Pomoc s nabootováním ze správného disku

webhope

Pomoc s nabootováním ze správného disku
« kdy: 25. 01. 2014, 21:37:21 »
Prosím pomozte mi. Měl jsem nějaké výpadky způsobené vadným napájecím kabelem. Než jsem našel příčinu tak jsem musel odpojit některé disky, po zapojení ale nemohu rozchodit disky v tom správném pořadí, takže bootovací managery odkazují na nesprávný oddíl nebo disk. Ten problém ale musí být v zapojení nebo v HW, protože s konfigurací jsem nic nedělal a ani nechci dělat. Už 3 roky mi systém funguje a nebyly problémy, až nyní po odpojení a zase zapojení. Shrnu některé fakta.

Nejdříve systém:
- dva sata disky Seageate, z toho jeden zapojený se systémem Mandriva 2010.
Tento má sloužit master, je na něm bootovací menu Mandriva (předpokládám že v hlavním zavaděči)
v linuxu má být tento disk jako sda
sda1 - Windows + bootovací menu pro Windows - sem se potřebuju dostat na boot
sda2 - sda4 by měl být linux Mandriva, na který chci bootovat.

- jeden disk ata Western Digital 120 MB
Tento má sloužit jako slave
na linuxu to bylo vidět jako sdb.

Ten druhý disk skoro nepoužívám, měl jsem ho zapojený proto, že jsem se domníval, že je na něm bootovací menu Windowsu. Nyní se mi ale povedlo spustit nějaký systém zapomenutý na jednom z oddílů tak jsem se dostal na internet, abych se zeptal jak to uvést do původního stavu. Pro mě je hlavní rozjet disk Sata s mandrivou. jako první disk.

Popis problému:
A) když odpojím ATU a nechám SATU: najede bootvací menu Mandriva (nyní jako sdb? snad?) po výběru Mandriva systém stojí a nic se neděje. Černá obrazovka
B) když odpojím SATU a nechám ATU (Windows) najede nějaké bootovací menu ze starého windowsu (nepoužívám, ale možná je to ten windows co jsem do toho najel když jsem zapojil oba disky najednou: čili tento zapomenutý Windows má být sdb1 a je to sda1 nejspíš, pod Windowsem vidím označení: disk0 a partition 0)
C) (nyní) mám oba disky zapojené, najel jsem do nějakého Windowsu, ale jiného, protože jsem chtěl do sda1 a najel jsem do sdb1 na té atě. A chci se dostat na ten oddíl na satě. Bootovací menu totoho systému:
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="SATA p1 XP1 ..(you are now on ATA 1st partiton for XP1) " /noexecute=optin /fastdetect
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="SATA p2 - (you are now on ATA 1st partiton for XP1) free space" /noexecute=optin /fastdetect

Nyní k tomu jak je to zapojeno:

ZAPOJENÍ:
- deska P4TSE, má dva konektory na sata disky. červené datové kabely byly zapojené v sata 1 a sata 2 koncovce na desce. Z toho sata 1 měla vést do SATA. Tak jsem to taky znovu zapojil ale zkoušel jsem i druhý slot pro sata2.
- Disk ATA byl zapojený v modrém konektoru IDE1, 80 pinový kabel by zastrčený modrou zástrčkou do toho modrého, takže to jsem zapojil přeně jak to bylo. S jumperem jsem nehýbal, ten byl nastavený na středu (je tam 5 poloh a ta prostřední je Slave/Master. Jsou tam i další polohy, jenže jako Master to nechci; zkoušel jsem jednu polohu jako Slave a taky to nejelo).
- BiOS - nic jsem neměnil, baterku jsem nevyndával, baterka má dostačující napětí, takže se nemohlo vynulovat nastavení v CMOS.
- konektory na přesvičování na SATĚ nenacházím, ale ani nevým jestli tam nějaké konektory jsou, ale žádné jsem předtím nepoužíval.

Tak v čem jsem mohl udělat chybu?


