Není škoda, že optické disky mizí?

Paulie

Není škoda, že optické disky mizí?
« kdy: 05. 03. 2014, 11:44:13 »
DVD pomalu upadá a BD se pro jistotu ani pořádně neuchytilo. Nevím jestli jen kvůli ceně (Nevím jak je to v bohatých zemích typu Německo/USA, ale já opravdu nedám $50 za jeden film/pár dílů seriálu, protože na to prostě nemám, sorry. $20 by už byla jiná.). Hodně se vkládají naděje do digitální distribuce, ale opravdu máme internet schopný přenést v reálném čase videostream v blu-ray kvalitě o bitrate až 54 MB/s (to je 432 Mb/s)? Na to potřebujete gigabitový ethernet, který dodnes není standardem (i dneska se skoro všude cpe jen 100 Mb ethernet), a navíc ne každý bydlí ve městě v paneláku kde je napojený na superrychlou optickou síť. Jistě může se použít komprese, ale tím zase degraduje kvalita. Pokud máte možnost tak porovnejte někdy obraz ze skutečného BD a nějaký BDrip. Navíc si myslím že optická média ještě pořád v IT světě svoje místo mají. HDD je fajn na data se kterými se pracuje nebo nějakou krátkodobou (ve smyslu že bude brzy zase přepsána novější verzí) zálohu, ale už míň fajn na archivaci dat, kdy se k datům bude vždy už přistupovat jen read-only a to jen občas. Já osobně si myslím že je hodně velká škoda že optická média pomalu odumírají, protože za ně není ekvivalentní náhrada.
« Poslední změna: 05. 03. 2014, 15:16:27 od Roman Bořánek »


xMartin

Re:Není škoda že optické disky mizí?
« Odpověď #1 kdy: 05. 03. 2014, 11:53:32 »
Citace
BD Video movies have a maximum data transfer rate of 54 Mbit/s.

AlYoSHA

Re:Není škoda že optické disky mizí?
« Odpověď #2 kdy: 05. 03. 2014, 12:31:52 »
Je to proste. Prestan pozerat filmy. Budes mat dost casu na uzitocnejsie veci. Nebudu ta trapit hluposti.  Zivot sa da stravit lepsie ako pre bednou.

Karel

Re:Není škoda že optické disky mizí?
« Odpověď #3 kdy: 05. 03. 2014, 12:36:33 »
Jen tak jsem kouknul do nabídky jednoho eshopu:
DVD+R médium: 4.7GB za 8.50kč = 1.8 kč/GB
Blu-ray médium: 25GB za 47kč = 1.88 kč/GB
Externí 2.5" USB3.0 HDD: 1TB od 1780kč = 1.78 kč/GB
Interní 3.5" HDD: 2TB od 2079kč = 1.04 kč/GB

HDD jsou tedy levnější, přitom mnohem vhodnější pro archivaci. Pravda, v trafice si HDD s filmem nekoupím, ale zase si na externí HDD můžu nahrávat i mazat cokoliv kdekoliv. Diskety jsou po smrti, CD/DVD/BD to postupně taky čeká...škoda to není a vývoj jde prostě dál.

Karel

Re:Není škoda že optické disky mizí?
« Odpověď #4 kdy: 05. 03. 2014, 12:39:01 »
BD jeste neumira dej si vyhledat "facebook bd storage"



Paulie

Re:Není škoda že optické disky mizí?
« Odpověď #5 kdy: 05. 03. 2014, 12:44:14 »
Karel: nevím jestli je to mým blbým myšlením, ale u archivu je snad nemožnost smazání/přepsání výhodou, nebo ne?

Karel

Re:Není škoda že optické disky mizí?
« Odpověď #6 kdy: 05. 03. 2014, 12:45:52 »
Jen tak jsem kouknul do nabídky jednoho eshopu:
DVD+R médium: 4.7GB za 8.50kč = 1.8 kč/GB
Blu-ray médium: 25GB za 47kč = 1.88 kč/GB
Externí 2.5" USB3.0 HDD: 1TB od 1780kč = 1.78 kč/GB
Interní 3.5" HDD: 2TB od 2079kč = 1.04 kč/GB

HDD jsou tedy levnější, přitom mnohem vhodnější pro archivaci. Pravda, v trafice si HDD s filmem nekoupím, ale zase si na externí HDD můžu nahrávat i mazat cokoliv kdekoliv. Diskety jsou po smrti, CD/DVD/BD to postupně taky čeká...škoda to není a vývoj jde prostě dál.

jedna vec jsou naklady na medium a druha vec jsou provozni naklady, zatim co cd/dvd/bd muzes nechat ve skryni a "ziskat" data kdy potrebujes disk musis sem tam krmit elektrikou nebo o data prijdes, navic zatim co u spravne skladovaneho dvd/db celkem dlouha tak pevny je disk v prumeru vydrzi 5 let. 

j

Re:Není škoda že optické disky mizí?
« Odpověď #7 kdy: 05. 03. 2014, 12:51:31 »
Boze... kdybys nemlel takovy kraviny ... disk muzes strcit do skrine uplne stejne, a narozdil od placky ho za 5 let prectes. 50% vypalenych placek za 5 let neprectes vubec, a dalsich 20% s problemama...

