Co se učit za programovací jazyk?



tojsemja

Re:Co se učit za programovací jazyk?
« Odpověď #16 kdy: 06. 08. 2014, 11:41:57 »

tojsemja

Re:Co se učit za programovací jazyk?
« Odpověď #17 kdy: 06. 08. 2014, 11:48:33 »
Jazyků umím celou řadu, pokud se nejedná o komplet jiný jazyk, tak se dá načit za měsíc celkem obstojně za předpokladu, že znáte nějaký jemu dostatečně podobný. Jenže ono to není o jazyku, je to o systému, na který programuješ, prostředí, knihovnách atd.
K čemu je ti vědět, že for (int i=0;i<100;i++){...když nevíš, jakou knihovnu máš zavolat, aby se na obrazovce to i objevilo...}
Je to o knihovnách, frameworku, atd.

jo, máš pravdu. ikdyž nedávnou jsem luštil nějaký pythoní kód a idkyž jsem šel slovo od slova tak jsem si na 100% nebyl jistý co to přesně dělá. takže mi něco říká že nejdřív musím být mist jazyka, abych pak uměl správně knihovny použít.

Java je ještě poměrně životaschopná zombie.

co podle tebe javu nahradí?

tojsemja

Re:Co se učit za programovací jazyk?
« Odpověď #18 kdy: 06. 08. 2014, 11:51:47 »
Případně na platformě Javy lze nalézt také zajímavé jazyky jako Scala nebo Clojure. Z hlediska sehnání práce to asi nebude "bezpečná" volba, ale dokáže to rozšířit obzory a udělat z člověka lepšího programátora s větším rozhledem.

rozhodně máš pravdu. funkcionální přístup rozhodně provětrá mozkové závity. jen je problém v tom, že se snažím fušovat i do jiných, podle mého stabilnějších věcí. snažím se naskočit na nově rozjetý vlak nosql db a i těm sql db chci dát za uši...

tojsemja

Re:Co se učit za programovací jazyk?
« Odpověď #19 kdy: 06. 08. 2014, 11:58:59 »
system funguje tak, ze za louzi v ameru vydava nekolik firem ruzne manazerske casopisy. v nich se cas od casu objevi clanky treba o outsourcingu nebo jave pripadne c#. presne na tom miste sun v minulosti investoval a zviditelnil javu a vyrobil tak poptavku z managementu smerem na pracovni trh mezi dodavatele aplikaci. takze jestli te zajima co dalsiho a chces to z pohledu masovky a zamestnance, tak ti nezbyva nez sledovat managerske trendy bohatsiho a vetsiho trhu, ktery do CR outsourcuje nebo zde zaklada pobocky. a s tim ti jen tak nekdo nepomuze. ale plati to i opacne. kdyz v tom jazyku nikdo nechce programovat, tak se tim da utlumit i takto umele vytvorena poptavka.

jo, rozhodně máš pravdu že to co je požadováno v USA bude požadováno i tady a snažím se to plus mínus sledovat. ale jak by jsi mi vysvětlil trend že drtivá většina webů je dělána v php a přitom tu máme technologie ruby on rails, node.js atd... atd... který pro webaře mají smysl se učit minimálně do šuplíku protože tu pravděpodobně vznikne poptávka což vlastně kruhem dokazuje to, co jsi napsal :)


Tomas Dvorak

Re:Co se učit za programovací jazyk?
« Odpověď #20 kdy: 06. 08. 2014, 12:04:17 »
Co to vzít za jiný konec a neřešit jaký jazyk se naučit, ale jaký obor, paradigma nebo technologii? Místo uvažování o tom, jestli Scala, Closure nebo Groovy si víc osahat funkcionální programování obecně. Pokud mě živí SQL databáze, naučit se něco ze světa NoSQL. Dělám celý den weby, shopy a CRM? Pak se zkusit ve volném čase přivzdělat v Machine Learning nebo kryptografii.

Jednoduše vyměnit zaběhnuté cesty a zkusit si něco zcela nového. A je jedno, jestli budu psát v Javě, Pythonu, R, Octave nebo Scale.

