Systém práce starých programátorů

MaBo

Systém práce starých programátorů
« kdy: 23. 08. 2010, 09:53:54 »
Ahoj, četl jsem hodně o starých hackerech z 60.-tých let. Vím, že tu dřevní dobu tady nejspíš nikdo nepamatuje, ale opravdu by mě zajímal styl jejich práce. Provoz mašin byl drahý a nejspíš se ne vždy dostaly ke compu. Jak tedy pracovali? Psali zdrojáky a výpočty na papír a pak to datlovali do stroje? A jak odlaďovali? To mě zajímá skoro nevíc: byli tak dobří, že chyby prostě nedělali? Mnozí pracovali v týmech a pak je ta kontrola snažší, ale co když v týmu nebyli? Byli dřív programátoři lepší než dnešní, když si museli všechno psát domrtě sami?
Pokud máte někdo o stylu jejich práce nějaké linky na články, moc bych vás prosil, podělte se o ně. O tom, jak to bylo ve starých dobách počítačů vyšly na netu nádherné seriály, ale nedočetl jsem se tam nic o stylu jejich práce.
Díky moc.

MaBo
« Poslední změna: 30. 09. 2010, 07:14:24 od Petr Krčmář »


Tomáš

Re: Systém práce starých programátorů.
« Odpověď #1 kdy: 23. 08. 2010, 11:49:39 »
Ve zkratce:
Na papír se napsal program.
Potom se čekalo, až to děrovačka vyděruje na děrný štítek/pásku.
Potom se to vhodilo do schránky (ty štítky/pásky).
Potom se čekalo, až nastane přidělený procesorový čas.
Protože se to do schránky vhodilo v pátek odpoledne, tak se v pondělí přišlo do schránky pro výsledek.
Tam většinou bylo něco jako "syntax error at line 10".
Celý proces se vrací na začátek :-)

jirkas

Re: Systém práce starých programátorů.
« Odpověď #2 kdy: 23. 08. 2010, 12:42:58 »
...a klidně se stalo, že se omylem nebo schválně nechalo odstránkování při tisku v cyklu a stroj vychrlil v mžiku týdenní příděl papíru... :-D

MaBo

Re: Systém práce starých programátorů.
« Odpověď #3 kdy: 23. 08. 2010, 13:18:17 »
Díky. Takže tvorba aplikací pak byla i nekonečný seriál? Jak je potom možné, že z tohohle vyrostlo v tak relativně krátký čas všechno to, co dnes máme? Hrálo v tom roli i sdílení zdrojových kódů?

MaBo

jehovista

Re: Systém práce starých programátorů.
« Odpověď #4 kdy: 23. 08. 2010, 13:39:54 »
ja bych rekl, ze "to vsechno" vyrostlo az pote, co se prace s pocitacem trochu zkomfortnila.


setapoux

Re: Systém práce starých programátorů.
« Odpověď #5 kdy: 23. 08. 2010, 14:06:45 »
Ono ještě v 80-tých letech to byl také velmi zdravý způsob života. ;)
Pamatuji, že na MFFUK na Malostranském náměstí byl sál s ECčkem v 5. patře a děrovačky byly v suterénu. Takže než člověk stihnul opravit jenom překlepy a syntaktické chyby, tak udělal několik koleček za den a byl tak donucen vyběhnout po svých desítky pater po schodech.

Ivo

Re: Systém práce starých programátorů.
« Odpověď #6 kdy: 23. 08. 2010, 15:35:32 »
To ani nemuselo byt v case dernych stitkov. Ja si pametam ze som tiez programoval na papier. Doma som pocitac nemal a chodil som na kurz pocitacov na PMD-85. :-) Doma som si napisal program a v ucebni len ho rychle pretukal a potom doladoval. To bola sranda.

Re: Systém práce starých programátorů.
« Odpověď #7 kdy: 23. 08. 2010, 17:09:03 »
Ono to neni az zas tak tezke. Ja sice nejsem az zas tak moc stary, ale muj prvni pocitac byla papirova skladacka ve VTM a dodnes jsem schopen napsat a "odladit" v hlave a na papire netrivialni program. Proste napisu kolegovi od IM z hlavy treba 20 radek netrivialniho perl programu a on to pak jen copy paste a zpusti a divi se jak je mozne ze to hned funguje. Nebo musim napsat nejaky script, ktery si nemuzu otestovat na realnych datech protoze ty jsou jen v produkci a tam to ladit nemuzu. Je to cca mesic so jsem psal script, ktery mel pres 1000 radek v perlu a mohl jsem si zkontrolovat jen syntaxi. V produkci jel napoprve a bez chyb. Neni to az tak tezke. Proste to chce urcitou zkusenost a styl prace.

Petr

Re: Systém práce starých programátorů.
« Odpověď #8 kdy: 23. 08. 2010, 18:30:18 »
Já jsem ve škole pracoval na takové stavebnici (základní deska a periférie 8255), byl tam sedmisegmentový LED. Část byla vyhrazena na adresu a část na instrukci. Program se zadával hexadecimálně přímo ve strojovém kódu, adresy absolutní. Vše jsem si musel vymyslet a odladit v hlavě. Pak jsem to instrukci po instrukci zadal a skočil na adresu, kde program začínal. Když jsem něco zapomněl, musel jsem to od té adresy všechno přepsat, vkládat mezi nešlo.
Když tam byla chyba a program vyskočil někam ven, počítač se restartoval a mohl jsem začít znovu  :'(

Ramwi

Re: Systém práce starých programátorů.
« Odpověď #9 kdy: 23. 08. 2010, 18:31:45 »
Já i dneska píšu většinu věci nejdřív na papír. Alespoň ty problémový části. Tak nějak se mi nad tím líp přemýšlí. A navíc to jde bez problémů dělat i v metru či tramvaji  ;).

Michal Suchánek

Re: Systém práce starých programátorů.
« Odpověď #10 kdy: 23. 08. 2010, 19:30:20 »
Mohu se zeptat co je to za zkratku  MFFUK?  Díky

BubakB

Re: Systém práce starých programátorů.
« Odpověď #11 kdy: 23. 08. 2010, 19:40:06 »
Mohu se zeptat co je to za zkratku  MFFUK?  Díky

Univerzita Karlova v Praze
Matematicko-fyzikální fakulta

GR

Re: Systém práce starých programátorů.
« Odpověď #12 kdy: 23. 08. 2010, 22:25:55 »
A já jsem zase psal programy vzdáleně jenom pomocí echa jednou:

echo "#include <stdio.h>" > main.c
echo "#include <stdlib.h>" >> main.c

asi nemám na oldschool programátory, ale tako to bylo pekelny  :D

Inkvizitor

Re: Systém práce starých programátorů.
« Odpověď #13 kdy: 24. 08. 2010, 00:16:30 »
Rozhovor k věci s docela známým starým programátorem je třeba zde: http://cacm.acm.org/magazines/2010/8/96632-an-interview-with-edsger-w-dijkstra/fulltext

Aminux

Re: Systém práce starých programátorů.
« Odpověď #14 kdy: 24. 08. 2010, 00:46:05 »
Tady vycházel článek o "hekrech". Pokud neznáte, doporučuji.
http://www.zive.cz/Clanky/Hacky-a-hackeri-I--magicky-pocitac/sc-3-a-104419/default.aspx