Jaroslav: Co se rozčiluješ? Lidi tu zodpověděli Tvoji otázku. Možná ne tak jak jsi ji myslel, ale rozhodně tak, jak jsi ji napsal.
Volba prostředí záleží na tom, co chceš dělat. Jaké jsou prioritní požadavky uživatele a Tebe jako tvůrce?
- Levný hosting, levný vývoj, dostupní lidi?
Pak zkus PHP. Nástroje jako NetBeans, PHPStorm (IntelliJ IDEA), databáze MySQL. Rozhodně to má daleko k ideálu pro vývoj webových aplikací, ale Tvé primární požadavky to splní. U PHP je snadná rozšiřitelnost pomocí modulů napsaných v C, takže máš-li bottleneck v náročném zpracování dat, dá se to použít.
- Celkový výkon, dostupnost knihoven, integrovaná a prověřená řešení, vše od jedné firmy s dostupnou podporou?
Microsoft. C#, Visual Studio (+ plugin ReSharper - jestli to Tví vývojáři umí a chtějí použít (což bohužel není samozřejmost), hooodně to pomůže), MSSQL jako databáze, Windows Azure jako hosting. Lidská síla je také dostupná, byť povětšinou dražší než v PHP. Oproti PHP máš možnost využít lepší možnosti statické definice systému - C# a F# jsou staticky typované jazyky, navíc F# je pro zpracování dat a algoritmizaci téměř blbuvzdorný. Hlavní framework je Microsoft MVC na větší vývoj kde chceš mít věci přímočaře pod kontrolou, a Web Forms na jednoduché aplikace (např. čtení - úprava - zápis dat do databáze, např. e-shopy).
- Celkový výkon, dostupnost knihoven, mnoho věcí zdarma?
Ekosystém kolem Javy. Jazyky: hlavně Java (klasický objektový), Scala (hybridní objektový - funkcionální, má hodně propracovaný typový systém), Groovy (dynamický - dobře spolupracuje s Javou; když víš, co děláš, dost brutální věc). Nástroje Eclipse, Netbeans, IntelliJ IDEA. Frameworků je 6 půlek, vybere si asi každý. Lidská síla celkem dostupná. Databáze: MySQL, Oracle, MSSQL. Hosting buď vlastní nebo cloud (klidně i Windows Azure, který nabízí i linuxové servery, ale dá se najít levnější).
- Jednoduché dynamické prostředí, ne PHP, sehnatelná síla, dynamické prostředí?
Python, Perl. Prostředí opět IntellJ IDEA, případně něco přímo pro tyto jazyky. Zbytek záleží na Tobě.
--------
Pokud chceš aplikaci, aby "hrála, zpívala, blikala, měnila barvičky" a dělala podobné čoviny, tak Javascript na klienta. To můžeš zkombinovat s čímkoliv vyjmenovaným + tady možná dává smysl využít javascript i na server (node.js).
Stylování: CSS. Pokud si s tím potřebuješ víc vyhrát, existují frameworky pro usnadnění práce.