Sabayon po aktualizaci nestartuje

Nicco

Sabayon po aktualizaci nestartuje
« kdy: 30. 03. 2014, 21:36:11 »
Ahoj, obracím se na Vás s prosbou abyste mi pomohli, pokud možno co nejrychleji. Píši bakalářku, prováděl jsem dnes kolem osmé hodiny instalaci aktualizací, bohužel se mi vypla elektrika a tím i wifi a znova zapla. Na svém notebooku mám sabayon linux, ten jsem aktualizoval ale sekl se mi, tak jsem ho musel natvrdo vypnout - vydělat baterku a znovu spustit. Jenže při načítání, teda bootování ,mi to vyhodilo černou obrazovku s kody, poslední řádek napíše: Could not find the root block device on .
Please specify another value or: press Enter for the same, type "shell" for a shell, or "q" to skip...root block device():  Moc Vás všechny prosím, pomozte mi, nechci ztratit tu bakalářku a vůbec všechny data. Vůbec nevím co s tím a programovat neumím. Dík za každou radu
« Poslední změna: 30. 03. 2014, 23:05:03 od Petr Krčmář »


Jenda

Re:Sabayon linux pomozte
« Odpověď #1 kdy: 30. 03. 2014, 21:52:37 »
Nemůže to připojit souborový systém. Nejspíš bude poškozený souborový systém. Připoj disk k jinému počítači nebo nabootuj z jiného média a prohlédni si situaci - je na disku příslušná partition? Jde připojit pro čtení? Co řekne fsck?

Neviditelný

Re:Sabayon linux pomozte
« Odpověď #2 kdy: 30. 03. 2014, 21:54:41 »
Programovacích schopností nebude třeba:)

Zaprvé je určitě nutné zazálohovat data. Nastartujte systém z nějakého LiveCD, moutněte oddíl s daty a někam si všechno potřebné zkopírujte. Pak je možné začít experimentovat a zkusz systém oživit. Pokud bude problém ten oddíl mountnout, zkusil bych na něm pustit fsck. Máte aspoň systém a data na oddělených oddílech?

Nicco

Re:Sabayon linux pomozte
« Odpověď #3 kdy: 30. 03. 2014, 22:49:40 »
no já ted nevím, ale data mám v jedné složce ale ten system nevím jestli je to odděleně, jak to mám zazálohovat když se tam nedostanu, to mám jako si znovu stáhnout ten sabayon na dvd, vložit do notebooku a normálně ten software z tama spustit? To je to live CD? A pak se to jak moutuje? To tam mám něco napsat? A je jedno jakou verzi sabayonu si tamm stáhnu?

Nicco

Re:Sabayon linux pomozte
« Odpověď #4 kdy: 30. 03. 2014, 23:05:02 »
no já ted nevím, ale data mám v jedné složce ale ten system nevím jestli je to odděleně, jak to mám zazálohovat když se tam nedostanu, to mám jako si znovu stáhnout ten sabayon na dvd, vložit do notebooku a normálně ten software z tama spustit? To je to live CD? A pak se to jak moutuje? To tam mám něco napsat? A je jedno jakou verzi sabayonu si tamm stáhnu?

napsal jsem shell vyhodilo mi to

To leave and try again just press CTRL + D

BusyBox 1. 20.1 ( 2012 -11-11 10:34:37 UTC) built - in shell (ash)
Enter help for a list of built-in commands.

/bin/ash: cant access tty; job control turned off
křížek fsck
/bin/ash: syntax error: uexpected newline
křížek


Jirsákova tchýně

Re:Sabayon po aktualizaci nestartuje
« Odpověď #5 kdy: 30. 03. 2014, 23:16:45 »
Tak to normálně obnov ze zálohy, ne?  :P

Neviditelný

Re:Sabayon linux pomozte
« Odpověď #6 kdy: 30. 03. 2014, 23:30:07 »
no já ted nevím, ale data mám v jedné složce ale ten system nevím jestli je to odděleně, jak to mám zazálohovat když se tam nedostanu, to mám jako si znovu stáhnout ten sabayon na dvd, vložit do notebooku a normálně ten software z tama spustit? To je to live CD?

Tak. Dá se použít LiveCD naprosto jakékoliv distribuce, čím novější tím lepší. Na ten disk se možná dostanete přímo ze správce souborů. Pokud nevíte, jak je to rozdělené, máte nejspíš všechno na jednom diskovém oddíle.

pet

Re:Sabayon po aktualizaci nestartuje
« Odpověď #7 kdy: 31. 03. 2014, 07:36:56 »
Nabootuj z instalačky Sabayonu. Najde oddíly na tvém disku a budeš se na ně moct podívat v souborovém manageru.
Pokud máš defaultní instalaci, máš /home (= oddíl stvými daty - bakalářkou) na samostatnám oddíle a ten by měl být nepoškozený.
Napřed si bakalářku zazálohuj a pak spusť znovu instalaci a zvol opravu stávající instalace.
Hlavně zachovej klid  ;-)

Nicco

Re:Sabayon po aktualizaci nestartuje
« Odpověď #8 kdy: 04. 04. 2014, 17:03:01 »
tak jsem to stáhnul, načetl a objevila se mi úvodní obrazovka http://www.linuxexpres.cz/uploads/gallery/detail/2666.jpg ale nevím, jak to mám ted zazálohovat, co mám udělat? Prosím...

