ARM počítač s linuxovou distribucí a HW akcelerací

Ahoj,
posledni dobou se prodava spousta ARM kabicek s Androidem. Rad bych nejaky Andoidi mini PC pouzil jako desktop. Laka me cena a hlavne spotreba.
Ve vsech kabickach jde pouze Android, ovladace na normalni linuxove distribuce se nadaji sehnat. Nefunkcni bluetooth preziju, ale nutne potrebuju ovladac na grafiku s 2D akceleraci (idealne i 3D).
Nevyzaduju svobodny ovladac, zajima me funkcnost.

Planuji to jako emailovy klient, Facebook prohlizec, psaci stroj, nebo klient vzdalene plochy. Flash a prehravani videa nepotrebuju.

Raspberry PI je pomale a malo vykone, navic je potreba koupit zdroj, krabicku a SD kartu. Kabely na vsechny strany...

Doma u televize mam MINIX NEO X5 mini. Jenze tam nejde normalni distribuce a Android je system pouze pro zabavu, na praci to neni. Zkousel jsem pripojit klavesnici a mys, takze to mam vyzkousene.
Ma to: Rockchip RK3066 Dual-Core Cortex A9 (1.6GHz), GPU Quad-Core Mali 400, 1GB DDR3, 8GB NAND Flash, WiFi, Ethernet.

Pak je tu treba cubieboard2, ma obrazy s Ubuntu 12.04 (novejsi ne). Funguje akcelerace? To Ubuntu asi nikdo dal nevyviji.

Pak je tu hromada "HDMI flash disku" v cene 650Kc-1200Kc.

Nasel jsem Ubuntu 11.10, ktere by melo mit HW akceleraci na GK802. Jenze Ubuntu 11.10 je nepouzitelne.

Vite o nejake ARM krabicce s asi 1GB RAM a 2-4 jadrovym CPU, na kterem se da spustit normalni Linuxova distribuce v nove verzi?
Cena asi 600Kc - 2000Kc. Cim min, tim lip :-)

Necekam zadny zazracny vykon srovnatelny s Core i3...
"Kdo v zájmu bezpečí obětuje část své svobody, v konečném důsledku přijde o svobodu i svou bezpečnost."


Re:ARM počítač s linuxovou distribucí a HW akcelerací
« Odpověď #1 kdy: 01. 03. 2014, 14:50:54 »
Nasel jsem MK802IV LE, primo podle vyrobce to ma byt krabicka pro Linux. Ma tam jet Picuntu, ale to pokud se nepletu neumi HW akceleraci: "This device does not support full hardware accelerated video playback, however up to 720p video playback is possible due to the high performance CPU cores which allow software decoding and playback.".

Dalsi zajimava krabicka je CuBox-i2.
2x1GHz, 1GB DDR3, Ethernet za 1400Kc. Ma to akceleraci?

"Kdo v zájmu bezpečí obětuje část své svobody, v konečném důsledku přijde o svobodu i svou bezpečnost."

Re:ARM počítač s linuxovou distribucí a HW akcelerací
« Odpověď #2 kdy: 01. 03. 2014, 14:54:37 »
No, sice to nebude ARM, ale co ty mini-ITX desky s integrovanym celeronem?

http://www.czc.cz/gigabyte-ga-c1037un-eu-intel-nm70/143316/produkt?q-category-id=cu0ufu8o3sgqj8ckrlpgb0a4l6

Re:ARM počítač s linuxovou distribucí a HW akcelerací
« Odpověď #3 kdy: 01. 03. 2014, 14:59:38 »
No, sice to nebude ARM, ale co ty mini-ITX desky s integrovanym celeronem?

http://www.czc.cz/gigabyte-ga-c1037un-eu-intel-nm70/143316/produkt?q-category-id=cu0ufu8o3sgqj8ckrlpgb0a4l6

