Rozvíření pracovního trhu pro vývojáře

koss43

  • ***
  • 120
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Rozvíření pracovního trhu pro vývojáře
« kdy: 25. 02. 2014, 08:49:45 »
Tak trošku uvažuji o tom, že bych rozvířil zatuchlé vody českého pracovního trhu. Proč? Zatím mi přijde, že při shánení práce veskrze existují dvě možnosti

  • LinkedIn
  • Jobs.cz

Každá z těch možností má své klady i zápory. Výhoda jobs.cz je podle mě v rychlosti sehnání práce, rozpošlete pár životopisů, oběhnete pár pohovorů a hotovo. LinkedIn je zase fajn, když už job máte a poohlížíte se po něčem lepším.

Kde z pozice ajťáka a mých zkušeností vidím slabiny obou dvou řešení je to, že se příliš točí kolem životopisů a nejsou pro uchazeče anonymní. Všiml jsem si tak trošku, že se rozmáhají řešení s různými testy, ale to mi taky přijde dost mimo, protože ty testy sežerou třeba 10 hodin času, může je udělat někdo za vás atd... Také furt nejsou anonymní - tj. kdokoliv si vás může vyhledat a vidět, že sháníte práci, včetně vašeho aktuálního zaměstnavatele.

Mě napadlo udělat něco jako prezentaci zdrojových kódů, ty sice taky můžete zfalšovat, ale když přijdete na pohovor, ztěží ty konstrukce bez patřičných znalostí vysvětlíte. To samozřejmě umožňuje už i LinkedIn, například tam dáte link na GitHub. Problém stále vidím i trošku v té neanonymitě. Mnohem raději bych viděl, kdyby se lidé nabírali podle ukázek zdrojáků třeba bez zveřejnění životopisu (ano, ten by se mohl postupem času dodat) než aby to fungovalo jako na LinkedIn, kde si blbej HR rekruiter dá do vyhledávacího políčka Java, a studentík si tam dá taky Java a vyjede jim shoda  ;)

Moje otázka zní, jak byste vylepšili pracovní trh pro SW developery vy? Co vás na aktuálním stavu štve, co byste chtěli zlepšit, a do čeho byste se sami zaregistrovali?
« Poslední změna: 25. 02. 2014, 12:35:46 od Petr Krčmář »


A ty bys nekoho nabiral anonymne?
Děkuji za možnost editace příspěvku.

koss43

  • ***
  • 120
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Myslím, že firmy běžně nabírají lidi přes personálky a taky jejich jméno a kontakty do poslední chvíle nevědí.

OMG

Mnohem raději bych viděl, kdyby se lidé nabírali podle ukázek zdrojáků třeba bez zveřejnění životopisu (ano, ten by se mohl postupem času dodat)

Sorry, ale tohle jsou základy racionálního uvažování.
Prvně udělám takový test, který je co nejlevnější a řekne mi co nejvíc. Čili má nejlepší poměr získané informace ku ceně (cenou je tady obvykle čas). Další časově nákladnější testy dělám jenom tam, kde mám dobrou predikci z prvního testu.

A při vybírání zaměstnance je prostě tím levným testem životopis. Tam se dozvím jaké má člověk vzdělání, odkud je, co o sobě tvrdí, že umí za technologie, jaké jazyky atd. Pro koho, na jaké pozici a co dělal. Jaké může doložit reference a případné certifikace. A většinou se tam dá i odhadnout, co asi bude chtít dělat.

U těch, kteří životopisem aspoň trochu pasují, do dané pozice má cenu koukat na kód - což je šíleně časově náročné - a musí to dělat zkušený programátor, jehož čas pak chybí na projektu. A i tak se stihne podívat sotva na jeden projekt/jednu technologii.
Až budeš maličko zkušenější java programátor, tak důležitou položkou ve tvém životopise bude jak zkusšený jsi se kterými konkrétními frameworky/technologiemi. Takže vlastně chceš, aby místo toho, aby zaměstnavatel mrknul na tvé CV a za 10 sekund viděl, jestli to odpovídá, tak aby řekl nějakému seniorovi - projdi všechny tyhle ukázkové projekty tohohle člověka (těchto všech lidí) a koukej, jestli umí junit, hibernate, maven, a aspoň základy liferaye.

