Projekt nebo vysoká škola?

bydga

Re:Projekt nebo vysoká škola?
« Odpověď #15 kdy: 05. 06. 2014, 19:39:53 »
Pokud čtu dobře, tak už máš něco z navazujícího hotový - takže buď ti chybí max. měsíc do státnic nebo poslední 2 semestry. To už doklepeš, ne?


TondaSemik

Re:Projekt nebo vysoká škola?
« Odpověď #16 kdy: 05. 06. 2014, 19:45:20 »
Pokud čtu dobře, tak už máš něco z navazujícího hotový - takže buď ti chybí max. měsíc do státnic nebo poslední 2 semestry. To už doklepeš, ne?
Rad bych ale motivace se pomalu preleva z vahy dostudovat na vahu rozvinout to, na leto nemam brigadu, planuju se tomu venovat fulltime, mozna to studium bych mohl prerusit a kdyz se projekt nepovede doklepat to, jak rikas.

fahacz

Re:Projekt nebo vysoká škola?
« Odpověď #17 kdy: 05. 06. 2014, 23:30:32 »
Pokud čtu dobře, tak už máš něco z navazujícího hotový - takže buď ti chybí max. měsíc do státnic nebo poslední 2 semestry. To už doklepeš, ne?
Rad bych ale motivace se pomalu preleva z vahy dostudovat na vahu rozvinout to, na leto nemam brigadu, planuju se tomu venovat fulltime, mozna to studium bych mohl prerusit a kdyz se projekt nepovede doklepat to, jak rikas.

sance ze se to rozvine je tak 1/10, sance ze doklepete VS je tak 9/10, tak si vyberte ... , mimochodem, cesi jsou hrozni perfekcionalisti, prilis se hloubaji v detailech projektu jelikoz se boji neuspechu, tim porusuji pravidlo "release quickly" a dost casto to proserou protoze konkurece vyjde ven s produktem vcetne bugu, sezere trh a odladi mouchy, v usa se povazuje za uspech pokud dobre dopadnou 2-3 projekty z 10 celkem

Re:Projekt nebo vysoká škola?
« Odpověď #18 kdy: 06. 06. 2014, 06:15:38 »
Bylo by fajn, kdybys napsal, o co jde. Už jenom popis problému může stačit někomu, kdo se v té oblasti pohybuje, aby ti řekl, jestli je to skutečně zajímavý problém nebo ne a jestli/proč neexistuje konkurence. I nastínit uvažované řešení klidně můžeš. Obavy, že ti to někdo vyfoukne, jsou v drtivé většině oblastí liché, protože tak jako tak potřebuješ nějakou bariéru proti konkurenci. Pokud je to celé jenom ve fázi úvahy, nic jsi na tom neudělal ani nic dlouhé týdny nevymýšlel a neprověřoval, tak ten nápad sám o sobě má stejně cenu nula. Takže úplně klidně můžeš říct:
1. jaký problém to má řešit: rychlá doprava z okraje města do centra
2. proč si myslíš, že je to problém: průzkumy ukazují nespokojenost 70% respondentů lidí s MHD i auty
3. jak to chceš řešit: levný vírník
4. čím se chceš odlišit od konkurence: třetinová cena vírníku: uklohnil jsem doma v garáži materiál, který je daleko lehčí než dural a zároveň pevnější a strojově zpracovatelný, takže se něj dá vírník vyrobit za zlomek ceny
5. bariéry vstupu konkurence: nikdo nemá takový materiál jako já
6. slabiny a nebezpečí: materiál nebyl zatím homologován pro letecký průmysl
7. jak přesně na tom chci vydělat: prodat materiál největšímu výrobci vírníků v ČR

Jinak rozumná cesta pro většinu projektů je udělat minimalistickou verzi produktu (klidně může být i mockup), otestovat zájem skutečných zákazníků, (ne)pustit se do toho, popř. nápad pozměnit podle toho, co jsem od skutečných zákazníků zjistil. Viz např. http://sprednasky.cz/lean-startup-machine-aneb-jak-validovat-podnikatelsky-napad-behem-48-hodin-ukazky-na-prikladech/

Brepta

Re:Projekt nebo vysoká škola?
« Odpověď #19 kdy: 06. 06. 2014, 10:21:33 »
1) Resi to problemy 2: jedne skupine lidi to prinejmensim usetri velke penize, druhe skupine to usetri spoustu casu (alespon 1h denne), ja sam ten problem mam a je obrovsky, maji ho miliony lidi po svete.

4) Vim, co je potreba zohlednit, kde ostatni pri pocatecnich pokusech delali chyby, co jim naopak chybelo a co meli dobre a ani o tom nevedeli. Kombinuji to nejlepsi od kazdeho, pridavam i vlastni cast z osobnich zkusenosti.

