2,5" black HDD do domácího serveru

Tom Liberec

2,5" black HDD do domácího serveru
« kdy: 24. 02. 2014, 00:21:39 »
U disku je na lan-shopu.cz napsáno,  že je na něj 5 let záruka. Je to reálné? Má to fungovat 24/7 ,  požadavek mám aby šlo dřív háje to ostatní.
Je to WD7500 BPKX  750 GB.
Bude to kvůli spotřebe v Zotacu Zbox. Kdosi ze Slovenska si to koupil k TV ale nevím jestli psal co do toho dal za disk.

Nebo máte jiné doporučení co do toho za HDD v podobné ceně ?  Primárne na tom pojede web server. Připadne zkusim jak klikací ISP, co zvládnu a co zvládnu přikázama.



« Poslední změna: 24. 02. 2014, 12:57:49 od Petr Krčmář »


Jimm

Re:2,5 palce black HDD do domácího serveru.
« Odpověď #1 kdy: 24. 02. 2014, 00:44:53 »
1) toto není serverový HDD
2) nikdy vám nikdo nezaručí co ten disk přesně vydrží a kdy odejde
3) na serveru JEDINĚ do raidu a i přes raid dělat zálohy
4) nejsem si jist ani otázkou

Bla

Re:2,5 palce black HDD do domácího serveru.
« Odpověď #2 kdy: 24. 02. 2014, 00:50:08 »
Na disk dáš loader, který nahraje obsah do RAMDISKU, ona bude stačit i 4gigovka, 2 giga na ramdisk, zbytek na ram.
Ať z ní jede všechno včetně databáze, pokud tam nějakou budeš mít.

Disku nastavíš pravidla na úspání:
12:00 až 24:00 po 240 minutách jinak po 60-ti

A neměl by být problém.
Určitě bych ho nechával chrápat, black nejsou špatné disky, ale je zbytečné, aby se dřel a paměť flákala.

Bla

Re:2,5 palce black HDD do domácího serveru.
« Odpověď #3 kdy: 24. 02. 2014, 00:54:18 »

Tom si plní quotu, prostě sem rád píše a už to staví asi rok, konečně si něco vybral a má to jen na hraní, pokud mu to budeš rozmlouvat, nikdy si nezačně hrát a zbytek života stráví řešením, co si teda pořídit a proč nechci VPS.
Ať si pohraje, něco se naučí, chvíli by mu to mohlo vydržet.



Jimm

Re:2,5 palce black HDD do domácího serveru.
« Odpověď #4 kdy: 24. 02. 2014, 01:05:44 »
Jo, všiml jsem si, ovšem myslím si že je jedno jestli mu to zde lidé posvětí nebo rozmluví, stejně z toho nic nebude. :)
O běhu serveru z ramdisku slyším věru poprvé, mohu se zeptat jak se řeší při uspaném hdd a běhu z ram power loss a tedy ztráta db? Tak trošičku mi to připadá jako totální nesmysl, ale třeba mě vyvedeš z omylu. :)


Tom Liberec

Re:2,5 palce black HDD do domácího serveru.
« Odpověď #5 kdy: 24. 02. 2014, 02:14:14 »
Podle sebe soudim tebe?  Zatim to jede s flešky.  Disk bude tenhle týden.  VPS bude taky.  Mám navíc tak, že to hrani ma dost jasný cíle.
RAM disk jsem pouštěl v roce1992. Na DOSu pak jsem si omylem smazal C: systémový disk s tím, že mažu RAM disk.

Takže mi radíte abych vzal spíš nějaký disk co k nim uvádějí, že jsou do NASU? Red ?    Nějakou zálohu za to mužu dát,  mám usb3 WD  a NAS 3TB, Nemá to víc SATA než jednu. NAS má vyhodu že je schopen RAID 1 a jde restarovat i mobilem.
 
