Low power desktop

RHtronix

Low power desktop
« kdy: 08. 02. 2014, 09:41:24 »
Zdravím všechny.
mám v plánu si postavit "low power" desktop pro provoz 7/24, který bude nahrazovat i file/print server. V režimu desktopu na tom budu provozovat Debian 7 a ve virtuali win XP. Hry nehraju, na filmy občas kouknu. Jinak programování a s tím spojené věci.

Konfiguraci plánuju tuto:
Intel Core i5-4440S (používat budu interní grafiku)
SSD 128GB
HDD 1T
RAM 8GB

O základní desce, zdroji a konkrétních typech nemám jasno. Budu rád za každý návrh. Také pokud by někdo vědět jak je to se spotřebou CPU v idle stavu, dejte vědět.

V jakém to bude case je mi celkem jedno (když to bude něco malého, tak tím líp)

Rozdělovat sestavu na server a desktop se mi nechce... když už pojede jedno zařízení nonstop tak ho chci hned využít i jako desktop (ten by stejně půl dne jel).

Spotřebu v idle bych viděl do 40W, raději méně

Díky za tipy i typy :)


RHtronix

Re:Low power desktop
« Odpověď #1 kdy: 08. 02. 2014, 09:43:27 »
Ještě dodatek - cenový strop mám cca 12-15000

Bla

Re:Low power desktop
« Odpověď #2 kdy: 08. 02. 2014, 10:23:04 »
Jak ti to jen říct, low power a 24/7 jdou ostře proti sobě.
Dobrá deska, která několik let v pohodě ustojí 24/7, má vyšší spotřebu.
Dostatečně dobrý zdroj je na tom stejně, někdo doporučuje picoPSU s účinností přes 80%, ale picoPSU do zásuvky tak jako tak nedáš, takže musí mít další zdroj a ten bude mít v lepším případě účinnost taky přes 80%, bohužel pro tebe a kupodivu ostatním se účinnosti nesčítají. Je to asi těžké na pochopení, zkusím to vysvětlit na následujícím příkladu: Pepa vezme 10 litrů vody a do cíle dorazí s 8mi litry, má účinnost 80% procet, pokud těch zbývajících 8 litrů vody předá Honzovi, který do cíle donese cca 6,5 a má taky účinnost 80%, z deseti litrů nám zbylo šest a celková účinnost prostě není 80%, na vstupu máš 10 litrů vody a na výstupu 6,5, už to není účinnost přes 80% ani omylem. Pro provoz 24/7 potřebuješ solidní zdroj. Obloukem se vyhni Seasonicům, používal jsem je, ale hrozně se poslední dobou zhoršily, stejně tak se vyhni všemu s cenovkou pod 1500,- Kč, pokud to tedy s tím 24/7 myslíš vážně.
Desku neber MSI ani ASROCK, hlavně vezmi nějakou dražší s chladiči i na napájecí kaskádě.
No a pod 40W se stejně nedostaneš.
Intel Core i5-4440S má čtyři jádra a nezatížený bere okolo 30W, deska s pamětí a diskem si vezmou přes 10W, zdroj s účinností 80% a jsi tak na 50-55W.
Pokud bys chtěl jít pod 40W, musel bys koupit dvoujádro, ta berou v idle i pod 20W.

Re:Low power desktop
« Odpověď #3 kdy: 08. 02. 2014, 10:29:42 »
no, s tou spotrebou, pokud by chtel ctyrjadro, tak asi Tckova i7 bude mit nejmensi spotrebu

pocitam, ze ctyrjadro je tady hlavne kvuli kompilovani, aby netrvalo dlouho

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Low power desktop
« Odpověď #4 kdy: 08. 02. 2014, 10:39:08 »
Neporadím, ale sdělím svojí zkušenost.

Mám tady základní deksu Gigabyte C1037UN-EU. Na ní je osazen Celeron 1037U, fyzické dvoujádro, které netopí a přitom má výkon na jedno jádro jako můj tři roky starý i5-750. K tomu má připojený jeden větrák (na pohyb vzduchu v bedně), jeden 2.5" disk, 1x 4GB RAM modul a je to napájené zdrojem Seasonic SSP-350GT (80+ Gold). Tahle deska má výkonu podle mě celkem dost. Virtualizaci by tohle CPU mělo podporovat (nezkoušel jsem, radši si ověř), musí se trochu chladit můstek (Intel NM70), stačí mu jemnej vánek...

Podle mě bude hodně záležet na zdroji. Skoro bych doporučil s co nejmenším výkonem a 80+ Gold, abys měl jistotu účinnosti. Mě to žere 22.2W, když to nic nedělá (tzn. nepřipojenej grafickej výstup, nepřipojeno nic v USB, aktivní jedna síťovka). Když je aktivní i druhá síťovka, bere to 22.7, když tomu zatápím (kompilace), bere si to cca 32W. Víc si to ještě nevzalo.

To je moje troška do diskuze.


RHtronix

Re:Low power desktop
« Odpověď #5 kdy: 08. 02. 2014, 10:47:26 »
Pavouk106 - díky za zkušenosti...

