ThinkPad alebo MacBook

karcer

Re:ThinkPad alebo MacBook
« Odpověď #30 kdy: 24. 06. 2014, 11:41:00 »
Jsem majitelem Thinkpadu T520 (bral jsem ho raději než T530 kvůli staré dobré klávesnici) a podle mých zkušeností , tedy i pár

jedinců co mají novější Tčka .. že kvalitativně se jde u Lenova bohužel trochu dolů ..  >:(

Na ntb jsem docela milej a třeba blízko pantu (na které si majitelé taky stěžují) se mi trošku odchlipuje plast u displeje. Když ntb

 trošku "promačkám" tak prostě vrže ..

Mám ho rok a něco a vynechávájí mi některé znaky na klávesnici ..

A to je prosím druhý kus .. první jsem reklamoval kvůli vadnému HDD a že se sám od sebe hýbe kurzor - kvTouchpoint

Kurzor se občas hýbe "sám od sebe" (mohou za to blízké klávesy které tlačí do Touchpointu) i na tom novým.

Jinak mám ještě starého Thinkpada X200 a na toho si stěžovat nemůžu ..

Škoda že to IBM prodalo Lenovu .. dříve to byly nejlepší notebooky co vážně vydržely vše .. vždyť je používaly i kosmounauti a

když se podíváte do sněmovny co kdo používá jsou tam prakticky jen Thinkpady .. že by naši politici byli též z vesmíru  ;D ?

Lenovo stále má kvalitní T řadu ale dříve byla IMHO prostě lepší ..


Někdo

Re:ThinkPad alebo MacBook
« Odpověď #31 kdy: 24. 06. 2014, 11:59:17 »
Jsem majitelem Thinkpadu T520 (bral jsem ho raději než T530 kvůli staré dobré klávesnici)

Klávesnice je základ. A to co provedli u T540 je už úplná hrůza - oni si snad představují že budeme u klávesnice sedět nakřivo, nebo na displej koukat ze strany!

a podle mých zkušeností , tedy i pár jedinců co mají novější Tčka .. že kvalitativně se jde u Lenova bohužel trochu dolů ..  >:(

Na ntb jsem docela milej a třeba blízko pantu (na které si majitelé taky stěžují) se mi trošku odchlipuje plast u displeje. Když ntb trošku "promačkám" tak prostě vrže ..

Bohužel je to tak. Já jsem to vyřešil pořízením W520 místo T520, tam je kvalita ještě v pořádku - žádné vrzání, všechno pevné.

První šok jsem utrpěl při výměně T61 za T400 - měkčí provedení, klávesnice se prohýbá, i to vrzání se dá docílit. Vrátit se k T61 jsem ale nechtěl, přeci jen ten skok ve výkonu tam byl velký. Při dalším upgrade jsem si na toto už dal pozor a skončil s W520 (T420 vypadá dobře, ale chtěl jsem větší displej a vyšší výkon se taky hodí), ale až budu muset znovu upgradovat (což zatím naštěstí nehrozí) tak vůbec netuším kam, nejspíš budu muset Lenovo opustit.

podlesh

Re:ThinkPad alebo MacBook
« Odpověď #32 kdy: 24. 06. 2014, 12:18:47 »
Tak také přidám svou trošku do mlýna: Největší problém Mac notebooků je skutečně klávesnice, a to především kvůli chybějícím klávesám (PgUp, PgDn, Home, End - jenom upozorňuji že je to HW problém, na externí klávesnici standardní klávesy standardně fungují). Pro "obyčejné" uživatele to takový problém, ale při intenzivní práci v terminálu to občas docela vadí a vzpomínám na staré dobré T61 nebo starší.

Při porovnání s Thinpady "dvoučíslicových" řad (6x, 4x a starší) by se určitě našla i spousta dalších negativ, ale otázka zcela jasně odkazovala na aktuální (tříčíslicové, 4xx nebo 5xx) modely - a ty jsou prostě úplně jiná liga.