5) Bariery: museli by vedet, jake algoritmy nakombinovat v jakych castech, jake sikovne triky pouzit, jake chyby nedelat, museli by se v oblasti kde resim problem pohybovat dostatecne dlouho (mesice) aby se chytli a nasali povedomi o problemu. Tedy know-how.
Ja si napady na reseni dilcich podproblemu uz nejakou dobu sepisuji a mam to sparovane s prislusnymi materialy az bude o prazdninah cas zacit s implementaci, jadro je ovsem tak slozite a je potreba znat spoustu veci i neinformatickych, ze bude problem najit pomocnika. Na okrajove veci typu profi web, zabezpeceni, velkou databazi, IS - na to si najmu lidi ktere zaplatim z vlastnich penez co jsem si uz vydelal resenim toho problemu - ovsem byla to muka.

6) Slabiny: moje vlastni nechopnost to pripadne dotahnout do konce. Nebezpeci: Nekdo dostane stejny napad a vyda ho driv se stejnou nebo lepsi efektivitou nebo  budu zdiskreditovan, napriklad hackerskym utokem a kompromitaci dat uzivatelu a to by byl velky problem, zabezpeceni dostane velky prostor.

 Reseni neni trivialni, sam ho postupne upravuji a vylepsuji, jak si procitam dalsi a dalsi materialy, nekdo, kdo je IT matador se zaklady nauci za mesic, do hloubky par mesicu (cetl jsem nejednu knizku v anglictine, jak co pouzit, jake maji alternativy dobre pro jine pripady atd, 600 stran matematiky vicemene, pouziju z toho dost veci). Je potreba znalost statistiky a analyzy - to take snizi pocet lidi, kteri by se tomu mohli venovat, precejen, neni to tvorba webovek. Nadruhou stranu, vylepsovat to mohu za chodu a to je take cilem do budoucna takze asi fakt release soon ale zakladni efektivita tam uz musi byt (alespon 60%).

7) Nad spenezenim jsem uvazoval zatim minimalne, spise me vrtal hlavou problem samotny. Mohu to poskytnout zadarmo nebo zakladni cast zadarmo, rozsirenou cast klidne i jen za minimalni poplatek a ve vsech pripadech na tom dlouhodobe vydelat, to je na tom to krasne, pokud dosahnu urcite efektivity je to win-win situace. Mohu to nabidnout formou sluzby nebo to udelat v jinem duchu a reseni pouzit pouze pro osobni prospech.



Sorry za abstrakci, nedavno jsem to pouzil jako projekt v jednom predmetu ve skole (stacilo ukazat navrh reseni a rozpocitani slozitosti) a studenti v doslechove vzdalenosti se tomu vysmali (nesmali se provedeni ale tomu problemu, coz je ok, jen to nechapali a nebyli si vedomi, ze to skutecne jde vyresit, neni to matematicky nemozne).


Re:Projekt nebo vysoká škola?
« Odpověď #20 kdy: 06. 06. 2014, 10:25:26 »
No, právě ses zařadil mezi obchodníky s teplou vodou, kteří prezentaci začínají větou "Chtěli byste víc peněz?" apod.

Když o tom nechceš nic říct, tak si ten svůj geniální nápad nech. Akorát pak nechápu, proč sem o něm píšeš...

Brepta

Re:Projekt nebo vysoká škola?
« Odpověď #21 kdy: 06. 06. 2014, 10:32:59 »
No, právě ses zařadil mezi obchodníky s teplou vodou, kteří prezentaci začínají větou "Chtěli byste víc peněz?" apod.

Když o tom nechceš nic říct, tak si ten svůj geniální nápad nech. Akorát pak nechápu, proč sem o něm píšeš...

Nechci kritiku napadu ani vam ho tu nechci nabizet, to bych sel jinam, napad je naprosto irelevantni a tepla voda to neni, produkt je meritelny v % efektivite, peneznich castkach a jinych hodnotach.

Chtel jsem jen poradit z osobnich zkusenosti jinych lidi co take napad dostali a nedodelali skolu - jak to vidi se zivotem bez titulu a zda jim to necinilo velke problemy i kdyz si vydelaji hodne penez.

Re:Projekt nebo vysoká škola?
« Odpověď #22 kdy: 06. 06. 2014, 10:52:04 »
No tak s pravděpodobností hraničící s jistotou je tvůj nápad krávovina a pokud by nějakou náhodou nebyla, tak ji nedokážeš zrealizovat a i kdybys náhodou dokázal, nevyděláš na ní.

Takže si raději dodělej tu školu.

perceptron

Re:Projekt nebo vysoká škola?
« Odpověď #23 kdy: 06. 06. 2014, 11:01:47 »
preco to robite sam? co v pripade, ze projekt zlyha?

Brepta

Re:Projekt nebo vysoká škola?
« Odpověď #24 kdy: 06. 06. 2014, 11:13:25 »
V poradku, je potreba i zrazujicich prispevku, clovek to alespon v hlave prehodnoti a musi se znovu ujistit, ze to ma cenu.

