SLU - Slezská univerzita - Informatika a výpočetní technika

Ahoj, máte tu prosím někdo zkušenosti se studiem na SLU, nebo informace? Na stará kolena jsem v náhlém hnutí mysli dal přihlášku na obor Informatika a výpočetní technika na Filozoficko-přírodovědecké fakultě (zmiňuji jen proto, že Obchodně podnikatelská má bídnou pověst, ale o FPF nevím nic).

Zajímá mě hlavně relativní náročnost studia. Kolik času to zabere průměrnému studentovi a kde se třídí zrno od plev.

Rodina, práce,...studium je tak trochu navíc, beru to víceméně jako lepší hobby, něco obětuji ale ne vše (kdybych chtěl dát výpověď v práci a kašlat na rodinu, tak se přihlásím jinam). Pravda měl jsem určitá "praktická" kritéria (kombinované studium, přijatelné dojíždění, něco zřetelně lehčího než MFF UK), ale nepotřebuji jakýkoliv diplom za každou cenu, to bych si zajistil jinde. Zrovna tak  ani nehodlám potit krev (kdybych mohl položit obětiny na oltář, zkusil bych FIT ČVUT).

Chtěl jsem něco náročnějšího, než obor co se na regionálních VŠ nazývá 'Aplikovaná informatika', a tady na oboru IVT mají předměty jako Matematická analýza, Teorie grafů, Automaty, to mě zaujalo.

Mohl by mi prosím někdo obor IVT na SLU poměřit, co se týče náročnosti, k jiným neelitním VŠ?
Nebo, jestli jste to studovali, kolik času Vám to zabralo? (Nejsem žádný génius, to bych šel na Matfyz, ale úplně mimo také ne.)

Děkuji, za jakékoliv informace, i přes PM, budu moc vděčný.


Janouš

Re:SLU - Slezská univerzita - Informatika a výpočetní technika
« Odpověď #1 kdy: 01. 06. 2014, 09:50:06 »
Tak nemůžu mluvit za sebe ale známi v práci co to studií kombinovaně tak si pochvalují maximálně to, že je to poměrně jednoduché, bez velkých nároků.
Trošku vysměch je, že je to na filozofické fakultě ale údajně nechtějí dělat další fakultu. Přihlaš se raději na Báňu fakulta FEI. Vše co si zmínil tak budeš mít v prváku. Škola má alespoň nějaké jméno na trhu, né jak aplikovaná informatika na Ostravské, to je čistě škola pro titul...

Jakub Galgonek

Re:SLU - Slezská univerzita - Informatika a výpočetní technika
« Odpověď #2 kdy: 01. 06. 2014, 10:21:43 »
Trošku vysměch je, že je to na filozofické fakultě ale údajně nechtějí dělat další fakultu.

Výsměch? Historicky matematika a přírodní vědy byly součástí filosofických (artistických) fakult. Třeba na UK přírodovědecká fakulta vznikla odtržením od filosofické roku 1920. A matematicko-fyzikální fakulta vznikla odtržením od přírodovědy v roce 1952. Mimochodem, alespoň na UK, je filosofická fakulta se svými cca osmi tisíci studenty suverénně největší fakultou, další velké fakulty mají „jen“ kolem pěti tisíc studentů.

Janouš

Re:SLU - Slezská univerzita - Informatika a výpočetní technika
« Odpověď #3 kdy: 01. 06. 2014, 10:36:58 »
Trošku vysměch je, že je to na filozofické fakultě ale údajně nechtějí dělat další fakultu.

Výsměch? Historicky matematika a přírodní vědy byly součástí filosofických (artistických) fakult. Třeba na UK přírodovědecká fakulta vznikla odtržením od filosofické roku 1920. A matematicko-fyzikální fakulta vznikla odtržením od přírodovědy v roce 1952. Mimochodem, alespoň na UK, je filosofická fakulta se svými cca osmi tisíci studenty suverénně největší fakultou, další velké fakulty mají „jen“ kolem pěti tisíc studentů.

Promiň ale je to výsměch. Sám proděkan chtěl aby měla Ostravská vlastní IKT fakultu ale neschválili to. Podívej se kde žiješ, tu nikoho nebude zajímat jak se postupně před 100 lety odtrhávaly fakulty, to je irelevantní...

Fantomas

Re:SLU - Slezská univerzita - Informatika a výpočetní technika
« Odpověď #4 kdy: 01. 06. 2014, 11:02:07 »
No uvidis, jednoduche to rozhodne nebude, analyza s algebrou, automaty a grafy jsou hned v prvaku, po dvou semestrech asi zustanete dva. Aplikovana je mnohem lehci, po prvaku jich zustane pet. Vyzkousej, hodne stesti.


