K čemu školy?

lmnovak

K čemu školy?
« kdy: 22. 05. 2014, 00:07:35 »
Ahoj, měl bych takový dotaz pro zkušenější. Proč se na školách vůbec učí něco teoretického, když pak při hledání práce stejně chtějí praktické věci? Proč se často nikde u pohovorů neřeší schopnost kandidáta řešit složité úkoly? Pár testů na znalosti konkrétních technologií není moc dobrý test. Proč se komerční praxe často bere jako dostatečná pro posuzování kandidátů? Řadu let chodím na pohovory a plno jich bylo při škole a nikdy je nezajímalo nic inteligentního. Vždy jen konkrétní technologie, konkrétní praxe a co jim konkrétně můžu přinést. To je stále většina zaměstnavatelů někde na úrovni běžné továrny, kde je potřeba být hlavně rychlý, loajální a pracovitý? Není pak lepší zrušit celé školství a učit všechny konkrétní věci, když je pak stejně všude chtějí? Nebo jsem 10 let narážel na hloupé firmy hledající hloupé zaměstnance?


JardaP .

 • *****
 • 11 064
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:K čemu školy?
« Odpověď #1 kdy: 22. 05. 2014, 00:38:50 »
Teoreticke veci vas uci myslet. Bez toho byste si mohl tak leda stoupnout k pasu a utahovat srouby. To, ze pak zamestnavatele zajima leda tak to, jestli umite utahovat srouby, je jina vec. Take ho to zajima ale ted, jenze az se bude prechazet na hrebiky, lidi bez teoretickych znalosti spojovacich technologii vyhazi, protoze hrebiky nezvladnou.

lobo

Re:K čemu školy?
« Odpověď #2 kdy: 22. 05. 2014, 00:48:14 »
pozri sa na to takto  - podla mna ma velmi malo ludi zaujimavu pracu v ktorej naplno vyuziju svoju kapacitu aktora ich nejako naplna, ostatni maju zamestnanie...
a je podstatne vacsia sanca ze ako programator v zamestnani budes robit nejaky poondeny formular/report z databazy, ako ze budes riesit nejaku ultra-cool technicku vyzvu...
tak presne preto firma potrebuje niekoho kto ten formular chyti a zbucha ho tak isto ako predtym dalsich 100
na to nepotrebuje cloveka co programuje AI v assembleri na mikrovlnke a pri tom recituje Shakespeara v originale

peter

Re:K čemu školy?
« Odpověď #3 kdy: 22. 05. 2014, 03:34:55 »
Pokiaľ si si sebou tak istý ako píšeš, prečo si nešiel na postdoc? S Tvojími znalosťami by si dostal kľudne aj grant Maria Curie.

Mimochodom. Ak sú Tvoje teoretické znalosti už roky nezaujímavé pre potencionálnych zamestnávateľov, tak si študoval obor ktorý nemá uplatnenie v mieste Tvojho bydliska. Buď sa teda presťahuješ za prácou, alebo rekvalifikuješ. Voľba závisí od vzťahu k nehnuteľnosti ktorú obývaš. Pevne verím, že za roky o ktorých hovoríš už máš nejakú prax aspoň ako junior v obore.

Radovan.

Re:K čemu školy?
« Odpověď #4 kdy: 22. 05. 2014, 05:47:39 »
A proč tě ve škole učili abecedu, díky které si můžeš přečíst zprávy třeba za padesát let, když by stačilo říct ti co je zrovna nového v té chvíli? ;-)


Pavel 'TIGER' Růžička

Re:K čemu školy?
« Odpověď #5 kdy: 22. 05. 2014, 07:56:09 »
Ale ajťák není nic jiného, než dělník pracující u pásu s nějakou technologií, která dané firmě přináší zisk. Není to žádné nadřemeslo, i když mnozí lidé si to myslí. Žádný člověk není schopen pokrýt všechny technologie a to na velmi dobré úrovni. Buď poptávku splňuješ, nebo ne. Takže je to vlastně v pořádku. Nicméně toto se dá zvšeobecnit na jakékoliv řemeslo, třeba i na lékaře.

pepak

Re:K čemu školy?
« Odpověď #6 kdy: 22. 05. 2014, 08:14:11 »
Proč se na školách vůbec učí něco teoretického, když pak při hledání práce stejně chtějí praktické věci?
Školy (tedy aspoň ty vysoké) se ti snaží dát teoretický základ proto, že z něj celá ta praxe vychází a předpokládá se, že vycházet bude i nadále. Když znáš teorii, dokážeš ji (doufejme) adaptovat na praktické problémy. Tzn. nestane se ti, že se naučíš jeden konkrétní algoritmus pro hledání nejkratší cesty v grafu v jazyce X, který se za čtvrt roku stane nemoderním a ty nebudeš umět to samé napsat v jazyku Y. Nebo třeba pořád v jazyku X, ale s odlišnými podmínkami, které způsobí, že najednou ten tvůj algoritmus nepůjde použít.

Samozřejmě takovéhle obecné znalosti budou pro konkrétní případ méně efektivní než specifická znalost, ale zase se dá očekávat, že budeš použitelný na širší škálu úloh. Pokud se potřebuješ zaměřit na jednu konkrétní speciální úlohu, tak je ideální, když si na to zaplatíš specializovaný kurz, který se bude zabývat právě jen tou jednou věcí.

