Ošálení projektoru – nahrazení lampy

Jakub

Ošálení projektoru – nahrazení lampy
« kdy: 27. 06. 2014, 14:54:28 »
Dobrý den,
mám tady projektor EPSON EB-X6, kterému odchází lampa (má nasvíceno přes 3000 hodin). Projektor jsem dostal zdarma a nechci do něj investovat tisíce za lampu (lampy). Napadlo mě trochu zaexperimentovat a zkusit místo lampy nainstalovat třeba žárovku nebo mnou vyrobený panel s LED diodami. Projektor si všimne, že lampa chybí jen tehdy, je-li otevřený kryt. Pokud lampu vyjmu a kryt vrátím, projektor nehlásí chybu lampy, ale jaksi nedokončí "načítání" (nebo jak to říct, jednoduše dioda, která signalizuje, že se lampa rozsvěcí, stále bliká - jako by lampa stále úplně nesvítila). Chci se zeptat, jestli by bylo možné nějak šikovně projektor ošálit, aby si myslel, že se lampa rozsvítila.

Děkuji, J.


Kit

Re:Ošálení projektoru – nahrazení lampy
« Odpověď #1 kdy: 27. 06. 2014, 16:40:50 »
Nejjednodušší bude resetovat čítač odkroucených hodin. Bude se to pak chovat, jako kdyby tam byla nová lampa, i když tam zůstane stará.

Miramel

Re:Ošálení projektoru – nahrazení lampy
« Odpověď #2 kdy: 27. 06. 2014, 16:45:52 »
Možné je všechno, otázka je, jak jednoduše ;D
Některé lampy jsou vybaveny čipem jiné ne.

Obecně za lampu nedám víc než dva tisíce, naposled jsem kupoval z Číny za litr to samé, co jinak mám v krabičce za čytyři.

Třeba takhle:
http://www.dx.com/p/genuine-200w-projector-lamp-for-benq-pb6110-pb6115-pb6215-plus-u5-762-u5-862-128676
Jen to chce hledat a hledat.

Miramel

Re:Ošálení projektoru – nahrazení lampy
« Odpověď #3 kdy: 27. 06. 2014, 16:46:53 »
Jinak je samozřejmé, že lampa, která už tolik nesvítí, se musí přepnout z EKO módu no HP a zase ještě chvílku jede.

Jakub

Re:Ošálení projektoru – nahrazení lampy
« Odpověď #4 kdy: 28. 06. 2014, 14:29:26 »


Miramel

Re:Ošálení projektoru – nahrazení lampy
« Odpověď #5 kdy: 28. 06. 2014, 16:35:30 »
Přesně tak, za litr se nevyplatí nic velkého vymýšlet.

Atlantis

Re:Ošálení projektoru – nahrazení lampy
« Odpověď #6 kdy: 05. 07. 2014, 13:26:31 »
Obávám se, že jen tak ošálit ten projektor nejde - ono to mám pocit měří proud co jde do lampy, takže leda hodně hardcore reverzní inženýrství zapojení a pak simulovat správný hodnoty v měřicím obvodu...

Lol Phirae

Re:Ošálení projektoru – nahrazení lampy
« Odpověď #7 kdy: 05. 07. 2014, 13:29:26 »
trochu zaexperimentovat a zkusit místo lampy nainstalovat třeba žárovku

A co třeba svíčku?  ::) ::) ::) ;D ;D ;D

radek

Re:Ošálení projektoru – nahrazení lampy
« Odpověď #8 kdy: 06. 07. 2014, 10:25:49 »
trochu zaexperimentovat a zkusit místo lampy nainstalovat třeba žárovku

A co třeba svíčku?  ::) ::) ::) ;D ;D ;D

Tomu cloveku asi nedocvaka, ze neco s takovou svitivosti jako lampa nesezene :)

Hmmm

Re:Ošálení projektoru – nahrazení lampy
« Odpověď #9 kdy: 06. 07. 2014, 12:29:15 »
trochu zaexperimentovat a zkusit místo lampy nainstalovat třeba žárovku

A co třeba svíčku?  ::) ::) ::) ;D ;D ;D

Tomu cloveku asi nedocvaka, ze neco s takovou svitivosti jako lampa nesezene :)
LED nahradi lampu bez problemov.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Ošálení projektoru – nahrazení lampy
« Odpověď #10 kdy: 06. 07. 2014, 22:35:32 »

LED nahradi lampu bez problemov.


asi ne...
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

radek

Re:Ošálení projektoru – nahrazení lampy
« Odpověď #11 kdy: 06. 07. 2014, 23:23:36 »
trochu zaexperimentovat a zkusit místo lampy nainstalovat třeba žárovku

A co třeba svíčku?  ::) ::) ::) ;D ;D ;D

Tomu cloveku asi nedocvaka, ze neco s takovou svitivosti jako lampa nesezene :)
Najdi mi takovy v cenove relaci te lampy a s takovym vykonem.
LED nahradi lampu bez problemov.