Re:SLU - Slezská univerzita - Informatika a výpočetní technika
« Odpověď #5 kdy: 01. 06. 2014, 11:27:27 »
... Mimochodem, alespoň na UK, je filosofická fakulta se svými cca osmi tisíci studenty suverénně největší fakultou, ...

Se nedivím, po absolventech této fakulty (a potažmo tohoto zaměření celkově) je neustále šílená poptávka.

(Byť většina abolventů ve svém zaměstnání po ukončení studia používá otázku "S tatarkou, nebo s kečupem?")

Jakub Galgonek

Re:SLU - Slezská univerzita - Informatika a výpočetní technika
« Odpověď #6 kdy: 01. 06. 2014, 11:29:36 »
Promiň ale je to výsměch. Sám proděkan chtěl aby měla Ostravská vlastní IKT fakultu ale neschválili to. Podívej se kde žiješ, tu nikoho nebude zajímat jak se postupně před 100 lety odtrhávaly fakulty, to je irelevantní...

Co jsem se díval, tak v rámci FPF studovalo (v roce 2012) fyziku a informatiku 382 studentů (bakaláři až doktorandi), to je na samostatnou fakultu docela málo. Mimochodem, nakolik je pro kvalitu výuky relevantní vnitřní členění univerzity? Je třeba informatika na MFF UK horší (než třeba na FI MUNI), protože nemá samostatnou fakultu?

Nakej Franta Novak

Re:SLU - Slezská univerzita - Informatika a výpočetní technika
« Odpověď #7 kdy: 01. 06. 2014, 12:03:55 »
Promiň ale je to výsměch. Sám proděkan chtěl aby měla Ostravská vlastní IKT fakultu ale neschválili to. Podívej se kde žiješ, tu nikoho nebude zajímat jak se postupně před 100 lety odtrhávaly fakulty, to je irelevantní...

Co jsem se díval, tak v rámci FPF studovalo (v roce 2012) fyziku a informatiku 382 studentů (bakaláři až doktorandi), to je na samostatnou fakultu docela málo. Mimochodem, nakolik je pro kvalitu výuky relevantní vnitřní členění univerzity? Je třeba informatika na MFF UK horší (než třeba na FI MUNI), protože nemá samostatnou fakultu?

Cleneni na tyhle samostatne objekty je uplne jedno. Matematiku vas stejne bude chodit ucit profesor z fakulty matematiky a fyziky, anglictinu nekdo z jazykovky, signaly a kodovani signalu Ing. z nake firmy...detaily detaily, zalezi jen na osnove predmetu.

DK

Re:SLU - Slezská univerzita - Informatika a výpočetní technika
« Odpověď #8 kdy: 01. 06. 2014, 12:47:01 »
Promiň ale je to výsměch. Sám proděkan chtěl aby měla Ostravská vlastní IKT fakultu ale neschválili to. Podívej se kde žiješ, tu nikoho nebude zajímat jak se postupně před 100 lety odtrhávaly fakulty, to je irelevantní...

Co jsem se díval, tak v rámci FPF studovalo (v roce 2012) fyziku a informatiku 382 studentů (bakaláři až doktorandi), to je na samostatnou fakultu docela málo. Mimochodem, nakolik je pro kvalitu výuky relevantní vnitřní členění univerzity? Je třeba informatika na MFF UK horší (než třeba na FI MUNI), protože nemá samostatnou fakultu?

Cleneni na tyhle samostatne objekty je uplne jedno. Matematiku vas stejne bude chodit ucit profesor z fakulty matematiky a fyziky, anglictinu nekdo z jazykovky, signaly a kodovani signalu Ing. z nake firmy...detaily detaily, zalezi jen na osnove predmetu.

fakulta != katedra

Nakej Franta Novak

Re:SLU - Slezská univerzita - Informatika a výpočetní technika
« Odpověď #9 kdy: 01. 06. 2014, 13:02:04 »
Promiň ale je to výsměch. Sám proděkan chtěl aby měla Ostravská vlastní IKT fakultu ale neschválili to. Podívej se kde žiješ, tu nikoho nebude zajímat jak se postupně před 100 lety odtrhávaly fakulty, to je irelevantní...

Co jsem se díval, tak v rámci FPF studovalo (v roce 2012) fyziku a informatiku 382 studentů (bakaláři až doktorandi), to je na samostatnou fakultu docela málo. Mimochodem, nakolik je pro kvalitu výuky relevantní vnitřní členění univerzity? Je třeba informatika na MFF UK horší (než třeba na FI MUNI), protože nemá samostatnou fakultu?

