Postfix, MySQL a Dovecot na CentOS

Zvědavej

Postfix, MySQL a Dovecot na CentOS
« kdy: 05. 04. 2014, 20:47:33 »
Ahoj, prosím má tady někdo odkaz na funkční manuál pro CentOS pro zprovoznění Postfixu s Dovecotem a ověřením přes MySQL? Veškeré manuály co jsem našel jsou nepoužitelné, už při instalaci potřebných balíčků narazím na to že tyto balíčky vůbec neexistují...

Moooooc dík!
« Poslední změna: 06. 04. 2014, 21:34:04 od Petr Krčmář »


dworkin

Re:Postfix-mysql-dovecot (CentOS)
« Odpověď #1 kdy: 05. 04. 2014, 21:03:23 »

Zvědavej

Re:Postfix-mysql-dovecot (CentOS)
« Odpověď #2 kdy: 05. 04. 2014, 21:06:00 »
Díky, ale nechci iredmail, to je hotové řešení kde je sice kombinace všeho zmiňovaného, ale spuštěním instalátoru iredmailu se toho moc nenaučím, raději bych to dal dohromady ručně.

dworkin

Re:Postfix-mysql-dovecot (CentOS)
« Odpověď #3 kdy: 05. 04. 2014, 21:47:33 »
Tak potom ručne. Google na otázku "centos postfix dovecot mysql" vyhodí dosť návodov. Ktoré balíčky neexistujú ? Pozri si inštalátor iredmail, zistíš odkiaľ si potrbné veci inštaluje on.

Zvědavej

Re:Postfix-mysql-dovecot (CentOS)
« Odpověď #4 kdy: 05. 04. 2014, 21:56:23 »
Jen se ptám, jestli někdo nemá ověřený manuál, dle kterého postupuje při instalacích a nemá na CentOSu problém.


TomasP

Re:Postfix-mysql-dovecot (CentOS)
« Odpověď #5 kdy: 05. 04. 2014, 22:37:07 »
Pokud pojedeš podle manuálu, naučíš se stejné **** jako když si nainstaluješ hned iredmail :) Zkoušej, hledej, dělej si zálohy a vracej se... za pár hodin, dní,... se něco naučíš!

Re:Postfix-mysql-dovecot (CentOS)
« Odpověď #6 kdy: 05. 04. 2014, 22:44:31 »
(zajímavý téma. aspoň pro administrátory začátečníky)

chceš mít pod mail serverem mysql na ukládání emailů chápu-li to dobře? (proč ne mariadb?) něco jsem našel konkrétně jak se postfix kamarádí s mysql.

bylo by zajímavý to uměl konfigurovat tak aby to dobře fungovalo :D :D :D napadá mě že si to asi zkoušíš doma jen tak... bylo by zajímavý si napsat nějakej skriptík a ostřelovat server mailama co to vydrží? :) nebo na to už existuje nějakej tool

Zvědavej

Re:Postfix-mysql-dovecot (CentOS)
« Odpověď #7 kdy: 05. 04. 2014, 22:49:28 »
Správně, zkouším si to zatím ve virtuálu. Umím se sendmailem, ale chci se naučit postfix. Nevidím důvod proč by se to nedalo naučit tak že pojedu dle správného návodu a postupně se dozvídat víc o konfigurácích. Naopak za velmi trnitou cestu považuji, když po desáté obnovuji snapshot a začínám od začátku, protože někdo popisuje něco co tato verze vůbec nezná a konfigurák to neschroustá...

Ptám se naposledy, má prosím někdo ověřený postup dle kterého postupuje při konfiguraci na CentOSu?

Díky.

Re:Postfix-mysql-dovecot (CentOS)
« Odpověď #8 kdy: 05. 04. 2014, 22:55:47 »
Správně, zkouším si to zatím ve virtuálu. Umím se sendmailem, ale chci se naučit postfix. Nevidím důvod proč by se to nedalo naučit tak že pojedu dle správného návodu a postupně se dozvídat víc o konfigurácích. Naopak za velmi trnitou cestu považuji, když po desáté obnovuji snapshot a začínám od začátku, protože někdo popisuje něco co tato verze vůbec nezná a konfigurák to neschroustá...

Ptám se naposledy, má prosím někdo ověřený postup dle kterého postupuje při konfiguraci na CentOSu?

