Administrace pomocí Perlu

Administrace pomocí Perlu
« kdy: 04. 04. 2014, 20:47:44 »
Zdravíčko.
Některé věci bych v používání / administraci Linuxu potřeboval automatizovat. A potože z množiny Bash, Perl, Python "umím" nejvíc Perl tak ho použiju. Potřebuji dělat běžné věci. Spravovat balíčky, uživatele, práva, pracovat s konfiguráky, vytvářet adresáře, zabíjet procesy... prakticky všechno co vás napadne. Už jsem si něco hledal a zkoušel programovat. Přece jen bych se chtěl zeptat:

0) je vůbec Perl vhodná volba? Pokud není, existuje něco lepšího?
1) doporučil by mi někdo jaké použít moduly z cpan?
2) oříšek: přemýšlel jsem, jak dělat něco podobného db tranzakcím... zedituju nějaký konfigurák, nainstaluju 2 balíčky, udělám tamto. druhý balíček se mi nepodařilo nainstalovat, takže všechno vrátím do původního stavu.

díky! :)
« Poslední změna: 04. 04. 2014, 21:14:54 od Petr Krčmář »


Roman Vasicek

Re:Administrace pomocí Perlu
« Odpověď #1 kdy: 04. 04. 2014, 21:21:08 »
Nějak jsem z dotazu nepochopil co přesně má být cílem. Nějaké konfigurační udělátko typu vše v jednom jako třeba YaST u SuSE? Kde to má to fungovat - web, terminál, ...?

#

Re:Administrace pomocí Perlu
« Odpověď #2 kdy: 04. 04. 2014, 21:25:17 »
#2 - zalezi na tve distribuci, nic univerzalniho neexistuje ...

Jinak perl je stejne dobrej jako cokoliv jinyho, stejne tak muze byt ekvivalente spatnej, odvisi od toho co presne chces.

Re:Administrace pomocí Perlu
« Odpověď #3 kdy: 04. 04. 2014, 21:33:49 »
Nějak jsem z dotazu nepochopil co přesně má být cílem. Nějaké konfigurační udělátko typu vše v jednom jako třeba YaST u SuSE?

Takře u té správy balíků to bude mířené na yum... takže je pravda že musím najít něco na yum a šmitec.

Kde to má to fungovat - web, terminál, ...?

Omlouvám se, ale vůbec nechápu otázku. No, jeden z typických mých úkolů: píšu Hadoopovou aplikaci a administruju si celý cluster. Představuju si to tak, že se sshčkem přihlásím na PC, wgetem stáhnu skript (třeba z githubu), a pustím ho.... :)

Re:Administrace pomocí Perlu
« Odpověď #4 kdy: 04. 04. 2014, 21:35:11 »
#2 - zalezi na tve distribuci, nic univerzalniho neexistuje ...

jasný, to mě taky mohlo trknout že asi neexistuje nástroj kterej instaluje balíčky a v sobě implementuje podporu rpm, deb... :)


Dzavy

Re:Administrace pomocí Perlu
« Odpověď #5 kdy: 04. 04. 2014, 23:45:32 »
Co puppet?

bwbw

Re:Administrace pomocí Perlu
« Odpověď #6 kdy: 04. 04. 2014, 23:50:40 »
Vlastné skripty sú typickým prípadom cesty do pekiel dláždenej dobrými úmyslami. Inak teda cfengine a git.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Administrace pomocí Perlu
« Odpověď #7 kdy: 05. 04. 2014, 08:09:37 »
O Perlu porad vsude ctu, ze je read-only. Cili otazka je, co se stane, kdyby to po vas nekdo mel jednou prevzit. Zesili novy administrator a zacne v parku vrazdit pejsky a kocicky?

alfonz

Re:Administrace pomocí Perlu
« Odpověď #8 kdy: 05. 04. 2014, 10:21:48 »
nehledá autor náhodou http://www.webmin.com/ ? Shodou okolností je to v Perlu :D Jinak podobný nástroj je i http://www.ubuntu.com/management

Re:Administrace pomocí Perlu
« Odpověď #9 kdy: 05. 04. 2014, 10:50:57 »
Co puppet?

puppet je zajímavý (až na oficiální stránky :D ) ale je to otázka. musel bych se to naučit, a nevím jestli se potom nenaučit python, který by nebyl jak tu JardaP. píše read-only. A hlavně by se mi python hodil na tisíc věcí, které potřebuji řešit...

každopádně puppet by asi uměl ty tranzakce o kterých jsem psal?

díky za radu! :)

Re:Administrace pomocí Perlu
« Odpověď #10 kdy: 05. 04. 2014, 10:59:38 »
Vlastné skripty sú typickým prípadom cesty do pekiel dláždenej dobrými úmyslami.

z Vašeho komentáře vyzařují letité znalosti, zkušenosti a skills. chápu kam tím míříte. přece jen, mohl by jste to nějak rozvést? nebo hodit nějakou pikóšku co Vám vylámala zuby?

Inak teda cfengine a git.

cfengine neznám, koukal jsem a je to zajímavá věc. no, odpověď je stejná jako jsem tu odpovídal na puppet. ještě bych dodal že linux je moje hobby :D má profestí specializace a profilace leží kapku jinde :)

git znám, používám ale nechápu jak to souvisí s tématem. gitovat zdrojáky? "táág určiťééé :)"

Re:Administrace pomocí Perlu
« Odpověď #11 kdy: 05. 04. 2014, 11:08:24 »
O Perlu porad vsude ctu, ze je read-only. Cili otazka je, co se stane, kdyby to po vas nekdo mel jednou prevzit. Zesili novy administrator a zacne v parku vrazdit pejsky a kocicky?

hahaha :D :D kvalitní poznámka :D perl volím protože jsem si na škole zapsal předmět perl, napsal jsem v tom celkem míň jak 2000 rádků kódu a cokoli ostatního bych se musel učit. perl už "umím".

co se samotného kódu týče tak se spíš držím C stylu a rozhodně se nevyžívám v dolarových proměnných a nějakých psychopatických obratech. zaujal mě cpan kde když budu něco potřebovat s dejme tomu web serverem nad apache tak si na to stáhnu modul a zdroják bude mít maximálně 50 řádků...

o předání projektu se bavit nemusíme, s tím každý z nás válčí dnes a denně :D :'(

Re:Administrace pomocí Perlu
« Odpověď #12 kdy: 05. 04. 2014, 11:12:26 »
nehledá autor náhodou http://www.webmin.com/ ? Shodou okolností je to v Perlu :D

dobrýýý!!! klikací, holku na to nesbalím ale pro účel to asi stačí :) ještě to prostuduju

Jinak podobný nástroj je i http://www.ubuntu.com/management

věnoval jsem tomu chvíli, ale tam je cosi na 30 dnů a pak koupit? s tím mě zaměstnavatel pošle k šípku zkratkou :D

.

Re:Administrace pomocí Perlu
« Odpověď #13 kdy: 05. 04. 2014, 11:42:00 »

Jimm

Re:Administrace pomocí Perlu
« Odpověď #14 kdy: 05. 04. 2014, 11:45:52 »
Vykašli se na to, zničí tě to... Ať už tvůj výrobek nebo ta webová zhůvěřilost, zničí ti to konfigy a už nic nenastavíš... Copak je tak složité občas napsat useradd, userdel nebo chmod?