Cleneni na tyhle samostatne objekty je uplne jedno. Matematiku vas stejne bude chodit ucit profesor z fakulty matematiky a fyziky, anglictinu nekdo z jazykovky, signaly a kodovani signalu Ing. z nake firmy...detaily detaily, zalezi jen na osnove predmetu.

fakulta != katedra

naopak, od roku 2012 se to rovna.

Re:SLU - Slezská univerzita - Informatika a výpočetní technika
« Odpověď #10 kdy: 01. 06. 2014, 16:57:26 »
Tak nemůžu mluvit za sebe ale známi v práci co to studií kombinovaně tak si pochvalují maximálně to, že je to poměrně jednoduché, bez velkých nároků.
Trošku vysměch je, že je to na filozofické fakultě ale údajně nechtějí dělat další fakultu. Přihlaš se raději na Báňu fakulta FEI. Vše co si zmínil tak budeš mít v prváku. Škola má alespoň nějaké jméno na trhu, né jak aplikovaná informatika na Ostravské, to je čistě škola pro titul...
Ale to studují aplikovanou informatiku, jestli to dobře chápu? Nebo IVT (informatiku a výpočetní techniku)?

IVT je víc matematicky zaměřená (matematická analýza, teorie grafů, automaty,...), zatímco na aplikované informatice jsou i předměty jako Aplikovaný software kde učí používat  textový editor a tabulkový procesor.

Na FEI jsem se díval mezi prvními, ještě to zvažuji, ale nestíhal bych začátky tutoriálů, a zaberou dvakrát víc času než na SLU.

Janouš

Re:SLU - Slezská univerzita - Informatika a výpočetní technika
« Odpověď #11 kdy: 01. 06. 2014, 17:06:25 »
Tak nemůžu mluvit za sebe ale známi v práci co to studií kombinovaně tak si pochvalují maximálně to, že je to poměrně jednoduché, bez velkých nároků.
Trošku vysměch je, že je to na filozofické fakultě ale údajně nechtějí dělat další fakultu. Přihlaš se raději na Báňu fakulta FEI. Vše co si zmínil tak budeš mít v prváku. Škola má alespoň nějaké jméno na trhu, né jak aplikovaná informatika na Ostravské, to je čistě škola pro titul...
Ale to studují aplikovanou informatiku, jestli to dobře chápu? Nebo IVT (informatiku a výpočetní techniku)?

IVT je víc matematicky zaměřená (matematická analýza, teorie grafů, automaty,...), zatímco na aplikované informatice jsou i předměty jako Aplikovaný software kde učí používat  textový editor a tabulkový procesor.

Na FEI jsem se díval mezi prvními, ještě to zvažuji, ale nestíhal bych začátky tutoriálů, a zaberou dvakrát víc času než na SLU.


Jo studuí IVT :) to jsme nezmínil...
Btw... VŠB-TU FEI se neboj, je tam hodně aktivních lidí, kteří si pomáhají. Já nejsem extra studijní typ a neměl jsem problém.

Re:SLU - Slezská univerzita - Informatika a výpočetní technika
« Odpověď #12 kdy: 01. 06. 2014, 17:09:36 »
No uvidis, jednoduche to rozhodne nebude, analyza s algebrou, automaty a grafy jsou hned v prvaku, po dvou semestrech asi zustanete dva. Aplikovana je mnohem lehci, po prvaku jich zustane pet. Vyzkousej, hodne stesti.

Děkuju za informace, tak to jsem nečekal, už vůbec ne u aplikované. Minulý rok brali na IVT 14 lidí do 1. ročníku komb., to se jim nevyplatí otvírat...


Jo studuí IVT :) to jsme nezmínil...
Btw... VŠB-TU FEI se neboj, je tam hodně aktivních lidí, kteří si pomáhají. Já nejsem extra studijní typ a neměl jsem problém.

Díky!

nojono3

Re:SLU - Slezská univerzita - Informatika a výpočetní technika
« Odpověď #13 kdy: 01. 06. 2014, 20:44:29 »
Baňa ( info) má teď  dobrou pověst
I. Vondrák si tam natahal solidní vyučující
děkan je nyní Snášel
myslím, že to je dobrá škola




Fantomas

Re:SLU - Slezská univerzita - Informatika a výpočetní technika
« Odpověď #14 kdy: 01. 06. 2014, 21:49:07 »
Jeste doplnek k vsb, synovec vloni koncil bc na fei a zbylo jich v oboru pouze pet, velka umrtnost neni nic zvlastniho. A co se tyce povesti, myslim, ze se nic nezmenilo od dob vtipu s cinstinou :-) Mozna ho nekdo tady zna...