Znam, doma mam DN2800MT.
Je to drahe, pred 2 lety jsem za ni dal asi 3000Kc. Potrebuju ramky, disk, zdroj, krabici. A spotreba se neda s ARM srovnavat.
"Kdo v zájmu bezpečí obětuje část své svobody, v konečném důsledku přijde o svobodu i svou bezpečnost."

r23

Re:ARM počítač s linuxovou distribucí a HW akcelerací
« Odpověď #4 kdy: 01. 03. 2014, 15:11:18 »
Něco na procesoru i.mx6, měl by běhat v ubuntu dobře i s GPU.


peter

Re:ARM počítač s linuxovou distribucí a HW akcelerací
« Odpověď #5 kdy: 01. 03. 2014, 16:32:18 »
Otázka je, čo si má človek predstaviť pod pojmom 3d akcelerácia. Tie minikrabičky zvládajú obvykle len OpenGL ES, a to neobsahuje kompletnú podporu pre hranie hier alebo 3d desktop. Výnimka z tohoto je možno Tegra, ale jej zariadenia sa za účelom šetrenia elektriky počas svojej životnosti asi nesplatia.

Mimochodom, existujú zariadenia schopné dual bootu. Ak by bolo treba akceleráciu, tak sa to dá prepnúť do Androidu.

andy

Re:ARM počítač s linuxovou distribucí a HW akcelerací
« Odpověď #6 kdy: 01. 03. 2014, 19:54:07 »
Citace
Planuji to jako emailovy klient, Facebook prohlizec, psaci stroj, nebo klient vzdalene plochy. Flash a prehravani videa nepotrebuju.
"
Na toto ti nestaci android? Tieto vsetky veci zvladam cez mobil (teda okrem psaciho stroje..).

Ystrem


Re:ARM počítač s linuxovou distribucí a HW akcelerací
« Odpověď #8 kdy: 01. 03. 2014, 23:25:42 »
Citace
Planuji to jako emailovy klient, Facebook prohlizec, psaci stroj, nebo klient vzdalene plochy. Flash a prehravani videa nepotrebuju.
"
Na toto ti nestaci android? Tieto vsetky veci zvladam cez mobil (teda okrem psaciho stroje..).

Nestaci. Android je vyborny na mobily a tablety, ale na PC je absolutne nepouzitelny.
Zkousel jsem pripojit USB klavesnici a mys a par hodin s tim pracovat - nepouzitelne.

Webovy prohlizec se bez hrabani rukama temer neda pouzivat.
Dobry kancelarsky balik neexistuje. Jasne, na Marketu jich je hodne. Ale vsechny jsou na otevreni a rychle precteni docx na tabletu. Ja potrebuju kancelarsky balik na beznou praci. Open/LibreOffice. To na Andoidu neni (jeden port je, ale po vyzkouseni ho muzu oznacit jako k praci zatim nepouzitelny).

Krabicka ma USB, rad bych tedy pripojil flash disk, tiskarnu, skener, webkameru,... Jak to udelam na Andoidu?


A co neco takoveho ? U toho RK3188 jde nahrat linux primo na flash pamet a prepsat android pokud chcete :]
Neco takoveho jsem mel na mysli. :-)
Jenom mam strach z HW akcelerace grafiky: "This image is based off of Picuntu RC2.2 and then upgraded to RC3 including the current partial Mali HW Acceleration support"
Mas zkusenosti s Picuntu? Jak moc je vyvijene/stabilni/bezpecne?
"Kdo v zájmu bezpečí obětuje část své svobody, v konečném důsledku přijde o svobodu i svou bezpečnost."

