Scan 5GHz Wi-Fi a EIRP

flack

Scan 5GHz Wi-Fi a EIRP
« kdy: 30. 06. 2014, 15:29:36 »
Zdravim chcel by som sa iba ujistit ze su moje obavy spravne. Mam spraveny vlastny pristupovy bod v 5Ghz. Pred casom pribudla pred mojim AP konstrukcia na ktorej si miestny ISP vybudoval novy "site". Dnes pozeram ze sla priepustnost rapidne dolu, ale zmena kanalu to napravila. Co ma vsak prekvapilo ze po prescanovani pasma na starsiom Nanostation LsOCO som nasiel taketo hodnoty. Nanostation Loco5 ma vsebe integrovanu 13dBi antenu a vykon zariadenia mam nastaveny na 3dBm.  Merane bolo asi na cca 300m.
Nie su tie hodnoty -39 a -40 vysledkom velmi zle uregulovaneho vykonu na strane ISP ?
« Poslední změna: 30. 06. 2014, 21:33:17 od Petr Krčmář »


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:scan wifi 5GHz a EIRP
« Odpověď #1 kdy: 30. 06. 2014, 17:08:18 »
Odpoved neznam, ale zajimalo by mne, cim to scanujete.

flack

Re:scan wifi 5GHz a EIRP
« Odpověď #2 kdy: 30. 06. 2014, 17:29:15 »
Scan=site survey bol robeny na spominanom UBNT Nanostation Loco5.

--i

Re:scan wifi 5GHz a EIRP
« Odpověď #3 kdy: 30. 06. 2014, 17:43:53 »
Ten pristupovy bod mas v dome nebo jsi ISP a mas to na strese?

flack

Re:scan wifi 5GHz a EIRP
« Odpověď #4 kdy: 30. 06. 2014, 18:00:29 »
Niesom ISP ale mam ho na streche obecneho uradu. Mam takto vyrieseny prepoj medzi domom kde byvam a bytom v sukromnom vlastnictve. Kedze nebola priama viditelnost medzi bytom a domom, tak som vyuzil moznost a na streche obecneho uradu vytvoril pristupovy bod.

Ale netusim ako to spolu suvisi. Podla mna nieje v poriadku ze zo svojho Loco umiestneneho na dome dam oscanovat pasmo a dve anteny od ISP vykazuju v scane hodnodty -39 Signal a -91 Nosie.


ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:scan wifi 5GHz a EIRP
« Odpověď #5 kdy: 30. 06. 2014, 18:58:11 »
-39 je ten nejsilnější signál co můžeš slyšet...zžejmě jsou ty antény hned vedle sebe. Nanostation aspoň ty starší používali chipset Atheros tuším a ty jsou supr citlivé, že slyší tam kde jiní už jsou hluší
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

flack

Re:scan wifi 5GHz a EIRP
« Odpověď #6 kdy: 30. 06. 2014, 19:08:33 »
-39 je ten nejsilnější signál co můžeš slyšet...zžejmě jsou ty antény hned vedle sebe. Nanostation aspoň ty starší používali chipset Atheros tuším a ty jsou supr citlivé, že slyší tam kde jiní už jsou hluší

To by platilo ak by som tuto hodnotu nameral priamo na tej streche kde sa nachadzaju anteny od ISP. Toto je vsak vzdialene cca 300m a viditelnost nieje priama. Pri tomto nanostation Loco ktore urobilo sitesurvey nieje ziadne AP. To nanostation sa nachadza na balkone. Pochopil by som to ak by som to nameral v tesnej blizkosti. Ja som chcel vediet ci je to tym ze ISP ktory vysiela nedodrzuje EIRP limity. Podla mojich teoretickych vedomosti by Signal od Noise nemal byt viac ako 30dBi a tu je rozdiel az 50dBi.

flack

Re:scan wifi 5GHz a EIRP
« Odpověď #7 kdy: 30. 06. 2014, 19:12:15 »
Doplnim a opravim viditelnost je priama ale fesnelka nieje uplne cista. No i tak mi tie hodnoty pripadaju velke. Moje AP na ktore sa to Loco napaja je v podstate na tom istom mieste ako tie  dve anteny s -39 a -40 ibaze o dva metre nizsie umiestnena a signal ukazuje -71 a Noise -90 (tiez je vtom site survey)

--i

Re:scan wifi 5GHz a EIRP
« Odpověď #8 kdy: 30. 06. 2014, 22:46:22 »
Niesom ISP ale mam ho na streche obecneho uradu. Mam takto vyrieseny prepoj medzi domom kde byvam a bytom v sukromnom vlastnictve. Kedze nebola priama viditelnost medzi bytom a domom, tak som vyuzil moznost a na streche obecneho uradu vytvoril pristupovy bod.

Ale netusim ako to spolu suvisi. Podla mna nieje v poriadku ze zo svojho Loco umiestneneho na dome dam oscanovat pasmo a dve anteny od ISP vykazuju v scane hodnodty -39 Signal a -91 Nosie.