Re:ThinkPad alebo MacBook
« Odpověď #33 kdy: 24. 06. 2014, 13:12:09 »
kvůli chybějícím klávesám (PgUp, PgDn, Home, End - jenom upozorňuji že je to HW problém, na externí klávesnici standardní klávesy standardně fungují).
Na interní klávesnice funguje fn+šipka. Já to vůbec nepoužívám, protože gesto na touchpadu je daleko rychlejší a přesnější.

belzebub

Re:ThinkPad alebo MacBook
« Odpověď #34 kdy: 24. 06. 2014, 13:35:00 »
Protoze jsem si nikde nevsiml, ze bys psal na co to potrebujes, predpokladam, ze:

1) nejsi programator a nepouzivas prikazovou radku (jinak bys neuvazoval o macbooku s jeho nepouzitelnou klavesnici)
2) nezajima te cena (jinak bys neuvazoval o macbooku)
3) nevyznas se moc v pocitacich a nevis moc co chces (jinak bys nezvazoval tak odlisne stroje)
4) je ti jedno jaky OS pocitac ma (jinak bys nezvazoval mac a pc)
5) zadny z pocitacu nema nic co by pro tebe bylo zasadni a co druhy nema (jinak by ses neptal)
6) pokud to bude firemni pocitac, mas zjisteno, ze muzes mit jak macOS tak
windows/linux (mozna nemas - pak se porad se spravcem site/sefem - je mozne ze
pouzivate nejaky sw ktery vyzaduje windows, nebo muzou byt jine duvody proc ti
macbook nedovoli)

potom bych to videl asi nasledovne:

A) jsi manazer a chces neco reprezentativniho, na cem se da delat nejaka bezna
prace (web, maily, psani dokumentu)
-> jednoznacne macbook (pokud tedy ve firme neexistuji nejake veci ktere
potrebuji windows - pak ale muzes mit windows ve virtualu)

B) jsi grafik, nebo delas hudbu
-> jednoznacne macbook

C) jsi student, a potrebujes psat poznamky, referaty a semestralni prace
-> je to jedno, hod si minci

D) chces na tom hrat hry
-> lenovo, na macbooku moc her neni

E) spletl jsem se a chces programovat a delat v prikazove radce
-> lenovo, macbook ma strasnou klavesnici k programovani nebo prikazove radce
temer nepouzitelnou

F) spletl jsem se a chces programovat pro mac/iOS
-> macbook, jinde to nejde



JmJ

  • ****
  • 315
    • Zobrazit profil
Re:ThinkPad alebo MacBook
« Odpověď #35 kdy: 24. 06. 2014, 13:44:44 »
kvůli chybějícím klávesám (PgUp, PgDn, Home, End - jenom upozorňuji že je to HW problém, na externí klávesnici standardní klávesy standardně fungují).
Na interní klávesnice funguje fn+šipka. Já to vůbec nepoužívám, protože gesto na touchpadu je daleko rychlejší a přesnější.

a vidite to, ja bych za dnesni modu "gesta na vsechno" nejradeji popravoval autory za usvitu. sto lidi, sto chuti. touchpad nenavidim, nici mi ruku, gesta na nem nenavidim jeste vic. lenovo zadny rozumny notes nema, zbyly vyrobci taky ne. dnes je doba, kdy normalni notesy zmizely, nebo jsou desive drahe. do 35 000 kc jsou to hracky pro decka a to nezavisle na znacce, pak je par notesu, ktere by sly, kdyz zavru obe oci a pak vse stoji 45 a vys a to za notes dat nechci. driv slo koupit notes, ktery byl pevny, mel vysoke rozliseni (1650x1080 ci tak neco) a mel normalni klavsnici BEZ numericke klavesky, s velkym entrem a funkcnimi klavesami    v segmetnech po 4 klavesach, mel postevak a stal cca kolem 35 tisic s dani. dnes takovy notes vlastne neexistuje a kdyz je neco podobne, tak to bud ma nizsi rozliseni, nebo to ma vyssi rozliseni a stoji to ty nehorazne penize. driv mely notebooky mnoho ruznych rozliseni displaye, dnes maji z 95% jedno ze tri rozliseni, kdy 2 z nich jsou z meho pohledu pro decka na hrani, ne na praci. a to treti rozliseni ma tak 5% notebooku, kdyz moc. doba je proste jina. notebook neni pracovni nastroj, ale modni nastroj a nastroj pro masy jako terminal pro facebook.

pred 2 roky bych si klepal na celo, kdyby mi nekdo rekl, ze se vratim k desktopu.

