Je JavaScript mrtvý?

Je JavaScript mrtvý?
« kdy: 04. 03. 2014, 14:43:41 »
ahoj
pred casom kedy som sa rozhodoval v akom jazyku sa zacnem ucit programovat som si vyberal z pythona a javascriptu.
nakoniec som sa rozhodol pre python, ale veci co bezia na js este stale potrebujem, takze dvere su otvorene.

problem vidim v tom, ze co sa mam vlastne ucit. ci klasicky js alebo google dart alebo microsoft typescript ?
je lepsie ak ja ako neprogramator sa naucit najprv klasicky js a potom hentie alebo radsej hentie a ziaden js ?

alebo ma to vobec buducnost tie nove nahrady ? a preco vlastne vznikli ? js je take smetie alebo preco potom

dik za vysvetlenie


//
Kód: [Vybrat]
http://www.itnews.sk/spravy/produkty/2014-03-03/c161841-microsoft-predstavil-typescript-1.0-rc
« Poslední změna: 04. 03. 2014, 17:52:19 od Roman Bořánek »


Riff

Re:Javascript je mrtvy ?
« Odpověď #1 kdy: 04. 03. 2014, 15:10:20 »
- JavaScript rozhodně mrtvý není. Pokud chceš používat nějaký transpiler jako CoffeeScript nebo TypeScript, tak stejně nejdřív musíš umět JS, bez toho nebudeš pořádně schopný výsledný kód debugovat a nejspíš ani chápat některé konstrukce.

- Nejsou to "náhrady", ale jenom takový mezikrok, který se nakonec stejně převede do JavaScriptu. JS se taky někdy začíná označovat jako "webový assembler".

- Transpilery vznikly z důvodů jako lepší přehlednost, OOP přijatelnější pro programátory přicházející z klasických jazyků, atd. Neznamená to, že by JS byl nějaké smetí, všechno co uděláš transpilerem, logicky uděláš i v JS, když se to do něj převádí ;-)

Každopádně než se pustíš do něčeho podobného, tak bys měl uměj JS jak když bičem mrská.

h7

Re:Je JavaScript mrtvý?
« Odpověď #2 kdy: 04. 03. 2014, 18:25:54 »
TypeScript je hlavně o tom, že v JavaScriptu lze celkem dobře dělat drobné skripty (k tomu byl také navržen), ale dělat v tom rozsáhlé projekty je velký problém. TypeScript tedy zavádí takové ty věci, které jsou pro tvorbu velkých projektů důležité. Zejména zavádí "statickou typovost". Ač je řada zastánců jazyků s dynamickým typováním (tedy typ proměnné, parametru, návratové hodnoty apod. není v době kompilace známý nebo k žádné kompilaci či statické kontrole nedochází), tak velké firmy si potřebu (resp. výhodu) statického typování dobře uvědomují. Ať už Microsoft (C#, TypeScript apod.), tak třeba Facebook (HipHop), Google (Go) apod. Čím větší a složitější projekt, více vývojářů a delší doba vývoje+údržby projektu, tím větší výhodu to přináší (dokumentační funkce, možnost lepší statické analýzy kódu, podpora programování v IDE, ...). MS dělá takové věci jako Visual Studio Online nebo Office Online a to jsou poměrně hodně rozsáhlé projekty. Budou zřejmě přibývat další. Myslím, že TypeScript vzniknul hlavně z důvodu interních potřeb Microsoftu, než že by to byl pro MS nějaký velký business (že by si kvůli tomu někdo koupil VS).

V JavaScriptu tedy uděláš samozřejmě cokoli a u malých skriptů ti to asi bude vyhovovat. Ale u větších projektů tyhle nadstavby nejspíše oceníš.

Bohužel prohlížeče obsahují "interpret" jednoho jazyka - JavaScriptu, místo toho, aby obsahovaly třeba nějaký virtuální stroj, do jehož instrukcí by šlo kompilovat širokou sadu jazyků. V takovém případě by byla jistě nabídka jazyků mnohem větší, jednotlivé části by mohly spolu komunikovat apod. (jako je to třeba v .NETu) a vývoj by šel rychle kupředu, protože by se nemuselo čekat, až danou funkci začnou podporovat všechny prohlížeče uživatelů. V současném stavu tedy je třeba toto obcházet tak, že se generuje JavaScript. Horší je to s podporou ladění, ale to se také zlepšuje.