Bla

Re:Ošálení projektoru – nahrazení lampy
« Odpověď #12 kdy: 06. 07. 2014, 23:30:17 »
LED lampu samozřejmě nenahradí.
Ano, jsou malé projektory, kde se používají ledky místo lampy kvůli spotřebě energie, ale svítí dost málo.
Mimo to, sám mám celkem dost zkušeností s LED žárovkama a můžu Vám s klidem říct, že to není až zas taková sláva.

Atlantis

Re:Ošálení projektoru – nahrazení lampy
« Odpověď #13 kdy: 25. 07. 2014, 03:21:12 »
LED žárovky jsou sračky většinou. Ale třeba taková 100W LED (nevím jak je to tady s odkazy, takže ebay, 100W LED a ty za cca 8-10dolarů) svítí fakt brutálně. Nevím jak je na tom s účinností, pokud se trápí opravdu na plných 100W, ale i na 30W svítí MNOHEM víc než třeba 100W žárovka. Ikdyž tady ty srovnání jsou setsakra subjektivní, ty LEDky mají opravdu co říct. Ale musí se to dělat pořádně. Nějakej šunt s normální paticí jako žárovka bude vždycky naprd, protože se to nemá jak pořádně chladit. To je prostě jen přechodný stádium a už aby to všechno pochcípalo - když svítit LEDkama, tak koupit pořádný svítidlo ve kterým se s LED počítá a je na to dělaný - hlavně zdroj, chlazení a taky specifika LEDek - třeba vyzařovací úhly atd. S LED nejde zacházet jak s žárovkou, která svítí skoro do celé koule.
Pak to klidně může vydržet svítit 10let s malou spotřebou. Třeba si představuju na stropě hezkej lustr co má pořádnou hliníkovu konstrukci, která slouží zároveň jako chladič. Mám tohle na halogenku, ale představa s LEDkou je taková, že by právě ten kov okolo sloužil jako chladič a vevnitř by byla uprostřed ta silná LEDka
http://www.vibia.com/en/lamps/show/id/44116/ceiling_lamps_sandwich_4411_design_by_proli_diffusion_studio.html

Hellraiser

Re:Ošálení projektoru – nahrazení lampy
« Odpověď #14 kdy: 25. 07. 2014, 09:03:09 »
No sice nevim co je ta lampa zac ani zpusob napajeni ale predpokladam ze jeji detekce bude pracovat jednoduse podle prochazejiciho proudu - je to asi taky ochrana aby lampa neudelala nejakej pruser. To by (samozrejme to chce promyslet podle namerenych hodnot) mel vyresit odpovidajici rezistor.

Zakon schvalnosti pravi ze na tu originalni lampu urcite nepujde potrebne napeti a proud jake vyzaduje jeji nahrada takze to bude chtit sehnat odpovidajici externi zdroj.

Originalni lampa ma mit svetelny tok asi 2000 lumenu coz lze priblizne docilit dvema kusy http://www.gme.cz/led-star20-white-930lm-120-p511-977 ale tezko rict zda to bude mit odpovidajici vlastnosti vyzarovacihu uhlu apod. (To je pro me vzdycky alchymie).

Jas bych ridil bud pomoci PWM nebo jednoduseji proudovym zdrojem.

Dalsi problem muze byt odpovidajici chlazeni protoze v katalogovem listu jsem o nem nasel jen informaci o 20W takze pro dva led cipy bych dal minimalne 60W chladic (mam pocit ze na podobnou hodnotu je chladit z Pentia 4) a idealne jeste vetracek. Jo a taky doufat ze se chladic pridelava na spodek led cipu a ne na napajeci vyvody protoze to by byla prasarna mit 2 chladice pod napetim.

Vyhody, nevyhody a nezname:
+ udavana zivotnost led cipu je 40000h
- cena 900,-Kc za kus kdyz je sezenes a navic predpokladam ze je snadny je pri montazi znicit
? vejdou se led cipy s chlazenim do prostoru puvodni lampy?
? bude svletlo z cipu vhodne pro optickou soustavu a nevykytne se tam nejaky nepredpokladany problem?
- rizeni jasu a napajeni svetla bude nejspise potreba udelat externi.
? pujde projektor osalit aby nabehl bez lampy?
+ takovou znamku punku hned tak nekdo doma nema! A neco se priucis.


Na prvni pohled se to zda jednoduche ale v praxi tezko rict.