Založení blogu o IT/programování.

vyvojar

Založení blogu o IT/programování.
« kdy: 25. 01. 2014, 18:07:56 »
Chtěl bych psát návody a články o různých věcech, co mě zajímají a o kterých třeba na českých webech nic moc není. (Teď třeba React framework). Zajímalo by mě, kdo třeba máte nějaký blog, tak jestli jste nejprve vytvořili třeba 10 nějakých článků a pak teprve pustili blog, nebo prostě přidávali po jednom. Kdybych tam dal jeden článek a např. google bot by mi to jednou zaindexoval a pak se tam objevil třeba za rok , to by asi nebylo moc ok.
Druhá věc: přijde vám trapné číst něco anglicky, pokud tam jsou chyby?


omg

Re:Založení blogu o IT/programování.
« Odpověď #1 kdy: 25. 01. 2014, 19:09:01 »
Pořídil jsem doménu a server a první článek byl úplně o ničem :-) Postupně jsem psal další, po jednom. IMHO nemá cenu psát do šuplíku a šetřit si to.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Založení blogu o IT/programování.
« Odpověď #2 kdy: 25. 01. 2014, 19:28:50 »
Pořídil jsem doménu a vlastní server a začal psát... Začal psát PHP kód toho blogu :-D Pak jsem přes phpmyadmina nahodil první článek. Byl zcela o ničem, byl totiž testovací, stejně jako tři dva další. Ale na blogu jsem je nechal... :-) Jednou nebo dvakrát za rok něco přidám. Je to spíš zaměřený na to, abych se měl kam vrátit, kdybych potřeboval řešit nějakej podobnej (složitej?) problém. Na netu to visí kvůli tomu, že občas někdo chce řešit podobný problémy, tak ať si je má kde najít.

Píšu česky, plánuju vše poangličtit (někdy v budoucnosti, pravděpodobně daleké). Blog je v odkazu tady a profilu (pod přezdívkou).

Kozzi

Re:Založení blogu o IT/programování.
« Odpověď #3 kdy: 26. 01. 2014, 00:50:08 »
Chtěl bych psát návody a články o různých věcech, co mě zajímají a o kterých třeba na českých webech nic moc není. (Teď třeba React framework). Zajímalo by mě, kdo třeba máte nějaký blog, tak jestli jste nejprve vytvořili třeba 10 nějakých článků a pak teprve pustili blog, nebo prostě přidávali po jednom. Kdybych tam dal jeden článek a např. google bot by mi to jednou zaindexoval a pak se tam objevil třeba za rok , to by asi nebylo moc ok.
Druhá věc: přijde vám trapné číst něco anglicky, pokud tam jsou chyby?
Tak ja osobne doporucuji, takoveto zajimave clanky radeji uvolnit pod nejakym znamym portalem (root.cz, abclinuxu.cz). Tim je zajisteno to ze se k nim dostane vetsi cast obecenstva. Coz  je vzdy fajn.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Založení blogu o IT/programování.
« Odpověď #4 kdy: 26. 01. 2014, 02:10:59 »
Chtěl bych psát návody a články o různých věcech, co mě zajímají a o kterých třeba na českých webech nic moc není. (Teď třeba React framework). Zajímalo by mě, kdo třeba máte nějaký blog, tak jestli jste nejprve vytvořili třeba 10 nějakých článků a pak teprve pustili blog, nebo prostě přidávali po jednom. Kdybych tam dal jeden článek a např. google bot by mi to jednou zaindexoval a pak se tam objevil třeba za rok , to by asi nebylo moc ok.
Druhá věc: přijde vám trapné číst něco anglicky, pokud tam jsou chyby?
Tak ja osobne doporucuji, takoveto zajimave clanky radeji uvolnit pod nejakym znamym portalem (root.cz, abclinuxu.cz). Tim je zajisteno to ze se k nim dostane vetsi cast obecenstva. Coz  je vzdy fajn.