ZAJDAN

  • *****
  • 2 074
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je JavaScript mrtvý?
« Odpověď #3 kdy: 04. 03. 2014, 23:02:43 »
JavaScript rozhodně mrtvý není naopak...osobně si nedovedu představit web bez použití JS...
frameworky jako JQuery, MooTools a nebo ultra namáklej GreenShock stojí stále zato se naučit
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

Kozzi11

Re:Je JavaScript mrtvý?
« Odpověď #4 kdy: 04. 03. 2014, 23:51:58 »
Tak ve vetsine pripadu souhlasim s tim co uz bylo napsano. Teda az na ten detail ze vsichni nejak vynechali ten podstatny rozdil mezi dartem a typescriptem atd. Narozdil od typescript je dart vlastni jazyk, to ze existuje podpora prepisu do js je spis jen nutna vlastnost pro tento jazyk. Jinak plati vse co bylo napsano. Javascipt je bohuzel stale velmi zivy jazyk. A skoro si dovolim tvrdit ze jeho vyuziti stale roste ackoliv o jeho popularite bych tvrdil mozna opak  ;)


Re:Je JavaScript mrtvý?
« Odpověď #5 kdy: 05. 03. 2014, 00:12:51 »
Taky souhlasím s tím, že využití a používání JS spíš neustále roste. Dokonce mnohá klikátková bastlítka webovek už rovnou vygenerují kód v JS nebo jQ.
Občas je to až na škodu. Jedna banka si ne zcela uvědomila jaké je spektrum jejích klientů, mě trvalo dva dny než jsem si zvykl.

Diskobolos

Re:Je JavaScript mrtvý?
« Odpověď #6 kdy: 05. 03. 2014, 07:58:30 »
Bohužel není mrtvý a dlouho ještě nebude. To bohužel je k vůli problémům s různými prohlížeči. To s větší části úspěšně řeší různé frameworky. I to však bohužel přináší nové problémy (náročnost JS aplikace na klientovi, offline fungování aplikace, atd...). Navíc, ve firemní sféře bohužel stále frčí win XP, resp. IE8 a to je peklo. U prostých webů můžeš na IE8 hodit bobek, u firemních aplikací bohužel ne. Pak je ještě rozdíl v aplikacích pro mobilní zařízení, resp. s platformama. Pokud to má být multiplatformní a má to za něco stát, je to makačka... To však není problém JS, ale jeho implementace v různých prohlížečích.

Riff

Re:Je JavaScript mrtvý?
« Odpověď #7 kdy: 05. 03. 2014, 08:57:26 »
Neviděl bych to nějak tragicky. Dneska už je situace krásná, problém v kompatibilitě představují v podstatě už jenom starší verze zkurveniny od Microsoftu(sorry Laeli, slovo prohlížeč mi v tomhle případě nějak nejde z huby) a ty časem vymizí nebo se budou ignorovat. Novějších verzí se to moc netýká, MS teď není v pozici, kdy by si mohl dovolit házet ostatním klacky pod nohy(i když občas je to ještě trochu bere). Další věc jsou odchylky v mobilních prohlížečích(hlavně mobilní Safari má k dokonalosti daleko), ale to se taky postupně zlepšuje. Za pár let nebude co řešit.

haxor

Re:Je JavaScript mrtvý?
« Odpověď #8 kdy: 05. 03. 2014, 09:11:53 »
Já myslím, že ani jedne z těch společeností jako Microsoft, Google atd. si moc nazvájem ty svoje jazyky podporovat nebudou. Myslím, že jsem někde i četl, že Microsoft třeba nikdy nepřidá podporu pro Dart do Exploreru. Javascript rozhodně mrtvý není a ani nebude.

www

Re:Je JavaScript mrtvý?
« Odpověď #9 kdy: 05. 03. 2014, 09:20:40 »
Javascript je mrtvý už od svého vzniku, na druhou stranu každý kdo se motá kolem webových stránek ho musí znát povinně neboť mrtvola se bude udržovat při životě ještě mnoho a mnoho let, diskuze je zbytečná.

Riff

Re:Je JavaScript mrtvý?
« Odpověď #10 kdy: 05. 03. 2014, 09:34:41 »
Bez nenávistného plivnutí by to nebyla ta správná diskuze o JavaScriptu ::) Ale proč ne, každý se potřebuje čas od času nějak vyventilovat 8)

?

Re:Je JavaScript mrtvý?
« Odpověď #11 kdy: 05. 03. 2014, 10:11:38 »
A kdyže ten mrtvý JS zemřel? Nikdo si toho asi nevšiml ... teda nikdo kromě vás ;-).

Krom toho s postupným nástupem HTML5 se bez JS těžko obejdeme :-P

bydga

Re:Je JavaScript mrtvý?
« Odpověď #12 kdy: 05. 03. 2014, 17:48:58 »
jojo, JS je rozhodně mrtvý nebo umírající jazyk. Akorát jste asi zapomněli na hodně rostoucí oblibu nodejs :P

Re:Je JavaScript mrtvý?
« Odpověď #13 kdy: 05. 03. 2014, 18:25:24 »
node.js je nejaka nadstavba js ? cize nic co by sa musel clovek ucit od piky ?

faker

Re:Je JavaScript mrtvý?
« Odpověď #14 kdy: 05. 03. 2014, 19:10:46 »
Node.JS platforma na pisanie server side casti aplikacii v JS.

JS sa uc len ak chces cely zivot bastlit weby, v opacnom pripade je to strata casu - inde ako na webe tento jazyk nevyuzijes, ak sa chces naucit programovat chod trebars do C++