Zazálohování celého systému (Debian)

Tom Liberec

Zazálohování celého systému (Debian)
« kdy: 15. 01. 2014, 23:08:14 »
Zatím to neumím s Clonezillou, nejlépe by bylo systém celý naklonovat. Proto se ptám zda existuje nějaka jina možnost jak uložit co nejvíce z nastavení systému, případne systém jako celek, az to celé nějakou chybou zničim?
Napadá me zkopírovat nebo jinak uložit celý adresář home, je to rozumný nápad? 
Případne da se uložit více? 
Je to možne do jednoho souboru nebo adresáře?

Předem všem děkuji.  Vaše rady mě posunuly natolik, že mám na serveru SSH a mohu spouštět např. bash skripty z mobilního telefonu programem Juice SSH. Zatím kvůli portování jen v rámci vnitřní sítě.
Zřejme bude stačit me nasměrovat k vhodnému zálohovacímu programu. Mym obrovskym nedostatkem je téměř nulova angličtina. Mám sice knihu o Ubuntu 10.10, obávám se však abych nedostal s nějakým tam uvedenym programem do problémů ohledně rozdílu mezi Ubuntu a Debianem. - Už jsem si takhle naběhl s rozdílem v návodu na instalaci LAMP.


Tom Liberec

Re:Zazálohovani Debian Server + graf. desktopu jako systém.
« Odpověď #1 kdy: 15. 01. 2014, 23:13:21 »
Abych trochu upřesnil svoje možnosti,  či spíše schopnosti a neschopnosti. Vyhovuje mi MC.


Tom Liberec

Re:Zazálohovani Debian Server + graf. desktopu jako systém.
« Odpověď #3 kdy: 15. 01. 2014, 23:44:22 »
Díky. Pokud nebude nějaký problém ohledně rozdílu Ubuntu a Debian server, který potřebuji zazálohovat bude to přesně ono.
Samozřejme Ubuntu mám na notebooku a live verzi na usb a cd plnou zásuvku.

Re:Zazálohovani Debian Server + graf. desktopu jako systém.
« Odpověď #4 kdy: 16. 01. 2014, 01:25:40 »
Hm. Asi jsem něco pěkně zprasil hned při instalaci. Protože pokud se vypnu z grafického prostředí Debianu Ctrl+Alt+F1, tak mi to pořád hlásí :  Login incorrect       

Takže moje otázka je nasnadě.
Jak mohu zjistit správný login?
Případně kde jinde může být chyba?
 K serveru mám fyzický přístup, mohu spustit jiný systém z live USB, v grafickém prostředí je vše v pořádku tedy jak přihlášení tak heslo roota do terminálu. Zkoušel jsem prohlížet soubor passw v /etc/ ale nebylo tam nic použitelného.


jivep

Re:Zazálohovani Debian Server + graf. desktopu jako systém.
« Odpověď #5 kdy: 16. 01. 2014, 13:47:15 »
klonovani trivialne (plna zaloha funkcniho systemu):

dd if=/dev/sda of=/cesta nekam na jiny disk/zaloha.img bs=8M

rozepsano:
if=/dev/sda (sdb, hda,hdb)  proste cely disk, muzes i jen partici (sda1) ale pak si nezapomen liznout mbr
dd if=/dev/sda of=/cesta nekam na jiny disk/mbr.img/ count=1 bs=512

of=/cesta nekam na jiny disk/ muze byt i namountovany adresar do /mnt/usb (/mnt/externi disk)


samo ze vysledny obraz muzes jeste komprimovat:
dd if=/dev/sda bs=8M | gzip > /cesta nekam na jiny disk/zaloha.gz
a obnoveni:
boot z live, mount disku se zalohou a:
gunzip /cesta nekam na jiny disk/zaloha.gz | dd of=/dev/sda bs=8M

funkcni pro debian like systemy (i dalsi Unix like s par vyjimkami)

jivep

Re:Zazálohovani Debian Server + graf. desktopu jako systém.
« Odpověď #6 kdy: 16. 01. 2014, 14:09:04 »
a priste lepe hledat

https://www.google.com/search?q=tar+dd#q=backup+linux+hdd

podobny postup jako jsem psal je treti odkaz ..........

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zazálohování celého systému (Debian)
« Odpověď #7 kdy: 16. 01. 2014, 22:47:41 »
Pokud ten system nehodlate nicit prilis casto, tak staci zazalohovat seznam balicku, /etc, /home a mozna /var nebo nektere veci z nej - to by asi melo stacit. Pro obnovu se pak provede minimalni instalace, ze ktere se dostanu na sit, pak napcham zpet /etc, /home a eventuelne dalsi veci, co jsem mel zalohovane. Usetri se tim misto na zalohovacim disku. Kvuli teoreticke moznosti, ze to jednou za X let nejak dokopete, ze to nepojede, to bude stacit. Pokud ale instalaci nicite jednou tydne, dd je lepsi.

anonym

Re:Zazálohování celého systému (Debian)
« Odpověď #8 kdy: 16. 01. 2014, 23:29:57 »
pokud naopak je potreba pravidelna zaloha tak celkem dobry je rsync (idealne v kombinaci se snapshotovatelnym FS), pripadne rdiff-backup