Doporučte 3D tiskárnu

Re:Doporučte 3D tiskárnu
« Odpověď #60 kdy: 13. 03. 2018, 22:21:02 »
Rád bych si pořídil pro kutilskou domácí činnost 3d tiskárnu. Jde o klasický problém mezi kvalitou cenou. Pročítáním webu jsem však narazil na to, že marketingové letáky prodejců a praktické problémy na diskusních fórech jsou dosti v rozporu. Rád bych se tedy optal majitelů 3d tiskáren z jejich osobních zkušeností - hlavně, jestli to splnilo jejich očekávání a hlavně v čem ne. ...
Díky za každou zkušenost.
Zdravím,
V práci kolega, co je do toho fanda, před asi dvěma lety pořídil Felix 2.0. Když koukám na Prušu, tak je to asi obdobné. V práci pro práci, jsme konstruktéři, tak ať si můžeme zkoušet a nemít věci jen virtuálně. Pořídil to jako stavebnici a nechali jsme si ji sestavit a "zaškolit se" za dopoledne.
Řeknu to takhle. Zpočátku je to fajn hobby a výuková věc pokud jsi fanda do novinek a hračička. Prvních pár měsíců jako začátečník s tím budeš brutálně bojovat a učit se. Je to prostě specifická technologie, kterou musíš pochopit a naučit se s ní pracovat. V každém případě čekej díky nezkušenosti potíže mezi klávesnicí a židlí a sem tam něco zničíš. Když budeš mít smůlu, jako třeba my a odejde ti termočlánek na hlavě, tak se s tím strašně nazlobíš, než na to přijdeš.
Je to prostě technologie, která má ještě své mouchy a musíš se s tím naučit, pochopit problémy a naučit se fígle jak je řešit. Už tu např. někdo zmiňoval problematiku pevnosti v různých směrech. Další fígle/zkušenosti jsou hustota vyplnění, podpěry kdy, kde, jak, případně s orientací dílů. Teplota vyhřívání podložky je důležitá na deformace. Rychlost ochlazování - kdy zapnout pomocný větráček, kdy na to foukat ještě stolním větrákem extra, kdy naopak to zaklopit velkou papírovou krabicí s alobalem uvnitř. U kterého výrobce struny přidat na teplotě a o kolik. Kdy domazávat silikonovým olejem a kdy ne. Rychlosti pohybu a akcelerace v nastavení. Základní zorientování se v G-Code aby tam člověk byl schopen identifikovat alespoň základní povely a našel kde lze změnit teploty, větráky a podobně... A spousta dalších drobností, které mě teď ani nenapadají. Je to prostě o zkušenostech a naučení se té technologie.
Na druhou stranu právě tyhle modely člověka naučí aby to pochopil. Asi po roce hraní si s tím po chvilkách po odpolednách jsme to "prostřelili" a teď je to pro nás výborný pomocník. Děláme modely pro marketing, modely pro nás abychom si to mohli lépe představit a osahat, občas i něco se opravdu hodí do skutečného stroje nebo jako technologické přípravky, zkušební přípravky. A občas si něco vytiskneme právě pro domácnost (nástavec na hubici luxu, nová klička do dveří do auta, víčko na nádobku inhalátoru když ho náš malý někde ztratil, ...). Ta tiskárna se firmě už několikrát zaplatila.
Pak kolega nechal koupit výrazně více profi tiskárnu za výrazně vyšší peníze a nastaly jiné problémy. Ta mrcha si do toho co dělá nechce nechat kecat, respektive je to tam vše víc zakopané než na to člověk přijde. Takový widloidní přístup: umí to fungovat suprově na takové ty typické úlohy, ale nedej bože aby tam člověk chtěl něco jiného. Teda už jsme přišli na to jak se dostat až na ty nejzákladnější nastavení a umíme s ní také kouzlit. Takže většinou to dopadne tak, že zkusíme ten automatický mod, zkoukneme jak to umístil a natahal nitě, řekneme že to je blost a jdeme si to zorientovat a podepřít "manuálně" prakticky stejně jako na tom Felixovy...
Je to o zkušenostech, A něco je odladit G-code pro sériovou výrobu nějakého marketingového upomínkového předmětu a pak ho pár týdnů flákat po desítkách a něco úplně jiného mít vždy po jednom unikátním výtisku, kdy každý je úplně jinak velký, členitý, s různými požadavky na pevnost a přesnost a v časovém presu, kdy to člověk chce nebo potřebuje mít relativně hned a ono se to bude tisknout klidně i víc jak 24 hodin a pak se to ještě musí začistit a doupravit... To co vidíš na tom Youtube je v drtivé většině právě ten již odladěný a perfektně fungující tisk. Málokdo ti přizná tu velkou krabici zmetků co má pod stolem a je asi jedno jaký má model tiskárny.
V každém případě musíš do toho být fanda a dost si s tím hrát než se to použitelně naučíš, jinak to budou vyhozené peníze.


