Vypnutí vstupního zařízení

Pali

Vypnutí vstupního zařízení
« kdy: 02. 03. 2014, 18:45:53 »
Je mozne nejak zakazat input zariadenie (klavesnicu ci mys) na urovni linux kernelu? Teda aby ani v textovom rezime nefungovala (idealne aby aj kernel nic neposielal do /dev/input/<dev>)? Hladam o tom nieco uz dlhsie, ale vsade som len nasiel ako vypnut input zariadenie v X-ku (ci uz cez xorg.conf alebo xinput). Problem je, ze toto riesenie zakaze zariadenie iba v X-ku, v textovom rezime klavesnica (ci mys cez gpm) nadalej ide a to nie je to co chcem.
« Poslední změna: 05. 03. 2014, 20:49:13 od Petr Krčmář »


Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Vypnutie input zariadenia
« Odpověď #1 kdy: 02. 03. 2014, 20:23:50 »
Něco jako vlock?

Pali

Re:Vypnutie input zariadenia
« Odpověď #2 kdy: 03. 03. 2014, 13:35:13 »
Nie. Ja chcem vypnut jedno konkretne zariadenie (identifikovane napr. v /sys/class/input/).

Pavouk106

  • *****
  • 2 400
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Vypnutie input zariadenia
« Odpověď #3 kdy: 03. 03. 2014, 17:18:25 »
Pokud jde o to, aby nefachalo nic (nejen něco konkrétního), zkusil bych rekompilaci kernelu bez podpory klávesnice a myši (a jiných podobných).

Pokud jde o konkrétní zařízení a není to generic (klávesnice/myš), tak by to rekompilací kernelu taky mohlo jít.

Softwarově by to možná šlo přes udev? Jen tak plácám, nevím...

3ugeene

Re:Vypnutie input zariadenia
« Odpověď #4 kdy: 03. 03. 2014, 18:08:12 »
neslo by to nejakym "chmod -R" ?


Pavouk106

  • *****
  • 2 400
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Vypnutie input zariadenia
« Odpověď #5 kdy: 03. 03. 2014, 18:19:02 »
Tazatele by mohlo zajímat toto. Ovšem jestli to funguje třeba i na myš, to netuším...

Pali

Re:Vypnutie input zariadenia
« Odpověď #6 kdy: 03. 03. 2014, 19:42:42 »
Pokud jde o to, aby nefachalo nic (nejen něco konkrétního), zkusil bych rekompilaci kernelu bez podpory klávesnice a myši (a jiných podobných).

Pokud jde o konkrétní zařízení a není to generic (klávesnice/myš), tak by to rekompilací kernelu taky mohlo jít.

Nie, ja chcem jedno konkretne zariadenie zakazat a ostatne nechat aby boli funkcne. Tym by som zakazal vsetky klavesnice a mysi (ci ine zariadenia, ktore pouzivaju konkretny linuxovy driver).

Softwarově by to možná šlo přes udev? Jen tak plácám, nevím...

Tazatele by mohlo zajímat toto. Ovšem jestli to funguje třeba i na myš, to netuším...

Udev co robi je, ze vykonava nejake prikazy (ci zapisuje do /sys/) na zaklade definovanych pravidiel. Takze kym nebudem mat konkretny program co to vypne, udev mi nepomoze. A odstranit uz vytvorene zariadenie v /dev/ tiez nepomozne (vid nizsie). Chcem vediet zariadenie deaktivovat za behu (ako aj povolit neskor).

neslo by to nejakym "chmod -R" ?

Nepomoze, ak uz nejaka aplikacia ma to znakove zariadenie otvorene, alebo ak bezi pod rootom. A patchovat kazdu jednu aplikaciu aby ignorovala /dev/input/daco (podla toho ci chcem mat zariadenie povolne/zakazane) je blbost. A aj tak to nebude fungovat pre klavesnicu v textovom rezime.

Linux

Re:Vypnutie input zariadenia
« Odpověď #7 kdy: 03. 03. 2014, 20:11:11 »
Tak to vytáhni z PC, debko, a nezasírej odborné fórum. Každý potřebuje klávesnici a myš. :)

Pali

Re:Vypnutie input zariadenia
« Odpověď #8 kdy: 05. 03. 2014, 14:57:16 »
Ja sa pytam ako to spravit po SW stranke. Btw, napr. take klavesnice, ktore su sucastou notebooku asi tazko budes odpajat jednoducho... A to ze kazdy potrebuje klavesnicu este neznamena, ze ich potrebuje mat aktivnych N (N > 1).

Mne to prijde ako dost dolezita vec, vediet povedat systemu, ze ma konkretny HW ignorovat/vypnut/nepouzivat.

Pavouk106

  • *****
  • 2 400
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Vypnutie input zariadenia
« Odpověď #9 kdy: 05. 03. 2014, 15:31:56 »
Zkusím nahlas popřemýšlet jiným směrem.

Příkaz lshw tuším vypíše HW počítače a k tomu i informaci, čím je obsloužen (jakým ovladačem). Taky jsou tam informace o výrobci a konkrétním typu zařízení. Nešlo by to pomocí toho? Stejně tak i dmesg mele spoustu informací i když připojím jen pitomou flashku... Předpokládal bych (asi jako Ty), že systému půjde vysvětlit, že konkrétní kus HW má ignorovat.

Pali

Re:Vypnutie input zariadenia
« Odpověď #10 kdy: 05. 03. 2014, 20:33:13 »
No presne o to sa nejak snazim. Ale prave neviem ako mam systemu/kernelu povedat, ze konkretne zariadenie (ktore je jednoznacnej identifikovane v /sys/class/input) ma ignorovat.

Pavouk106

  • *****
  • 2 400
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Vypnutí vstupního zařízení
« Odpověď #11 kdy: 19. 03. 2014, 16:24:04 »
Jen tak jsem si vzpomněl a zkusil trochu google a zase jsem zpátky u myšlenky o použití udev. Koukni se sem, možná by to stálo za zkoušku.