Nicco

Re:Sabayon po aktualizaci nestartuje
« Odpověď #9 kdy: 04. 04. 2014, 18:42:51 »
tak jsem to stáhnul, načetl a objevila se mi úvodní obrazovka http://www.linuxexpres.cz/uploads/gallery/detail/2666.jpg ale nevím, jak to mám ted zazálohovat, co mám udělat? Prosím...
tak jsem to stáhnul, načetl a objevila se mi úvodní obrazovka http://www.linuxexpres.cz/uploads/gallery/detail/2666.jpg ale nevím, jak to mám ted zazálohovat, co mám udělat? Prosím...

Nicco

Re:Sabayon linux pomozte
« Odpověď #10 kdy: 04. 04. 2014, 18:44:51 »
Programovacích schopností nebude třeba:)

Zaprvé je určitě nutné zazálohovat data. Nastartujte systém z nějakého LiveCD, moutněte oddíl s daty a někam si všechno potřebné zkopírujte. Pak je možné začít experimentovat a zkusz systém oživit. Pokud bude problém ten oddíl mountnout, zkusil bych na něm pustit fsck. Máte aspoň systém a data na oddělených oddílech?
tak jsem to stáhnul, načetl a objevila se mi úvodní obrazovka http://www.linuxexpres.cz/uploads/gallery/detail/2666.jpg ale nevím, jak to mám ted zazálohovat, co mám udělat? Prosím...

Nicco

Re:Sabayon po aktualizaci nestartuje
« Odpověď #11 kdy: 04. 04. 2014, 18:46:09 »
Nabootuj z instalačky Sabayonu. Najde oddíly na tvém disku a budeš se na ně moct podívat v souborovém manageru.
Pokud máš defaultní instalaci, máš /home (= oddíl stvými daty - bakalářkou) na samostatnám oddíle a ten by měl být nepoškozený.
Napřed si bakalářku zazálohuj a pak spusť znovu instalaci a zvol opravu stávající instalace.
Hlavně zachovej klid  ;-)
tak jsem to stáhnul, načetl a objevila se mi úvodní obrazovka http://www.linuxexpres.cz/uploads/gallery/detail/2666.jpg ale nevím, jak to mám ted zazálohovat, co mám udělat? Prosím...

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sabayon po aktualizaci nestartuje
« Odpověď #12 kdy: 05. 04. 2014, 19:58:46 »
Kristva noho, tak se podivejte, co je pod F5 - Other options, jestli tam je nejaky shell nebo neco, odkud by clovek mohl lezt po disku a zazalohovat, co je potreba. Kdyz jste si vybral Sabayon, mel byste aspon vedet, jak se s nim dela.

Mozna by pro vas bylo jednodussi stahnou si Knoppix, vypalit na CD nebo DVD nebo udelat bootovaci flash. Knoppix obvykle vsechno nadetekuje a nabehne do grafickeho prostredi, kde si naklikate vas disk a zkopirujete, kam se vam zachce.

Jinak netreba dotaz opakovat 4x.

neznam

Re:Sabayon po aktualizaci nestartuje
« Odpověď #13 kdy: 06. 04. 2014, 12:07:20 »
A to je vyhoda windows... V 99% jede nouzovy rezim a kdyz ne, tak se vtdy v baraku najde manik, co za flaau slivovice pomuze.

To je ten duvod, proc jsem vzdy z linuxu presel k windows - v 90% u podobneho problemu reinstall, bo ti s tim nikdo neumi poradit. U windows vetsinou vse vyresis. Osobne jsem nezazil win (od verze 2k), ktery by byl uplne tuhej, ze by ani nesli zalohovat pres nej data

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sabayon po aktualizaci nestartuje
« Odpověď #14 kdy: 06. 04. 2014, 13:48:46 »
A to je vyhoda windows... V 99% jede nouzovy rezim a kdyz ne, tak se vtdy v baraku najde manik, co za flaau slivovice pomuze.

To je ten duvod, proc jsem vzdy z linuxu presel k windows - v 90% u podobneho problemu reinstall, bo ti s tim nikdo neumi poradit. U windows vetsinou vse vyresis. Osobne jsem nezazil win (od verze 2k), ktery by byl uplne tuhej, ze by ani nesli zalohovat pres nej data

No, ja nedavno resil Widle XP, ktere po zapnuti nahodily cernou obrazovku a nic. Zadna hlaska, clovek nema sanci se dozvedet, co se posralo. Linux jsem zatim vzdy opravil. Nemohu ale rici, ze bych to musel delat casto, coz u Widli, minimalne pred XP, bylo trochu jinak. A jak je videt, i XP s klidem zdechnou a ani cloveku nereknou proc.

To, ze vy resite problem v Linuxu reinstalaci, je z vasi neznalosti. U Widli se kolikrat nic jineho neda delat, protoze ani tym MSCE nedokaze zjistit, co se kde posralo.