Ubuntu 14.04 změna klávesnice

Ubuntu 14.04 změna klávesnice
« kdy: 20. 05. 2014, 15:20:40 »
Ahoj,
neřešili jste někdo dočasnou změnu klávesnice eng na čj pomocí držení klávesy? Ve Win takhle funguje česká programátorská, ještě v Ubuntu 12.04 to šlo nastavit pomocí defaultní anglické + sekundární české qwerty a změnou klávesnice pomocí "Right alt while pressed". V nových verzích Ubuntu, a vlastně asi i nového Gnome (soudě dle Ubuntu Gnome 14.04) tahle položka chybí. Zdálo se, že věc půjde vyřešit přes gnome-tweak-tool, v něm už možnost "Switching to another layout" - "Right Alt while pressed" je, ale pro změnu nefunguje...
Nemáte někdo tip?

P.


Jimm

Re:Ubuntu 14.04 změna klávesnice
« Odpověď #1 kdy: 20. 05. 2014, 16:01:34 »
Doposud jsem to neřešil takže neporadím, ale podepíšu se pod ten dotaz, také mi to helfne. :)

alfonz

Re:Ubuntu 14.04 změna klávesnice
« Odpověď #2 kdy: 20. 05. 2014, 17:00:19 »
Stále nechápu co od toho lidi chtějí. Rychle jsem si zvykl používat Alt Gr a tak nějaké přepínání vůbec řešit nemusím. Doporučuji místo změny klávesnice. Nebo přidat reálnou jinou, pokud se např. jedná o naprosto odlišný jazyk.

Re:Ubuntu 14.04 změna klávesnice
« Odpověď #3 kdy: 20. 05. 2014, 20:34:19 »
Teď asi nechápu jak to myslíš. Taky používám AltGr, ale tak, že klávesnice je běžně anglická, jen když držim AltGr, tak se chová jako česká. Když teda píšu česky, stačí pro znaky s diakritikou držet klávesu navíc.
A zvyk je holt sviňa, takže nové Ubuntu se do dořešení odkládá.

alfonz

Re:Ubuntu 14.04 změna klávesnice
« Odpověď #4 kdy: 20. 05. 2014, 21:20:04 »
Já to mám naopak > tedy mám stále českou a důležité znaky jsou stále dostupné přes Alt Gr.


Jimm

Re:Ubuntu 14.04 změna klávesnice
« Odpověď #5 kdy: 20. 05. 2014, 22:15:51 »
To co píšeš je ale totální hovadina, to se dá použít pokud potřebuješ jednou za hodinu nějaký znak z jiné klávesnice, já pokud například programuju, potřebuji anglickou klávesnici, protože by mi jinak chyběl každý druhý znak, ale pokud normálně píšu, už ve škole jsem se učil všemi deseti a na české klávesnici. Takže nějaký alt gr je mi úplně k prdu.... Prostě občas potřebuji přehodit celou klávesnici a ty zde prosím nevysvětluj že to ostatní nepotřebují.

Já to mám naopak > tedy mám stále českou a důležité znaky jsou stále dostupné přes Alt Gr.

anon


anon

Re:Ubuntu 14.04 změna klávesnice
« Odpověď #7 kdy: 21. 05. 2014, 23:32:36 »
setxkbmap us,cz -option "grp:lswitch"

Re:Ubuntu 14.04 změna klávesnice
« Odpověď #8 kdy: 27. 05. 2014, 22:22:30 »
Mám pocit že se trochu blížíme... Nastavení přes setxkbmap funguje, ale jen pro gpr:rctrl_switch, tedy držení pravého Ctrl - Alt nefunguje. Jestli to nebude mít něco společného s tím, že pravý Alt vyvolává lokální nabídku aplikace. Nevíte někdo jak tu klávesu zablokovat aby šla použít pro přepínání klávesnice?

Re:Ubuntu 14.04 změna klávesnice
« Odpověď #9 kdy: 27. 05. 2014, 22:35:15 »
No, a je to. Klávesu jde zlikvidovat přes nastavení v CompizConfig / Ubuntu Plugin Utility a po nastavení setxkbmap us,cz -option "grp:switch" je na světě stará známá česká programátorská klávesnice :-) Díkes!