Konvertibilní notebook pro Linux

Konvertibilní notebook pro Linux
« kdy: 08. 07. 2014, 01:13:11 »
Dobrý den,

porozhlížím se po náhradě za starý notebook (Ubuntu certified Dell) a padly mě do oka různé konvertibilní tablety/notebooky. Hledám něco do 20k a zatím jako nejlepší se mi jeví Toshiba Satelite U920t. Má někdo zkušenosti s tímto strojem, či něčím podobným pod linuxem? Funguje u toho normálně touch screen? Lze nějak emulovat pravé tlačítko myši? Instalace v UEFI režimu a případný dualboot s předinstalovanými win je ok (*ubuntu distra)? Nečekám out of the box podporu, nicméně do rekompilace celého jádra (dělal jsem naposled na 2.4) se mi opravdu nechce.
« Poslední změna: 08. 07. 2014, 08:57:14 od Petr Krčmář »


Zdenek Henek

Re:Konvertibilní notebook pro Linux
« Odpověď #1 kdy: 08. 07. 2014, 09:32:10 »
Dobrý den,

porozhlížím se po náhradě za starý notebook (Ubuntu certified Dell) a padly mě do oka různé konvertibilní tablety/notebooky. Hledám něco do 20k a zatím jako nejlepší se mi jeví Toshiba Satelite U920t. Má někdo zkušenosti s tímto strojem, či něčím podobným pod linuxem? Funguje u toho normálně touch screen? Lze nějak emulovat pravé tlačítko myši? Instalace v UEFI režimu a případný dualboot s předinstalovanými win je ok (*ubuntu distra)? Nečekám out of the box podporu, nicméně do rekompilace celého jádra (dělal jsem naposled na 2.4) se mi opravdu nechce.

Taky jsem premyslel, nakonec jsem se rozhodl pro thinkpad x220 od www.usanotebook.cz a mam plnohodnotny notebook s dockem
x220 zvlada pouze 8gb ram, ale jinak super. Nejvice si cenim nizke hmotnosti,3G modemu a kvalitniho zpracovani. Repas vubec nevadi. Radeji notebook, kterz pred dvema rokama stal 40-50kkc nez novy levny, ktery za par let nebude fungovat.

marvel

Re:Konvertibilní notebook pro Linux
« Odpověď #2 kdy: 20. 07. 2014, 16:08:40 »

Trident

Re:Konvertibilní notebook pro Linux
« Odpověď #3 kdy: 20. 07. 2014, 16:42:42 »
Souhlasim s koupi kvalitni repase. Jako student jsem mel IBMko. No prezilo mne a porad slouzi rodicum. Kosilatym gelousum na prednaskach se jim ty jejich acery a msi vysypavaly uz v ruce.

jenda

Re:Konvertibilní notebook pro Linux
« Odpověď #4 kdy: 20. 07. 2014, 22:53:46 »
ba ba, potvrzuju, a mnoho spokojenych zakazniku taky :)
vetsinou beru u VTdata, maji i nejakou domenu pro koncaky - neco jako levnenotebooky nebo tak.
ale ceny max do 10k,
 za 20 nemaji - to i po dodani SSD a RAM bude min ;)


anonym

Re:Konvertibilní notebook pro Linux
« Odpověď #5 kdy: 21. 07. 2014, 10:51:03 »
tady se muzu pripojit, dobre koupeny repas high-end notebooku je vyrazne lepsi nez novy low-end. nejde pritom jen o Thinkpady, ostatni vyrobci take umi

sam uz mam druhy kus HP Compaq/Elitebook 27x0p, prvni kus stale slouzi po cca 7 letech zivota (menil sem ho protoze ma 1.8" ZIF disk, kam se spatne shani dobre SSD).

co se tyce vstupu tak tyhle pocitace maji aktivni wacom, prave tlacitko je bud na tuzce z boku (podrzet a klepnout), pro ovladani prsty funguji multitouch gesta, takze jdnim prstem drzim ukazatel, druhym klepnu vedle a mam prave tlacitko

vetsi problem nez input eventy od zarizeni jsou desktopova prostred, jeste sem nenasel zadne ktere by se dalo ovladat pohodlne prsty, casto i ta tuzka je neohrabana.

j

Re:Konvertibilní notebook pro Linux
« Odpověď #6 kdy: 21. 07. 2014, 18:53:45 »
Ono je to predevsim o tom, ze novej notes za 50k bude mechanicky a zpracovanim vyrazne (a opravdu vyrazne) horsi. Minulej tejden sem tu mel servisaka na lenovo, a nadaval na to jak spacek. Stary notesy se daji vpohode rozebrat, sraci povolit par sroubu, novy uz sou vsechny zacvakavaci => pravdepodobnost uspesne delaboracni destrukce je pomerne vysoka. Pocitam ze jinde to bude velmi podobny.

Re:Konvertibilní notebook pro Linux
« Odpověď #7 kdy: 08. 09. 2014, 00:37:44 »
Tak jsem se nakonec rozhoupal ke koupi té Toshiby (výprodej za -50%), tak se mohu podělit o zkušenosti

- Grafika, Wifi, zvuk, touchpad, kamery - funguje out of the box
- disk podporuje trim
- podsvětlení klávesnice s linuxem se dá konfigurovat pouze v BIOSu, nicméně timer je nastavitelný
- podsvětlení displeje - v Xorg.conf je nutné vnutit intelí ovladač, jinak nelze nastavovat
- funkční klávesy - část hardwarově řešená, část nastavitelná, pár kousků pod linuxem nefunguje
- UEFI - bez ohledu na nastavení startuje /EFI/Boot/bootx64.efi - výchozí zavaděč jsem přepsal rEFIndem a dualboot funguje (s vypnutým secure boot)
- touchscreen - víceméně funguje, pod ubuntu a odvozeninama občas přestane klikat (pravděpodobně bug ubuntího buildu KDE), v Deianu a fedoře funguje bez komplikací, nicméně SW na linuxu není pro touchscreen příliš připraven (emulace pravého tlačítka v evdev nefunguje pro multi-touch panely, při otočení displeje nedojde k otočení souřadnic na touchscreenu, on screen klávesnici jsem si do kdm musel dobastlit pomocí kvkbd)
- zdá se že nefunguje: GPS, akcelerometry, ALS, polohový senzor
- netestováno: NFC čtečka

kozec

Re:Konvertibilní notebook pro Linux
« Odpověď #8 kdy: 08. 09. 2014, 09:08:57 »
Tak jsem se nakonec rozhoupal ke koupi té Toshiby (výprodej za -50%), tak se mohu podělit o zkušenosti

(...)
Vdaka za info a vyskusanie, uz viem, co budem zhanat.

Ja mozem zatial zahlasit len, ktore masiny nezvladnu natiahnit ani kernel - Svorne vsetky atomove Iconie a 11'' Samsung Ativ :(
Zaujimavym forom je Samsung Tab 3 10'' (Atom+Android), na ktorom sa da vymenit komplet userspace (kernel teoretciky tiez, ale neskusal som.) Problem je len s ovladacom zvuku, ktory podla vsetkeho vobec nepodporuje ovladanie hlasitosti.

dustin

Re:Konvertibilní notebook pro Linux
« Odpověď #9 kdy: 08. 09. 2014, 10:37:06 »
Citace
Problem je len s ovladacom zvuku, ktory podla vsetkeho vobec nepodporuje ovladanie hlasitosti.

Pokud HW/driver nemá/neumí ovládání hlasitosti, měl by pomoci plugin softvol http://alsa.opensrc.org/Softvol