (kolikrát si to nepřečte ani admin té sítě a hází to rovnou na mě jako že nám nefungují služby). Navíc když jsou tam sprostá slova jako recipient, sender, neexistující emailový účet, neexistující doména atd.

Re:2 spolupracujúce mailové servery
« Odpověď #14 kdy: 13. 08. 2014, 12:49:20 »
Mimochodem, kazdyho toho "pomatence" bych s radosti nechal rovnou zastrelit, protoze v tom mailu je v zahlavi i zapati a casto jeste popradne velkym pismem napsano, ze je to jen upozorneni, a ze to zatim znova posilat nema. To ze si nekdo dorucenej report aspon precte totiz povazuju za zaklad gramotnosti (jedinej realnej rozdil mezi debilem a power userem je prave v tom, ze debil nic necte a vola support).

Každý normálny človek by si asi veľmi dobre rozmyslel fyzickú likvidáciu zákazníka, ktorý mu prináša vyše 50% obratu, navyše keď ten zákazník je príjemný a rozhladený človek, absolútne nerozumie počítačom, zato ale výborne rozumie svojmu obchodu.