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pomoc s nabootováním ze správného disku
« Odpověď #1 kdy: 25. 01. 2014, 22:39:30 »
Kristova noho, to je bordel! Tak to asi abyste si stahnul nejake live distru, vypalil na CD nebo narval na USB flash a podival se z nej, co kde je. fdik -l napovi, co je jak rozdeleno. Namontujte to, prohlednete a opravte si GRUB nebo co tam mate. Pouzijte blkid k ziskani UUID jednotlivych oddilu a napiste to do GRUBu namisto sda1 a podobnych, ktere zavisi na tom, kde je disk zrovna zapojeny.

webhope

Re:Pomoc s nabootováním ze správného disku
« Odpověď #2 kdy: 25. 01. 2014, 23:01:23 »
Žádný bordel v tom není. To právě nechci, přepisovat žádnou konfiguraci nemá smysl, když je problém v zapojení. Ale napadlo mě, že bych mohl zkusit zapojit to IDE na IDE2. I když jsem byl presvědčený že to bylo na IDE1 , třeba jsem se přeci jen spletl. IDE1 by asi mohl být primární kanál (z příručky desky toho moc nevyčtu, protože je to velice stručné, bez nějakých detalnějších návodů a popisů, jen základní technický popis desky a jumperů). Přepisovat konfiguraci by pro mě bylo hodně nepříjemné, protože mám udělaný zálohovací systém a scripty které jednou na toto uspořádání, kde disk0/sda má být sata a disk1/sdb má být ata. Takže já jdu vyzkoušet ten druhý IDE kanál a jestli to pomůže tak sem brzo pisnu.

Jakub Galgonek

Re:Pomoc s nabootováním ze správného disku
« Odpověď #3 kdy: 25. 01. 2014, 23:11:33 »
- BiOS - nic jsem neměnil, baterku jsem nevyndával, baterka má dostačující napětí, takže se nemohlo vynulovat nastavení v CMOS.

No, on se BIOS také mohl přenastavit sám, když jsi mu ty disky vytahal. Takže dost možná tam máš nastaven jako primární boot disk úplně něco jiného, než cos tam měl předtím.

webhope

Problém odstraněn :-)
« Odpověď #4 kdy: 26. 01. 2014, 00:01:36 »
Jakub Galgonek:
To bych ale musel ty změny nejdříve uložit.

Problém jsem vyřešil. Opravdu to bylo tím, že stačilo prohodit ten kabel ide na ide2. Se divím, že mě to nenapadlo hned. Já vlastně chtěl ráno jen obnovit systém ze zálohy. Pak sem zjistil, že mi asi nefunguje vypalovačka (nešlo zkopírovat DVD). Pak to navíc vypadalo že se mi vypíná disk. Vlastně byl vadný kabel (rozdvojka) od napájení pro sata a druhý kabel na ATA a na DVD vypalovačku byl taky problémový, ale ten jsem opravil. Takže jsem rád, že to jede, bo už to vypadalo, že mám pořádnej útrum. Tady není ani žádná firma co by mi to mohla opravit.


Jakub Galgonek

Re:Problém odstraněn :-)
« Odpověď #5 kdy: 26. 01. 2014, 00:11:34 »
To bych ale musel ty změny nejdříve uložit.

Když se hrabu v zapojení disků, tak můj BIOS se klidně přenastaví, aniž bych něco ukládal. Ale možná tam dělá neplechu, že mám víc řadičů.

Ale hlavně žes to už vyřešil :)

webhope

Re:Pomoc s nabootováním ze správného disku
« Odpověď #6 kdy: 26. 01. 2014, 00:21:06 »
Možná je to typem BIOSu. Já mám takový ten starý (ale hezký) s modrou obrazovkou.

Ještě jsem se chtěl zeptat co znamená hláška "Detecting DMI pool data" nebo tak nějak a jestli se to dá nějak vypnout. Nejsem si jistý zda to tam bylo, ale zdá se mi to jako nepřijmené zdržující čekání před tím než vyskočí bootovací menu.

noname

Re:Pomoc s nabootováním ze správného disku
« Odpověď #7 kdy: 26. 01. 2014, 01:03:40 »
Možná je to typem BIOSu. Já mám takový ten starý (ale hezký) s modrou obrazovkou.