Sám správně píšeš, že ani kód není všechno. Stejně je potřeba se o tom kódu bavit - a já dodávam, že je hlavně potřeba se bavit o tom, co v tom kódu není.

CV je prostě základní kontakt pro tvého budoucího zaměstnavatele. Snaž se, abys tam měl co napsat, nesnaž se to změnit.


A ještě reakce na poslední příspěvek: No tvé jméno a mail/telefon je opravdu to, co zaměstnavatele zajímá až nakonec, až ho zaujmeš tím ostatním v životopise. :-D

koss43

  • ***
  • 120
    • Zobrazit profil
    • E-mail
OMG: Dobré poznámky, takhle jsem nad tím nepřemýšlel. Trošku problém CV vidím v tom, co tam vlastně všechno uvést, když tam člověk vypíše jenom klíčová slova, tak to není rozhodně ideální, protože tam může chybět náplň práce, velikost týmu apod... Ale to už je o strukturování CV.

Další věc je, že CV se moc nehodí pro Juniornější pozice, ale to je zase věc strukturování, místo praxe uvést třeba tebou zmíněné vzdělání a certifikace. Takže ano, asi by tam to CV být mělo, otázkou už zůstává, jak by vlastně mělo vypadat?

Další věc je ta, že to CV podle mě může být beze jména a kontaktních údajů a v základů trošku osekané, čímž by se dalo úplně věřejně vystavit na internetu, samozřejmě pak kdyby zaměstnavatel kliknul já jsem "Firma s.r.o." a zajímá mě tvoje kompletní CV, tak by ho ten člověk mohl zpřístupnit včetně údajů atd. Něco jako connect na LinkedIn...

Co se týká zdrojáků, to by možná chtělo nějakou stěnu jako na Facebooku, kde by ti lidé mohli klást dotazy a daný člověk by je zodpovídal.

Otázkou je, jestli je tohle nejlepší způsob, ale to už ponechám na vás. Další nápady si samozřejmě rád poslechnu.


asi takhle: zdrojak je az na velmi spodnich pozicich toho co te zajima u potencialniho zamestnance. U juniorskych pozic je prave zivotopis to nejlepsi co ten clovek muze dat - opet te nezajima jaky pise kod, ale uplne neco jinyho.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

koss43

  • ***
  • 120
    • Zobrazit profil
    • E-mail
to_je_jedno: Jak by konkrétně měl vypadat životopis takového juniora, když nemá praxi?

zajima me co studoval, zajima me jestli je maminčák, zajima me jestli je to tlusty vepr sedici na fb nebo aktivni clovek. zajima me jak dlouho od skoly sedi na pracaku. vychovat si ho stejne musim tak me je jedno jak kodi

pokud ma zdrojaky tak at je pichne na github, neni problem to proletnout, ale nelze na tom postavit zamestnavani lidi.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

koss43

  • ***
  • 120
    • Zobrazit profil
    • E-mail
To by mě zajímalo jak z životopisu vyčteš, jestli to není mamánek :-) Taky to, že je to vepř sedící na FB, co si budeme povídat, hodně lidí v IT má pár kilo navíc, třeba i David Grudl... Takže bys tam chtěl mít fotku, nooo to mi přijde logické, :-)

?

zajima me co studoval, zajima me jestli je maminčák, zajima me jestli je to tlusty vepr sedici na fb nebo aktivni clovek. zajima me jak dlouho od skoly sedi na pracaku. vychovat si ho stejne musim tak me je jedno jak kodi

pokud ma zdrojaky tak at je pichne na github, neni problem to proletnout, ale nelze na tom postavit zamestnavani lidi.
Tak ještě jednou. Co tě zajímá u juniora, když to není kód? Tvá kritéria nedávají moc smysl..