Atlantis

Re:Není škoda že optické disky mizí?
« Odpověď #8 kdy: 05. 03. 2014, 12:51:46 »
U CD/DVD/Bluray je strašnej problém manipulace s médiem. Jasný, pokud máte 3 média tak není problém, ale vemte si že chcete zálohovat několik TB. A správná záloha se má jednou za čas ověřit. U disku to jen připojíš večer, dáš ověřit data a ráno to je. Disk zase odpojíš a schováš. A teď si představ že máš zálohy na DVD kterých je třeba 50. Budeš muset každý po jednom dát do mechaniky, ověřit, vytáhnout, dát nový....to ti zabere týden.

Karel

Re:Není škoda že optické disky mizí?
« Odpověď #9 kdy: 05. 03. 2014, 13:04:03 »
To Paulie + Karel: není problém udělat i HDD jako read-only. HDD žádné krmení elektrikou nepotřebuje, klidně může ležet roky ve skříni (což mu i prospěje, protože tím odpadá riziko jeho poškození el. proudem). Taky je rozdíl kolik místa ve skříni mi zabere třeba 10TB uložených na HDD a kolik na DVD/BD. Co se týče životnosti dat, tak nevím jak dnes, ale moje zkušenosti s pálenými CD byly takové, že do tří let byla nečitelná asi čtvrtina - optické disky jsou distribuční média a ne archivační.

Re:Není škoda že optické disky mizí?
« Odpověď #10 kdy: 05. 03. 2014, 13:16:48 »
Proc bych mel neco ukladat na opticke disky? na archivaci mam HDD a na vsechno ostatni flashky kdyz uz je dneska treba 32GB za par kacek. A jestli ma rip bitrate nejakych 10mbps ktery ta telka zvladne z ty flashky tak nevidim duvod resit nejak BD
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Není škoda že optické disky mizí?
« Odpověď #11 kdy: 05. 03. 2014, 13:18:30 »
a taky odpoda nutnost pouzivat Disk Explorer Profesional abych si nejdriv nasel pro ktery ze stovky disku sahnout (jeste pred par lety bezna praxe)
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Není škoda že optické disky mizí?
« Odpověď #12 kdy: 05. 03. 2014, 13:24:15 »
Na archivaci plánuju více PC na více místech s více HDD. Archivace = dokumenty, fotky, možná hudba. Než to budu mít pokupě, archivuju (občas) na DVD. Mám i několik let stará (5+) a jdou stále přečíst. Skladuju je nasázená na sobě ve spindlu ve skříni (sucho, pokojová teplota, tma; aniž bych to ta plánoval nebo dělal úmyslně).

Podle mě je nejvhodnější na archivaci pevný disk. Oproti optickým médiím: Vychází levněji, má obrovskou kapacitu, obrovskou rychlost, obrovsky malé odezvy, větší mechanickou odolnost (nepoškrábe se, ale je náchylnější na otřesy), přečíst půjde i za XY let (dodnes mám doma asi 15 let staré disky, které stále jedou).

Optická média mají pro mě význam jen a pouze v distribuci autorských děl, tj. filmy/hudba. V tomhle segmentu je podle mě nic nevytlačí, alespoň ne třeba v nejbližších pěti letech. Ovšem 500 za BD nedám, 100-200 bych dal, s tím nemám problém. Navíc - zkoušel jste někdo koukat na originál BD film na Linuxu? Doporučuju! (problémy jak prase)

Paulie

Re:Není škoda že optické disky mizí?
« Odpověď #13 kdy: 05. 03. 2014, 13:29:08 »
Co se týká těch pevných disků, tak co se stane, když na disk uložím data, pak disk vypnu, schovám do skříně a za deset let vytáhnu? Bude fungovat, nemůže za tu dobu třeba nějak vyschnout mazání v ložiskách? A nemůžou se plotny po takové době nějak samovolně odmagnetovat, stačí jen částečně?

Re:Není škoda že optické disky mizí?
« Odpověď #14 kdy: 05. 03. 2014, 13:33:25 »
a taky odpoda nutnost pouzivat Disk Explorer Profesional abych si nejdriv nasel pro ktery ze stovky disku sahnout (jeste pred par lety bezna praxe)

DEP používám pořád,  :D