Jako druhou možnost vidím CPU Intel Core i5-4570T. Akorát jsem si říkal proč platit více za něco co má 2 jádra místo 4... Myslím, že výkonu extra nepotřebuju (nekompiluju každý den), ale když do toho investuju tak chci abych na to nějakou dobu nemusel sahat a vylepšovat...

ondro

Re:Low power desktop
« Odpověď #6 kdy: 08. 02. 2014, 11:07:07 »
Jak ti to jen říct, low power a 24/7 jdou ostře proti sobě.
Dobrá deska, která několik let v pohodě ustojí 24/7, má vyšší spotřebu.....
....


sorry ale si mimo. low power a 24/7 neidu proti sebe. Dnes urcite nie. Kazda doska(okrem vyslovenych smejdov) v pohode zvlada niekolko rokov 24/7 a uz vobec nema/nemusi mat vyssiu spotrebu. To si ako na to prisiel, ze musi mat vyssiu spotrebu? Chladice na napajacej kaskade tiez nemusi mat.
S tym picoPSu si tiez trochu mimo. Priklad si uviedol dobry ale ta ucinnost je trochu ina a vo vysledku je maximalne trochu lepsia ako u kvalitnych ATX zdrojov(pri tak nizkej spotrebe je to max. rozdiel par watov a to len pri pouziti kvalitneho 12V adaptera). S picoPSU vela neusetri. jeho hlavna vyhoda je vo velkosti.

Vyhnut sa Seasonicom? Ich OEM 80+Bronze zdroje obsahuju horsie kondenzatory ale ajtak su lepsie ako konkurencia v danej cenovej hladine. Krabicove verzie su ale spickove zdroje. Aj s tym OEM to zvladne potiahnut danu zostavu niekolko rokov bez problemov. Odporucam pouzit mini-ITX dosku a aj skrinku. Do nej vhodny zdroj (napr. Seasonic) s co najnizsim vykonom. Mini-ITX dosak a skriniek je na vyber velke mnozstvo.
http://www.czc.cz/skrine/produkty#q-c-0-f_2027729=sMini-ITX
http://www.czc.cz/zakladni-desky/produkty#q-c-0-f_2025198=sMini-ITX&q-c-1-f_2025182=s1150%20socket

Kde si prisel na to, ze v idle tento procesor berie 30W? V idle tento procesor berie max 5 watov.

V idle sa s vybranymi komponentami sa dostane pod 40W urcite. Ten 1TB disk odporucam pouzit notebokovsky 2,5", usetri nejaky ten wat.

RHtronix

Re:Low power desktop
« Odpověď #7 kdy: 08. 02. 2014, 11:53:50 »
Jak ti to jen říct, low power a 24/7 jdou ostře proti sobě.
Dobrá deska, která několik let v pohodě ustojí 24/7, má vyšší spotřebu.....
....


sorry ale si mimo. low power a 24/7 neidu proti sebe. Dnes urcite nie. Kazda doska(okrem vyslovenych smejdov) v pohode zvlada niekolko rokov 24/7 a uz vobec nema/nemusi mat vyssiu spotrebu. To si ako na to prisiel, ze musi mat vyssiu spotrebu? Chladice na napajacej kaskade tiez nemusi mat.
S tym picoPSu si tiez trochu mimo. Priklad si uviedol dobry ale ta ucinnost je trochu ina a vo vysledku je maximalne trochu lepsia ako u kvalitnych ATX zdrojov(pri tak nizkej spotrebe je to max. rozdiel par watov a to len pri pouziti kvalitneho 12V adaptera). S picoPSU vela neusetri. jeho hlavna vyhoda je vo velkosti.

Vyhnut sa Seasonicom? Ich OEM 80+Bronze zdroje obsahuju horsie kondenzatory ale ajtak su lepsie ako konkurencia v danej cenovej hladine. Krabicove verzie su ale spickove zdroje. Aj s tym OEM to zvladne potiahnut danu zostavu niekolko rokov bez problemov. Odporucam pouzit mini-ITX dosku a aj skrinku. Do nej vhodny zdroj (napr. Seasonic) s co najnizsim vykonom. Mini-ITX dosak a skriniek je na vyber velke mnozstvo.
http://www.czc.cz/skrine/produkty#q-c-0-f_2027729=sMini-ITX
http://www.czc.cz/zakladni-desky/produkty#q-c-0-f_2025198=sMini-ITX&q-c-1-f_2025182=s1150%20socket

Kde si prisel na to, ze v idle tento procesor berie 30W? V idle tento procesor berie max 5 watov.

V idle sa s vybranymi komponentami sa dostane pod 40W urcite. Ten 1TB disk odporucam pouzit notebokovsky 2,5", usetri nejaky ten wat.

Uvažoval jsem podobně jako ty... Měl jsem za to, že to čtyřjádro se umí docela dobře v idle povypínat. Zdroj plánuju "klasický" - ne picoPSU. Takže je zpátky ve hře procesor Intel Core i5-4440S. Máte tip na konkrétní desku? zbytek si už asi povybírám podle popisků a recenzí, ale desek je na mě moc - značky, čipsety... Potom bych sem hodil nějakou konkrétní sestavu ke kritice...