JSOB

Re:ARM počítač s linuxovou distribucí a HW akcelerací
« Odpověď #9 kdy: 02. 03. 2014, 09:41:52 »
Tak ja jsem si z Ciny objednal ten RK 3188 i vyse zminovany Cubieboard2. Bohuzel na testovani mam malo casu. Ale do Cubieboardu jsem dal na SD karte distribuci Cubieez a je to vazne docela svizne. Pri testu fglrx se ozubena kola pekne toci. :-)
Bohuzel se mi nepodarilo rozjet sit ani po editaci /etc/network/interface. Myslim posledni verzi zalozenou na Wheezy 7.3.
Pak jsem flashnul nejaky Cubieez primo do NAND. Tam uz byl network manager a sit jela. Ale nejak neslo nainstalovat mysql. Chci to na server tak je to pro me dulezite. Vice jsem to jako desktop nezkoumal. Koupil jsem ho na seeestudio.com za 65 dolaru.
Ted tam jdu flashnout lubuntu server a snad tam pojede co potrebuji.
Az bude cas tak se vrhnu na to 3188. Distibuce Linaro by mela podporovat i MALI400 tak uvidime. Jen kdyz jsem na to lehce koukal tak jsem nepochopil jak to tam dostat.

nano

Re:ARM počítač s linuxovou distribucí a HW akcelerací
« Odpověď #10 kdy: 02. 03. 2014, 10:06:59 »
Ja mam wandboard quad (http://www.wandboard.org)
Ubuntu ma mat podporu 3D a aj yocto s Qt5 vypada ze ma :
http://www.wandboard.org/index.php?start=5
Akurat ze to ma starsie jadro (3.0), ale su navody ako novsie jadro skompilovat.
Len ja pouzivam arch lebo ubuntu nemal podporu OpenVPN.

Ystrem

Re:ARM počítač s linuxovou distribucí a HW akcelerací
« Odpověď #11 kdy: 02. 03. 2014, 14:22:27 »
Ještě bych doporučil se podívat sem https://www.miniand.com/products/Radxa%20Rock%20Dev%20Board, mám v plánu pořídit, ale až půjde cena dolů.

Nebo něco jiného na videu to vypadá celkem svižně.
https://www.miniand.com/products/GK802%20Android%20Mini%20PC , recenze http://www.minitvstick.com/blog/zealz-gk802-review/

Ystrem


Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:ARM počítač s linuxovou distribucí a HW akcelerací
« Odpověď #13 kdy: 04. 03. 2014, 14:14:59 »
No, sice to nebude ARM, ale co ty mini-ITX desky s integrovanym celeronem?

http://www.czc.cz/gigabyte-ga-c1037un-eu-intel-nm70/143316/produkt?q-category-id=cu0ufu8o3sgqj8ckrlpgb0a4l6

Znam, doma mam DN2800MT.
Je to drahe, pred 2 lety jsem za ni dal asi 3000Kc. Potrebuju ramky, disk, zdroj, krabici. A spotreba se neda s ARM srovnavat.

Ta deska s Celeronem (mám ji doma):
+ výkon (výkon na jádro je stejnej jako u i5-750), s Atomem je to naprosto nesrovnatelný, tohle je dělo jak sviňa (navíc "skoro zadarmo")
+ architektura (OS bez problémů jakejkoliv)
+ možnost rozšíření (RAM, disky, 2xGbit LAN, PCI)

+- grafika Intel HD (či co), běžící na 1000 nebo 1050 MHz (nechci teď kecat), skutečnej výkon mi není znám, používám to bez grafickýho výstupu...

- spotřeba, s 1x 2,5" HDD (starým 7 let) a 80+ Gold zdrojem jsem na 22,2W v klidu, jedna LAN aktivní; v plný palbě (tj. obě LAN využitý, CPU nadoraz) je to kolem 35W, při přehrávání pomocí DLNA (kdy tahle deska je server...) je to kolem 27-28W, při klidu a využití obou LAN je to na 22,7W
- velikost
- cena (ani ne tak desky, ta je za 1800, jako spíš HW kolem a celkem; to dělá nějakých 5 tisíc)

Martin

Re:ARM počítač s linuxovou distribucí a HW akcelerací
« Odpověď #14 kdy: 04. 03. 2014, 14:50:16 »