Program na učení slovíček

Program na učení slovíček
« kdy: 29. 08. 2010, 22:52:48 »
Už jsem zde dostal radu, ale po určité době jsem učení vzdal, nyní bych se k tomu rád vrátil. Ani už nevím, jestli jsem následující problém dříve vyřešil, každopádně nyní bych se mu rád vyhl.
Příklad: mám dvojici slovíček - čj/šj
amable - milý, milá, příjemný, příjemná, laskavý, laskavá
pokud budu překládat z ČJ do ŠJ, tak je to jasné, na celý výraz "milý až laskavá" dám "amable". Ale co obráceně? Když se mi objeví amable a dám jen "milý", dostanu hlášku, že je to chybně. Poradí někdo program, kde se tento problém nevyskytuje? Zkoušel jsem Kwordquiz a parley a obojí to dělá. Možná jen zadávám chybně slovíčka do databáze, třeba stačí místo čárky nějaký jiný oddělovací znak. Poradí někdo?


Jenda

Re: Program na učení slovíček
« Odpověď #1 kdy: 29. 08. 2010, 23:38:20 »
My to děláme stylem
Kód: [Vybrat]
amable - milý
amable - milá
amable - příjemný
amable - příjemná
nešlo by to taky?

vrata

Re: Program na učení slovíček
« Odpověď #2 kdy: 30. 08. 2010, 00:00:30 »
Ja bych na to šel úplně jinak  :)

www.teachme.cz

Re: Program na učení slovíček
« Odpověď #3 kdy: 30. 08. 2010, 07:47:01 »
My to děláme stylem
Kód: [Vybrat]
amable - milý
amable - milá
amable - příjemný
amable - příjemná
nešlo by to taky?
Bohužel nešlo. Protože pak by byl problém obráceně - při překládání ze ŠJ do ČJ. Dostal bych "amable" a nevěděl, jestli mám napsat milá, milý, příjemná, příjemný. Musel bych dělat dvě oddělené databáze :(

Re: Program na učení slovíček
« Odpověď #4 kdy: 30. 08. 2010, 07:47:44 »
Ja bych na to šel úplně jinak  :)

www.teachme.cz
TeachMe vyžaduje:
operační systém Windows 2000/XP/2003/Vista/7


Re: Program na učení slovíček
« Odpověď #5 kdy: 30. 08. 2010, 09:00:42 »
Ja pouzivam s uspechem toto http://mobydict.wz.cz/. Je to napsane v Java, takze to jede bez problemu v Linuxu.

Heliooos

Re: Program na učení slovíček
« Odpověď #6 kdy: 30. 08. 2010, 09:30:54 »
Ja pouzivam s uspechem toto http://mobydict.wz.cz/. Je to napsane v Java, takze to jede bez problemu v Linuxu.

Hm, dobrý tip, chtěl jsem vyzkoušet jVLT, ale tohle vypadá možná ještě slibněji.  :)

Re: Program na učení slovíček
« Odpověď #7 kdy: 30. 08. 2010, 20:58:50 »
Ja pouzivam s uspechem toto http://mobydict.wz.cz/. Je to napsane v Java, takze to jede bez problemu v Linuxu.
Super, díky. Sice KWordQuiz a Parley vypadají "hezčí", ale o to tu asi nejde :). Vypadá to, že účel to splní. Stejně se divím, že na takovou dost podstatnou věc autoři prvních dvou aplikací nemysleli? Nebo jsem jen něco špatně nastavil? každopádně je to už jedno.

