Anketa

Stačí mi pro to abych se naučil programovat kniha z roku 2002?

ANO
0 (0%)
NE
4 (100%)

Celkem hlasů: 4

Naučím se C++ ze staré knihy?

Naučím se C++ ze staré knihy?
« kdy: 01. 03. 2014, 18:45:54 »
Ahoj,

Chci se naučit programovat a mám knihu Naučte se C++ za 21 dní. Která byla vydána v roce 2002, tak nevím jestli mi postačí tato stará verze knihy anebo si mám koupit novější. S programováním teprve začínám, tak nevím jestli se C++ posunul už tolik kupředu a za těch 12 let. Předpokládá že asi ano, ale nevím zda mi postačí ta o 12 let starší verze.


Honťa

Re:Naučím se C++ ze staré knihy?
« Odpověď #1 kdy: 01. 03. 2014, 19:04:46 »
C++ se posunulo, ale v oblastech, kterým porozumíš, až když si přečteš tu knihu  ;)
To C++, které je popsané v tí knize je pořád stejné. Ta kniha podle mně nijak nevyniká, ale na naučení  základů C++ stačí. Za 21 dnů se programovat nenaučíš, já programuju mnoho let a učím se programovat pořád, ale naučíš se hlavní principy a syntaxi.

Waseihou

Re:Naučím se C++ ze staré knihy?
« Odpověď #2 kdy: 01. 03. 2014, 19:05:48 »
Naučíš se jedině sám. Kniha ti možná bude stačit...

Dobré je podívat se sem:
http://www.cplusplus.com/doc/tutorial/

a pak samozřejmě nejlepším kamarádem bude:
http://www.cplusplus.com/reference/

Na těch stránkách je spousta příkladů.

Re:Naučím se C++ ze staré knihy?
« Odpověď #3 kdy: 01. 03. 2014, 19:18:58 »
Děkuji vám za odpovědi a kdybyste pro mě měli ještě nijakou radu, tak budu jen rád. :)

Ips

Re:Naučím se C++ ze staré knihy?
« Odpověď #4 kdy: 02. 03. 2014, 11:59:33 »
S touhle knihou jsem se už setkal a v originále není asi tak špatná, ale její český překlad je (jako u většiny podobných knih) naprosto tragický. Hlavně z důvodu, že se opravdu špatně čte, a také je dost často obtížné pochopit, co tou kterou větou autor originálu vůbec chtěl říct.

Osobně bych doporučil spíš nějakou knihu v angličtině, výborná pro pochopení základů objektového programování je třeba Thinking in C++ od Bruce Eckela, která je i volně dostupná ke stažení. Zastaralost zrovna u C++ vůbec nevadí, protože pro pochopení featur, které jsou v jazyce nové, stejně potřebuješ ovládat tu "starou verzi".

Jinak pokud bys trval na literatuře v češtině (nedoporučuji!), zkus se poohlédnout spíš po dílech českých autorů než po překladech. Např. Miroslav Virius napsal spoustu knih o C++ a nepíše vyloženě špatně.

Každopádně jedna rada na závěr - být tebou bych začal s objektovým programování spíš v Javě nebo C# a na C++ až dodatečně přecházel, protože pochopení některých konceptů C++ pro nováčka v OOP opravdu není jednoduché...

Přeji mnoho štěstí!


Re:Naučím se C++ ze staré knihy?
« Odpověď #5 kdy: 02. 03. 2014, 13:29:21 »
Knihu vlastním už asi 7 let. Stručná odpověď na tvoji otázku je ne. Tato kniha v podstatě popisuje jenom syntaxi a vlastnosti jazyka, ale už neříká nic o stylu programování. Navíc je to kniha poměrně zastaralá vzhledem k novinkám v C++11. Rozhodně ji nedoporučuji kupovat.

