CISCO certifikace

David J.

CISCO certifikace
« kdy: 19. 01. 2014, 23:25:55 »
Ahoj,

chtěl bych se zeptat na pár věcí. Mám po SŠ, konkrétně dopravní průmyslovku, takže absolutně žádnej základ v oboru informačních technologií. Je dost těžký v tomhle oboru sehnat nějakou lepší práci a tak jsem se začal porozhlížet i v jiných oborech. Doslechl jsem se o tzv. CISCO kurzech a následných certifikacích. Prý by mi dost pomohli uplatnit se na trhu práce a není nemožné, aby se do toho pustil i úplný nováček v oboru IT. Já jsem v tomto oboru pouze lajk, ale jsem připraven pro získání zajímavé a smysluplné práce udělat cokoliv. Proto by mě zajímalo vyjádření někoho, kdo tomu rozumí, aby mi poradil, zda se o to mám vůbec začít zajímat, nebo jaké znalosti bych měl nejprve načerpat a co všechno bych měl znát. Pro někoho, kdo v tomto oboru pracuje, to musí znít jako sci-fi, ale já to myslím vážně a je mi jasné, že to bude běh na dlouhou trať, ale za zeptání nic nedám.  ;)

Předem děkuji za jakékoliv připomínky a komentáře.


lol

Re:CISCO certifikace
« Odpověď #1 kdy: 19. 01. 2014, 23:47:02 »
ahoj, cisco kurzy jsou určeny pro adminy síťových boxů Cisco.. Proč myslíš že v oboru administrace cisco budeš mít větší úspěch než v něčem, co jsi studoval 4 roky?

Komo

Re:CISCO certifikace
« Odpověď #2 kdy: 20. 01. 2014, 02:52:56 »
Zdravim.
Najprv ku komentu co tu odznel:
 - Vsetci vieme ako to na strednych skolach chodi. Da sa nou preletiet a nevediet vazne takmer nic a potom su ludia co maju pre odbor pasiu a rozvijaju ho dalej. K tomu nebudem viac nic pisat
 - Cisco kurzy su samozrejme prevazne k administracii cisco zariadeni, ale napriklad samotne CCNA velmi dobre pokryva OSI model, IP adresovanie, vseobecne routing/switching a takisto napriklad CCNA Security pojednava o bezpecnosti obecne pricom ponuka priklady aplikacie na cisco zariadenia.

No a teraz k otazke:
 - V prvom rade si treba ujasnit ci to vazne chces. Na zaciatok zacni hladat informacie, kurikula stiahnes po troske hladania z netu, sylabus je priamo na stranke cisca a internet je plny informacii o certifikaciach.

 - Potom treba zacat z lahka. Hlavne ak s tym zacinas treba si prejst OSI model, to je zaklad.
Vela info je opat na webe, wiki atd. Popozerat si co jednotlive vrstvy robia, ako sa to sprava, ktora vrstva z ktorou komunikuje a preco, na ktorej vrstve prebieha routing, switching, kde patri TCP/IP model atd atd ...
Samozrejme su rozsahy IPciek, pocitanie masiek, prefixov, urcovanie pouzitelnych IPciek, VLSM ... opat kvantum veci, ktore su uplny zaklad.

Po tomto by som zacal hladat v okoli. Kedze nemas ziadne skusenosti je pre teba idealne zacat s lokalnou sietovou akademiou. Vela strednych a vysokych techickych skol to riesi a tu by som videl pre teba cestu.
Najst si v okoli skolu, ktora to ponuka a dohodnut sa s vyucujucim ci ta vie zaradit do daneho predmetu/kruzku. Tam mozes pochytit ten zaklad v slusnej miere.
V podstate sa jedna o 4 entry level semestre:
 - prvy je vseobecny, IPcky, OSI model atd, co som popisoval vyssie
 - druhy je routing & switching. Velmi zaujimavy a jednoduchy podla mna
 - treti je switching
 - a stvrty sa zaobera WAN sietami

Este co mi prebehlo hlavou, stiahni si z netu Cisco Packet Tracer pripadne GNS3, ale myslism ze Packet Tracer ti bude uplne stacit. Tam sa daju riesit tieto zakladne veci uplne krasne. K tomu si zozen knizku pripadne si popozeraj po nete nejake jednoduche konfigy a uc sa z toho....