Tak to tvoje zapojeni je taky pekna prasarna, takto zasirat eter jen kvuli propojeni dou mist. Kdyby jsi aspon pouzil nejake uzce smerove zarizeni, ale pouzivat taky shit

flack

Re:Scan 5GHz Wi-Fi a EIRP
« Odpověď #9 kdy: 30. 06. 2014, 23:12:41 »
?? to loco je pouzite len ako klient. A rozpravat ze je to "zasvinenie" je uplne zcestne pokial nevies ake zariadenia su pouzite. BTW prepoj je realizovany na 6,4km. Ak je moje uregulovane loco svinstvo tak to ze niekto ziari v obci na -39 je potom ake hrube porusenie limitu. Ale ty budes asi ISP co do vsetkeho vrta...  . Kam pozriem siroko daleko same nanostation M5 na kazdej streche a ja ked pouzijem stare Loco 5 tak uz som hulvat. ;D

R23

Re:Scan 5GHz Wi-Fi a EIRP
« Odpověď #10 kdy: 01. 07. 2014, 00:39:17 »
flack: SNR je vhodné držet co nejvyšší. Je jím dána výsledná dosažitelná rychlost.
Já výkony nastavoval vždycky tak, abych nežel přes limit, ale SNR byl co nejvyšší. Stará dobrá Shannonova věta o propustnosti kanálu.

--i

Re:Scan 5GHz Wi-Fi a EIRP
« Odpověď #11 kdy: 01. 07. 2014, 11:55:37 »
?? to loco je pouzite len ako klient. A rozpravat ze je to "zasvinenie" je uplne zcestne pokial nevies ake zariadenia su pouzite. BTW prepoj je realizovany na 6,4km. Ak je moje uregulovane loco svinstvo tak to ze niekto ziari v obci na -39 je potom ake hrube porusenie limitu. Ale ty budes asi ISP co do vsetkeho vrta...  . Kam pozriem siroko daleko same nanostation M5 na kazdej streche a ja ked pouzijem stare Loco 5 tak uz som hulvat. ;D

Tak pokud ty nanostation M5 pouzivaji ISP jako klienty pro vsesmerove nebo sektorove AP nevidim na tom nic spatneho, protoze tam musi byt stejne ten vsesmer AP nebo sektor AP, ale pokud propojuji bod-bod-bod, tak bych nic horsiho nez 4xnanobeam M5 nepouzil.

Re:Scan 5GHz Wi-Fi a EIRP
« Odpověď #12 kdy: 01. 07. 2014, 12:40:22 »
Treba tiez zvazit aj fakt, ze to, co to ukazuje v dBm nemusi byt spravna hodnota. Hodnota RSSI kolise v zavislosti na interferujucich signaloch po odraze od blizkych predmetov. Da sa to zistit ak existuje moznost sledovat odchylku od min a max hodnoty. Viditelnejsie je to pri silnejsom signali. Tiez zavisi na tom ako je nastaveny obvod AGC v prijimaci. Bezne sa nastavuje oneskorenie AGC, aby sa predislo velkym zmenam v merani RSSI hodnot. Niektore prijimace maju hodnotu oneskorenia AGC (Automatic Gain Control) na nizsej urovni ako by sa ziadalo. To sposobuje sice vyssi pocet naskenovanych stanic pri funkcii site_survey, ovsem naskenovana hodnota moze byt aj o >10dBm vyssia. Pri pripojeni na AP to moze ukazovat spravnejsiu hodnotu RSSI ako tu, ktoru naksenoval, pretoze po pripojeni sa optimalizuju niektore funkcie prijimaca (hlavne utlm LNA).
Ak sa riadis podla SNR, tak mozem prezradit, ze Atherosy ukazuju tuto hodnotu velmi divne, pretoze v skutocnosti tuto hodnotu nemeraju, ale pocitaju. SNR by nemalo byt vacsie ako dynamicky rozsah ADC, ktory ma 8, alebo 9bitov. V skutocnosti to byva o hodne nizsie a pri beznom nasadeni je SNR 25-35dB (malokedy viac ako 35dB). Pri silnych signaloch je bezne, ze Atheros ukazuje SNR aj viac ako 60dB.
Utlm signalu na 300 trase je pre 5G okolo 97dB.
EIRP pre 5G a vonkajsie kanaly je 30dBm (27dBm)
Signal na prijimacej strane sa vypocita ako:
Rssi = EIRP - utlm_trasy + zisk_RxAnt = 30 - 97 + 13 = -54dBm
Konecne resume: vyskusaj si to zmerat este nejakym inym prijimacom, ktory ma uplne iny chipset.

kolemjdouci

Re:Scan 5GHz Wi-Fi a EIRP
« Odpověď #13 kdy: 01. 07. 2014, 22:17:25 »
Všechny ty čísla padající z Nano Loco5 jsou dobrá tak leda k tomu, že lze mít podezření, že ISP to s výkonem poněkud přepálil. Nic víc, nic míň. K větší jistotě pomůže pouze ověřený měřicí přístroj s kalibrovanou anténou a napaječem, nebo rovnou telefonát na ČTU. Ještě jedna poznámka: neplést si indikované údaje o výkonu signálu a výkonu šumu se SNR, to je něco jiného a měří se to jinak.