Rád bych si pořídil pro kutilskou domácí činnost 3d tiskárnu. Jde o klasický problém mezi kvalitou cenou. Pročítáním webu jsem však narazil na to, že marketingové letáky prodejců a praktické problémy na diskusních fórech jsou dosti v rozporu. Rád bych se tedy optal majitelů 3d tiskáren z jejich osobních zkušeností - hlavně, jestli to splnilo jejich očekávání a hlavně v čem ne. ...
Díky za každou zkušenost.
Zdravím,
V práci kolega, co je do toho fanda, před asi dvěma lety pořídil Felix 2.0. Když koukám na Prušu, tak je to asi obdobné. V práci pro práci, jsme konstruktéři, tak ať si můžeme zkoušet a nemít věci jen virtuálně. Pořídil to jako stavebnici a nechali jsme si ji sestavit a "zaškolit se" za dopoledne.
Řeknu to takhle. Zpočátku je to fajn hobby a výuková věc pokud jsi fanda do novinek a hračička. Prvních pár měsíců jako začátečník s tím budeš brutálně bojovat a učit se. Je to prostě specifická technologie, kterou musíš pochopit a naučit se s ní pracovat. V každém případě čekej díky nezkušenosti potíže mezi klávesnicí a židlí a sem tam něco zničíš. Když budeš mít smůlu, jako třeba my a odejde ti termočlánek na hlavě, tak se s tím strašně nazlobíš, než na to přijdeš.
Je to prostě technologie, která má ještě své mouchy a musíš se s tím naučit, pochopit problémy a naučit se fígle jak je řešit. Už tu např. někdo zmiňoval problematiku pevnosti v různých směrech. Další fígle/zkušenosti jsou hustota vyplnění, podpěry kdy, kde, jak, případně s orientací dílů. Teplota vyhřívání podložky je důležitá na deformace. Rychlost ochlazování - kdy zapnout pomocný větráček, kdy na to foukat ještě stolním větrákem extra, kdy naopak to zaklopit velkou papírovou krabicí s alobalem uvnitř. U kterého výrobce struny přidat na teplotě a o kolik. Kdy domazávat silikonovým olejem a kdy ne. Rychlosti pohybu a akcelerace v nastavení. Základní zorientování se v G-Code aby tam člověk byl schopen identifikovat alespoň základní povely a našel kde lze změnit teploty, větráky a podobně... A spousta dalších drobností, které mě teď ani nenapadají. Je to prostě o zkušenostech a naučení se té technologie.
Na druhou stranu právě tyhle modely člověka naučí aby to pochopil. Asi po roce hraní si s tím po chvilkách po odpolednách jsme to "prostřelili" a teď je to pro nás výborný pomocník. Děláme modely pro marketing, modely pro nás abychom si to mohli lépe představit a osahat, občas i něco se opravdu hodí do skutečného stroje nebo jako technologické přípravky, zkušební přípravky. A občas si něco vytiskneme právě pro domácnost (nástavec na hubici luxu, nová klička do dveří do auta, víčko na nádobku inhalátoru když ho náš malý někde ztratil, ...). Ta tiskárna se firmě už několikrát zaplatila.
Pak kolega nechal koupit výrazně více profi tiskárnu za výrazně vyšší peníze a nastaly jiné problémy. Ta mrcha si do toho co dělá nechce nechat kecat, respektive je to tam vše víc zakopané než na to člověk přijde. Takový widloidní přístup: umí to fungovat suprově na takové ty typické úlohy, ale nedej bože aby tam člověk chtěl něco jiného. Teda už jsme přišli na to jak se dostat až na ty nejzákladnější nastavení a umíme s ní také kouzlit. Takže většinou to dopadne tak, že zkusíme ten automatický mod, zkoukneme jak to umístil a natahal nitě, řekneme že to je blost a jdeme si to zorientovat a podepřít "manuálně" prakticky stejně jako na tom Felixovy...
Je to o zkušenostech, A něco je odladit G-code pro sériovou výrobu nějakého marketingového upomínkového předmětu a pak ho pár týdnů flákat po desítkách a něco úplně jiného mít vždy po jednom unikátním výtisku, kdy každý je úplně jinak velký, členitý, s různými požadavky na pevnost a přesnost a v časovém presu, kdy to člověk chce nebo potřebuje mít relativně hned a ono se to bude tisknout klidně i víc jak 24 hodin a pak se to ještě musí začistit a doupravit... To co vidíš na tom Youtube je v drtivé většině právě ten již odladěný a perfektně fungující tisk. Málokdo ti přizná tu velkou krabici zmetků co má pod stolem a je asi jedno jaký má model tiskárny.
V každém případě musíš do toho být fanda a dost si s tím hrát než se to použitelně naučíš, jinak to budou vyhozené peníze.