Díky.

já to rozhodně nevím. ale když mám na nějakou věc / technologii komplexnější know how a někdo to po mě vyžaduje způsobem podobným Tvému, tak s ním vyrazím dveře. pokud se naopak tazatel netáže na nějakou delikátní otázečku kde odpověď na ní je výzvou pro mne samého :)

Zvědavej

Re:Postfix-mysql-dovecot (CentOS)
« Odpověď #9 kdy: 05. 04. 2014, 23:01:19 »
Já po nikom nežádám aby se mnou trávil na telefonu neděli, já žádal jeden odkaz od někoho kdo prostě může říci: tohle funguje...

Jen netoužím po tuně keců okolo.

Někdo

Re:Postfix-mysql-dovecot (CentOS)
« Odpověď #10 kdy: 05. 04. 2014, 23:03:44 »
Ahoj, prosím má tady někdo odkaz na funkční manuál pro CentOS pro zprovoznění Postfixu s Dovecotem a ověřením přes MySQL? Veškeré manuály co jsem našel jsou nepoužitelné, už při instalaci potřebných balíčků narazím na to že tyto balíčky vůbec neexistují...

Mně to funguje už spoustu let, aktuálně s těmito balíčky (ano nejsou nejnovější, CentOS zastarává ale je stabilní):

postfix-2.6.6-6.el6_5
dovecot-2.0.9-7.el6
dovecot-mysql-2.0.9-7.el6

K tomu používám postfixadmin bez balíčku, normálně rozbalený do /var/www/html/postfixadmin. Právě dokumentace k postfixadminu mě dovedla ke správnému nastavení, samozřejmě je vhodné nastudovat i dokumentaci k Postfixu a Dovecotu, mají ji velmi dobrou. Nejdůležitější řádky z /etc/postfix/main.cf jsou:

virtual_transport = dovecot
smtpd_sasl_type = dovecot

a k tomu v /etc/postfix/master.cf:

dovecot unix    -       n       n       -       -      pipe
  flags=DRhu user=maildir:maildir argv=/usr/libexec/dovecot/dovecot-lda -f ${sender} -d ${user}@${nexthop} -m ${extension}

Některé návody na internetu se vztahují na starší verze Postfixu a Dovecotu kde ještě nefungovala taková pěkná integrace (přes LDA a SASL) a všechno bylo zbytečně komplikovanější.

Jako bonus jsem vše zprovoznil i se zapnutým SELinuxem, pro začátek ho ale vypněte ať to máte jednodušší, to se dá dořešit později.

Pokud si chcete celé nastavování zjednodušit, zkuste vyměnit CentOS za Debian nebo Ubuntu - tam kromě toho že jsou aktuálnější verze všeho je dokonce i balíček postfixadmin který při instalaci provede většinu potřebné konfigurace Postfixu sám!

Zvědavej

Re:Postfix-mysql-dovecot (CentOS)
« Odpověď #11 kdy: 05. 04. 2014, 23:51:59 »
A máš citaci toho mého špatného způsobu požadování? :) Pokud nebudeme mluvit o mém třetím pokusu?
"způsobem podobným Tvému, tak s ním vyrazím dveře"

Někdo

Re:Postfix-mysql-dovecot (CentOS)
« Odpověď #12 kdy: 06. 04. 2014, 00:08:07 »
A máš citaci toho mého špatného způsobu požadování? :) Pokud nebudeme mluvit o mém třetím pokusu?
"způsobem podobným Tvému, tak s ním vyrazím dveře"

Tipnu si - podle mě to prostě není dost konkrétní. Zkusme třeba rozebrat větu "Veškeré manuály co jsem našel jsou nepoužitelné, už při instalaci potřebných balíčků narazím na to že tyto balíčky vůbec neexistují...". Podle mě je tam zásadní problém v pojmu "veškeré manuály" který není konkrétně rozepsaný do seznamu vyzkoušených manuálů, a dál "tyto balíčky vůbec neexistují" kde chybí konkrétní popis těch balíčků které údajně neexistují.

Zvědavej

Re:Postfix-mysql-dovecot (CentOS)
« Odpověď #13 kdy: 06. 04. 2014, 00:17:42 »
Nerozumím, k čemu by to někomu bylo? Já zde poprosil o jeden odkaz na něco, co je vyzkoušené. Je to to samé, jako bych řekl že mi nejede auto, mám ho v servisu a požádal o radu, jaké si mám zatím do opravy půjčit. Nechci řešit proč mám auto v opravně, chci poradit jiné spolehlivé auto...

centospostfix

Re:Postfix-mysql-dovecot (CentOS)
« Odpověď #14 kdy: 06. 04. 2014, 00:26:04 »
Třeba Arch je dobrá distribuce a Apache tam určitě bude. Není se čeho bát.