Re:ThinkPad alebo MacBook
« Odpověď #36 kdy: 24. 06. 2014, 14:03:32 »
1) nejsi programator a nepouzivas prikazovou radku (jinak bys neuvazoval o macbooku s jeho nepouzitelnou klavesnici)
2) nezajima te cena (jinak bys neuvazoval o macbooku)
4) je ti jedno jaky OS pocitac ma (jinak bys nezvazoval mac a pc)
Zvláštní. Programuju, zajímá mě cena a není mi jedno, jaký OS počítač má a přesto naprosto spokojeně používám Mac. Asi nějaká chyba v Matrixu :)

a vidite to, ja bych za dnesni modu "gesta na vsechno" nejradeji popravoval autory za usvitu. sto lidi, sto chuti. touchpad nenavidim, nici mi ruku, gesta na nem nenavidim jeste vic.
Bude to dost záviset na stylu práce - já buď něco píšu a tímpádem pgdn nepotřebuju, nebo naopak něco procházím a tam se mi gesto hodí, protože má citlivost na rychlost, takže můžu intuitivně regulovat, jestli chci stránku prolítnout rychle ("máchnutí" prsty) nebo pomalu (popotahování). Jiný gesta prakticky nepoužívám, takže se mi to nijak neplete.

Ani na externí klávesnici pgdn skoro nepoužívám. Jestli mi něco na Mac klávesnici chybí, tak insert - ten si vždycky musím v mc přemapovat na nějakou zkratku :)

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ThinkPad alebo MacBook
« Odpověď #37 kdy: 24. 06. 2014, 14:20:00 »
Co proboha máte s tou klávesnicí?
Klávesnice na Macboocích je jedna z nejlepších, na jakou vůbec můžete narazit.
Když pominu to, že většina PC notebooků tuhle klávesnici zcela nepokrytě kopíruje, bohužel ale jen vzhledově. Skutečná úroveň je někde úplně jinde. A podsvícení s automatickou regulací intenzity je taky velmi příjemná záležitost.

Treba to, ze klavesy jsou chickletove - tohle je mor, ktery se po svete roslezl z Apple uz uple vsude. Funkcni klavesy tam sice jsou, ale co jsem videl, byly smesne uzoucke a defaultne na nich jsou nejake picoviny. Nastesti to jde prepnout na normalni funkci, takze clovek muse nainstalovat a pouzivat Midnight Commander namisto te strasne veci, ktera je v OS X.

Podsviceni fakt nemusim. Kdyby dolo na nejhorsi, tak radsi USB lampicku nebo LEDku v deklu displaye, jako na ThinkPadech. Z podsviceni mi prechazeji oci a kdyz je ta klavesnice jeste navic stribrne barvy.... Co me se tyce, nejlepsi je bila klavesnice s cernym popisem. Nevim, co ted cpou na MBPro, ale doufam, ze od stribrne upustili.

Citace
K původnímu dotazu: ano, rozhodně Macbook. To, co tady ještě nikdo nezmínil, je mnohem delší morální životnost oproti PC notebooku. Například já mám Macbook Pro Mid 2009 a nemám sebemenší potřebu ho měnit.

Otazka je, jestli je za ty prachy delsi i zivotnost fyzicka a to neni zrovna jiste. Zrovna s modelem z r. 2009 byste mohl spadat do zmetkove serie, kde byl vadny graficky cip, ktery se dokazal tak krasne vyhrat, az tekl cin kam nemel. Ne, ze bych vam to pral, abych se zlomyslne mohl chlamat, ale videl jsem v jednom krame metrovy stos tehle masin presne s timto problemem.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ThinkPad alebo MacBook
« Odpověď #38 kdy: 24. 06. 2014, 14:24:14 »
když se podíváte do sněmovny co kdo používá jsou tam prakticky jen Thinkpady .. že by naši politici byli též z vesmíru  ;D ?