Alespoň takhle to dělám já. Většinou začnu nějakým online kurzem (třeba na coursera.org) a pak se snažím dál aspoň trochu obor sledovat, semtam něco napsat, využít znalosti i v tom, co mě živí (java). Nezískám tím sice znalosti do hloubky, ale mám větší přehled a snáz se mi pak řeší některé problémy. Nakonec je jedno, jestli použiju Javu nebo Python, často jde o princip, pohled na věc.

tojsemja

Re:Co se učit za programovací jazyk?
« Odpověď #21 kdy: 06. 08. 2014, 12:15:59 »
Já jsem zastáncem toho že by se člověk měl když má roupy a čas učit se zkusit něco co ho dráždí jako výzva, má z toho trochu strach že na to třeba nemá a tak se mu to vlastně ani moc nelíbí ale cítí že by za tím mohlo něco být. A vůbec nevadí že to vypadá z neprakticky.

Protože jak napsal jeden z předřečníků: to z něj udělá člověka s lepším rozhledem a nadhledem a zkušeností. A to je jedna z věcí co se dlouhodobě počítají.

moc díky za tyhle věty. každopádně jak jsem tu napsal: snažím se zadkem sedět na více hodech. protože přesně jak říká vlákno jak dlouho budu schopen programovat - chci se i věnovat věcem, který mají vyžší trvanlivost, než nová verze jazyka c#. to myslím hodně nadsazeně, ale doufám že pointa je jasná.

co se scaly týče tak po ní po očku pokukuju, protože minimálně jsou v tom psaný zajímavý věci...

co se fce programování týče, tak to beru jako dobré mozkové cvičení. otázka je, co na to jobs.cz jak tu říkal někdo přede mnou :)

Pavel Tisnovsky

Re:Co se učit za programovací jazyk?
« Odpověď #22 kdy: 06. 08. 2014, 13:07:48 »
co se fce programování týče, tak to beru jako dobré mozkové cvičení. otázka je, co na to jobs.cz jak tu říkal někdo přede mnou :)

To nemusí být až tak určující, protože na jobs.cz nejsou všechny pozice a jen minimum těch zajímavých, alespoň co se oboru IT týká.

Re:Co se učit za programovací jazyk?
« Odpověď #23 kdy: 06. 08. 2014, 14:08:50 »
jak by jsi mi vysvětlil trend že drtivá většina webů je dělána v php a přitom tu máme technologie ruby on rails, node.js atd... atd...

Zrovna jsem nad tímhle přemýšlel, jelikož se také chystám naučit nějaký nový jazyk a přemýšlel jsem, co by to mělo být. Napadla mě přesně stejná otázka.

Osobně jsem došel k závěru, že poptávka po jazycích bude dána dostupností programátorů. Rozuměj, když se budu rozhodovat, jaký jazyk pro svůj projekt zvolím, je nutné vědět, jaké lidi dokážu sehnat. Pokud bych se rozhodnul pro Erlang, musím počítat s tím, že jen velmi těžko se mi bude shánět tým 10 erlangistů za rozumný peníz.

Vezměte si Facebook - je napsaný v PHP (přesně tedy HACK) kompilovaném ve virtual machine (HHVM). Facebooku se vyplatilo investovat čas, lidi a peníze do vývoje HHVM jen proto, že není a nebude problém sehnat dostatek lidí na vývoj v PHP a náklady na vývoj se vrátí v nižších nákladech na PHPčkaře (samozřejmě nejen na mzdách, ale i na ušetřených system resources etc.).

Bla

Re:Co se učit za programovací jazyk?
« Odpověď #24 kdy: 06. 08. 2014, 14:24:45 »
co podle tebe javu nahradí?

No tak to nevím, obecně to s Javou vypadalo zle, ale rozjíždí se další a další projekty v Java.
Takže nemám páru.

Když jsem viděl tvůj názor, měl jsem deja-vu, že tohle už tu bylo. No a bylo, před 3 lety.

Další posty na tohle téma jsem viděl na začátku roku, takže i pro mě to bylo Deja-vu.
Hele, nemám páru, co se v Microsoftu děje, to se jdi hádat asi s Elopem nebo kdo to tam teď vede.