Ještě jsem se chtěl zeptat co znamená hláška "Detecting DMI pool data" nebo tak nějak a jestli se to dá nějak vypnout. Nejsem si jistý zda to tam bylo, ale zdá se mi to jako nepřijmené zdržující čekání před tím než vyskočí bootovací menu.
Taky mě to zaujalo (nevěděl jsem odpověď), tak jsem chvilku googlil a tady to je:
http://en.wikipedia.org/wiki/Direct_Media_Interface
http://www.pc-help.cz/viewtopic.php?f=7&t=110542&start=12

Vypnout to podle všeho nejde a ani by to nebylo vhodné zkoušet (kontroluje se BIOS a připojený hardware).

webhope

DMI
« Odpověď #8 kdy: 26. 01. 2014, 01:41:55 »
Zaujalo. Nenapadlo mě použít vyhledávač. Teď jsem si uvědomil, jak mi ale selhává paměť. Úplně jsem zapomněl co znamená POST, ale vým že je to ten test na začátku startu PC (kontrola periferií atd.).

webhope

Re:Pomoc s nabootováním ze správného disku
« Odpověď #9 kdy: 26. 01. 2014, 01:42:26 »
vím, vím vím! sorry.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Pomoc s nabootováním ze správného disku
« Odpověď #10 kdy: 26. 01. 2014, 01:57:47 »
A co se stane, když všechno odpojíš a necháš tam jen disk s Mandrivou? To by mělo naběhnout. Pochopitelně ho v Biosu nastavit jako primární. No jinak Biosu stačí i špatná baterka a může dělat kraviny, či se zresetovat do defaultu.

webhope

Úvaha o vypínání disku
« Odpověď #11 kdy: 26. 01. 2014, 12:14:21 »
Tiger Růžička: To s tou baterkou ale vím, proto jsem o tom psal. A nemohlo to být tím že ten IDE kabel byl v nesprávném slotu i když ATA nebyla připojená?

Jak jsem se polekal, že se mi vypíná disk / nechce spustit, přišel jsem na to, že je to kabelem jen díky tomu, že mám dva sata disky.

Napadla mě otázka, jestli se disk může poškodit, když se takhle snaží nastartovat a slyšíte takové to bzům - cvak, bzům - cvak, bzům - cvak, bzům - cvak jak se snaží motorek rozběhnout a pak se vypne. Opakuje se to třeba 5x-6x než vypnete PC. Říkal jsem si, že obvod motorku (disku Seagete) by měl být dokonale oddělen od čtecích obvodů a jiné elektroniky, a s data uloženými na disky by to nemělo mít nic společného, takže by nemělo dojít k poškození ne?

Ještě k té hlášce Detection DMI data ... updated.... Teď jsem si všiml, že je tam slovo updated. Tak on se asi sám aktualizuje, jen nechápu co může aktualizovat. Žádnou změnu jsem od včera neprováděl, krom obnovení systému ze zálohy.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Pomoc s nabootováním ze správného disku
« Odpověď #12 kdy: 26. 01. 2014, 13:20:26 »
Pokud není disk moc starý (resp. nemátoho moc nalítáno), tak by ty restarty měl vydržet, jen se pravděpodobně změní údaje ve SMARTu. Pokud Tě počítač nepustí za "update DMI", tak bych to viděl na reset Biosu. Pokud to potom naběhne, tak by nebylo od věci provést kontrolu disku utilitou od výrobce. Zjistíš tím, jestli je na výměnu, nebo ještě něco vydrží.

webhope

Re:Pomoc s nabootováním ze správného disku
« Odpověď #13 kdy: 27. 01. 2014, 00:02:21 »
Nevěděl jsem že takové utility existují. Jak se to jmenuje?

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Pomoc s nabootováním ze správného disku
« Odpověď #14 kdy: 27. 01. 2014, 01:00:05 »
U každého výrobce jinak, ale dohledáš to na jejich webu. Doporučuji používat samostatné utility (iso obrazy) nezávislé na jiných operačných systémech. U seagate je to třeba SeaTools a nalezneš jej zde ( http://www.seagate.com/gb/en/support/internal-hard-drives/desktop-hard-drives/ ) a to pro různé řady disků.