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Low power desktop
« Odpověď #8 kdy: 08. 02. 2014, 12:01:18 »
Uvažoval jsem podobně jako ty... Měl jsem za to, že to čtyřjádro se umí docela dobře v idle povypínat. Zdroj plánuju "klasický" - ne picoPSU. Takže je zpátky ve hře procesor Intel Core i5-4440S. Máte tip na konkrétní desku? zbytek si už asi povybírám podle popisků a recenzí, ale desek je na mě moc - značky, čipsety... Potom bych sem hodil nějakou konkrétní sestavu ke kritice...

Tady bych asi nešetřil: Intel DZ87KLT-75K

Re:Low power desktop
« Odpověď #9 kdy: 08. 02. 2014, 12:02:52 »
Mne doma funguje bez problémov niečo takéto:
skrinka: http://itsk.sk/eurocase-mini-itx-wt-02c-2xusb-citacka-kariet-cierna-bez-zdroja_d75589.html
zdroj: http://itsk.sk/seasonic-300w-ss-300tgw-tfx-80-gold-apfc_d160309.html
doska: http://www.alza.sk/gigabyte-h77n-wifi-d360465.htm
procesor i3-3220T (35W TDP), pamäť 1600MHz/16GB/1,35V http://www.alza.sk/crucial-16gb-kit-ddr3-1600mhz-cl8-ballistix-tactical-lp-d370510.htm

Akurát som CD-ROM a namiesto nej som urobil konštrukciu na 2x3TB WD-RED disky a SSD na cache a log.

Beží mi na ňom FreeBSD-9.2, je tam zavesených pár webov, mailserver, fileserver atď.
Procesor je pod záťažou jedine keď niečo kompilujem a ani vtedy sa skrinka neprehrieva. Keďže beží 24/7, pridal som tam vetrák, pretože vetrák na zdroji sa prakticky netočí.



Bla

Re:Low power desktop
« Odpověď #10 kdy: 08. 02. 2014, 13:15:54 »
Tady bych asi nešetřil: Intel DZ87KLT-75K

Ta deska je dobrá volba, 24/7 pro ní není problém, ale jsme zase tam, kde jsme byli, s tou deskou a ram se prostě pod 10W nedostaneš, což s 30W u CPU a spotřebou zdroje je přes.

Další tu naplácené kraviny nebudu komentovat.

Na závěr dodám, že některá přání jsou obtížně a někdy i nesplnitelná, například: Chci nanuk, který si budu moct dvě hodiny grilovat.
Chci desktop co nežere, bude mít výkon stroje se spotřebou 100W, pojede 24/7 a bude mít spotřebu přitom nula, nula prd.

Kdyby to přání bylo lehce splnitelné, všechny počítače by se vyráběly přávě tak.
Nízká spotřeba, vysoký výkon i 24/7 se dá zaručit a jde to i dohromady, ale ne při 40W příkonu.

Re:Low power desktop
« Odpověď #11 kdy: 08. 02. 2014, 13:28:02 »
Ma to byt low-noise, nebo je to jedno?

Re:Low power desktop
« Odpověď #12 kdy: 08. 02. 2014, 13:33:47 »
Problem zadani je cena, ktera tu vec degraduje na slepenec co stezi prezije zaruku jednotlivych komponent.
Ja bych to stavel na nacem typu Supermicro X9SPV-M4, pro 24x7 pak A1SAi-2750F s ECC ramkou.

Co trosku prisetrit a udelat to poradne ?

Jakub Galgonek

Re:Low power desktop
« Odpověď #13 kdy: 08. 02. 2014, 13:41:50 »
Tady bych asi nešetřil: Intel DZ87KLT-75K

Ta deska je dobrá volba, 24/7 pro ní není problém, ale jsme zase tam, kde jsme byli, s tou deskou a ram se prostě pod 10W nedostaneš, což s 30W u CPU a spotřebou zdroje je přes.

Pro zajímavost, na svethardware.cz naměřili pro Core i7-4770K a Intel DZ87KLT-75K spotřebu 35W (v idle). Viz http://www.svethardware.cz/recenze-intel-haswell-souboj-generaci/37881-7

RHtronix

Re:Low power desktop
« Odpověď #14 kdy: 08. 02. 2014, 13:48:16 »
přošel jsem si CZC a poskládal tohle:

135658   Intel Core i5-4440S
104661   Seasonic SS-300TGW-TFX 300W
132299   WD Black (BPKX) - 500GB
130458   ASUS H87M-E - Intel H87
135212   C-TECH MARS
115964   Corsair Value 4GB DDR3 1600

v sumě je to za cca 11t. časem přidám SSD a 4GB RAMky. Nepotřebuju z toho mít superdělo. v idle to bude tak 60-70% času a ten zbytek stejně nebude velká zátěž... spíš mi jde o to, aby tam nebylo nějaké zbytečně slabé místo, které by to celé degradovalo.

Skříň je zbytečně velká, ale to mi nevadí...