clovek do tymu to nejsou jen cisla a kod. spoustu veci o sobe ty lidi do zivotopisu napisou sami - at uz cilene nebo nevedomky. a ano, pokud je nekdo napriklad z valasska a studoval v praze a tam se hlasi o praci tak nejspis nebude mamánek. stejne tak kdyz tam nekdo napise ze treba rok cestoval po svete. jak psal omg - nejsou to informace rozhodujici, je to uvodni filtr.

Je evidentni, ze Ty mas problem sehnat job a myslis si, ze mas skvely kod a ze je nespravedlive, ze ty lamy co neumi napsat carku tak maji prednost. Mozna si tady z toho co jsme psali preberes proc to tak je.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Junior? Kod je nepodstatny, stejne si ho musim vychovat. Vzdelani muze(ale nemusi) byt dobrym predpokladem. Zajima me jeho motivace treba.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

A jinak vetsinou ti staci prumerni programatori. Jsou to jen delnici. Spickovy programator ktery nebude schopen spolupracovat v tymu je ti k nicemu.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

koss43

  • ***
  • 120
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Je evidentni, ze Ty mas problem sehnat job a myslis si, ze mas skvely kod a ze je nespravedlive, ze ty lamy co neumi napsat carku tak maji prednost. Mozna si tady z toho co jsme psali preberes proc to tak je.

Teď přesně nevím, jestli jsi reagoval na mě nebo na "?". Co se týká mě, tak já problém job sehnat nemám, a třeba tvůj požadavek o cestování splňuji v pohodě, žil jsem v zahraničí.

Moje otázky spíše směřují jinam, chtěl jsem se zeptat, zda-li existuje metoda jak zlepšit pracovní trh pro SW vývojáře. Už tu pár myšlenek padlo a já je beru jako přínosné, nijak nevyvracím nutnost CV, uznal jsem, že jsem to podcenil a argumenty mi přišli pádné. Kvůli tomu se do mě nemusíš navážet...

OMG

to_je_jedno: Jak by konkrétně měl vypadat životopis takového juniora, když nemá praxi?
No ty hledáš práci jako junior javista, ale jinak administruješ linux? Tak tam tu administraci rozepiš  - třeba s důrazem na to, že hodně píšeš skripty. I když tohle se většinou píše do motivačního dopisu, tak ve tvém případě bych napsal na konec CV něco jako motivační doložku, kde objasníš, proč chceš dělat vývojáře a jak si myslíš, že ti znalost adminování v tom pomůže.

Jinak tam samozřejmě uvedeš všechny online kurzy, co jsi absolvoval. Napíšeš tam všechna vždělání která jsi absolvoval - a vypíchneš tam programátorské předměty, které tam byly.

Dáš tam odkazy na své hobbyprojekty, které děláš. Je fajn mít nějakou aplikaci (třeba webovou, ale to je víceméně fuk), která bude něco jednoduchého (ale skutečného!!!) dělat (něco co budeš předstírat, že je tobě užitečné). A bude ukazovat, že umíš nejenom kódovat, ale nasadit a udržovat aplikaci. Čili samozřejmě zdrojáky budeš mít v nějakém verzovacím SW. Třeba použiješ jiný buildovací SW. Do databáze můžeš přistupovat přímo i přes nějakou ORM vrstvu (to se může třeba přehazovat v konfiguráku).
Ale klíčové bude spíše textově prezentovat: Mám aplikaci, která dělá to a to, používá tyhle a tyhle technologie. To si totiž někdo přečte a bude se mu to líbit. Jestli se tomu někdo bude dívat do zdrojáků - to už zdaleka tak jisté není.