Na druhou stranu uvést v něm odkaz na originální server, protože nikdy nevíš, co se s těmito portáli může stát. Otázkou je, jestli to pravidla těchto portálů umožňují.


McFly

  • *****
  • 560
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Založení blogu o IT/programování.
« Odpověď #5 kdy: 26. 01. 2014, 08:48:46 »
Druhá věc: přijde vám trapné číst něco anglicky, pokud tam jsou chyby?

Ani ne, jsem zvyklý z různých diskusních fór. A sám anglicky taky kdo ví jak nevládnu. :)

pepak

Re:Založení blogu o IT/programování.
« Odpověď #6 kdy: 26. 01. 2014, 09:01:55 »
Druhá věc: přijde vám trapné číst něco anglicky, pokud tam jsou chyby?
Záleží na tom, jaké chyby. Kdybych to převedl na češtinu, tak jinak se budu dívat na blog, kde sem tam chybí čárka nebo autor poplete shodu podmětu s přísudkem, a jinak se budu dívat na blog, kde autor sází i a y zcela náhodně, odborné termíny používá bez ohledu na jejich význam a slovesa nechává v infinitivu. Ale ani v jednom případě to nebude o "trapnosti" - půjde o rozlišení, jestli blog číst budu nebo nebudu. (Hodně lidí se bude hádat, že důležitá je myšlenka a ne to, jestli ji autor dokázal prezentovat bezchybně - a budou mít do jisté míry pravdu. Jenže na druhou stranu, přemíra chyb signalizuje, že autor nevěnoval jazyku moc úsilí a přesto ho používá; proč bych si měl myslet, že odborné stránce svých článků věnoval úsilí více? Už s ohledem na to, že kdyby pořádně studoval cizí články, tak z nich mimoděk pochytil i tu gramatiku...)

brk

Re:Založení blogu o IT/programování.
« Odpověď #7 kdy: 26. 01. 2014, 09:33:49 »
Tak ja osobne doporucuji, takoveto zajimave clanky radeji uvolnit pod nejakym znamym portalem (root.cz, abclinuxu.cz). Tim je zajisteno to ze se k nim dostane vetsi cast obecenstva. Coz  je vzdy fajn.

Na druhou stranu uvést v něm odkaz na originální server, protože nikdy nevíš, co se s těmito portáli může stát. Otázkou je, jestli to pravidla těchto portálů umožňují.
Co si matně vzpomínám, když jsem si tady zakládal blogísek, tak bylo něco ve stylu, že tu můžu vydávat jen jinde nezveřejněné texty a tím že je tady vydám, tak se jich v podstatě zříkám ve prospěch internet infa. Možná už je to ale jinak, nebo si to pletu s něčím jiným. Je to potřeba ověřit.

Pokud chceš jednou za čas napsat nějakou "ptákovinu" a mít vysokou čtenost za minimální zbytečné úsilí, tak server typu root.cz je imho dobrá volba. Pokud má jít o hodnotné texty, kterých se zříkat nechceš, chceš je mít maximálně pod kontrolou a pokud budeš dobrý a vytrvalý, tak si na tom i něco málo vydělat, tak vlastní doména.

Nebo pokud to budou zajímavé texty, tak se domnívám, že se s redakcí domluvíš a můžou to být i placené články, což taky nemusí být varianta k zahození.

Re:Založení blogu o IT/programování.
« Odpověď #8 kdy: 26. 01. 2014, 09:57:49 »
Celkem doporučuju začít prostě psát a uveřejňovat. On se z toho ten blog časem vyloupne sám. Určitě budeš několikrát měnit jeho vzhled, cms, apod. Důležitý je ten obsah, ten začni vydávat hned (i kdyby to měla být statická stránka).