Nechci znit povysene, namyslene nebo ostatnimi pohrdat ale nekdo tu daval odkaz na prednasku nejakeho startupisty co nabizel vecere u cizich lidi na objednani nebo sluzbu, kde cizi lide budou vencit psy. Nerikam, ze je to kravovina, asi se tim nejak uzivy ale u me to spada do kategorie malych problemu na malych trzich a pokud bych se rozmyslel mezi necim takovym a skolou, vybral bych si skolu, protoze to proste neni miliardovy business, nema to ten potencial imho. Nechci jezdit na startupove souteze, stat se startupistou roku, prednaset jak jsem super, to za me problem nevyresi a uz vubec si nechci rikat startupista se startupem. Ja hodne riskoval abych vubec mel sanci svuj problem poznat, proto mi prijde lito ho nevyresit a dostudovat ale zaroven ve me hloda cervicek.

Zjevne tu uz ale moc plkam teoreticke abstraktni kydy, misto abych se vzchopil a sel to realizovat. Take zajimave zjisteni o sobe samem..

Brepta

Re:Projekt nebo vysoká škola?
« Odpověď #25 kdy: 06. 06. 2014, 11:20:44 »
preco to robite sam? co v pripade, ze projekt zlyha?

Nenasel jsem doposud zpriznene duse, ktere by byly ochotny se spoustu veci okolo naucit, je potreba pro to mit zapaleni, vice nez o schopnosti programovat jde o matematiku a smysleni o problemu. Mam vytipovane 2 jedince, kteri by byli prinosem, oba jsou cizinci, oba maji praci a nejsou ochotni se ji vzdat, dokud sam nevyresim alespon 60% efektivitu, zvladl bych jim i davat mensi plat ale ze zacatku se neobjetuji pro studenta co nema dostudovano a platil by jim mene. Ostatni lide, o kterych jsem si myslel ze se do toho vrhnou se mnou, se tomu vysmali, ze vyresit to je pry fantasmagorie a nemozne, nemozne to ovsem neni, jen slozite.

V pripade, ze projekt nebude fungovat, neni to tim, ze by problem byl neresitelny, jen jsem ho resil spatne a zkusim to jinak. Vsak jsem psal, ze bude potreba hodne zkoumat co funguje a co ne, overovat..

Re:Projekt nebo vysoká škola?
« Odpověď #26 kdy: 06. 06. 2014, 11:25:53 »
Tak hlavne, ze tomu veris ty sam. Jen abys za par let nezjistil, ze jsi promrhal roky na necem o co nikdo nema zajem..Ja jen ze takove napady mam taky, a o jednom jsem 100% presvedcen ze ma potencial ale zatim neuzrala doba..

Tak hodne zdaru  ;)

perceptron

Re:Projekt nebo vysoká škola?
« Odpověď #27 kdy: 06. 06. 2014, 11:27:34 »
neverim ze v sirom svete neexistuje clovek co zvladol matematicke zaklady na vasej urovni a projekt ho nezaujme. internet je dobre miesto na hladanie ludi ... akurat ked o projekte nic nepoviete tak ani nikoho nenajdete

k tomu failu: ze ak 3 roky investujete do projektu co je skutocna fantazmagoria moze vam prdnut aj ten aj skola. ale vedomosti ostavaju

Brepta

Re:Projekt nebo vysoká škola?
« Odpověď #28 kdy: 06. 06. 2014, 11:32:59 »
Tak hlavne, ze tomu veris ty sam. Jen abys za par let nezjistil, ze jsi promrhal roky na necem o co nikdo nema zajem..Ja jen ze takove napady mam taky, a o jednom jsem 100% presvedcen ze ma potencial ale zatim neuzrala doba..

Tak hodne zdaru  ;)
Dik, ale zajem o to s 99.9999% pravdepodobnosti bude, kdyby nejakou podivnou nahodou nebyl, porad to mohu zmenit tak, aby to slouzilo memu osobnimu prospechu, jen to nebude miliardovy trh ale milionovy a zmeni se system. Jak jsem pravil, neni to problem typu rezervujte si letenku, vyvencete psa nebo slevomat, ja jsem spise brbla, ktery o 95% napadu, her a projektu rekne, ze jsou to hovadiny a pochybuje o nich - coz neni po chuti slunickovym vse podporujicim lidem. Ani bych se zde neprosil o radu jak smerovat svuj zivot, kdybych nebyl presvedcen, ze je to dobra vec.

Brepta

Re:Projekt nebo vysoká škola?
« Odpověď #29 kdy: 06. 06. 2014, 11:37:21 »
neverim ze v sirom svete neexistuje clovek co zvladol matematicke zaklady na vasej urovni a projekt ho nezaujme. internet je dobre miesto na hladanie ludi ... akurat ked o projekte nic nepoviete tak ani nikoho nenajdete

k tomu failu: ze ak 3 roky investujete do projektu co je skutocna fantazmagoria moze vam prdnut aj ten aj skola. ale vedomosti ostavaju
Mate pravdu ale nechci plytvat casem jinych lidi, proste, obtezovat je az mam alespon zakladni nastrel implementovany. Vedomosti nutne k projektu lze uplatnit i jinde pri manualnim reseni a penize to nese. Proto jsem na rozpacich, vim ze tyto vedomosti mohu uplatnit ale nejsem si jist jak a jestli uplatnim vedomosti co ziskam treba prisit semestr.