AMD Radeon HD 5450 (Ubuntu)

kei.101

AMD Radeon HD 5450 (Ubuntu)
« kdy: 16. 01. 2014, 09:10:58 »
Ahoj.

Mám HTPC s integrovanou intel HD kartou. Všechno celkem OK, HD video v xbmc se občas trochu trhá i s HW akcelerací. Zkoušel jsem do toho PCčka dát low profile Radeon HD 5450, nainstaloval jsem přes konzoli fglrx ovladač, ale po restartu se nespustí Xka. Zamrzne to vždycky na černé obrazovce se zamrzlým kurzorem vlevo nahoře a nezbývá mi než to natvrdo vypnout. Přes ssh sice můžu dát shutdown, ale ani tak se to nevypne. Nefunguje to ani když vygeneruju xorg.conf pomocí nějakého toho toolu. přes otevřený radeon ovladač to jede dobře, ale přehrávání videa taky nic moc, nepomůžu si oproti intelu. Ale nejsem si jistý, jestli to není tím, že se ten pasivně chlazený radeon dost hřeje :(

Máte někdo zkušenost s Radeon kartami pod linuxem? Mám tam Ubuntu 12.04 s kernelem 3.5.? (linux-generic-lts-quantal, to kvůli dvbt kartám). Dělal jsem to z minimální instalace, takže tam nemám žádný grafický nastavovátka a upgradovátka ovladačů, všechno přes konzoli.

Další problém, kterému úplně nerozumím je, že když přehrávám video, které je zvětšené, tak jsou při větším pohybu (třeba u sportu) okraje objektů nejen rozmazané, ale jsou tam horizontální čáry, určitě to znáte. Dá se to nějak vyřešit?

Díky za odpovědi.

JN


fff

Re:AMD Radeon HD 5450 (Ubuntu)
« Odpověď #1 kdy: 17. 01. 2014, 09:29:16 »
pouzivas fglrx alebo binarnu instalacku od amd?
ja mam hd4550, casto sa vyskytovalo ze sa neblacklistoval open source radeon ovladac.
skus dat log X

Re:AMD Radeon HD 5450 (Ubuntu)
« Odpověď #2 kdy: 17. 01. 2014, 10:19:42 »
Problém s AMD ovladačem se dá úspěšně vyřešit příkazem
Kód: [Vybrat]
sudo /usr/share/ati/amd-uninstall.sh:)

A teď vážně - také mám Radeon (HD 7750), ale s tou akcelerecí videa nevím, sice už před nějakou dobou někde vítězně psali že se akceleruje přes VDPAU, ale mě to stejně v XBMC nejde. Nevím co dělám špatně...  :(

Re:AMD Radeon HD 5450 (Ubuntu)
« Odpověď #3 kdy: 17. 01. 2014, 10:32:50 »
Další problém, kterému úplně nerozumím je, že když přehrávám video, které je zvětšené, tak jsou při větším pohybu (třeba u sportu) okraje objektů nejen rozmazané, ale jsou tam horizontální čáry, určitě to znáte. Dá se to nějak vyřešit?
A tohle mi připadá, že zdrojové video je prokládané. Chce to zkusit v přehrávači zapnout funkci "odstranění prokládání" (nebo "deinterlace video"). XBMC to 100% také umí, jen teď z hlavy nevím, kde přesně tohle nastavení je.

Re:AMD Radeon HD 5450 (Ubuntu)
« Odpověď #4 kdy: 17. 01. 2014, 10:46:10 »
Na opensource ovládače by som doporučil novší kernel ako je 3.5. Mám na desktope AMD6490 s 2 monitormi, bežím na Gentoo-amd64 a xf86-ati-7.2, niektorým z posledných kernelov sa mi zázračne zvýšil grafický výkon, tuším to bol tento posledný gentoo-sources-3.12.7. Prípadne by som možno ešte počkal, vo verzii 3.13 je avizované ďalšie zrýchlenie amd grafických ovládačov.
Fglrx som nastavoval cez aticonfig, naposledy som mal ovládač ati-drivers-11.9, takže to už je dosť dávno.
Další problém, kterému úplně nerozumím je, že když přehrávám video, které je zvětšené, tak jsou při větším pohybu (třeba u sportu) okraje objektů nejen rozmazané, ale jsou tam horizontální čáry, určitě to znáte. Dá se to nějak vyřešit?
A tohle mi připadá, že zdrojové video je prokládané. Chce to zkusit v přehrávači zapnout funkci "odstranění prokládání" (nebo "deinterlace video"). XBMC to 100% také umí, jen teď z hlavy nevím, kde přesně tohle nastavení je.
Nastavenie je priamo pri pozeraní videa cez ikonu v pravom dolnom rohu.