paja

Re:Doporučte 3D tiskárnu
« Odpověď #61 kdy: 13. 03. 2018, 23:44:01 »
Pružné spojky používám takovéto: https://www.aliexpress.com/item/1-PC-3D-Printer-Stepper-Motor-5mm-to-8mm-Flexible-Coupling-Coupler-Shaft-Coupling-5mm-8mm/32620504641.html

Průša má u posledních modelů krokáče už s trapézem navařeným na hřídeli.


Pavel B.

Re:Doporučte 3D tiskárnu
« Odpověď #62 kdy: 14. 03. 2018, 05:55:21 »
Rád bych si pořídil pro kutilskou domácí činnost 3d tiskárnu. Jde o klasický problém mezi kvalitou cenou. Pročítáním webu jsem však narazil na to, že marketingové letáky prodejců a praktické problémy na diskusních fórech jsou dosti v rozporu. Rád bych se tedy optal majitelů 3d tiskáren z jejich osobních zkušeností - hlavně, jestli to splnilo jejich očekávání a hlavně v čem ne. Cenovou hladinu bych viděl max do 25 tis. i s DPH. Tiskl bych věci od krabiček pro arduino udělátka, přes drobnosti typu jednoduché převodové ozubení ke krokovému motorku až po náhradu polámaných věcí v domácnosti (třeba prasklé kolečko k vysavači). Prostě všehochuť. Rád bych aby uměla pracovat s ABS i PLA. Mám zájem o hotové řešení, protože nemám čas něco montovat, nebo vyvíjet (proč dělat něco, co je vymyšlené, možnost reklamace, atd...). Díky za každou zkušenost.

Pořídil jsem v listopadu - právě z tohodle důvodu i3 MK2S - průša. Abych ušetřil, vzal jsem stavebnici a byť nejsem úplně zdatný, tiskárna už 4 měsíce tiskne - prakticky bez větších problémů. Jasně, na začátku jsem vyryl to podložky 2 jarní brázdy (chyba při kalibraci) - ale za 250 jsem vyměnil povrchovou nálepku a jsem max. spokojený - momentálně se chystám na upgrade (MK2.5 - díly si vytiskneš sám) - spotřeboval jsem asi 5 kilo filamentu PLA, 3 kila ABS - hraju si s vyhlazováním výtisků.... a oproti levným ANETům (a klonům) je kvalita daleko lepší.

Vřele doporučuju - sám jsem si pro sebe domů objednal stavebnici MK3 - má pár velmi dobrých vylepšení a ta stávající MK2S už zůstane klientovi.

Co do zanášení trysky - zatím nic, nula. Údržba? Jednou za měsíc přetřu tyče (pojezdy) ubrouskem s WD40 a jednou jsem musel donapnout řemeničku. Prakticky tiskne 15-20 hodin denně, běžně i bez dozoru. A pokažených tisků bylo asi 10... (třeba upadla cívka na tištěný předmět) - no bóže, tak jsem si vytiskl nové, lepší držáky filamentu.

Jsem max. spokojený - konec konců.. proto si kupuju tu druhou ;)

Trupik

Re:Doporučte 3D tiskárnu
« Odpověď #63 kdy: 14. 03. 2018, 18:06:17 »
Jednou za měsíc přetřu tyče (pojezdy) ubrouskem s WD40...
Ja o 3D tlači viem veľké kulové, ale pozor na WD40 - tento prípravok neslúži na mazanie, pretože na vzduchu vyprchá! Ak to má byť namazané, použil by som nejaký iný olej, bližší svojim určením - olej do skartovačiek, olej na zbrane, alebo podobne.

mhi_

Re:Doporučte 3D tiskárnu
« Odpověď #64 kdy: 14. 03. 2018, 20:12:10 »
Nepletu-li se WD-40 je puvodne armadni projekt "water dispenser", 40. pokus/smes (ktery/a fungoval/a nejlepe). Nejaky olej v nem je, zbytek jsou latky na dopraveni toho oleje na spravne misto a pry i parfem. Original pry umi vyvzlinat po 1m plechu.

