Digitalizace VHS a kinofilmu

Vojta

Digitalizace VHS a kinofilmu
« kdy: 01. 03. 2014, 07:59:15 »
Ahoj,

máte někdo zkušenosti s digitalizací VHS a kinofilmů? Můžete mi něco doporučit?
Terratec GRABSTER AV350MX zatím jsem narazil na tohle. Nemáte s tím někdo zkušenosti nebo případně s něčím jiným?

Díky za odpovědi
Vojta


Jenda

Re:Digitalizace VHS a kinofilmu
« Odpověď #1 kdy: 01. 03. 2014, 09:14:31 »
Já a kamarád jsme si koupili EasyCAP grabber za $10 z DealExtreme. Přišly dvě stejné krabičky, ale jedna v Linuxu funguje a druhá ne. A taky to má mizerný zvuk, což lze vylepšit tím, že zvuk grabneš ze zvukovky. Za tu cenu…

Jirka1

Re:Digitalizace VHS a kinofilmu
« Odpověď #2 kdy: 01. 03. 2014, 09:23:09 »
Pro digitalizaci VHS spíš doporučuji DVD/HDD rekordér. Nahraji na HDD, sestřihnu začátek a konec a přenesu na DVD. Jen nefunguje, pokud nahrávku někdo zabezpečil Macrovision ochranou - občas to firmy dělající na zakázku třeba záznamy z maturiťáku používaly. U těhle jednoduchých PC krabiček bývají často problémy, když je ve vstupním signálu porušená synchronizace. Což je u VHS častý jev, třeba při přechodech z jedné nahrávky do druhé. Použitelná také byla DV kamera s povoleným AV in, ale to není moc běžná záležitost.

monitor

Re:Digitalizace VHS a kinofilmu
« Odpověď #3 kdy: 01. 03. 2014, 10:03:27 »
Easy cap grabber:
vraj su toho 4 druhy, s rovnakym nazvom a krabickou, ale inymi chipset-mi :-)

Tu je navod, ako ich skusit rozlisit, a rozchodit pod Linuxom...

http://www.linuxtv.org/wiki/index.php/Easycap
ale ozaj, niektore, hlavne ten posledne nefunguju uplne bezproblemovo...

Re:Digitalizace VHS a kinofilmu
« Odpověď #4 kdy: 01. 03. 2014, 14:05:48 »
Jestli mas v pocitaci PCI, tak si kup starou analogovou televizni kartu. Na Aukru je prave za 69Kc.

Sam jsem kdysi pouzival "Leadtek Winfast TV2000 XP Expert", mozna ji nekde jeste mam.
Ma analogovy vstup a v linuxu chodi bez problemu.
http://surplusandparts.com/images/LEADTEK-WINFAST-TV2000-XP.jpg
http://www.czc.cz/leadtek-winfast-tv2000-xp-expert/24775/produkt

Pripadne si porid cinskou krabickou za par dolaru z eBay, ale nemas zaruku, jestli pujde v linuxu.
"Kdo v zájmu bezpečí obětuje část své svobody, v konečném důsledku přijde o svobodu i svou bezpečnost."


technomaniak

Re:Digitalizace VHS a kinofilmu
« Odpověď #5 kdy: 01. 03. 2014, 17:16:15 »
Ta analogova WinFast karta není úplně ono. Sám ji mám a přenos videa neproběhne úplně kvalitně. Rozdíl je skutečně obrovský až tak ,že jsem ty digitalizované záznamy smazal a další pokusy s ní vzdal. Ale třeba tobě to půjde ...

Fantomas

Re:Digitalizace VHS a kinofilmu
« Odpověď #6 kdy: 01. 03. 2014, 22:00:38 »
souhlasim s technomaniakem, sam jsem pres tv kartu prevadel desitky videokazet, da se to udelat celkem kvalitne, ale pak jsem videl vysledek nejake specificke krabicky s vlastnim softwarem za patnactset a neda se to srovnat, tv karta prohrava na cele care. Pres krabku je vysledek naprosto perfektni, akorat nevim pres jakou presne, ale muzu se poptat.

brk

Re:Digitalizace VHS a kinofilmu
« Odpověď #7 kdy: 02. 03. 2014, 08:54:32 »
Fantomas: To by mě docela zajímal nějaký objektivní test. Aby to nebylo tak, že domácí kutil použije deset let starou TV kartu a dvacet let starý videorekordér, který ani ve své době nebyl žádná špička, kabely se zoxidovanými konektory, ... a ten, kdo se digitalizací zabývá aktivněji si krom krabičky k tomu určené pořídí i nějaký ten kvalitnější zdroj signálu a pak se chvěje chvála na krabičku.

Fantomas

Re:Digitalizace VHS a kinofilmu
« Odpověď #8 kdy: 02. 03. 2014, 09:44:29 »
brk: na objektivni test nemam cas a ja bych to takhle nedramatizoval. To co uvadis je trochu extrem, kdyz nekdo bude stahovat film, tak urcite nebude pouzivat starou mono sunku. Ale ja muzu mluvit pouze za sebe, karta stara pet let od leadtek, bezne hi-fi video panasonic, kabely v pohode, obraz na stare vhs uz samozrejme nic moc, ale stejny zaznam vypadal pokazde jinak. Me to stalo hodne casu a pokusu, zkousel nekolik programu vcetne placenych a vysledek se nedal srovnat s tim, co moje kolegyne sama dokazala bez spetky znalosti, jenom vsechno propojila, pustila a v jednom programu dala start a stop. Takze ja bych doporucoval krabku (nebo spise nedoporucoval bych karty winfast), uz kvuli celkem dobreho original softu, coz byl asi nejvetsi kamen meho urazu. Kvalita prehravace v tomto pripade nemohla hrat velkou roli, vim co jsem pouzil ja a kolegyne doma urcite nemela nejaky extra prehravac za velke penize. Aha, zapomnel jsem dodat, ze vsechno bylo zkouseno na windows. Pokud tazatele zajima linux, pak muze pouzit cokoliv, kde rozjede v4l2 a pres mencoder to stahne do kompu, ale to uz je celkem slozite.