S tim vesmirem nevim, zalezi na tom, cim se nasi politici zrovna sjizdeji. Obvykle to byva spis chlast a po tom spise padaji na hubu.

Jinak ty thinkpady ale jsou dany spise tim, ze bud jim to tam nekdo nadiktoval, protoze to splnuje nejaka kriteria (viz napriklad pred par lety dlouhe debaty o hledani notebooku s packou na vypnuti wifi) nebo je to take dano tim, ze to plati danovy poplatnik a tak nebudou kupovat ACERy, jako nejaci vandraci.

Někdo

Re:ThinkPad alebo MacBook
« Odpověď #39 kdy: 24. 06. 2014, 14:35:39 »
a vidite to, ja bych za dnesni modu "gesta na vsechno" nejradeji popravoval autory za usvitu. sto lidi, sto chuti. touchpad nenavidim, nici mi ruku, gesta na nem nenavidim jeste vic.
Bude to dost záviset na stylu práce - já buď něco píšu a tímpádem pgdn nepotřebuju, nebo naopak něco procházím a tam se mi gesto hodí, protože má citlivost na rychlost, takže můžu intuitivně regulovat, jestli chci stránku prolítnout rychle ("máchnutí" prsty) nebo pomalu (popotahování). Jiný gesta prakticky nepoužívám, takže se mi to nijak neplete.

Ono zvyknout se dá i na smrt, ale při klasickém programování kdy musím skákat po kódu a dopisovat to co patří tam kam to patří si nedokážu představit efektivní navigaci touchpadem. Maximum co jsem schopen používat je trackpoint, rychlost reguluji také a nezdržuji se přehazováním ruky.

Ušetřit trochu místa na klávesnici odebráním Home, End, PageUp, PageDown je hodně nepříjemné - ještě si s jistým sebezapřením dokážu představit dvojhmat s Fn pokud je v dosahu pravé ruky (používal jsem to tak na netbooku kde Fn bylo hned vedle šipek), ale mít Fn vlevo a šipky vpravo je fakt špatně. A to jak vypadají trojkombinace se Shift nebo Ctrl taky není nic lákavého.

Ani na externí klávesnici pgdn skoro nepoužívám. Jestli mi něco na Mac klávesnici chybí, tak insert - ten si vždycky musím v mc přemapovat na nějakou zkratku :)

Netřeba přemapovávat, mc standardně reaguje i na ctrl+t.

Makovec

Re:ThinkPad alebo MacBook
« Odpověď #40 kdy: 24. 06. 2014, 14:51:26 »
a vidite to, ja bych za dnesni modu "gesta na vsechno" nejradeji popravoval autory za usvitu. sto lidi, sto chuti. touchpad nenavidim, nici mi ruku, gesta na nem nenavidim jeste vic.
Bude to dost záviset na stylu práce - já buď něco píšu a tímpádem pgdn nepotřebuju, nebo naopak něco procházím a tam se mi gesto hodí, protože má citlivost na rychlost, takže můžu intuitivně regulovat, jestli chci stránku prolítnout rychle ("máchnutí" prsty) nebo pomalu (popotahování). Jiný gesta prakticky nepoužívám, takže se mi to nijak neplete.

Ono zvyknout se dá i na smrt, ale při klasickém programování kdy musím skákat po kódu a dopisovat to co patří tam kam to patří si nedokážu představit efektivní navigaci touchpadem. Maximum co jsem schopen používat je trackpoint, rychlost reguluji také a nezdržuji se přehazováním ruky.

