Bitcoin: kam až porostou logy?

Tomáš Roll

Re:Bitcoin: kam až porostou logy?
« Odpověď #30 kdy: 17. 12. 2016, 12:28:22 »
Tak jsme jiz prekrocili 100 GiB po 27 mesicich od posledniho prispevku. Muzeme tipovat, kdy presahne 1 TiB, schvalne, kdo bude nejbliz.
Pořád se 100 GB vleze do RAM low end serveru? Co na to Moore?


Daevid

Re:Bitcoin: kam až porostou logy?
« Odpověď #31 kdy: 18. 12. 2016, 12:01:30 »
Nedavno som niekde cital (mozno na to bolo tu na root.cz) ze tie informacie o transakciach ktore sa ukladaju do bloku obsahuju aj nejake informacie ktore tam niesu vobec potrebne a ak by sa neukladali do blockchainu tak by sa usetrilo ak si dobre pamatam cca 40% kapacity.

Myslim si ze problem s velkostou blockchainu sa da riesit niekolkymi sposobmi. Napriklad by sa nemusel cely blockchain ukladat na disk klienta ale mohol by byt ulozeny na P2P distribuovanom ulozisku kde kazdy klient by mal u seba malu cast tychto dat. Nieco na principe freenetu akurat ze tu je cielom aby data neboli sifrovane pretoze kazdy ma mat moznost ich citat. Alebo este lepsie prirovnanie by bola torrentova DHT kde namiesto hashov by boli bloky transakcii.

Vacsi problem vidim v tom ze ked na novy PC nainstalujem bitcoin core a on zacne prechadzat cely blockchain tak na priemernom PC to moze trvat aj vyse tyzdna. Neviem ci ste si vsimli ale ani s bitcoin core uz nemusite mat v PC cely blockchait to jest 100GB dat ale vystaci si aj s 5GB. No aj napriek tomu musi cely blockchain stiahnut a overit, len ho proste cely neuklada a prave to overovanie zabera obrovske mnozstvo casu.

Dalsi problem je prave v tom kolko transakcii sa da maximalne spracovat za tych 10 minut.

A s poctom transakcii narasta aj datovy tok ktory generuju penazenky ked si preposielaju informacie o transakciach, nove bloky a co ja viem co este. Na DSL pripojkach pripadne na nejakom mobilnom 3G pripojeni to uz moze byt celkom obmedzujuce ked vam linku vytazuje bitcoin client beziaci na pozadi.

Ake mate skusenosti s prevadzkovanim plnohodnotneho klienta na pomalsich internetovych pripojkach a ake mate skusenosti dlzkov spracovania transakcie? Uz ste cakali na spracovanie 20 a viac minut?

ratafa

Re:Bitcoin: kam až porostou logy?
« Odpověď #32 kdy: 18. 12. 2016, 18:08:06 »
Nedavno som niekde cital (mozno na to bolo tu na root.cz) ze tie informacie o transakciach ktore sa ukladaju do bloku obsahuju aj nejake informacie ktore tam niesu vobec potrebne a ak by sa neukladali do blockchainu tak by sa usetrilo ak si dobre pamatam cca 40% kapacity.

Myslim si ze problem s velkostou blockchainu sa da riesit niekolkymi sposobmi. Napriklad by sa nemusel cely blockchain ukladat na disk klienta ale mohol by byt ulozeny na P2P distribuovanom ulozisku kde kazdy klient by mal u seba malu cast tychto dat. Nieco na principe freenetu akurat ze tu je cielom aby data neboli sifrovane pretoze kazdy ma mat moznost ich citat. Alebo este lepsie prirovnanie by bola torrentova DHT kde namiesto hashov by boli bloky transakcii.

Vacsi problem vidim v tom ze ked na novy PC nainstalujem bitcoin core a on zacne prechadzat cely blockchain tak na priemernom PC to moze trvat aj vyse tyzdna. Neviem ci ste si vsimli ale ani s bitcoin core uz nemusite mat v PC cely blockchait to jest 100GB dat ale vystaci si aj s 5GB. No aj napriek tomu musi cely blockchain stiahnut a overit, len ho proste cely neuklada a prave to overovanie zabera obrovske mnozstvo casu.

Dalsi problem je prave v tom kolko transakcii sa da maximalne spracovat za tych 10 minut.

A s poctom transakcii narasta aj datovy tok ktory generuju penazenky ked si preposielaju informacie o transakciach, nove bloky a co ja viem co este. Na DSL pripojkach pripadne na nejakom mobilnom 3G pripojeni to uz moze byt celkom obmedzujuce ked vam linku vytazuje bitcoin client beziaci na pozadi.

Ake mate skusenosti s prevadzkovanim plnohodnotneho klienta na pomalsich internetovych pripojkach a ake mate skusenosti dlzkov spracovania transakcie? Uz ste cakali na spracovanie 20 a viac minut?

od verzie 0.9 je moznost -prune kde sa da nastavit kolko GB blockchainu sa ma stiahnut.

Daevid

Re:Bitcoin: kam až porostou logy?
« Odpověď #33 kdy: 18. 12. 2016, 19:10:31 »
No ja som to videl v release liste verzie 0.12 a odvtedy to pouzivam...

i

Re:Bitcoin: kam až porostou logy?
« Odpověď #34 kdy: 18. 12. 2016, 19:38:46 »
Bitcoin má těch potenciálních technických problémů víc, naštěstí zatím s velmi malou pravděpodobností. Daleko větší problém nejsou zatím ani ti proti kterým byl stvořen ale spíš ti pro které byl stvořen. Uživatelé nechápou ani rozdíl mezi peněženkou u sebe a peněženkou v nějaké webové službě z pohledu bezpečnosti, nechápou proč stačí zazálohovat jednou a né po každém příjmu nebo výdeji, že by počítač, telefon, prostě to zařízení mělo být trochu v kondici co se důvěryhodnosti týče a mnoho dalšího. Objevují se i různé třetí strany, které rády za symbolický poplatek zajistí takové to pohodlí, že uživatel nemusí nic číst, natož chápat, už si ale neuvědomují, že tím do relativně peného řetězce zaváději slabší, někdy i dost slabý članek.  Dnes může webovou peněženku nabízet každý PHP-čurdil, co si ale na něm kdo vezme až mu utečou klíče peněženek které pase ? Bude problém i prokázat že skutečně utekly.

Tím jsem chtěl vyjádřit názor že největším dnešním problémem bitcoinu je vnímání jeho potenciálních uživatelů, které zároveň naštěstí funguje jako brzda, která možná zajišťuje, že ty transakce z těch disků nevytečou. Satoshi byl prostě génius.


ObrovskyLog

Re:Bitcoin: kam až porostou logy?
« Odpověď #35 kdy: 19. 12. 2016, 14:21:34 »
Vedel by nekdo, kde se da v Bitcoin Core nastavit orezavani logu ?
Nikde jsem to tam nenasel, mam verzi z roku 2015. Uz je ten log docela problematicky.

Re:Bitcoin: kam až porostou logy?
« Odpověď #36 kdy: 19. 12. 2016, 14:51:07 »
Vedel by nekdo, kde se da v Bitcoin Core nastavit orezavani logu ?
Nikde jsem to tam nenasel, mam verzi z roku 2015. Uz je ten log docela problematicky.

Mel by to byt IMO parametr -prune, ale nestudoval jsem to  ani nezkousel.