Satan

Re:Naučím se C++ ze staré knihy?
« Odpověď #6 kdy: 02. 03. 2014, 14:19:50 »
Ak chces mozem ti poskytnut Slovensku ucebnicu OOP v C++ z roku 1992.

Re:Naučím se C++ ze staré knihy?
« Odpověď #7 kdy: 02. 03. 2014, 15:52:17 »
Díky za rady ohledně té knihy. Anglicky umím celkem dobře. Budu rád, když mi doporučíte nějaké další dobré knihy pro začátek a klidně v češtině, angličtině a slovenštině ;).
  Satane určitě se můžeme nějak dohodnout ;D

Re:Naučím se C++ ze staré knihy?
« Odpověď #8 kdy: 02. 03. 2014, 16:02:59 »
Díky vám už začínám uvažovat o kávě, ale nevím, nevím.  :-\

Radovan.


perceptron

Re:Naučím se C++ ze staré knihy?
« Odpověď #10 kdy: 02. 03. 2014, 18:52:16 »
na ten clanok sa mozete radsej vykaslat, lebo po kaskade prekladov je na urovni "opity stallman zjedol kus loga kitkatu z androida"

originalny je pat rokov stary (original uz len na archive.org: https://web.archive.org/web/20080723052134/http://www.stsc.hill.af.mil/CrossTalk/2008/01/0801DewarSchonberg.html ) a su tam perly typu "Students found it hard to write programs that did not have a graphic interface, had no feeling for the relationship between the source program and what the hardware would actually do, and (most damaging) did not understand the semantics of pointers at all, which made the use of C in systems programming very challenging."

a na zaver konstatuju, ze treba ist robit Adu (hlavne, ze su z AdaCore inc.)  ;)



Pavel Tisnovsky

Re:Naučím se C++ ze staré knihy?
« Odpověď #11 kdy: 02. 03. 2014, 20:01:49 »
na ten clanok sa mozete radsej vykaslat, lebo po kaskade prekladov je na urovni "opity stallman zjedol kus loga kitkatu z androida"

originalny je pat rokov stary (original uz len na archive.org: https://web.archive.org/web/20080723052134/http://www.stsc.hill.af.mil/CrossTalk/2008/01/0801DewarSchonberg.html ) a su tam perly typu "Students found it hard to write programs that did not have a graphic interface, had no feeling for the relationship between the source program and what the hardware would actually do, and (most damaging) did not understand the semantics of pointers at all, which made the use of C in systems programming very challenging."

a na zaver konstatuju, ze treba ist robit Adu (hlavne, ze su z AdaCore inc.)  ;)

Nojo prihrivaji si svuj pisecek (a to dost napadne :-), na druhe strane s dvojici C+Lisp maji pravdu ne?

perceptron

Re:Naučím se C++ ze staré knihy?
« Odpověď #12 kdy: 02. 03. 2014, 20:32:17 »
to je pravda, ak chvalia, tak chvalia rovnako od srdca, ako ked nadavaju :-)

("Seeing a complete Lisp interpreter written in Lisp is an intellectual revelation that all computer scientists should experience.")

zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Naučím se C++ ze staré knihy?
« Odpověď #13 kdy: 02. 03. 2014, 21:23:40 »
Ahoj,

Chci se naučit programovat a mám knihu Naučte se C++ za 21 dní. Která byla vydána v roce 2002, tak nevím jestli mi postačí tato stará verze knihy anebo si mám koupit novější. S programováním teprve začínám, tak nevím jestli se C++ posunul už tolik kupředu a za těch 12 let. Předpokládá že asi ano, ale nevím zda mi postačí ta o 12 let starší verze.

Asi bych doporučil něco novějšího, nejlépe nějaký úvodní text, který pokrývá C++11 (případně i C++14, jejž už překladače také podporují), protože tato nová verze jazyka umožňuje psát mnohem jednodušší a přehlednější kód (výsledkem je pak značně rychlejší učení a méně chyb).