Petr Balšánek

Re: Program na učení slovíček
« Odpověď #8 kdy: 31. 08. 2010, 09:16:03 »
Dobrý den,
pokud Vám nevadí program psaný v Javě a to, že nadhodím svou vlastní tvorbu :-D, podívejte se na http://jslovickar.pripojeni.info . Sám jsem kdysi něco podobného hledal a nic mi zcela nevyhovovalo a tak jsem později začal dělat na vlastním programu na výuku slovíček. Docela se mi to rozrostlo a chystám v budoucnu i dost nových funkcí (jen teď není moc času na nich pracovat :-/ ). To, co popisujete to myslím umí. Napsal jsem k tomu i dost podrobnou nápovědu a ta je mimo vyvolání z programu dostupná také online v http://jslovickar.pripojeni.info/napoveda/web_index.html . Perley jsem zkoušel, ale šlo to myslím trochu jiným směrem, než jsem potřeboval já a tak mi to moc nevyhovovalo. U jVLT znám překladatele programu osobně a také jsem program zkoušel. Je to myslím velice povedený kus programu, ale také jde trochu jiným směrem, než jsem potřeboval já. Krom toho jsem se o jVLT dozvěděl až v době, kdy už jsem měl ten svůj program téměř hotový :-D .

JP

Re: Program na učení slovíček
« Odpověď #9 kdy: 31. 08. 2010, 09:36:45 »
Ne presne to, na co se ptate, ale IMHO, jestli se chcete naucit jazyk, jdete na to uplne blbe. Zapomente na uceni slovicek, uchopte slovnik a nejakou dobrou knihu ve spanelstine a ctete, i kdyz to bude drsne a pomale, protoze skoro vsechna slova a gramaticke jevy si budete muset objasnovat ve slovniku a jinde. Uvidite, ze v pulce knihy uz ten slovnik budete potrebovat mnohem mene. Kupte si v trafice DVD s filmy od Almodovara a pustte si je ve spanelstine. V kurzech vas jazyk nenauci.


Verte mi, je to mnohem ucinnejsi, zejmena, pokud jste kurzuvzdorny, jako ja. Prokousal jsem se takto k anglictine, francouzstine a odposlouchal italstinu. Kdybych spolehal na kurzy, umel bych tak pozdravit, o plynne konverzaci bez slovniku v ruce bych si mohl nechat zdat.

MilanK

Re: Program na učení slovíček
« Odpověď #10 kdy: 31. 08. 2010, 13:40:56 »
Zkuste Anki (viz wikipedia), vypadá to na rozšířený systém (jsou verze na androida, věřím, že i na jiná mobilní zařízení).

Původně jsem na WM 6.x testoval LearnWords - má zajímavě pojatou fázi učení (střídá různé styly - učení, výběr ze seznamu, napsat odpověď, atd.), ale nevýhodou je, že psaná odpověď musí být přesně shodná, jinak je to považováno za chybnou odpověď.

Na androida jsem nakonec v záplavě "flash cards" našel ankidroid. Též je možné psát odpovědi a ankidroid barevně vyznačí chyby, ale vyhodnocení (znovu, těžké, dobré, snadné) nechá na uživateli.

V Anki lze volně definovat pole a jejich zobrazení (používám: německy, poznámka, česky; poznámka se zobrazuje za českým ekvivalentem v závorce).

Problém s gramatickými variantami, synonymy, homonymy budete řešit s každým programem - je nutné používat jeden systém - např. jen mužský rod, některá synonyma lze významově rozlišit (krásná (žena), veselý (chlapík), atd.). Nakonec, vyhodnocení bude s Anki jen a jen na vašem čestném přístupu k sobě samému :-)