Citace
Proč se často nikde u pohovorů neřeší schopnost kandidáta řešit složité úkoly?
Patrně proto, že by to bylo drahé. Vymyslet takové zadání dá dost práce, vyhodnotit odpověď je taky hodně pracné. Vynásob si to očekávaným počtem uchazečů a je to příšernost. A to nemluvím o tom, že úzce zaměřený složitý úkol je hodně náchylný na náhodu.

Citace
Vždy jen konkrétní technologie, konkrétní praxe a co jim konkrétně můžu přinést.
Celkem logicky, když tě má firma zaplatit, tak ji zajímá, jestli jí vyděláš aspoň na to, co ji budeš stát.

Citace
Nebo jsem 10 let narážel na hloupé firmy hledající hloupé zaměstnance?
To taky.

eMko

 • ****
 • 456
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:K čemu školy?
« Odpověď #7 kdy: 22. 05. 2014, 08:28:24 »
Teoretické znalosti jsou potřeba k pochopení jak věci fungují a k získání nadhledu. Snáze se pak budeš učit konkrétní technologie, které chce zaměstnavatel a budeš jim rozumět.

V práci jsem potkal lidi bez formálního vzdělání - naučili se základy PHP/Javy/C# ... ale už nechápali nic kolem a nic co je v pozadí. Pak do C# přišel LINQ a lambda výrazy a byli v dupě, protože nechápali, chyběly jim teoretické znalosti ze základů funkcionálního programování. Dokonce když se řekne "funkcionální programování", mnoho lidí si představí C, Pascal nebo PHP z doby před objekty. Stejně tak lidé, kteří nechápou pozadí toho, co dělají, často něco napíšou a nechají to být stylem "u mě to funguje". Jestli se zbytečně neplýtvá pamětí/procesorovým časem nebo jestli někde program nemůže jen tak zdechnout (např. NullPointer exception) už většinou neřeší.

Naučíš-li se tupě konkrétní technologii, můžeš získat práci. Ale po změně technologie nebo požadavků o ni možná přijdeš. Máš-li všeobecné rozsáhlejší znalosti, snáze se naučíš něco nového a to Ti může pomoct práci udržet. Teorie se nemění, to je investice na celý život - konkrétní technologie se mění co pár let.

Kolemjdoucí

Re:K čemu školy?
« Odpověď #8 kdy: 22. 05. 2014, 08:59:40 »
Není pak lepší zrušit celé školství a učit všechny konkrétní věci, když je pak stejně všude chtějí?

Je, ale není síla to změnit. Zatím to na světě funguje tak, že 5 roků děláš víceméně nesmysly na VŠ a mezitím se ve svém volném čase musíš naučit to co budeš potřebovat v praxi.

V práci jsem potkal lidi bez formálního vzdělání - naučili se základy PHP/Javy/C# ... ale už nechápali nic kolem a nic co je v pozadí.

... nechápali nic stejně tak jako většina absolventů VŠ, kteří se ve svém volném čase nevěnovali tomu co budou potřebovat v praxi, stejně tak jako eMKo, který netuší že lambda funkce není funkcionální programování.

Základem kariéry v IT je praxe a celoživotní pravidelné samostudium.

dustin

Re:K čemu školy?
« Odpověď #9 kdy: 22. 05. 2014, 09:07:36 »
Když 10 let narážíš z tvého pohledu na hloupé firmy hledající hloupé zaměstnance, proč sis již nezaložil vlastní chytrou firmu, zaměstnávající chytré lidi? Jistě by se její chytré produkty výborně prodávaly.

jirka

Re:K čemu školy?
« Odpověď #10 kdy: 22. 05. 2014, 09:13:40 »
Protože praxe vydělává peníze. Teorie je pro vás, abyste věděl, co děláte

Makovec

Re:K čemu školy?
« Odpověď #11 kdy: 22. 05. 2014, 09:17:04 »
Vzdělání je podstatně víc než naučení se práci s tím co se teď používá.

Škola je pro život, a práce je jenom jeho součástí. Společnosti které toto nevedou v jako základní premisu své vzdělávací politiky upadají.

knedla

Re:K čemu školy?
« Odpověď #12 kdy: 22. 05. 2014, 09:45:56 »
vysoka skole je na zbalenie super zeny. Vlastna skusenost. Na prvom rande som ju ocaril, ze som sa dokazal vymacknut, vypotit ucelenu myslienku mat nazor na kopec veci. To ze som vtedy bol chudobny ako kostola mys,hmmm co uz.  Dnes dievcina zaraba 3x tolko co ja. takze super, ja som spokojny, bola to najvacsia investicia do zivota :D

btw. masters studium je nuda, ja by som siel este aspon na PhD v IT, tam si mozes robit vyskum takze paradicka a este ti za to platia a nemusis mat vysledky !!!

 ;D

studoval som IT v Bratislave 

eMko

 • ****
 • 456
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:K čemu školy?
« Odpověď #13 kdy: 22. 05. 2014, 09:47:59 »
stejně tak jako eMKo, který netuší že lambda funkce není funkcionální programování.

na to jsi přišel kde?

Tomas

Re:K čemu školy?
« Odpověď #14 kdy: 22. 05. 2014, 09:52:41 »
stejně tak jako eMKo, který netuší že lambda funkce není funkcionální programování.

na to jsi přišel kde?
http://stackoverflow.com/questions/16501/what-is-a-lambda-function

Proste anonymni funkce pro onelinery, no...