No vida a já jsem si, taky jako hodně času programátor, nakonec místo myši pořídil externí trackpad a když mám někde pracovat s myší tak je to hodně nezvyk a přijde mi to dost neohrabané a na gesta jsem si rychle zvyknul a jsou mi přirozená. On také není trackpad jako trackpad, chápu že na jiných než Apple notebookách to může fungovat všelijak, osobně bych zpět šel velmi nerad.

Ale možná nejsem typický, když např. k všem těm Commanderům mám vyložený odpor.

Někdo

Re:ThinkPad alebo MacBook
« Odpověď #41 kdy: 24. 06. 2014, 15:10:41 »
Ono zvyknout se dá i na smrt, ale při klasickém programování kdy musím skákat po kódu a dopisovat to co patří tam kam to patří si nedokážu představit efektivní navigaci touchpadem. Maximum co jsem schopen používat je trackpoint, rychlost reguluji také a nezdržuji se přehazováním ruky.

No vida a já jsem si, taky jako hodně času programátor, nakonec místo myši pořídil externí trackpad a když mám někde pracovat s myší tak je to hodně nezvyk a přijde mi to dost neohrabané a na gesta jsem si rychle zvyknul a jsou mi přirozená. On také není trackpad jako trackpad, chápu že na jiných než Apple notebookách to může fungovat všelijak, osobně bych zpět šel velmi nerad.

Myš je při programování taky zlo, podobně jako trackpad nebo touchpad, protože nutí člověka přehazovat ruce. Trackpoint forever!

j

Re:ThinkPad alebo MacBook
« Odpověď #42 kdy: 24. 06. 2014, 15:15:48 »
Jinak ty thinkpady ale jsou dany spise tim, ze bud jim to tam nekdo nadiktoval, protoze to splnuje nejaka kriteria (viz napriklad pred par lety dlouhe debaty o hledani notebooku s packou na vypnuti wifi) nebo je to take dano tim, ze to plati danovy poplatnik a tak nebudou kupovat ACERy, jako nejaci vandraci.

A nebo je to tim, ze pokud chces stroj a k nemu dok, tak mas na vyber mezi lenovo, hp a dell - a samo ve vsech pripadech musis brat tzv "pracovni" radu. Takovej stroj totiz vydrzi asi tak 10x dyl, nez kdyz pokazdy pripojujes externi monitor, klavesnici, mys ... a konektory zachvilu vylames.

NooN

Re:ThinkPad alebo MacBook
« Odpověď #43 kdy: 24. 06. 2014, 15:27:07 »
"Takovej stroj totiz vydrzi asi tak 10x dyl, nez kdyz pokazdy pripojujes externi monitor, klavesnici, mys ... a konektory zachvilu vylames."
Pokial budes vzdy mechanicky zasuvat NTB do konektoru docku, tak je to takisto ako monitor, klavesnica, mys .....
Ja kazdodenne skoro 3 roky vykonavam spominany ukon (monitor, klavesnica, mys, ...) a uplne bezproblemov

j

Re:ThinkPad alebo MacBook
« Odpověď #44 kdy: 24. 06. 2014, 17:11:05 »
"Takovej stroj totiz vydrzi asi tak 10x dyl, nez kdyz pokazdy pripojujes externi monitor, klavesnici, mys ... a konektory zachvilu vylames."
Pokial budes vzdy mechanicky zasuvat NTB do konektoru docku, tak je to takisto ako monitor, klavesnica, mys .....
Ja kazdodenne skoro 3 roky vykonavam spominany ukon (monitor, klavesnica, mys, ...) a uplne bezproblemov

Vis, kdybys mel aspon paru o cem mluvis, tak bys trebas tusil, ze kazdej konektor ma nejaky mnoztvi cyklu, na ktery je projektovanej. Trebas takovej molex ma 12. Ten konektor pro dok je pak mechanicky zcela nekde jinde nez USB kuprikladu. USBcko muze mit podle provedeni neco mezi 1k az 10k cyklu. Ten konektor na doku ma 100k a vic. Vylamanejch USBcek a sitovek uz sem peknych par videl. Nekdy se to da spravit preletovanim/vymenou konektoru, ale vetsinou je znicena i deska.