Opačný postup, tedy uděláme fanstastické zázemí, redakčák, všechno, a potom začneme psát, podle mě nefunguje. Potom se totiž stane forma důležitější než obsah a to je konec.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Založení blogu o IT/programování.
« Odpověď #9 kdy: 26. 01. 2014, 11:53:24 »
Celkem doporučuju začít prostě psát a uveřejňovat. On se z toho ten blog časem vyloupne sám. Určitě budeš několikrát měnit jeho vzhled, cms, apod. Důležitý je ten obsah, ten začni vydávat hned (i kdyby to měla být statická stránka).

Opačný postup, tedy uděláme fanstastické zázemí, redakčák, všechno, a potom začneme psát, podle mě nefunguje. Potom se totiž stane forma důležitější než obsah a to je konec.

Ano, to je absolutní základ. Stránky bez obsahu jsou k ničemu. Říkám to každému, kdo chce po mně web. Pokud do něj nemá data, tak nic nenavrhuji, protože nemám čas za někým pořád chodit a dolovat z něj data.

Re:Založení blogu o IT/programování.
« Odpověď #10 kdy: 26. 01. 2014, 15:55:46 »
Tak můžeš pracovat na technické části a rovnou o tom, dokud to máš v hlavě, psát články. Netuším jestli něco takového už tady neexistuje, připadá mi to ale jako zajímavé řešení.
Bible Kralická, přísloví 26

3 Bič na koně, uzda na osla, a kyj na hřbet blázna.
7 Jakož nejednostejní jsou hnátové kulhavého, tak řeč v ústech bláznů.
14 Dvéře se obracejí na stežejích svých, a lenoch na lůži svém.
27 Kdo jámu kopá, do ní upadá, a kdo valí kámen, na něj se obrací.

Krleš!

eMko

  • ****
  • 456
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Založení blogu o IT/programování.
« Odpověď #11 kdy: 26. 01. 2014, 22:09:54 »
Druhá věc: přijde vám trapné číst něco anglicky, pokud tam jsou chyby?

Záleží na tom, jak zjevné a jakého charakteru ty chyby jsou. Nedávno jsem u sauny viděl nápis "children are aloud to use sauna ... bla bla bla". Původní jazyk té cedule je finština a díky tomuto "překladu" mi bylo jasné, co tam je napsané. Nepřipadá mi trapné číst překlad s chybami, pokud nejsou takto zjevné a pokud je překlad významově v pořádku. Trapně by se měl v prvé řadě cítit člověk, který šílený překlad napsal. Pokud pokládáš takovýto dotaz, tak si v angličtině asi moc nevěříš a pravděpodobně máš k tomu důvod - je-li to tak, raději bych doporučil zůstat u češtiny.

Jinak co se týče psaní, tak přes 3 roky jsem se pomáhal starat o internetový časopis (plus jsem tu a tam psal nějaké články, zhruba 1 za měsíc). Rozhodně je dobré mít nějaké články v záloze - pokud máš odborný blog, tak se sice snese nějaká nepravidelnost v publikaci, ale určitě není dobré napsat 5 článků během 10 dnů a pak 3 měsíce nic. Sice se to nezdá, ale i se zavedením redakčního systému je celkem práce (hlavně se vzhledem) - prostě hromada drobností, které se nasčítají - a určitě ze začátku nebudeš mít moc čas ještě psát odborné kvalitní články. Jeslti chceš, aby Tvoje články byly nejen na 5. stránce vyhledávání googlem (navíc na vyhledávání té přesné formulace, kterou jsi použil v <h1>), ale aby ten blog někdo sledoval pravidelně, je potřeba vydávat články pravidelně s nějakou slušnou frekvencí, např. 1 za týden. Samozřejmě důležitý je i obsah, forma, umístění v googlu, osobní propagace, doména (na superItBlogisek.idnes.cz moc ajťáků nepoleze) a než si vybuduješ "komunitu čtenářů", tak to bude nějakou dobu trvat.

Ze zkušeností bych opět doporučil mít nějaké články připravené dopředu, ale neuveřejňovat je najednou - např. v týdenním intervalu.