Programování: do čeho se pustit?

Programování: do čeho se pustit?
« kdy: 05. 03. 2014, 23:27:58 »
Dobrý den,
chtěl bych zlepšit své dovednosti v programování, ale nevím co progrmovat. Jsou zkušenější začátečník a tak hledám nekoho, kdo by mi pomohl dále rozvíjet sve schopnosti.(např. ruznými zadáními atd.) V současné dobe jsem studentem VS a nejak si nedokazu predstavit o cem je programovani v praxi. Předem díky za jakoukoliv odpověď.
« Poslední změna: 06. 03. 2014, 07:13:54 od Petr Krčmář »


Mirek

Re:Programování
« Odpověď #1 kdy: 06. 03. 2014, 00:00:20 »
Asi by bylo dobré trochu zúžit záběr na to, co tě zajímá. Případně na to, kde znáš nějaké technologie (web, embedded, applikace, databáze, ...).

Re:Programování
« Odpověď #2 kdy: 06. 03. 2014, 00:05:39 »
no, mrkni se na nejakej opensource projekt a zkus ho zacit vylepsovat, pripade kontaktuj vyvojare na IRC, dozvis se, jak se vyuzivaj programovy konstrukce a jaky bezny figle a mozna budes mit i neco, co si budes pak moct dat do CV, az budes zadat o praci

CM

Re:Programování
« Odpověď #3 kdy: 06. 03. 2014, 00:26:11 »
O čem je programování v praxi, co programovat? To je různé. Programovat lze od úrovně obsluhy buněk paměti a vykonávání počítačové instrukce (specializované mikropočítače, robotika; typicky C) po nejvyšší level "lepiče" funkčních komponent (typicky informační systémy - OOP a návrhové vzory a práce s nějakým frameworkem a knihovnami; PHP, Java). Pak tu jsou samozřejmě programátoři oněch frameworků, komponent, knihoven, programátoři, co se věnují složitějším algoritmům, lidé, co se věnují 3D grafice, skriptaři (co ti říká bash?) atd. atd.
Pravý programátor by měl vědět, jak to funguje na nižší úrovni, znát obecné základy. Tzn. strávit pár hodin s C, zjistit, jak funguje DFS/BFS, řadící algoritmy, ... (doporučuji navštívit např. http://www.algoritmy.net)
High-level programování je však o něčem trochu jiném. Správně pochopit a naučit se používat OOP, zvlášť pro člověka, co delší dobu programuje v neobjektovém jazyce, zabere nějaký čas. Samozřemě, že by tomu tak mělo být všude, ale při výuce OOP se velmi dbá na to, aby výsledný kód byl správně strukturovaný, neb správný programátor nepíše kód, který funguje, ale především kód, ve kterém se snadno vyznají ostatní (ono když náhodou nefunguje, tak ho pak snadno kdokoli může opravit). OOP také přichází s pojmem návrhové vzory. Pak je to o studování frameworků, hledání knihoven.

Vyhrazuji si právo na nepřesnosti a gramatické chyby, už je po půlnoci :)

w4rr10r

Re:Programování
« Odpověď #4 kdy: 06. 03. 2014, 00:37:51 »
To záleží na tom, co chceš. /r/dailyprogrammer je super a k tomu se dá přidat se k nějakému projektu.


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Programování
« Odpověď #5 kdy: 06. 03. 2014, 01:09:12 »
(např. ruznými zadáními atd.)

Me by se hodil "filemanger", ktery by krome jmena souboru zobrazoval tagy mp3 a dalsich audio formatu. Samozrejme s moznosti razeni podle libovolneho sloupce, eventuelne podle vic sloupcu - asi by stacily dva. Samozrejme pro Linux. Nejak nic takoveho nemuzu najit.

Sten

Re:Programování
« Odpověď #6 kdy: 06. 03. 2014, 01:30:56 »
Me by se hodil "filemanger", ktery by krome jmena souboru zobrazoval tagy mp3 a dalsich audio formatu. Samozrejme s moznosti razeni podle libovolneho sloupce, eventuelne podle vic sloupcu - asi by stacily dva. Samozrejme pro Linux. Nejak nic takoveho nemuzu najit.

Dolphin umí zobrazovat tagy z hudebních souborů a řadit podle nich

Kozzi

Re:Programování: do čeho se pustit?
« Odpověď #7 kdy: 06. 03. 2014, 11:24:24 »
Dobrý den,
chtěl bych zlepšit své dovednosti v programování, ale nevím co progrmovat. Jsou zkušenější začátečník a tak hledám nekoho, kdo by mi pomohl dále rozvíjet sve schopnosti.(např. ruznými zadáními atd.) V současné dobe jsem studentem VS a nejak si nedokazu predstavit o cem je programovani v praxi. Předem díky za jakoukoliv odpověď.

Tak chtelo by to rict v cem umis programovat, co znas. A nebo pripadne zda mas v planu se ucit nove programovaci jazyky atd.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Programování
« Odpověď #8 kdy: 06. 03. 2014, 12:28:57 »
Dolphin umí zobrazovat tagy z hudebních souborů a řadit podle nich

Jakou mate verzi? V poslednim Lubuntu LTS je verze 2.0, kde nic takoveho nejak nemuzu najit. Neni k tomu potreba nejaky plugin?

Re:Programování: do čeho se pustit?
« Odpověď #9 kdy: 06. 03. 2014, 13:16:04 »
Dobrý den,
chtěl bych zlepšit své dovednosti v programování, ale nevím co progrmovat. Jsou zkušenější začátečník a tak hledám nekoho, kdo by mi pomohl dále rozvíjet sve schopnosti.(např. ruznými zadáními atd.) V současné dobe jsem studentem VS a nejak si nedokazu predstavit o cem je programovani v praxi. Předem díky za jakoukoliv odpověď.

Tak chtelo by to rict v cem umis programovat, co znas. A nebo pripadne zda mas v planu se ucit nove programovaci jazyky atd.

Tak zatím umím jenom v Céčku ale určitě mám v plánu další jazyky.

Mirek

Re:Programování: do čeho se pustit?
« Odpověď #10 kdy: 06. 03. 2014, 13:48:58 »
Dobrý den,
chtěl bych zlepšit své dovednosti v programování, ale nevím co progrmovat. Jsou zkušenější začátečník a tak hledám nekoho, kdo by mi pomohl dále rozvíjet sve schopnosti.(např. ruznými zadáními atd.) V současné dobe jsem studentem VS a nejak si nedokazu predstavit o cem je programovani v praxi. Předem díky za jakoukoliv odpověď.

Tak chtelo by to rict v cem umis programovat, co znas. A nebo pripadne zda mas v planu se ucit nove programovaci jazyky atd.

Tak zatím umím jenom v Céčku ale určitě mám v plánu další jazyky.

Zkus si najít práci "pomocného" junior programátora ve firmě, kde se pracuje alespoň trochu systematicky. Klidně se jim na nějakou dobu nabídni téměř zadarmo a buď na začátku upřímný o svých schopnostech.

Samozřejmě to jen za předpokladu, že sám dáš dohromady zkušební příklady z příruček a učebnic C.

Když budeš dělat na DPČ a budou tě platit jen za odpracované hodiny/případně za hotové úkoly, měli by být vstřícnější, protože s tebou snadno skončí v případě problémů.