Většina programů čeká ze 70% na reakci uživatele a z 25% na nějaký server. Takže vyšší efektivity dosáhneš ne přechodem na C++, ale zlepšením GUI.
Zdravý rozum do toho může tahat jen nějaký mladý pískle okolo 22-ti a nebo totálně nepoučitelný naivka.
Zkus pochopit to, že řada managerů nejedná racionálně, naopak jednají iracionálně, byť se to z jejich úhlu pohledu racionální může zdát.

O tom, že v M$ je možný všechno, tak o tom vím své, mám s nimi 19 let zkušeností a většina těch věcí mi moc racionální nepřipadala.

nubzor

Re:Co se učit za programovací jazyk?
« Odpověď #25 kdy: 06. 08. 2014, 16:46:53 »
Jestli chces miliony, tak bez do erlangu.

tojsemja

Re:Co se učit za programovací jazyk?
« Odpověď #26 kdy: 06. 08. 2014, 20:06:25 »
Co to vzít za jiný konec a neřešit jaký jazyk se naučit, ale jaký obor, paradigma nebo technologii? Místo uvažování o tom, jestli Scala, Closure nebo Groovy si víc osahat funkcionální programování obecně. Pokud mě živí SQL databáze, naučit se něco ze světa NoSQL. Dělám celý den weby, shopy a CRM? Pak se zkusit ve volném čase přivzdělat v Machine Learning nebo kryptografii.

ano! ano! tesat do kamene. s touhle myšlenkou jsem se před lety setkal a pravdu říct, při téhle diskuzi jsem na ni zapoměl avšak ji mám denně před očima. děláte windows? zkoušejte linux. přesně ta analogie s (no)sql... a když to tady vidím tak pěkně sepsané, něco bych k tomu měl: já hledám programovací jazyk, kterým se můži živit. jak můžu konkurovat člověkovi, který má phd a 10 let na brutální úrovni dělá algebru a zabývá se kryptografií? když budu mastit crm tak si kryprografii můžu do CV napat maximálně do kolonky koníčky.

Jednoduše vyměnit zaběhnuté cesty a zkusit si něco zcela nového. A je jedno, jestli budu psát v Javě, Pythonu, R, Octave nebo Scale.

zase ano ale: for cyklus vždycky bude stejnej. ale je rozdíl když řeknu: 10 let dělám do komplů, takže mi dejte měsíc, já se Rko naučím a pak to zmáknu. než když si sednu, zamyslím se a po půlhodině mám 200 rádků kódu... prostě nějak ajťák musí být vybavený. potom je otázkou co dělat okrajově a co dělat špičkově :) nečekám odpověď. kdyby jste ji znal, ani sem na root nepáchnete :D :D

omg

Re:Co se učit za programovací jazyk?
« Odpověď #27 kdy: 06. 08. 2014, 20:21:56 »
co se fce programování týče, tak to beru jako dobré mozkové cvičení. otázka je, co na to jobs.cz jak tu říkal někdo přede mnou :)

To nemusí být až tak určující, protože na jobs.cz nejsou všechny pozice a jen minimum těch zajímavých, alespoň co se oboru IT týká.
ano ano. nektere proflaknute agentury slouzi jako takovy oborovy IQ filtr. najdes si firmu pres ne a v personalnim jsi navzdy v supliku nul.

Makovec

Re:Co se učit za programovací jazyk?
« Odpověď #28 kdy: 06. 08. 2014, 21:34:15 »
já hledám programovací jazyk, kterým se můži živit.


Jo tak, kámen murdců?

To co vás bude po té strašlivé 40 živit není programovací jazyk, ale co sním umíte udělat. A v důsledku, ó hrůzo, co dokážete udělat a programovací jazyk bude jen taková poznámka pod čarou.

PS: tedy pokud se nechystáte stát nejobratněší obsluhou stroje, bez vlastní vůle (přečtěte si Wellsovu Válku světů, pasáž o pastevci měsíčního dobytka)

Makovec

Re:Co se učit za programovací jazyk?
« Odpověď #29 kdy: 07. 08. 2014, 10:41:35 »
PS: tedy pokud se nechystáte stát nejobratněší obsluhou stroje, bez vlastní vůle (přečtěte si Wellsovu Válku světů, pasáž o pastevci měsíčního dobytka)

... pardon, ne "Válka světů", ale "První lidé na Měsíci"...