Ja kovove veci mazu vazelinou nebo kdyz to ma byt tekutejsi (treba na ty vodici tyce), tak prevodovym nebo retezovym (strojnim) olejem. Placat drahou WD40 na takove ucely je skoda.

Dneska jsem objednal linearni loziska z CN, jsem zvedav co mi dorazi, jestli to bude alespon trochu pouzitelne. 12ks LM8UU za 11 USD :-).


mhi_

Re:Doporučte 3D tiskárnu
« Odpověď #65 kdy: 24. 03. 2018, 09:21:05 »
Tak mi vcera dorazily laserovane dily na P3steel.

- Jsem rad, ze jsem to nechal vypalit. Konstrukce se zavitovkami musi byt mekka jak blato.

- Vyhazel jsem z vykresu odlehcovaci diry a nelituji

- Cela konstrukce je spojovana do zamku M3 srouby. To je chytre pro panelakove sestavovani, ale ja bych volil spis svarovany spoj, jeste bych usetril na vypalovani (kazde vypnuti laseru nebo zmena smeru stoji prachy). Nepocitam vyssi tuhost a rychlejsi kompletaci.

- Je tam nekolik docela chytrych "vychytavek"

- A nekolik nedomyslenosti (provazal bych napr. domecky motorku se zakladnou, usetril by se jeden vypalek a bylo by to cele tuzsi. Upravou osy X by sla cela konstrukce zuzit, navic osa X by si mozna zaslouzila palene ocelove dily (sly by velmi snadno vyrobit, tim by nebylo nutne nic tisknout).

- Trosku me desi zcela ne-strojarske ulozeni vodicich tyci, trapezu (resp. metrickych tyci), kladky na sroubech, apod.

Byl by nekdo z Prahy-okoli ochoten mi vytisknout 3 dily, abych mohl tiskarnu rozjet? Potrebuju vlastne jen X osu (tu s extruderem), zbytek umim resit jinak nebo je soucasti laserovanych dilu. Uz se mi nekdo ozval, ale ted' neodpovida na e-maily.

Z CN cekam jeste na dalsi soucastky, jakmile dorazi, mel bych mit vse na kompletaci.

Behemot

Re:Doporučte 3D tiskárnu
« Odpověď #66 kdy: 25. 03. 2018, 20:18:47 »
Známej dělá do Poseidona, http://reprapobchod.cz/, víc vo tom ale nevim, tak jen dávám do placu.

mhi_

Re:Doporučte 3D tiskárnu
« Odpověď #67 kdy: 31. 03. 2018, 13:46:26 »
Pokud by nekdo resil P3Steel tak dalsi info:

- strikal jsem to normalni syntetikou zaklad + vrchni, slo to dobre, az jsem se divil. Problem je u vypalku, ze to nedrzi na hranach, ktere je nutne srazit. Navic dva dily se musi vzajemne prostrcit (plechy v ose Y skrz portal) a to samozrejme barvu poskodi. Je dulezite tam dat tenkou vrstvu. Stejne tak se poskodi pri zasouvani zamky, kde se barva pri strikani hodne drzela.

- i po sestaveni to je takova prapodivna konstrukce. Osa Y je (vcelku logicky) pruzna, chtelo to dat do nekolika mist vystuze, stacilo by navarit nejake pasky kolmo na plech. Jestli to nejak bude chodit, postavim si jeste jednu konstrukci a tam dam urcite 16ky tyce, navic udelam i osu X celou z vypalku, aby to mohlo vozit treba malou frezku na plosne spoje. Mate nekdo tip na neco z eBaye? Chci tam neco maleho. Zase patlat tam nejaky rucni dremel mi neprijde uplne vhodne, byt' mam doma 2 navic :-).