Vela chuti
V po

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:CISCO certifikace
« Odpověď #3 kdy: 20. 01. 2014, 08:46:51 »
Taky jsem se teď začal zajímat o CISCO (do hloubky) a před týdnem jsem si ehmehmstáhnulehm výuková videa v angličtině a se zájmem víceméně koukal nonstop na hodiny a hodiny výuky.
CCNA je fak zajímavý, konečně vím, jak to funguje do hloubky a jak mezi sebou zařízení komunikují.

Nicméně by mě taky zajímalo, jak, kde a za kolik člověk skládá testy? Pochybuju, že někam příjdu a řeknu: naučil jsem se to sám, pusťte mě k testu.

Ví někdo, jak to probíhá, co to stojí a tak?
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:CISCO certifikace
« Odpověď #4 kdy: 20. 01. 2014, 08:55:17 »
Na CCNA test můžeš jít ke komukoli, kdo ho provádí, bez nějakého dokazování co a jak umíš. Důležité je, že to zaplatíš. U nás to tuším testují také, stačí zagooglit. Ale pokud je součástí testu i nějaká praktická úloha, tak je určitě lepší mít předem ty routery resp. ten jejich operační systém trochu osahaný.


i.cz

Re:CISCO certifikace
« Odpověď #5 kdy: 20. 01. 2014, 09:06:33 »
Ja sem kdysi dostal voucher za absolvovani Cisco Akademie CCNA a ten sem uplatnil na Pearson VUE http://www.pearsonvue.com/cisco/contact/, kde jsem to i zaplatil (pres kartu).
Primo na tom PEARSON VUE jsem si potom vybral, ze chci absolvovat v Gopasu v Brne. Vsechno probehlo bez problemu. Tenkrat (r.2011) jsem platil 50% z 250$, nevim kolik je to dneska. Kazdopadne maji ty certifikace omezenou platnost ( CCNA 3 roky ), pokud se clovek necertifikuje na stejnou nebo vyssi uroven, tak bohuzel platnost certifikatu vyprsi.
Jinak je samozrejme mozny tam dojit s tim, ze si to clovek nasprtal sam. Nekteri si ty testy nauci nazpamet aniz by to mu rozumeli a pak to jen naklikaji.

snowman

Re:CISCO certifikace
« Odpověď #6 kdy: 20. 01. 2014, 11:06:05 »
Aktuálně komplet ccna (200-120 exam) stojí $250, připočti dan a seš zhruba na 6500,- CZK za zkoušku. Pokud seš z okolí Brna tak na FEKT VUT je cisco lab, kterej je i volně přístupný veřejnosti a za rozumný peníz se můžeš zapsat do cisco academy kurzu, kde si můžeš vše na živo osahat, zapojit si laby a vše vyzkoušet v reálu. Jak jiz bylo zmineno platnost všech ccna/ccnp je 3 roky, ccie má pouze 2 letou platnost. Jakákoliv stejná nebo vyšší certifikace poté obnovuje platnost všech nižších certifikací. Jak již bylo zmíněno na domácí samostudium GNS3 nebo packettracer pro potřeby ccna dostačují až až. To že ccna je pouze pro Cisco administraci není zase až tak pravda, jelikož se probírají základy tcp/ip, iso/osi, obecně routovacích protokolů, které jsou standartizované, počítaní s maskami atd. Pokud má člověk tenhle základ tak rozdíl mezi cisco,juniper, checkpoint, F5 a jinými výrobci je pouze v daném konfiguračním gui popřípadě syntaxi. Základy jsou pro  všechny výrobce stejné.

Komo

Re:CISCO certifikace
« Odpověď #7 kdy: 20. 01. 2014, 13:51:34 »
Presne ako pisu nadomnou, ak chces staci si na pearsonvue vytvorit ucet a na test mozes ist kedykolvek chces bez akejkolvek referencie alebo skusenosti. To uz je ale na tebe ci to tak chces. Koniec koncov, na test sa da nabiflit, staci googlit pripadne ist hned na stranku v style 9tut.com a tam mas skusenosti + z examcollection.com si mozes stiahnut testy a ucit sa.

Ale to stoji za hovno, pretoze co z toho mas? No nic ... mas papier a v reale nevies nic.

K testu (200-120) este tolko - je tam cez 50 otazok z toho 3 su prakticke. Dostanes nejaku simulaciu, vacsinou Access Listy, nejaky smerovaci protokol a switching (vlan).