Grafika - ano, či ne?

strandser

Grafika - ano, či ne?
« kdy: 28. 01. 2014, 15:18:45 »
Zdravím,
v poslední době mě docela chytla grafika (3D i 2D), chtěl bych se proto zeptat, jak to je s grafiky v Čechách/Praze. Zaprvé samozřejmě plat. Údaje z Čech jsem našel jen velmi povrchní, Američani na to maj desítky vymakanejch stránek, ale mě zajímá ČR. Dále bych taky rád věděl, jak je to s uplatněním. Klidně to můžete vztáhnout k práci programátora, což je asi tak moje druhá možnost.
Díky moc


eswrgewrtewrtw

Re:Grafika - ano, či ne?
« Odpověď #1 kdy: 28. 01. 2014, 15:48:32 »
Zdravím,
v poslední době mě docela chytla grafika (3D i 2D), chtěl bych se proto zeptat, jak to je s grafiky v Čechách/Praze. Zaprvé samozřejmě plat. Údaje z Čech jsem našel jen velmi povrchní, Američani na to maj desítky vymakanejch stránek, ale mě zajímá ČR. Dále bych taky rád věděl, jak je to s uplatněním. Klidně to můžete vztáhnout k práci programátora, což je asi tak moje druhá možnost.
Díky moc

to by me taky zajimalo.
jsem programator, zivi me to, a na tvorbu GUI nemame zadneho kolegu grafika, sami to kuchtime :-)

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Grafika - ano, či ne?
« Odpověď #2 kdy: 28. 01. 2014, 16:06:23 »
Zdravím,
v poslední době mě docela chytla grafika (3D i 2D), chtěl bych se proto zeptat, jak to je s grafiky v Čechách/Praze. Zaprvé samozřejmě plat. Údaje z Čech jsem našel jen velmi povrchní, Američani na to maj desítky vymakanejch stránek, ale mě zajímá ČR. Dále bych taky rád věděl, jak je to s uplatněním. Klidně to můžete vztáhnout k práci programátora, což je asi tak moje druhá možnost.
Díky moc

to by me taky zajimalo.
jsem programator, zivi me to, a na tvorbu GUI nemame zadneho kolegu grafika, sami to kuchtime :-)

Ti nejlepší grafici dělají pro filmy, těch českých studií, které dostávají i zahraniční práci moc není. Pak jsou herňáci, následují televizáci, tiskárny ... no a web je skoro na konci. Nevím, jestli na to existuje nějaká statistika.

gamer

Re:Grafika - ano, či ne?
« Odpověď #3 kdy: 28. 01. 2014, 16:17:03 »
Co vím, tak platy nejlepších grafiků končí tam, kde začínají platy průmerných programátorů.

radek

Re:Grafika - ano, či ne?
« Odpověď #4 kdy: 28. 01. 2014, 16:57:30 »
Co vím, tak platy nejlepších grafiků končí tam, kde začínají platy průmerných programátorů.
ale ale ale :) grafik může brát klidně 100+, programátor klidně 20k měsíčně.

k tématu, slovo grafik je hrozně obecné :)


gamer

Re:Grafika - ano, či ne?
« Odpověď #5 kdy: 28. 01. 2014, 17:15:55 »
ale ale ale :) grafik může brát klidně 100+, programátor klidně 20k měsíčně.

Ano, stejně tak může sekretářka brát víc než ředitel, statistika ale říká, že to není pravidlem.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Grafika - ano, či ne?
« Odpověď #6 kdy: 28. 01. 2014, 17:19:26 »
Co vím, tak platy nejlepších grafiků končí tam, kde začínají platy průmerných programátorů.

Pokud píšeš o 2D graficích, tak by se s tím částečně dalo souhlasit, protože tady je trh přeci jen víc nasycen.

Re:Grafika - ano, či ne?
« Odpověď #7 kdy: 28. 01. 2014, 17:20:21 »
jako v kazdem oboru to zalezi...
grafik jako technicky realizator myslenek samozrejme nic moc. pokud jsi kreativni a mas cit tak si vydelas pekne. nejde porovnavat. jde jen o to jak jsi nadany. graficke citeni se neda naucit.

pak je taky rozdil mezi tiskovou a "displejovou" grafikou.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Grafika - ano, či ne?
« Odpověď #8 kdy: 28. 01. 2014, 18:24:47 »
Co mas na mysli pod pojmem grafika?

Honťa

Re:Grafika - ano, či ne?
« Odpověď #9 kdy: 28. 01. 2014, 22:34:13 »
Co myslíš slovem grafik?
1. Buď je to člověk co dělá webdesign
2. člověk co navrhuje GUI
3. člověk co pracuje v různých programech pro tvorbu grafiky
4. člověk co se zabývá počítačovou grafikou jako takovou (vývoj a implementace algoritmů zobrazování, image processing, geometrické modelování a to vše třeba spojené s AI)?

Re:Grafika - ano, či ne?
« Odpověď #10 kdy: 28. 01. 2014, 22:42:40 »
5. dela treba taky tiskovou grafiku...
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Ivorne

Re:Grafika - ano, či ne?
« Odpověď #11 kdy: 28. 01. 2014, 23:49:21 »
Když už jsme u toho, jak je to s uplatněním programátora zaměřeného na počítačovou grafiku? Tedy 4. z Honťova příspěvku?

strandser

Re:Grafika - ano, či ne?
« Odpověď #12 kdy: 29. 01. 2014, 00:06:30 »
Díky za odpovědi. Slovo grafik jsem použil záměrně a očekával jsem, že to nějak rozlišíte. Mě v tuhle chvíli baví jak blender/C4D, tak PSko/gimp, i když více bych se asi viděl v té 3D. Určité umělecké nadání mám. Máte ale pravdu, že o té práci mám velmi nejasné představy, viděl jsem to jako něco stylem "ahoj, potřebujeme model lokality xy s naším novým barákem" nebo "nazdar, vymodeluj nám pls tenhle kávovar" (u druhé možnosti se mě neptejte, k čemu by to někomu bylo. Tak ještě jednou díky a nějak to  se mnou jednou dopadne.

Re:Grafika - ano, či ne?
« Odpověď #13 kdy: 29. 01. 2014, 00:47:47 »
tak to bys potom nebyl kreativec, ale lopata. tedy pocitej spis mene penez nez vice.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Honťa

Re:Grafika - ano, či ne?
« Odpověď #14 kdy: 29. 01. 2014, 10:49:14 »
Já pracuju a programuju v oblasti měření, automatizace a robotiky. Není to jen programování(C, C++, .NET) ale člověk potřebuje i spoustu znalostí z matematiky, fyziky, elektrotechniky, mechaniky a podobně. Umět procedurálně, objektově a data-flow programovat, zvládat SVN a DB (SQL server, ORACLE) je takové minimum. Člověk musí umět pracovat i s hardware. Je to hodně pestrá práce.

Díky za odpovědi. Slovo grafik jsem použil záměrně a očekával jsem, že to nějak rozlišíte. Mě v tuhle chvíli baví jak blender/C4D, tak PSko/gimp, i když více bych se asi viděl v té 3D. Určité umělecké nadání mám. Máte ale pravdu, že o té práci mám velmi nejasné představy, viděl jsem to jako něco stylem "ahoj, potřebujeme model lokality xy s naším novým barákem" nebo "nazdar, vymodeluj nám pls tenhle kávovar" (u druhé možnosti se mě neptejte, k čemu by to někomu bylo. Tak ještě jednou díky a nějak to  se mnou jednou dopadne.