Re: Program na učení slovíček
« Odpověď #11 kdy: 31. 08. 2010, 15:01:51 »
JP: ale jasně, vím, že z knížky se člověk jazyk nenaučí. Já to ale nechci do práce, ale pouze pro mě soukromě, abych se domluvil na dovolené, jezdím hodně do španělsky mluvících zemí, v Dominikánské republice jsem byl už třikrát a na Vánoce tam pojedu po čtvrté a určitě ne naposledy (dokonce uvažuji o tom se tam na důchod odstěhovat natrvalo). Jinak se tam člověk velmi dobře domluví i německy (Dom. republika byla jedna z mála zemí, která přijímala židovské uprchlíky z Německa, kteří se usadili hlavně na severu v okolí města Sosua.  No a po válce tam zase utíkali nacisti :)  . Takže jsou tam celé německé čtvrti. ) A pak samozřejmě i anglicky, jako ve všech turisticky orientovaných zemích. Ale němčinu umím přece jen o hodně líp.
Ale to jsem trochu odbočil. Mě stačí taková ta "turistická španělština". Až budu mít základy, tak se určitě uchýlím i k těm DVDčkům (a jestli se tam fakt odstěhuji, tak za pár měsíců budu mluvit i když nebudu chtít :D ). Mimochodem španělé mají hrozně zajímavé sci-fi, třeba taková Möbiova smyčka se mi moc líbila. Už jsem docela španělsky uměl, za 2 semestry na vejšce jsem byl schopen napsat jednoduchý dopis a domluvit se. Ale hodně jsem zapomněl.

Petr Balšánek: děkuji, vyzkouším

Re: Program na učení slovíček
« Odpověď #12 kdy: 31. 08. 2010, 17:29:13 »
Petr Balšánek: tak děkuji, ale opět to vypadá, že to pro mě není vhodné. Pokud jsem to správně pochopil, tak je tam možnost pouze 1 tvar pro ČJ a 1+2 tvary pro cizí jazyk a já potřebuji neomezeně tvarů pro oba jazyky (někdy je více synonym v českém jindy v cizím jazyku).
Takže to vypadá že zůstanu u toho mobydict.

Petr Balšánek

Re: Program na učení slovíček
« Odpověď #13 kdy: 01. 09. 2010, 08:37:20 »
Dobrý den. Není to úplně tak, i když oboustranně to není asi zcela tak, jak zřejmě potřebujete. Abych to nepopisoval znovu, vytáhnu Vám tu kus nápovědy (celá tato část je popsána v části nápovědy http://jslovickar.pripojeni.info/napoveda/editace/editace_hlavni.html ):
"Po zadání těchto hodnot v příslušných editačních polích je možné vybrat druh záznamu. Defaultně je předplněn druh Slovo. Je ale možné označit záznam také jako frázi nebo větu. Toto slouží především jako jeden z možných filtrů při zkoušení. Aplikace se ovšem, při porovnávání uživatelem zadaného výrazu a správného výrazu zadaného v lekci, při zkoušení chová jinak k větám a frázím, než-li k záznamům označeným jako slovo.
Pokud se vybere zkoušení z cizího jazyka zpět do češtiny a uživatel tedy zadává hodnotu odpovídajícího českého výrazu, pokud je v editaci lekce zadáno, pro výraz česky, více slov oddělených čárkou, stačí mu zadat jakékoliv z těchto slov. U frází a vět je nutné zadat vždy správně celý výraz."
Nicméně máte pravdu, toto lze pouze směrem z cizího jazyka do češtiny. Ale částečně to Vámi popsaný problém řeší. V podstatě jsem vycházel z toho, že obvykle k jednomu přesnému cizímu výrazu existuje spíše více českých významů. V případě, že potřebuji k jednomu slovu česky více cizích výrazů, obvykle to dávám jako jednotlivé záznamy a rozliším to nějak v poznámce (i když moc často jsem to nepotřeboval, obvykle mi tak stačily ty 3 možné výrazy cizím jazykem), ovšem máte pravdu, že toto není vždy zcela optimální. Zkusím se nad tím více zamyslet a případně časem dodělat další možnosti. V plánu jsem už před časem měl možnost dopsat libovolný počet výrazů cizím jazykem (viz http://jslovickar.pripojeni.info/html/plany.html ). Až bude více prostoru, tak to tam zřejmě ještě dodělám.

Ludva

Re: Program na učení slovíček
« Odpověď #14 kdy: 21. 11. 2010, 09:24:00 »
Ja pouzivam tohle http://driller.luwi.net