Co jsem viděl vyložene disky inzerovane jako serverové to byly zcela jiný ceny. Na Alze mi to do porucuje nejaky  500 GB Seagate Video s toho nejsem moudrej vubec.
Xeon stavím dál nemusíte mit nikdo obavy. Ovšem z voziku se ty SW a HW rychlíky špatne stíhají navíc bez možnosti rozběhu,  čimz myslím třeba alespoň 14 denni kurz v tom co bych potřeboval.

Re:2,5 palce black HDD do domácího serveru.
« Odpověď #6 kdy: 24. 02. 2014, 07:58:08 »
Co kdyby mi někdo ze zkušených poradil. Rád bych si ten disk na Alze objednal do oběda.

Jimm

Re:2,5 palce black HDD do domácího serveru.
« Odpověď #7 kdy: 24. 02. 2014, 08:24:16 »
Třeba je to jen mou omezeností, ale jak že zní ta otázka??? Ne, serverový HDD to není a ani kdyby byl, NIKDO ti neřekne že neodejde.

Tom Liberec

Re:2,5 palce black HDD do domácího serveru.
« Odpověď #8 kdy: 24. 02. 2014, 08:35:40 »
Otázka nyní zni black nebo red?  Už jsem byl u reklamace WD u výrobce.
Právě proto jsem se ptal jestli je pět let záruka reálna nebo je to spíš reklamni trik.

Mirage

Re:2,5 palce black HDD do domácího serveru.
« Odpověď #9 kdy: 24. 02. 2014, 10:06:09 »
Jimme, zbytečně to moc řešíš.


Rhinox

Re:2,5 palce black HDD do domácího serveru.
« Odpověď #10 kdy: 24. 02. 2014, 10:08:11 »
Jestli otazka stoji "WD black nebo red", pak spise "red". To je serie urcena pro 24/7 provoz (cit. "solution for always on 24x7 NAS environments"). "black" nikoliv...

standa

Re:2,5 palce black HDD do domácího serveru.
« Odpověď #11 kdy: 24. 02. 2014, 10:33:41 »
Neviem ktora firma to nedavno vypustila taku tu rozsiahlu studiu svojich skusenosti s kvalitou diskov, ale WD red na tom neboli najhorsie...

Re:2,5 palce black HDD do domácího serveru.
« Odpověď #12 kdy: 24. 02. 2014, 10:38:05 »
Všem díky za doporučení.

Rhinox

Re:2,5 palce black HDD do domácího serveru.
« Odpověď #13 kdy: 24. 02. 2014, 11:40:59 »
Neviem ktora firma to nedavno vypustila taku tu rozsiahlu studiu svojich skusenosti s kvalitou diskov, ale WD red na tom neboli najhorsie...
Zeby to snad byl Backblaze?
http://blog.backblaze.com/2014/01/21/what-hard-drive-should-i-buy/

WD-red na tom opravdu nebyl nejhur (tady "vedou" disky Seagate). Ovsem rocni poruchovost kolem 3% neni zrovna neco cim se da chlubit. To Hitachi bylo nekde uplne jinde. Bohuzel, po tom co WD koupil "Hitachi GST", jsou disky Hitachi znova nekde jinde (a pochybuju ze je to lepsi misto)...

Kolemjdoucí

Re:2,5 palce black HDD do domácího serveru.
« Odpověď #14 kdy: 24. 02. 2014, 13:23:22 »
Jestli otazka stoji "WD black nebo red", pak spise "red". To je serie urcena pro 24/7 provoz (cit. "solution for always on 24x7 NAS environments"). "black" nikoliv...

Ale nezapomeňte na podstatný rozdíl: red má mnohem nižší rychlost otáčení než black, takže mnohem delší průměrnou přístupovou dobu a tedy zvládne mnohem méně IOPS při náhodném přístupu. I při sekvenčním čtení má red proti black nižší výkon. Pokud tedy jde hlavně o maximální spolehlivost tak red, ale pokud jde hlavně o maximální výkon tak black. To celé platí pro jeden disk, pokud se bude zapojovat více disků tak možnosti kombinací narůstají.