Budoucnost distribucí pro velké firmy

Budoucnost distribucí pro velké firmy
« kdy: 25. 06. 2014, 22:40:03 »
Zdravím, mám dotaz ohledně distribucí (jak jinak). Zajímalo by mě, jak se větší firmy dívaji na roztříštěnost distribucí, respektive jaké možnosti a proč volí. A předesílám, že v žádném případě nechci vyvolávat flame protože vím, že každý administrátor má tu svojí a dá za ní ruku do ohně. Zajímal by mě mázor bez osobních emocí. Hledal jsem v google, ale ne s úspěchem.

Nastíním moje uvažování. Když jsme se začal zabývat linuxem tak jsem zvolil CentOS z rodiny RMP. Co mě k tomu vedlo? Zdálo se mi, že RedHat má velmi silné postavení a výbornou podporu. Je to komeční produkt což je dobře protože jeho tvůrci maji velmi silnou motivaci aby šlo všechno dobře. Na druhou stranu je problém že je poměrně drahý a jeho klon CentOS tu nemusí být na věky.

Pak jsem se začal zabývat linuxem na desktopu a tam je situace opačná. CentOS, no sundejme si růžové brýle, má mouchy a má jich dost. Nechci rozebírat podrobnost, ale je jasné, že neni vůle výrobců sw. A je jasné, že tento systém volí spíš it lidi.To takový Ubuntu, to je jiná. Ubuntu tíhne ke komerci a masivní kampaní láká lidi. A kde jsou lidi tam se vyplatí investovat energie a finance na vývoj. Co si budem povídat, dnes si spousta lidí myslí že ubuntu=linux a myslim že na desktopu to bude komerční vítěz.

A teď si říkám a pořád si nedovedu představit odpověď. Dát na server velmi dobrý RedHat (CentOS) a na desktop komerčně úspěšné Ubuntu i za cenu nutnosti se učit dvě prostředí. A nebo sjednotit server a stanice a jít cestou neméně dobrého Debianu na server s Ubuntu na stanicích. A nebo dát na server CentOS a na stanicích také CentOS s tim že z toho bude bolet hlava, ale bude to sjednocené a tedy jednodušší na administraci???

Chápu že se jedná o velmi obecný problém a špatně popsaný. Záleží co běží na stanicích, záleží co běží an serveru a tak dále.

Budu rád za každý názor a předesílám, že vím že existuje spousta dalších neméně vhodných distribucí, ale mě spíš zajímá ta kombinace rmp vs deb v jedné síti a jestli je veřejně známé know-how jak to podniky řeší. Předem moc dík za názor.
« Poslední změna: 27. 06. 2014, 16:48:25 od Roman Bořánek »


kluk_z_telca

Re:budoucnost distribucí pro velké firmy
« Odpověď #1 kdy: 25. 06. 2014, 23:06:03 »
Dej si tam co chces... Ale realna situace je nasledujici: Na serveru u velkych firem nic jineho nez RHEL (a pokud nervou kvuli podpore CentOS) v podstate neexistuje - pocitaji s nim veskere certifikacni procedury, "administratori", kterym se to predava nikdy nic jineho nevideli atd. atd... Na desktopu Linux neexistuje vubec a kdyz uz ho nekdo pouziva, je uplne jedno jakou distribuci. Tam kde momentalne sedim ja si to 1 promile odvaznych inzenyru instaluje na notebooky vesmes Ubuntu.
A ano, Seznam ma na serverech Debian. Stejne tak i spousta dalsich firem, co pochazeji z garaze a jejich oborem je Internet....

Re:budoucnost distribucí pro velké firmy
« Odpověď #2 kdy: 26. 06. 2014, 09:22:09 »
Definuj vetsi firmu :) Jinak myslim ze ceska posta pred casem prechazela na suse.

A ano, z garaze se casto vyrusta na debianu/ubuntu a nevidim to nijak hanlive.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

VK

Re:budoucnost distribucí pro velké firmy
« Odpověď #3 kdy: 26. 06. 2014, 09:36:07 »
Třeba Google na serverech používá nějakou upravenou verzi Ubuntu serveru, a asi k tomu důvod mají. Myslím, že Ubuntu server je dobrá volba (zdůrazňuji server...), má pětiletou podporu a celkem stabilní zázemí. Ve velkých firmách, zvláště těch ne-IT, je nasazení něčeho nového vždy těžké, zvlášť pokud mají peníze, a nemusí šetřit. Na desktopech je podle mne nejlepší OpenSUSE. Šest let jsem ve firmě (pravda malé) provozoval počítače s OpenSUSE desktopem, a šlo to bez větších problémů. Ale možná by to šlo i s Ubuntu desktop.
PS: pokud firma používá OSS ke komerčním účelům, měla by také trochu přispívat na vývoj - s tím by se mělo počítat již v počátku, a ne slibovat "budeme mít software zdarma". Není to sice povinné, ale...

Re:budoucnost distribucí pro velké firmy
« Odpověď #4 kdy: 26. 06. 2014, 10:01:23 »
asi je jednoduché povedať "daj tam čo chceš". Totiž, možností je naozaj veľa a máš aj distribúcie určené len a len na server, úzko špecializované, viac-menej na mieru. Aj vychádzajúce z Ubuntu, aj z Debianu, aj z neviem čoho všetkého.

Osobne by mi bolo viac či menej jedno, čo bude na desktopoch. Ak ich bude napríklad 20, nevidím problém dať všade Ubuntu či niečo na tom založené (Mint, Greenie, čokoľvek... aj s ohľadom na ich HW). Na server možno práve "kraľuje" Red Hat, ale čo ide na Red Hate, to sa dá s nejakým úsilým rozchodiť aj na Ubuntu. Možno to bude chcieť trochu gúgliť, samozrejme. Takže Ubuntu všade a je pokoj - s tým, že Ubuntu pozná hocikto a návodov i odborníkov na Ubuntu je naozaj veľa.

Samozrejme by bolo možno (alebo určite) dobre urobiť test na menšej sieti. A inak desktopový systém si môžeš urobiť aj sám, vrátane aktualizácií.


Re:budoucnost distribucí pro velké firmy
« Odpověď #5 kdy: 26. 06. 2014, 10:52:50 »
...  A inak desktopový systém si môžeš urobiť aj sám, vrátane aktualizácií.

JJ, je dobře, když si každý vytvoří svůj vlastní systém ...

Do každé rodiny, elektrické hodiny!

Re:budoucnost distribucí pro velké firmy
« Odpověď #6 kdy: 26. 06. 2014, 14:36:32 »
Chtěl bych se s linuxem zabývat profesionálě. Tak že když začnu s Debianem garážovým stylem tak se pravděpdobně dostanu do bodu kdy narazim na RedHat. I když jsou i firmy které fungují na Debianu a neni jich málo. A když budu chtít začís s Redhatem tak narazím na neochotu ostatních kolegů, garážových administrátorů kteří jedou Debian a narazim na neochotu malých firem platit ta licenci RedHatu. Ta svoboda mě rozdvojí.

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:budoucnost distribucí pro velké firmy
« Odpověď #7 kdy: 26. 06. 2014, 15:16:29 »
Pro svoji potrebu pouzivej to co umis. Zamestnavatele si stejnak nebudes vybirat podle distra ktere pouziva, ale budes se muset prizpusobit. Ja pro vlastni potrebu pouzivam gentoo. Dava mi moznost dostat se ke vecem, ke kterym bych v jinych distrech nemel potrebu se dostat. Sem toho nazoru, ze dobrej admin se dokaze prizpusobit distru za nekolik dnu.

eMko

  • ****
  • 456
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:budoucnost distribucí pro velké firmy
« Odpověď #8 kdy: 26. 06. 2014, 15:56:53 »
Ta svoboda mě rozdvojí.

To není na škodu. Pravděpodobně se stejně nebudeš moct celý život zabývat pouze jedním distrem, pokud nebudeš jeho core vývojář a placený za to.

VK

Re:budoucnost distribucí pro velké firmy
« Odpověď #9 kdy: 26. 06. 2014, 16:52:01 »
Citace
Ta svoboda mě rozdvojí.
Linux je jen jeden, a všechna distra mají společného víc než rozdílů. A řekl bych, že u většiny rozdílů jsou dvě varianty řešení. To mi nepřijde jako nepřekonatelná překážka. Pokud máš problém si něco pamatovat, tak je tu ještě možnost si zapisovat :-) Jinak jsi asi zvolil špatný obor.

Re:budoucnost distribucí pro velké firmy
« Odpověď #10 kdy: 26. 06. 2014, 18:08:53 »
a jeho klon CentOS tu nemusí být na věky.
CentOS a RH nedávno oznámili užší spolupráci, takže o jeho budoucnost bych se nebál. Kromě toho, je tu taky Scientific a Oracle.

A teď si říkám a pořád si nedovedu představit odpověď.
Protože řešíš otázku moc předčasně. Až dostaneš od někoho nějaké zadání, tak nad tím můžeš dumat, předem to nemá řešení. Můžeš si to vymalovat tak, že všude dáš Ubuntu a pak někdo přijde a bude po tobě chtít CentOS - a seš kde? No tam :) Tak to neřeš, nauč se jedno dobře a až to budeš mít zmáknutý, pusť se do druhýho.

P.S. zapomněl jsi na Fedoru :)

Re:budoucnost distribucí pro velké firmy
« Odpověď #11 kdy: 26. 06. 2014, 18:47:10 »
Spis nez "znat distro" je potreba znat principy. Vedet co je cilem. Cestu uz pak najdes v jakemkoliv distru. Ale musis znat cil.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:budoucnost distribucí pro velké firmy
« Odpověď #12 kdy: 26. 06. 2014, 19:47:55 »
Jo máte pravdu, je to o tom vědět co jak funguje a to že to je v jiném konfiguráku je věc zvyku. Dík za názory.

Re:budoucnost distribucí pro velké firmy
« Odpověď #13 kdy: 26. 06. 2014, 20:04:44 »
Jo máte pravdu, je to o tom vědět co jak funguje a to že to je v jiném konfiguráku je věc zvyku. Dík za názory.
No... Zas tak ruzovy to bohuzel neni. Nektery distribuce maji ve zvyku aplikovat spoustu patchu, konfiguraky ruzne retezit, davat na ruzny (pro me) prekvapivy mista apod.

Pak taky RPM a DEB je docela velkej rozdil. Mne osobne vyhovuji RPM distra, na ty Debianni nastroje si proste nemuzu zvyknout, prijdou mi desive prekombinovany* (ale to je veci [ne]zvyku, to je jasny).

* https://plus.google.com/109540561880466469418/posts/bwu4XG41sNN

j

Re:budoucnost distribucí pro velké firmy
« Odpověď #14 kdy: 27. 06. 2014, 09:15:31 »
jak pise MP rozdily v tom jsou ...

Jinak ja pouzivam i na produkcnich strojich gentoo ... duvod je minimalizace bordelismu. Vazne nepotrebuju trebas cely Xka na stroji, na kterym se GUI nikdy spoustet nebude ... a podobny chutovky, ktery vyrabej binarni distra.